1872. N°. 137. Dinsdag 19 November. 59,t0 jaargang. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING bekendmakingen Verpachting van Gronden. AANBESTEDING van SCHRIJFBEHOEFTEN. Vertrek der Oost-Indische landmail, 'binnenlandsche berichten? De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Viujdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiên worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels ó/l, Diénst-aanbiedingen,-niét rheer'dan'4 régels bëdragende en contant:betadld, 20 c. Op Vrijdag 29 November 1872, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, doör een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het bentellen en onderhouden gedurende het jaar 1873 van de Rijkshaven- en bijbe- hoorende werken te Vlissingen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raam straat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zegden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdin- fenieur en bij den Ingenieur van den Waterstaat, eiden te Middelburg. 's Gravenhage, 23 October 1872. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUB RECHT. van h.et Greme ente-bestmur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Zaterdag den 30 November a. s.des namiddags ten een ure in de groote zaal van het raadhuis zullen verpachten, de navolgende gronden enz., van de ge meente, te weten 1<>. De Westerschans en aanbehoorende gron den, thans in pacht bij J. Stoutjesdijk 2". De weilanden met bijbehoorende getim merten langs den Westhavendijk, alsmede een perceel weigrond in den Galghoek, thans in pacht bij J. Strijd (Dit perceel wordt tweeledig verpacht, eerst met den onderhoud van het woonhuis en verdere getimmertendaarna zonder dien onderhoud. 3°. Het Ravelijn en bijliggende gronden aan de westzijde der haven, thans in pacht bij P. Wessel; 4». Eene hovenierin'g in de voormalige zou- tevest, thans mede in pacht bij P. Wessel; en 5°. Eene hoveniering aldaar, thans in pacht bij P. F. de Brandt. De voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure ter secretarie der gemeente. Goes, den 12 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis, van belanghebbenden, dat zij op Zaterdag den 23 November a. s., des namiddags ten 1 ure, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zullen beproeven aantebesteden de levering van PAPIER en verdere SCHRIJFBEHOEFTEN voor de open bare dienst en de scholen der gemeente gedurende 1873. Het bestek en de monsters liggen ter secretarie der gemeente, waarvan gegadigden kennis kunnen nemen op eiken dag, van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 ure. Goes, den 16 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. POSTERIJEN. Yia MARSEILLE, 22 November per trein van 10 u. 39 in. GOES, 18 November 1872. Ver telegraaf. Tweede Kamer. Bij de alge meene discussie over de staatsbegrooting, heeft de héér Wintgens de binnenlandsche politiek breedvoerig be sproken en is tot de slotsom gekomendat door het ontwerp census-verlaging de afdoening van vele ge wichtige zakenwaaraan behoefte isonmogelijk ge maakt wordt. Hij keurde die aanbieding zeer af. De Minister van Justitie heeft er op gewezen, dat census- verlaging sedert 1869 aan de orde was en dat het noodzakelijk is dat zij tót oplossing kome. Dit belet nietdat er nog vele gewichtige zaken kunnen afge daan worden hetgeen Storm van 's Gravesande tegen over Wintgens mede volhoudt. Daarna is de algemeene beraadslaging gesloten en hoofdstuk 1 (huis des konings) bereids met algemeene stemmen aangenomen Hoofdstuk 2 (hooge collegiën) is öa eene 'kof te dis cussie over den werkkring van den Raad van State, aangenomen met algemeene stemmen. In de zitting van heden is de heer Jolles beëedigid en heeft zitting genomen. -. In de zitting van morgen is hoofdstuk buitenlandeffhe zaken aan de orde. Gl' De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis dat op 18 Dec. van dit jaar, in het gebouw der Polytechnische school, te Delft, vergelijkend examen zal worden afgeno men van hen, die voor de betrekking van ad- jünct-yker in aanmerking wenschen te "komen. