BURGERLIJKE STAND GOES, 40jarige Echtvereeniging straf van 8 dagen cn in de kosten van het geding hoof delijk en desnoods bij lijfsdwang op hun te verhalen. IV. A. V. A. 25 jaar, landbonwersknecht, wonende fe St. Jansteen, schuldig verklaard aan het beleedigen mei woorden aan een bedienend beambte in functie, veoordeeld tot een geldboete van 8,subsidiair in een gevangenis straf van 3 dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. V. J. K. 60 jaar, schippersvrouw, wonende te Wemeidinge schuldig verklaard aan het in het openbaar aan iemand toe voegen van smaad- of scheldwoorden, de ten laste legging van eene bepaalde ondeugd behelzende, gepleegd onder ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ3,subsidiair in een gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. VI. J. V. G. 48 jaar, wonende te St. Jansteen, beklaagd van moedwillige mishandeling daarvan vrijgesproken, de kos ten te dragen door den staat. BENOEMINGEN. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Tholen den heer H. H. Schippers, thans ontvanger der rechten en domeinen te Gennep. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen hei beroep naar Vlissingen door ds. J, J. Richard, pred. te Breda. Bedankt voor Sneek door ds. II. W. Creutzberg, pred. te Vlissingen. Beroepen te Kruiningen ds. B. A. de Jongpred. te Bo ven-Hardinxve ld Teyler's Godgeleerd genootschap te Haarlem heeft be sloten, twee niewe prijsvragen uit te schrijvenlo. Wat leert de volkenkunde op haar tegenwoordig stand punt aangaande 's menschen godsdienstigen aanleg? 2o. Geschiedenis en beoordeeling van den stelregel: ae vrije Kerk in den vrijen Staat. Tevens herhaalt het Genootschap de reeds voor 1871 uitgeschreven, maar onbeantwoord gebleven vraag: „Een verhandeling over de verhouding van de leer stelsels der Protestantsche kerkgenootschappen tot het leerbegrip van den Apostel Paulas." De prijs van het best en voldoend gekeurd antwoord op ieder dezer vragen bestaat in een gouden eerepen ning ter waarde van ƒ400. Te Nisse is in de raadsvergadering van den 13 Nov. jl: de jaarwedde van den hoofdonderwijzer met 50 verhoogd. Op de voordracht voor de benoeming eener hulp onderwijzeres aan de meisjesschool voor meer uitge breid lager onderwijs te Groningen komt als no. 2 voor mej. A. B. L. Timans te Goes. BESTEDINGEN. Als vervolg op ons bericht van 21 October jl kunnen we melden, dat de bouw van het schoollokaal te Yerseke is gegund aan B. den Exter van den Brink te Krab- bendijke voor de som van 7600. Plaatsgebrek noopt ons het buitenlandsch over zicht heden achterwege te laten. Ingezonden Stukben. BRIEF UIT N1SSE. Vervolg.) Ik zou mijne taak over deze zaak als afgedaan kun nen beschouwen, ware het niet, dat ik eenige opmer kingen uit de handelingen der Nissenaren mij veroor loof te maken en die ik het publiek ter behartiging aanbeveel. Het gebeurde alhier is eenig en opmerke lijk. Het volk is hier anders vreedzaam en maklijk te regeeren. Vroeger heeft het altijd het wettig gezag eerbied bewezen; het was in alles gehoorzaam, ja zelfs ietwat slaafsch. Over geen enkel bestuur werd er morrend gesproken, men was tevreden, men was rustig. Maar die gelukkige toestanden behooren tot den verleden tijd. De volks geest is sedert eenige jaren veranderd, en had men dien geest eeriigszins willen raadplegen, waarop door andersgezinden zijdelings wel eens is gewezen, men had veel onaangenaams kunnen voorkomen, dat nu geschied is. Het vrijheidsgevoel is ontwaakt, en zooals dit overal luide spreekt, doet het