aardbeziInIlmten. J. Kesting LIJST VAN VERROOPINGEN. 280ste STAATS-LOTERIJ. BURGERLIJKE STAND GOES, Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: den 11, Martina Catharina, d. v. Anihonie Marinus Simons en Johanna Catharina Maartenseden 13, Emilius Eliza, z. v. Joseph Bannet en Carolina Frank; den 14, Pieternella, d. v. Reinier Scheele en Hendrica Cornelia Hoog vliet. Overleden: Geene. Goes, 13 Nov. 1872. J. BANNET. Goes, 13 Nov. 1872. Cortgene, 12 Nov. 1872. -Tanden en Tandvleeseh GEZOND TE HOUDEN, ANATHERIN-MONDWATBR De republiekeinsche linkerzijde der Nationale Vergadering heeft jl. Zaterdag in het Grand Hotel te Parijs eene bijeenkomst gehouden, die door negentien leden der kamer werd bijge woond, waaronder eenige, die tot het linker centrum en eenige, die tot de uiterste linker zijde behooren. Gambetta was niet tegenwoor dig. Door verscheidene aanwezigen werd ge constateerd dat in hunne departementen de re publiekeinsche g-est vooruitgaat. De bijeen komst, die niet erkent dat de nationale ver gadering de bevoegdheid eener constituante heeft, besloot geen constitutionneel voorstel te on dersteunen, en bij de regeling der werkzaam heden zich te beijveren de werkzaamheden der Kamer te beperken tot de behandeling van zaken, en wel in de eerste plaats de begrooting en in ds tweede plaats de leger reorganisatie. De Jura, die gedeporteerden naar Nieuw- Caledonië overbrengt, heeft op de terugreis het eiland St.-Iïelena aangedaan. Daar worden nog het huis en het graf van Napoleon I door een ouden officier van het Fransche leger be waakt. Voortaan echter zal deze bewaking aan een op het eiland gevestigden Engelschen officier opgedragen worden, wiens bezoldiging daarvoor minder zal bedragen dan die, welke was toegekend aan den Franschen, die opzet telijk om dit ambt waar te nemen naar St. Helena moest gezonden worden. Generaal Grant is herkozen tot president der ^ereenigde Staten van Woord-AmerlKa. De verkiezing is overal zonder eenige ongeregeld heden afgeloopenuitgezonderd te Baltimore waar verscheidene personen ten gevolge van twist en vechtpartijen, zijn gedood. INDISCHE BERICHTEN. Uit Deli luiden de berichten van Batavia tot en met 24 Sept. hoe langer hoe ongun stiger. 1 kapitein is ernstig aan de linker hand gewond1 luitenant is gesneuveldde troepen hebben veel geleden. De commandant der expeditie heeft, wellicht wegens ziekte, den wensch uit den Palamedes herhaald: »Het waer ons aengenaemst indien het an- dren deen." In zijn plaats is majoor van Stuweeen flink officier, benoemd. Voorts zijn er weer drie compagniën tot versterking van onze troepen macht uitgezonden. De feiten zijn dus ster ker dan de officiëele berichten, welke samen gesteld werden door menschen, die toch zeer goed wisten, dat de Gouverneur-Generaal al leen waarheid wil. In een van die rapporten vond men onlangs, dat een colonne na het sneuvelen der beide gidsen en wegens het aantal dooden" naar de hoofdplaats van Deli was teruggekeerd, en dat het niet raadzaam werd geacht weer dergelijke tochten te on dernemen, omdat men dan de verbittering der Dajaks nog meer zou opwekkenMen ziet het, de officiëele verslagen schijnen ironisch te zullen worden. Ingezonden. Geachte Redacteur! In uwe courant van Donderdag 11. uit gij den wensch, iets meer officieels te vernemen omtrent de gisting welke te Nisse op kerkelijk gebied bestaat. Ik haast mij aan uw verlangen te voldoen; ik zal daardoor verkeerde voorstellingen, naar ik hoop, voorkomen, daar men zoo vaak geneigd i) met zwarte kleuren te schilderen; terwijl ik tevens zal trachlen te voor komen, dat de Nissenaren voor rebellen begroet of voor commune-mannen aangezien worden. Wil ik de zaak eenigszins duidelijk voorstellen dan zal ik wat omslachtig moeten zijn, en dan zult gij wel doen mij eenige ruimte in uwe courant aftestaan. Nu ter zake. De kerk te Nisse bezit in eigendom 116 gemeten bouwland en weiden. Deze gronden zijn in pacht bij onderscheidene landbouwers; en niet bij burgers of arbeiders. Voor 3 jaren zijn die pachten op nieuw ge sloten en wel voor een tijdvak van 14 jaren. Van deze vcrpachtings-periode dagteekent de misnoegdheid bij een groot deel der ingezetenen, en geen