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van negen honderd gulden. Zij, die aan dit examen wènschen deel te nemen, moeten zich vóór 2 Dec. 1872 schrif telijk bij het Dep. van Binnenl. Zaken aan melden, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, en overlegging van eene geboorteacte, waaruit blijkt, dat de can- didaat op 18 December 1872 den oüderdom van achttien jaren hoéft bereikt. De voor waarden van het examen deelt de Staats-Courant van Zaterdag mede. Men schrijft uit Middelburg van jl. Vrijdag: In de verlenging van de kanaal'b'rüg, wéïke toegang geeft tot 't spoorwegstation, wordt van gemeentewege over de Houtkaai een ijze ren draaibrug gelegd, om alzoo den spoorweg te verbinden met het middengedeelte der stad. De houten onderbouw van die brug, aange nomen door den heer W. van Oije JJzn. alhier, is voltooid. Heden had 'bij inschrijving de aanbesteding plaats van den ijzeréta bovenbouw, gegund aan den minsten inschrijver, de directie der Ijzergieterijde Prins van Oranjete 's Gravenhage, voor f 28569. Dr. Matthes en dr. Wynne te Groningen trach ten gelden bijeen te verzamelen voor een ge- denkteeken ter eere van Jan Van Marnix, heer Van Toulouse, den grondlegger Van het verbond der edelen, den eersten martelaar voor de goede zaak. Men leest in Le Bien Public «Men verzekert, dat de Koningin der Neder landen, die zich thans in Engeland bevindt pogingen heeft aangewend om de hand van Prinses Beatrixde jongste dochter van Ko ningin Victoria, voor den Prins van Oranje te verkrijgen. Men Weet, zegt het Utr. Dagbl., dat by de minste aanleiding huwelijksplannen voor den Prins van Oranje op het tapijt komen. Of er nu meer grond is dan vroeger wel eens, is moeielijk na te gaan, maar zeker is het, en het blijkt uit de groote belangstelling, waarmede telkens voorkomende geruchten be- gróét worden, dat een volkswénseh vervuld zou worden, zoo de Prins zich eene waardige gemalin wilde kiezeü. Zaterdag is voor het Prov. Gerechtshof te 'Zwolle behandeld het appèl van dr. 'Vafn Vloten tegeh hét Vonnis v'ah de Dévëhter 'reéhtljank, waarbij hij wegens lastering veroordeeld is tot 15 dagen eenzame opsluiting. Hét O. M. hééft bij monde van défa advo caat-generaal gerequireerd tot vernietiging van het Deventer vonnis, en tot veroördeeling in eene geldboete van 25'tót ƒ1000. Het Hof zal den 23 dezer uitspraak doén. Vtid.) Naar aanleiding eener bij het onderzoek der spoorwegbegrooting gedane vraaghoe het stond met de onderhandelingen met de Ant- werpsch-Rotterdatrische Spoorwegmaatschappij ter zake dér spoorwegvakken Roosend'aal-Breda en Zevenbergen Zwalüwe, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord,, dat, die onderhandelingen nog niet afgelodpen zijnde, de 'regeering het niet Wenschelijk acht, daar omtrent thans uitvoerige mededeelingen te doen. Men schrijft uit Deventer dd. 15 Not. Terwijl de wegen Tondom de stad hdog met sneeuw bedekt zijn, werden aan de weekmarkt van heden nog eenigë pötjés rijpe frambozen aangevoerd. Uit Vriezenveen meldt men, dat van daar heden 50 man infanterie naar Arnhem in gar nizoen zullen terugkeeren, terwijl er 50 man in bezetting zullen big ven. De eieren hébben een in dit éëizoen onge kend hoogen prgs bereikt. Zij werden in menigte voor Hollandsche rekenihg tót zelfs ƒ6,50 per 100 stuks opgekocht. Nécrológie. Zondagmorgen overleed te Kapél-Ie de heer Jan van Doine, burgemeester dier gemeepte in den ouder dom van 82 jaar. Hij was de oudste 'burgemeester van Zeelénd en in verschillende öpzidh'téri een hüttig b'ur- fer. Sedert 13 Juli 1829, dus gedurende 43 jaren, stónd ij aan 't hoofd der gemeente Kapelle en wat hij in dien tijd deed, wat zijne gemeente aan hem té dénken hééft, zullen allen getuigen, dïe den toestand dier gemèënte van voor 40 jaren met die van heden kunnen verge lijken. Fermheid paarde hij aan zelfverloochening, wfls- krach'taan voorkomendheid. Wie hem, al was *t sléchts eens ontmoette, achtte hem hoog. Hij VvAs eén der warmste voorstanders van het onderwijs .Onder zijn bestuur ging het onderwijs in de gemeente Kapelle aan merkelijk vooruit. Uitmuntende leermiddelen, een uit- mhntehde bibliotheek en Voldoend öndër'Vijiend perso neel getuigen daarvan. Schaars vohd men iemand in "zijn stand, die meer de verdiensten in den mensch wist te waar- deeren en te bëlóonen. Maar ook zijne degelijkheid wist men op prijs te stelleh. Tal van betrekkingen bekleedde hij. Bij zijn burgemeesterambt had hij Qok den post van dijkgraaf van den Willem Annapplder, ge zworen der Breeae Watering, k'erkm'èestêr enz., en dat hij in die betrekkingen Ook onovertroffen werkte, (ge tuigen allen, 'die met hem in die verschillende cor- poratien zitting hadden. Toén onze vorst, de aérdé, dién h'ürg'emeester Van Duine iü 'zijn'é gemcénte welkom mhéht heeten, 'zijne laatste reis door Zeeland, vojbracht had, schonk Z. M. hem de ridderorde van de Eikenkroon en zeker niet ónyèrdle'nd. Zijtte gilde, dïe 60 jaren met hertr gehuwd was, Ver liest zoowel als zijne.gemeente oneindig yeel.in hem want was zijn publiek leven uitstekend, zijn 'huiselijk leven was 't niet minde'r, doch onder dat 'alles bleef 'dok de bèoefening Véh den landbobw 'een zijher Uit spanningen. Zijne werken waren de werken des vredes en daar om zeggen wé in volle óvertuigiüg EEEE DEN OST3LAPÉNÈ, WANT Htj ^AS UBOÓTI!

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1