ook hier zijn recht gelden. Het onderwijs heeft daaraan een machtig aandeel, en hoe onvolkomen men op de meeste dorpen daarvan nog partij weet te trekken, toch is meerdere ontwikkeling daarvan het zekere gevolg. Ontwikkeling staat overal met gulden letteren te lezende 19e eeuw geeft daar van het symbool te aanschouwen. Het begrip is ont waakt, dat de mensch iets meer is dan eending een ding dat men kneden en wringen kan zooals men wil; een wezen, dat men vroeger de knie op den nek plaatste, toen het met angstige blikken naar de oogen der zoogenaamde heerscners of toongevers opzag, en die zich het onbeperkte gezag, ja despotismus, toege- eigend hadden. Gelukkig, ja driewerf gelukkig het volk, dat goed onderwijs weet te waardeerendit geeft leven en voorspoed. Het onderwijs leidt tot onderzoek, en het onderzoek leert der menschen waarde kennen. Het is nog zoo vele jaren niet geleden, dat er hier in ons dorp niet meer dan ééne Middelburgsche courant werd telezen, en dat onder 3 of 4 personen. En thans wor- en er minstens 8 of 9 nieuwsbladen van de eene hand in de andere gevoerd. Dit is toch wel het ge volg van het onderwijs, dat nog meer vrucht zou af werpen, als de scholen beter en langer bezocht wier den, en als de onderwijzers overal door geschikte hulp werden bijgestaan, om de leervakken doelmatig mede- tedeelen. Mochten de gemeentebesturen toch beter het lager onderwijs willen begrijpen, als de grondzuil van des menschen' bestaan, dan zou zoogenaamde zuinig heid, bij vele geen slagboom zijn, welke zoo belem merend op het volksgeluk werkt. Dan zouden overal kleine schoolbibliotheken worden opgericht; dan zou er iets meer voor den armen mensch worden daarge- steld, die zoo vaak verstoken is van ooit een nuttig boek te kunnen lezen, tot leering, ontwikkeling en volmaking. En gij, die alle ontwikkeling tegenstaat, koestert geene vrees, dat daardoor een revolutiegeest zal geboren worden, tot welke gedachte het gebeurde te Nisse u licht' vervoeren kon. Neen, een wijs bestuur zal wijze da 1, n voortbrengen, en liet volk zal geene redenen vinden, zich daartegen te kanten Daar zal het vreedzaam en steeds gelukkig leven. Waarschuwend is het vourbeeid, te Nisse ge geven, voor ieder dorp, en voornamelijk daar waar nog zeker despotisme zijn zetel heeft gevestigd. Als het volk zijn recht laat gelden, wanneer het vrij heidsgevoel spreekt, dan wordt de bestaande toestand omvergeworpen, en gelukkig dan, dat er alleen een oud bestuur door een nieuw wordt vervangen, en dat zulks door geene baldadigheden of bloedvergieten tot stand gebracht wordt. Als de woorden waarheid behelzen, van zeker staat kundig blad, dat zegt: ,,'t is om den vrede te bekomen dat de oorlog wordt gevoerd," dan wil ik hopen, dat de weldaden des vredes ons deel zullen zijn; dat de verhitte gemoederen tot kalme rust zijn gekomen, en dat hot gestoorde evenwicht zich zal herstellen en zich oplossen zal in liefde tot elkander. Het zou jammer zijn dat in zoo'n kleine gemeente tweedracht moest blij ven bestaan. Van zoodanigen toestand is geen heil te verwachten. Eendracht bouwt een huis, tweedracht rukt het omver. Ik kan de verzekering geven, dat er geen strijd tegen personen is gevoerd, maar alleen tegen zakeu. Er. nu er aan den volkswensch is vol daan, nu hoop ik dat er onder het nieuwe Kerkbe stuur zegen voor onze gemeente mag opdagen. Zeer zwaar zijn de plichten, die op zijne schouderen rusten en op zijne daden is het oog der Nissenaren gevestigd. Laat op die daden het stempel, der eerlijkheid mogen