wonder; wanneer men onze vrijgevige staats- en gemeente instellingen aandachtig nagaat, de openbaarheid welke alle besturen daardoor zijn opgelegd, (gelukkig is de doofpottentijd voorbij) zoo meende men dat die zoo gevierde openbaarheid ook van toepassing zoude zijn bij onze kerkelijke administratie. Zooals de diaconie en de burgerlijke armbesturen publieke verpachtin gen daarstellen ook in het belang der ingezetenen, meende men dat het kerkelijk bestuur insgelijks zoude handelen, te meer daar de stemgerechtigden tot de kennis gekomen waren, dat ieder gelijke rechten op de kerkelijke landerijen had. Men haa evenwel buiten den waard gerekend. De vrijheid welke de admini stratie had, en die gewaarborgd scheen door haar vrij beheer, en door geen toezicht gebonden, werd door haar in wijder zin uitgelegd, en verpachtte zij zooals zij het goed vond, zonder verantwoording verschuldigd té zijn, die ook niemand van haar kon vorderen. De administratie was dus in haar vermeend recht, en ofschoon het publiek ook evenzeer recht had verbitterd te worden door die vernieuwde teleurstelling, kon zij haar wrevel slechts lucht geven tegen het kerkbestuur, door vaak uitdrukkingen te bezigen die de kieacbheid mij verbiedt hier te noemen; uitdrukkingen die aan een volk doen denken dat onder tyrannie gebukt gaat en bij wie het vrijheidsgevoel begint te spreken, een volk, dat de ijzeren kluisters van de vermoeide schouderen tracht afteschudden Die verbittering der Nissenaren werd er niet op verbeterd, als zij het oog sloegen op het naburige Ovezand, waar allé gronden der liefdadige instellingen aan de meestbiedende inge zetenen publiek worden verpacht, en waardoor een algemeen welvaren, aan huizen en schuren, zichtbaar is. Het behangselpapier en de verfkwast van buiten en binnen, het plaatsen van regenbakken en meer andere geriefelijkheden aan de woningen bewijzen dui delijk dat het de Ovezandenaren wel gaat. Het is mij meermalen verzekerd, dat dit dorp vroe ger een der armste was uit Zuid-Beveland en thans is het een der meest welvarende. Flinke besturen zijn de ingezetenen daarin behulpzaamterwijl tot lof van hun achtbaar hoofd mag gezegd worden, dat hij een groot aandeel in Ovezand's voorspoed heeft. En is het nu wonder dat de Nissenaren, door jaloezie gedreven, tot de overtuiging gekomen zijn, dat hier even veel welvaren zoude kunnen heerschen als te O. en dat dit hier gemist wordt? En die schuld van minder voorspoed wordt ons kerkbestuur naar het hoofd gesmeten. Het is thans veroordeeld, en de vroe gere daden, die, toen het volk nog blind was, zonder aanmerkingen werden goedgekeurd, worden thans met de zwartste kleuren afgeschilderd. Het volk is boos gewordenhet heeft vrijwillig een nieuwen toestand gekozen, welke wij vurig hopen, dat tot welzijn, tot geluk dezer gemeente mag medewerken. De vacante predikantsplaats heeft hierin een groot aandeel. Met dit te verhalen beschrijf ik mijn 'iele gedeelte. Ten einde in de vacature te voorzien werden de stemgerechtigde lidmaten door den kerkeraad opge roepen om over de wijze te raadplegen om tot dit doel te geraken. In hoofdzaak gold het de toelage, welke de kerk zoude verstrekken, en die niet voldoende was voor de tegenwoordige eischen des tijds. Werd de vroegere predikant met ƒ200,gepaaid, van die som was thans geen sprake, omdat men zich tot de cathegorie van predikanten bepaalde, die hunne diensten, en terecht, voor geene kleine sommen dispo nibel stellen. Het kerkbestuur was eerst ongezind om aan de stem des volks gehoor te geven, doch trad latei toe, toen de gemoederen reeds sterk aan het gisten waren. Alle omstandigheden, die men aanvat ten kon, zooals de verpachting voor 14 jaren, he' be zwaren der kerk met hypotheek, de verkoop van enkele kleine stukjes grond, het wegschenken van een ijzeren hek aan de gemeente-begraafplaats enz. enz. alle handelingen, in een woord, werden afgekeurd, en er werd gezegd, dat dit alles onwettig geschied was. Zoo redeneerde het volk. De woede was eenmaal los gebarsten en het kende geen transigeeren meer. Het volk stelde zich de vraag voor, of de tegenwoordige administratie houdbaar of niet was, met dat gevolg dat de stemgerechtigden