1872. N°. 135. Donderdag 14 November. 59ste jaargang. Ministerie van Financiën. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. BESTEDING. AANBESTEDING. KLEEDING DER POLITIE-AGENTEN. Het leveren der Kleeding van de Politie- Agenten voor 1873, bestaande in: Verpachting van Gronden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, WuJ.nsdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone ad verten tiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels Jt/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Op Vrijdagden 22sten November 1872, des voormiddags ten 10 ure, zal onder nadere goed keuring, door den Commissaris des lionings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het llde district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden besteed: De inrichting van het bestaande Rijkste- legraajkantoor te Neuzen tot vereenigd Post en telegraafkantoormet woning van den directeur. De besteding geschiedt alleen bij inschrijving, vol gens 434 der Algemeene Voorschriften Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Financien, aan de bureaux van den Rijks telegraaf, Plein no. 2, te 's Gravenhage, aan de lokalen der besturen van de onderscheiden provinciën, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M Nijhoef, Raam straat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijziging op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hooldin- genieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Neuzen, 's Gravenhage, den 4den November 1872. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BARTSTRA. OPENBARE VERGADERING VAN DEN K ,1 J 1» der GMMCEJEIV TM GOJB8, op VRIJDAG den 15 NOVEMBER 1872, des avonds ten 6V2 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Mededeelingen, ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid in het bestuur van het Gasthuis. 3. Voorstel van den lieer rar. I. J. Del Baere, om trent de jaarwedde van den secretaris. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1872. 5. Vergoeding voor huishuur aan den te benoemen onderwijzer der school le klasse. 6. Voorwaardelijk voorstel tot verkoop van het huis in de Korte Vosstraat. 7. Landbouwschool. 8. Verzoek van de wede. J. Adriaanseom grond in erfpacht. 9. Idem van W. Duvekot, om grond in erfpacht en afkoop van erfpacht. 10. Beschikking over den grond aan de overzijde der slooten langs den Stationsweg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 23 November 1872, des na middags ten één ure in hunne vergaderkamer ten raad- liulze, bij inschrijving, trachten aan te besteden: VOIIT JASSEN, T W AALF PANTALONS, ACHT PETTEN en VIER MANTELS. De modellen der kleedingstukken en de monsters van het laken liggen, met het bestek, ter visie van belanghebbenden ter secretarie der gemeente, van heden tot den dag der aanbesteding op eiken werkdag, van des voormiddags negen tot aes namiddags twee ure. Goes, den 12 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Zaterdag den 30 November a. s., des namiddags ten een ure in de groote zaal van het raadhuis zullen verpachten, de navolgende gronden enz., van de ge meente, te weten 1°. De Westerschans en aanbehoorende gron den, thans in pacht bij J. Stoutjesdijk 2'. De weilanden met bijbehoorende getim merten langs den Westhavendijk, alsmede een perceel weigroud in den Galghoek, thans in paebt bij J. Strijd (Dit perceel wordt tweeledig verpacht, eerst met den onderhoud van het woonhuis en verdere getimmertendaarna zonder dien onderhoud.) 3°. Het Ravelijn en bijliggende gronden aan de westzijde der haven, thans in paebt bij P. Wessel; 4°. Eene hoveniering in de voormalige zou- tevest, thans mede in pacht bij P. Wessel; en 5°. Eene hoveniering aldaar, thans in pacht bij P. F. de Brandt. De voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure ter secretarie der gemeente. Goes, den 12 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 November 1872. Per telegraaf. In de Eerste Kamer zijn de verschil lende hoofdstukken der Indische begrooting (uitgaven en middelen) aangenomen met algemeene stemmen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat, indien dringende noodzakelijk heid bestaat om wegens longziekte verdacht, niet ingeënt, vee op te stallen en de inenting niet dadelijk kan geschieden wegens gebrek aan entstof, door den burgemeester vergunning kan worden verleend tot vervoer, mits de ei genaar zich schriftelijk bereid verklaart de in enting zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Op het nakomen dier belofte moet streng worden gelet. De districts-veeartsen en hun plaatsvervan gers zijn uitgenoodigd om zich bij gebrek aan entstof tot hunne ambtgenooten te wenden, ten einde de spoedige kunstbewerking, hier bedoeld, bevorderlijk te zijn. Ook in het westelijk deel van Zeeuwsch- Ylaanderen wordt zeer geklaagd over den al gemeen hoogen waterstand. Op sommige plaat sen is het zoo erg, dat