gedrukt worden. Dat de gemeente niet bedrogen zij. Is rechtvaardigheid zijne hoofddeugd, dan zal geen vuig eigenoelang het richtsnoer zijner handelingen zijn, maar zal dit gewillig aan het algemeene belang wor den opgeofferd. UW CORRESPONDENT. In hare vergadering van eergisteren is door de ver- eeniging „Gemeentebelang4 aangenomen het voorstel om een adres te richten tot den raad dezer gemeente, om de grondslagen van den Hoofdei. Omslag zoodanig te wijzigen, dat deze voortaan berust op: 1°. aanleg naar het juiste inkomen, met inachtneming van ieders draagkracht, 2°. eigen aangifte, 3°. openbaarmaking en verkrijgbaarstelling der lijst. Dit adres zal door eene commissie ontworpen en de teekening nader geregeld worden. HET BESTUUR. Goes, 15 Nov. 1872. Aan de Redactie der Ooessche Co want. VACCINE DWANG en (ECONOMISCHE SPIJSUITDEELING. Onder het opschrift „Vaccine dwang" bevatte no. 88 der Nieuwe Coessclie Couranteen kort ingezonden artikel, waartegen ik eenige bedenkingen wensch in het midden te brengen. Ten einde allen schijn van partijdigheid te vermijden, neem ik de vrijheid zoo wel de redactie dier courant als de uwe te verzoeken aan die bedenkingen een plaatsje in te ruimen. De werking toch der commissie tot ceconomische spijsuitdeeling binnen deze gemeente is eene zóó wel dadige en eene zoo ten volle aan de behoeften die het winterseizoen met zich brengt beantwoordende, dat ik het diep betreuren zoude, zoo die commissie door verminderde geldelijke ondersteuning gedwongen werd, op minder onbekrompene wijze het hare er toe bij te dragen om tal van behoeftige huisgezinnen in den winter met eene warme voedende spijze te bedeelen, zooals die armen zich die zelf onmogelijk zouden kunnen verschaffen. Ik geloof te mogen veronderstellen, dat dit vol mondig, niet alleen door het meerendeel, maar door alle mijne medeburgers zal beaamd worden; doch ik wenschte den heer I, ter tegemoetkoming aan zijne bezwaren, te wijzen op de werking van het burgerlijk armbestuur en op de weldadige verandering die door de toepassing der voor dit collegie bestaande veror dening in den toestand der noodlijdende volksklasse in onze stad gekomen is. Art. 7 der genoemde Verordening luidt namelijk i,Geen onderstand wordt verstrekt: „lo. aan ouders, wier inwonende kinderen, „a. op den geschikteu leeftijd niet gevaccineerd „worden bniet geregeld ter schoolgaan te weten die „van 3 tot 6 jaren op de bewaarschoolvan 6 tot „12 jaren op de armen- of eene andere school; de „meisjes van 5 tot 12 jaren op de naai- en breisehool „c boven de 12 jaren oud zijnde, geene lidmaten „van eenig kerkgenootschap zijn of geen godsdienstig „onderwijs ontvangen „2o aan personen, die zich voortdurend aan land - „looperij of bedelarij schuldig maken; „3o. aan personen, die misbruik maken van sterken „drank „4o. aan personen, die hunne vrouwen of kinderen „aan hun lot overlaten." Daaraandat die Verordening sedert eene reeks van jaren behoorlijk is toegepast, is het toeteschrijven dat het schoolverzuim en het daaraan verbonden be delen en slenderen langs de stratenwat vroeger „regel" was, thans bij wijze van „exceptie" voorkomt en als zoodanig onlangs nog in een onzer stedelijke bladen vermeld werd met betrekking tot een der slechtst befaamde gezinnen in deze gemeente. Met de vaccine is het evenzoo. Telde men vroeger de niet gevaccineerden bij duizendenwat bij zeer enkelen uit gemoedsbezwaar, bij verreweg de meesten uit luiheid en onverschilligheid voortsproot, de dui zenden, die onverschillig waren, zijn