de toelage voor een predikant met ƒ400,— vermeerderden, het oude bestuur vervin gen door 6 nieuwe notabelen te kiezen, die wederom nieuwe kerkvoogden benoemden, welk nieuw bestuur bij het provinciaal college van toezicht is aangesloten. Pr aagt men mij, of ik aan alle handelingen door het volk verricht mijne goedkeuring kan hechten, dan moet ik met neen antwoorden. De predikantstoelage is voor de krachten der kerk te groot, en het laat zich wel aanzien, als er geene onvoorziene omstandigheden opdagen, dat er binnen korte jaren een kerkelijke omslag zal moeten gehe ven worden, die allicht aanleiding tot scheuring zou kunnen geven. Waren de 116 gemeten verpacht zooals het volgens den tegenwoordigen tijd zouae behooren geschied te zijn, dan was er geen nood, en de hypo theek kon spoedig afgelost worden. Ziedaar, heer Bedacteurl aan uw verlangen voldaan. In 't volgend nummer zal ik mij eenige opmerkingen in verband met het gebeurde veroorloven. Datum Plaats. Voorwerp. Notaris. 14 Nov. Borsselen, Woonh.&Meub., Prumers. 14 Heinkenszand, Boomen, Mr. v. Dishoeck. 14 Kloetinge, Bouwland, Paardekooper van de Bussche. 15 Oud Sab binge, Inspan Meub., Mr. Liebert. 15 Driewegen, Boomen, Pilaar. 15 Kwadendamme Boomen, Mr. v. Dishoeck. 16 Kloetinge, Boomen, Pilaar. 20 Goes, Eigend. rech- Mr. v. Dishoeck ten amb. 'sHeer- en Pilaar. Arendskerke, 20 Wissenkerke, Boeren-insp.etc., Deurw. Stok- mans. 21 Kloetinge, Boomen &kaph., Paardekooper Kakeheeke. 22 Hoedekensk., Meubilair, Paardekooper van de Bussche. 22 Wemeldinge, Boomen, Pilaar. 22 Ovezand, Boomen, Mr. v. Dishoeck. 23 Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 25 Kloetinge, Boomen, Paardekooper Kakeheeke. 25 Heinkenszand, Boomen, Mr. v. Dishoeck. 27 Goes, Eigend. rech ten amb. RiUand en Bath, Mr. Liebert. 27 Schore, Boomen, Pilaar. 29 Ovezand, Boomen, Pilaar. 29 's HeerArendsk., Boomen, Mr. v. Dishoeck. P P Hofstede, van den Bussche. 18 Dec. Ellewoutsdijk, Boomen, Mr. Liebert. 19 Hoedekensk., Boomen, Mr. Liebert. Prijzen van 100 en daarboven. 1 kl. Ie lijst. N». 2522 20000; n°. 1201. 7096 1500, n«. 14483. 15635, 18796 1000; n°. 3477 400; n°. 13892, 14389, 17045 200n". 4560, 19148 ƒ100. 2e lijst. N°. 628 2000n°. 6143 /1000; n». 25,2314 400; n». 4275, 5104, 8334, 9770, 13825, 16148, 18522 /100. van den 11 Nov. tot en met den 13 Nov. 1872. ADVERTENTIËN. Bevallen van een ZOONC. FRANK geliefde echtgenoote van Voorspoedig bevallen van eene welge schapene DOCHTER, H. C. SCHEELE geboren Hoogvliet. Algemeene kennisgeving. De weduwe, kinderen en behuwd-zoon van wijlen den heer E. J. van de LINDE te Cortgene betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij het overlijden van den geliefden afgestorvene ont vangen. De ondergeteekendegeëxamineerd in de FRANSCHE TAALbeveelt zich aan tot geven van PRIVAAT-LESSEN. P. A. Hubregtse, Oprei, D. 33. hulponderwijzer. fTot de naaste prijzen te bekomen bij boomkweeker te Bieselinge, Zuid-Bevel.: Hoogstamde, geënte APPELEN-PE- REN-, KERSEN en PRUIMEN- BOOMEN, STEKELBKIEKS WIJNBESSEN WIJNGAARDS, STAMROZEN en groenblijvende HEESTERS en PLANTSOEN voor bosch, wegen enz., alsmede de Bij franco aanvragen worden prijs-couranten gratis toegezonden. Eenige VRUCHTBOOMEN zijn te bezichtigen bij den heer 13. Besuijenin de Prins van Oranje te Goes. OM is het voldoende, dezelve dagelijks te zuiveren door middel van het van JUr. J. G. l'O I'P, Keiseri. Koningl. Kof- Tandarts te Keenen, Stadt, Bognerstrasse, Xo. 9. Zelfs zal men het met gunstig gevolg gebruiken wanneer men reeds tandpijn bespeurd heeft; terwijl het de kalkvorming en uitbreiding van de ontsteking der tanden tegengaat, ziek en licht bloedend tand vleeseh, mondziekten en tandpijn geneest en den on- aangenamen reuk in den mond, ontstaan door holle tanden, verwijdert. In flesschen alleen echt Te bekomen te AMSTERDAM bij F. von Wind- heim Co. Verkoophuis. Goes, J. P. v. d. Does Lzn. Sluis, gez. Jansen; Vlissingen, wed. A. M. Kalbfleisch- Zierikzee, M. S. Polak, droogist; Middelburg, W. P van de Kamer, apothekerRotterdamA. Schipperijen Co. (blaauwe porseleinwinkel) j Bergen-op-Zoom, "P. F. Ap- pelboom, apotheker.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3