de menschen hunne woningen niet kunnen verlaten niet alleen, maar dat de haarden, waarop zij moeten sto ken, onder water loopen. Dit is zeker een gevolg van de slechte suatie, waarin echter eerlang zal kunnen voorzien wordenwant, naar wij vernemen, wachten de uitwaterings- werken alleen op het sluiten of liever gesloten zijn van den nieuwen zeedijk, welke Zaterdag met aanvankelijk goed succes is dichtgemaakt. Onder het voorloopig bestuur van de hee- ren Berkouwer en GMichel is te 's Gravenhage een korenmoleuaarsvereeniging opgerichthet doel van deze vereeniging is om middelen te be ramen ter verbetering van dit vak. De molenaars uit het geheele rijk zijn tegen den 14 dezer te Gouda bijeengeroepen, ten einde alsdan zich te constitueeren. Het maalloon te Gouda is inmiddels van 50 a 60 op 75 cents gebracht. De maatsch. Arti et Amicitiae te Amsterdam, die door de tentoonstelling van schildergen van oude meesters zooveel kunstgenot bereid de, stelt zich thans voor, eene tentoonstelling te vormen van voorwerpen, waarin de kunst aan de nijverheid hare diensten heeft bewezen, voorwerpen dus half kunst, half n ij verheids- scheppingen, 't Zal waarschijnlijk eene tentoon stelling van oudheden wezen, maar alleen van fraaie zaken, die den handwerksman kunnen leeren, welke hulp hij kan verwachten van den kunstenaar; de kunst in de nijverheid, le beau dans 1' utile. Men meldt uit Maastricht »Een allergewichtigst rechtsgeding is dezer dagen voor de rechtbank alhier aanhangig ge maakt. Het wordt gevoerd tusschen den heer Chassepot, te Parijs, den bekenden uitvinder van het achterlaadgeweer, dat zijn naam draagt, en den heer de Beaumant, te Maastricht, die het model geleverd heeft van het geweer, dat voor de bewapening van het Nederland- sche leger aangenomen is, en door wien reeds eenige duizende geweren, volgens dat model, aan de regeering afgeleverd zijn en nog andere moeten afgeleverd worden. »De heer Chassepotdie hier te lande voor zijn stelsel van geweer geoctrooieerd is, be weert, dat het geweer van den lieer de Beaumont in werkelijkheid niets anders is dan een Chas- sepotgeweer, waaraan eene enkele wijziging is aangebracht. Zich beroepende op zijn octrooi, beschuldigt hij derhalve den heer de Beaumont van ongeoorloofde namaking van het geoc trooieerde voorwerp en vraagt hij hem betaling eener som van 499,000, als vertegenwoordi gende den koopprijs der reeds afgeleverde ge weren, onder voorbehoud om zijne rechten te doen gelden op de geweren, die nog nader moeten afgeleverd worden. »De heer Chassepot doet uitkomen, dat in zijn octrooi wel is waar bedongen is, dat het niet geldt voor de geweren, die de Nederland- sche regeering zou kunnen goedvinden te laten vervaardigen in hare eigene werkplaatsen of in particuliere fabrieken hier te lande; maar dat dit beding geene toepassing vindt op de geweren door den heer de Beaumont afgeleverd, wijl deze in Pruisen vervaardigd zijn. Ook, zegt hij, kan de heer de Beaumont zich niet beroepen op een octrooi, dat hij van zijne zijde verkregen heeft voor eene verbetering van het chassepotgeweer, daar dit octrooi hem alleen bevoegdheid geeft om die verbetering op chas- sepotgeweren toe te passen, niet om zelf chas- sepotgeweren te vervaardigen of in te voeren. »Men verzekert, dat de heer Chassepot voor nemens is de geweren, die nog door den heer de Beaumont moeten afgeleverd worden, in be slag te nemen, zoodra zij hier te lande zullen aankomen." Te Boston is Zondag een hevige brand uit gebroken die 25 uren heeft geduurd. Men meldt per telegraaf de volgende bizonderheden De brand woedde over eene uitgestrektheid van 70 acres. Het verlies bedraagt ongeveer honderd millioen dollars. De handelaars in wol, leder en andere artikelen hebben 't meest gele den. De beurs is vau binnen uitgebrandhet postbureau is vernield. De troepen waken voor de eigendommen. Er zijn een aantal personen gedood en vele gewond. De brand is na middernacht op nieuw uit gebarsten. Ofschoon de vlammen hevig zijn, is men ze op nieuw meester geworden. Allerwege zijn meetings bijeengeroepen om hulp te verleenen. Ditmaal werd de brand veroorzaakt door een gaz-ontploffing, waardoor zes magazijnen wer den vernield. VOORTGEZETTE VERGADERING van den 28 op den 29 OCTOBER 1872 des avonds ten 7 ure. (Slot.) Bij hoofdstuk IV afd. 1 heeft de fin. commissie de volgende op merking gemaakt Voor onderhoud van gemeente-eigendommen wordt in hoofd stuk IV afd. I art. I uitgetrokken ecu som van 98, ten behoeve der voormalige trekkerswoning. Reeds bij de behandeling der vorige begrooting is door uwe commissie de aandacht gevestigd op de telken jare terugkee- rende groote kosten van onderhoud voor dit pand, toen ge raamd op y 142, Naar - aanleiding daarvan is toen door den voorzitter aan den raad de toezegging gedaan, dat daar de pacht van dit' pand met het loopende jaar eindigde, er geene nieuwe ver pachting zou