overwonnen en slechts enkelen blijven, als bij uitzondering, zich tegen de vaccine aankanten, en onder die enkelen zijn voor zeker meer bedeelers dan bedeelden. En wanneer dan nu voor die weinige uitzonderingen wellicht meerdere onzer medeburgers zonder verder nadenken den heer I zouden willen volgen, dan kan hij zelf met anderen die gelden wel voor een ander nuttig doel destineeren, anderen kunnen echter hunne bijdragen in hun eigen beurs houden. Is de heer I een invloedrijk persoon (wat ik niet kan beoordeelen) zoo kan uit zijn voorbeeld, wanneer dit door zeer velen wordt gevolgd, wellicht een tweede soepkokerij ontstaan doch met het oog op die gevolgen vraag ik den heer I of hij zijne bijdrage voor de nu bestaande spijsuitdeeling niet oneindig liever wil continueeren dan aanLeiding geven tot nog meerdere verdeeldheid in de stad onzer inwoning, die daaraan, helaas! reeds rijk genoeg is. Zoo gaarne ik zelfhoewel voorstander der vaccine, zoude wenschen de bepaling, dat niet gevacci neerden niet bedeeld worden, te zien vervallenom ook jegens andersdenkenden onpartijdig te zijn en hoe gaarne ik daarom zoude wenschen, dat deze gezind heid door de commissie der spijsuitdeeling gedeeld werdben ik toch van meening, dat het alge meen belang niet aan dat van enkelen mag opge offerd worden, en dit zou het geval zijn, wanneer onze bijdragen verminderden voor eene inrichting, die op honderd huisgezinnen, die zij ondersteuntwellicht één huisgezin afwijstwat dan voor de liefdadigheid van particulieren overblijft en dan voorzeker ook niet te kort komen zal. Gaarne onderschrijf ik dien wensch Goes 14 Nov. 1872. E. YAN DEN BOSCH. LIJST VAN VERROOPIM. Datum, Plaats. Voorwerp. Notaris. 16 Nov. Kloetinge, Boomen, Pilaar. 20 V Goes, Eigend. rech- Mr. v. Dishoeck ten amb. 'sHeer- en Pilaar. Arendskerke, 20 r Wissenkerke, Boeren-insp.etc., Deurw. Stok- mans. 21 II Kloetinge, Boomen&kapli., Paardekooper Kakebeeke. 22 V Hoedekensk., Meubilair, Paardekooper van de Bussche. 22 a Wemeldinge, Boomen, Pilaar. 22 n Ovezand, Boomen, Mr. v. Dishoeck. 23 u Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 25 u Kloetinge, Boomen, Paardekooper Kakebeeke. 25 a Heinkenszand, Boomen, Mr. v. Dishoeck. 27 u Goes, Eigend. rech ten amb. Rilland en Bath, Mr. Liebert. 27 K Schore, Boomen, Pilaar. 29 If Ovezand, Boomen, Pilaar. 29 II 's HeerArendsk., Boomen, Mr. v. Dishoeck. P Hofstede, van den Bussche. 4 Dec. Goes, Boomen, Mr. Liebert. 8 S Ellewoutsdijk, Boomen, Mr. Liebert. 19 K Hoedekensk., Boomen, Mr. Liebert. 280ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 1 kl. 3e lijst. No. 191S6 ƒ5000; no. 181 en 12655, ieder 400;'no. 2137, 2317, 12S38, 14004, 17873 cn 19137, ieder f 100. 4e lijst. No. 11467 ƒ1000; no. 15245, 16220 ieder ƒ400. van den 13 Nov. tot en met den 15 Nov. 1872. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: den 13, Catliarina Corneliad. v. Daniël Rouw en Elisabeth de Dreu. Overleden: Geene. CORRESPONDENTIE. 't Begin van de Varia in ons volgend nommer. van P. BRUGGEMAN (Burgemeester) l en M. C. STEKETEE. I Baarland, 16 November 1872. J Hunne dankbare kinderen De ondergeteekende betuigt bij dezen zijnen hartelijken dank aan vrienden en beken den, en daaronder in 't bizonder aan hen, die hij onwillens en onwetens vergeten heeft eene bizondere kennisgeving te zendenvoor de vele en hartelijke bewijzen van deelneminghem bij het overlijden van zijnen vader bewezen. Wemeldinge 10 November 1872. P. DEKKER Janszoon.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3