geschieden, alvorens de raad( met de voorwaar den dier verpachting bekend zou zijn gemaakt. Daar nu deze verpachting vermoedelijk reeds spoedig zal moeten plaats hebben, heeft uwe commissie de eer voorlestellen, dat de raad moge besluiten, dat het onderhoud voortaan onder toe zicht van den gemeente-bouwmeester kome ten laste van den pachter, of wel'de gebouwen, nu zij door ouderdom jaarlijks zoovele reparatiën vorderen, voor afbraak te verkoo- pen en de landen afzonderlijk te verpachten waardoor deze post zou kunnen vervallen. De tweede onder dit artikel voorkomende post ad 55, tot onderhoud van het huis op het Ravelijn vervalt, na het besluit van den raad tot verkoop van het pand, wat évéit- eens het geval zou zijn, indien uwe vergadering zich ver- eenigt met het denkbeeld tot verkoop van het huis jn de Korte Vosstraat met den derden onder dit artikel geraami- den post ad 50, De Voorzitter zegt, dat de. commissie, ten opzichte van de trekkerswoning in eene dwaling schijnt te verkeèreri. Burg. en' weth. nemen de vrijheid kortheidshalve te verwijzen naar dé discussie die daarover in de vergadering van 27 Oetober 1871 heeft plaats gehad" én "dié hij den secret, verzoekt voortélezen. De Secretaris leest daarop, voor pag. 1517. en 1518 van het gedrukt verslag.; - - ,- i De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat het al gemeen bekend is, dat kleine hofsteden geen goede geldbelegging opleveren. De kosten van onderhoud der trekkerswoning heb ben bedragen gedurende de laatste vier jaren door elkander 12,50 per hectare, hetgeen de fin. commissie te veel achtte. Zij heeft echter niet het denkbeeld geopperd, om die woning te verkoopen, maar zou wenschen, gelijk tegenwoordig meer ge schiedt, dat de kosten van onderhoud voor rekening van den pachter kwamen, of dat anders de getimmerten werden afgebroken. De heer Fransen van de Putte geeft te kennen, dat er oogen- schijnlijk veel- pleit voor het gevoeferf derTïn commissie. Toch moet hij zich tegen haar advies verklaren. De gronden zijn. niet afgepaalden publieke weiden brengen véél minder aan pacht op dan afgepaalde grond'en. Aan de getimmerten is in de laatste jaren veel gedaan, maar met het beste toezicht, heeft het veel bezwaren in zich, om de herstellingen en het onderhoud ten laste van den pachter te laten. Doch ook tegen den verkoop moet hij zich aankanten. Neemt aan, dat door het gebouw de paéht- som der gronden slechts 100 hooger is, dan vertegenwoor digt dat aan kapitaal vau 2000 en zooveel zal het huis bjj verkoop niet opbrengen. Burg, en weth. hebben de verpachting nog niet gehouden, maar willen wel de toezegging doen, dat zij deze tweeledig'zullen beproeven, te weten, met en zonder dé getimmerten, terwijl zij van den uitslag aan den raad zullen kennis geven. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort vraagt, of bij goed keuring van dezen post, de zaak blijft zoo als zij nu is? De heer Fransen van de Putte antwoordt, dat dit zal afhangen van den uitslag der vérpachtibg. De heer jhr; 'mr. Pompe van Meerdervoort moet toch bezwaar maken tegen behoud der zaken, zoo als zij nu zyn, en herhaalt, dat kleine hofstedeu groote kosten vorderen. De heer mr. Del Baere vraagtof het huis bij het land be hoort? De Foorzitter antwoordt, dat het altijd bij het land is verpacht. De heer Fransen van de Putte stelt voordezen post als cre- detpost goedtekeuren en burg. en weth. te magtigen tot tweele- dge verpachting met voorbehoud aan den raad, om te beslissen. De Voorzitter zegt, bepaald tegen eene verpachting zonder het huis te zijn, wel de verpachting tweeledig te willen beproeven, te weten op de gewone voorwaarden en met den last van on- deiboud der getimmerten voor den pachter. De heer Fransen van de Putte verklaart zich niet tegen zoo danige verpachting te zullen verzetten, maar zich altijd te zullen kanten tegen de verplichting van onderhoud voor den pachter, omdat dan de getimmerten in 7 jaren meer verminderendan men in 14 jaren kan goedmaken. Het voorstel om burg. en weth. te machtigen tot verpachting op de gewone wijze wordt in rondvraag gebracht en verworpen met 7 stemmen. Vóór dé heeren Fransen van de Putte, dr. van Renterghem, mr. Del Baere, Quist, Kakebeeke en de Voorzitter. Door deze stemming is bepaald, dat de verpachting tweeLedig zal plaats hebben, te weten met en zonder den last van onder houd, terwijl de beslissing aan den raad verblijft. De Voorzitter zegt, dat de kosten van onderhoud voor het huis op het Ravelijn kunnen vervallen, nu de raad onlangs heeft be sloten tot verkoop van dit huis voor afbraak. Dit was bij het ontwerpen der begrooting nog niet bekend. En omtrent het huis in de Korte Vosstraat zal eerstdaags een voorstel gedaan worden. De post wordt, verminderd met 35,goedgekeurd. Bij hoofds. V, afd. 1 art. 5 heeft de commissie de volgende opmerking^:- 4

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1