BUITENLAND. ttOèrüing van deü ïeetor-magnificus der höó- geschool te Innspruck, dit jaar uit de juridi sche faculteit met voorbijgang van de theolo gische. De ministerëiele beschikking dienaan gaande keurden de interpellanten in sterke bewoordingen af; zij vroegen of en hoe de regeering hare handelwijze denkt goed te ma ken, en dreigden de zittingen van den Land dag niet meer te zullen bijwonen, indien niet binnen acht dagen door de regeering een vol doende verklaring afgelegd of prof. Ullmann als rector magnificus ontslagen wordt. De stadhouder bepleitte natuurlijk het recht der re geering in deze zaak, die buiten de bevoegd heid van den Landdag ligt, en antwoordde, dat hij de interpellatie aan den minister zou mededeelen. GEMENGDE BERICHTEN. Door den bouwmeester is daarvoor begroot, met inbegrip van eenig behangers- en schilderwerk 60,plus 10 of 66, Burg. en weth. zijn bereid den post met dat bedrag te ver minderen, en hebben het voornemen met de eigenares van het hotel „de korenbeurs" te spreken over die ramen, en later een voor stel dienaangaande aan den raad te doen. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort verklaart, dat de commissie gaarne het gevoelen van burg. en weth. deelt. Zg had een deskundige geraadpleegd en deze had bij zijne kosten gerekend op het schilder- en behangerswerk van de beide kamers in haar geheel. De beer dr. Callenfels spreekt nog over de te maken uri noirs. Hij hoopt, dat die naar de eischen der gezondheidsleer zullen daargesteld worden, en de urine ir. een ijzeren bak zal worden opgevangen. De Voorzitter zegt, deze opmerking aan den bouwmeester te zullen mededeelen. De post wordt onveranderd goedgekeurd. Op art. 4 rapporteert de commissie Eindelijk wordt bij dit artikel voorgesteld het houten hek, dat thans langs den tuin voor de school der 3e klasse staat, te vervangen door een muur en eene betere afscheiding te maken tusschen dien tuin en het erf van den heer Mer vennée, waarvoor geraamd wordt eene som van ƒ903, Tegen de hierbedoelde afscheiding van het erf heeft uwe commissie geen bezwaar, meer tegen het vervangen van het hek door een muur. Dit laatste wordt voorgesteld, omdat is medegedeeld, dat de heer Mervenuée zijn erf van den openbaren weg zou afscheiden door een muur. Daargelaten dat eene som van /"240,voor een muur van zoo weinig lengte uwe commissie zeer hoog voorkomt, acht zij het in elk geval wensihelijk het besluit tot het daarstellen van een muur in plaats van het hek uittestelien, tot dat de muur van den heer Mervenneé werkelijk daargesteld zal zijn. Niet alleen om dan te kunnen zien, welke muur er zou moeten worden daargesteld maar bovendien bij de mogelijkheid, dat de heer Mervennée van gedachte verandert en geen muur laat zetten. Om deze redenen heeft uwe commissie de eer voortestellen dezen post te verminderen met ƒ240, De Voorzitter zegt, dat deze opmerking der commissie zou doen vermoeden, dat zij niet heeft doorgedacht over de verplich tingen van het gemeentebestuur, om waar het van de koopers van gemeente-gronden vordert, om eene goede en nette afschei ding van den publieken weg te maken, zelf daarin voortegaan. Bij den afstand van grond aan de heeren C. E. Massee, J. F. W. van den Dungen en E. L. van Mervennée is onder de voor waarden opgenomen, dat zij langs hunne eigendommen een ijzeren hek op gemetselden voet of een muur bouwen. Zal het gemeen tebestuur naast den muur van van Mervennée nu een gebrekkig houten hekwerk behouden? De beslissing op deze vraag laten burg. en weth. aan den raad over. De beer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat de fin. commissie wel zeer ongelukkig in hare uitdrukkigen schijnt geweest te zijn. Zij heeft met hare opmerking betrekkelijk dit artikel geene andere bedoeling gehad, dan dat zij het voorbarig achtte, dat de raad na reeds besloot tot het stellen van een muur, terwijl nog niet be kend is, wat de heer van Mervennee zou doen. Blijkt het later dat de muur noodig is, dan kunnen de kosten door den raad goedgekeurd en het bedrag uit de onvoorziene uitgaven voldaan worden. De Voorzitter acht het rationeel, zoo weinig mogelgk op den post van onvoorziene uitgaven te disponeeren. De heer Fransen van de Putte gelooft, dat de fin. commissie niet zulk een groot bezwaar heeft tegen dezen post. De zachte redactie barer opmerking doet hem dit vermoeden. Spr. wil daarom gaarne eenige inlichtingen geven. Aan den heer van Mervenee is een termgn van zes maanden gesteld voor het in orde brengen van de afsluiting van zijn terrein. Dit valt dus in 1873, en de voordracht op de be grooting, om langs een gemeente-eigendom de afsluiting in overeen stemming met die van den heer van Mervennee te maken, kan dus niet voorbarig heeten. Het is, zooals de Voorzitter zeide, eene bepaald te voorziene uitgaaf, en daarom hebben burg. en weth. de noodige som daarvoor op de begrooting gebracht. De raad heeft helaas, te treuri ge ervaring opgedaan van de gevolgen eener slecht opgemaakte be grooting. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort wenscht te wachten, tot dat de heer van Mervennee zijne afsluiting gesticht heeft; om te zien of hij een hek of een muur plaatst. De heer Fransen van de Putte twijfelt niet, of de vorige spreker zal toch de verklaring van burg. en weth. wel voor waarheid aannemen, dat de heer van Mervennee heeft medegedeeld een muur te zullen stichten; maar hek of muur blijft hetzelfde, wat de kosten betreft. De heer mr. Bel Baere vraagt, of het hek zoo slecht is, dat het moet vervangen worden? De heer Fransen van de Putte antwoordt toestemmend en voegt er bij, dat al ware dit niet zoo, de gemeente, waar zg behoorlgke af sluiting van anderen vordert, zeker moet voorgaan. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort betuigt, dat de commis sie haar voorstel intrekt, ofschoon zij het niet goedkeurt, dat de raad zich reeds nu verklaart omtrent de wgze van afsluiting van den tuin. De post wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Wordt vervolgd.) Verschillende pogingen, om de stoomboot de Batavier van den bodem der Teems te lichten, zijn tot heden mislukt. De N. R. Ct. verneemt, dat het schip door midden gebroken is en men dus van verdere pogingen om het te lichten moet afzien. Binnen weinige dagen zijn 3 spoorweg-ar beiders te Roermond, Haarlem en Breda, die wagens moesten af- of aanhaken, daartussehen verpletterd. Zijn er door de directien of an ders door de rjjks commissie van toezicht geen maatregelen te beramen om het leven der arbeiders te beveiligen? Naar men bericht, zijn er gisteren namid dag, omstreeks half twee, op de lijn Antwer- pen-Brussel, nabij 't station Lier, twee passa giers-treinen tegen elkander geloopen met 't ongelukkig gevolg, dat eenige personen ge dood of gekwetst zijn. Een panische schrik heerschte aan alle sta tions. Men vertelde, dat de plaats des an- heils een slagveld geleek, door 't aantal doo- den en gekwetsten. Geneeskundige hulp is da delijk verleend geworden, door artsen, die men terstond per trein heeft afgezonden. Verdere bizonderheden ontbreken ons. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wolfaaitsdijk, den 11 November. Heden aanvaardde de heer Hobe Schollen zijne betrekking aan de nieuw opgerichte openbare school op het gehucht Oud-Sab- binge in deze gemeente, waardoor dan nu de lang gekoesterde wensch der bewoners, in het belang hun ner kinderen, is bevredigd geworden. Verstrekt het nieu we schoollokaal reeds uitwendig tot een sieraad van dit gehucht, ook de doelmatige inrichting van bin nen, zoowel als de meubeleering; naar de eischen des tijds, zijn alleszins bevredigend te noemen. Bij het druk te verwachten schoolbezoek, is het intusschen te hopen, dat het gemeentebestuur weldra gelegenheid moge bekomen tot het benoemen van een hulponder wijzer, aan welks bijstand grootelijks behoefte bestaat, te meer daar het lokaal in twee afdeelingen geschei den is. Door het hoofdbestuur van het Nederl. Zendeling-ge nootschap is in zijne jongste vergadering besloten, voor alsnog de bestaande kweekschool voor inlandsche on derwijzers te Tanawangko, Noord-Celebes, Ned. Oost- Indië, onder de leiding van den zendeling-leeraar N. Graafland, in stand te houden, en ook geen enkele school te doen sluiten; immers zoolang niet volkomen gebleken zal zijn, wat van regeeringswege voor het schoolwezen in de Minahasa gedaan wordt. Het genootschap is voornemens, in elk geval zijn scho len te onderhouden en te verbeteren op plaatsen, waar geen gouvernements-school wordt gesticht, en dat ge tal zal minstensllO bedragen. Voor 1873 zullen daar aan ƒ7200 besteed worden en dat cijfer moet nog klimmen. Door den raad van Middelburg is tot hoofdonder wijzeres op de school B voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs voor meisjes, benoemd mejufvrouw W. Klaar, tot dusver hulponderwijzeres op die school, (12 stemmen), terwijl mede op de voordrachtstonden mej. H. F. Veniet te 's Gravennage, E. C. M. Wiedeman te Wormerveer, A. B. L. Timans te Goes (2 stemmen) en L. B. Rappard te Bergen-op-Zoom, de drie laatsten onderling bij loting. De ministerraad van Frankrijk beeft jl. Woensdag eene vergadering gehouden, waarin spjake is geweest van de zoogenaamde „con- stitutioneele vraagstukken." waarmede de dag bladpers het publiek bezig houdt of verveelt. Ihiers, ter vergadering tegenwoordig, zon wei nig geneigdheid betoond hebben om tot de grondwetsherziening over te gaan, en voor bet oogenblik niets meer en niets anders be- geeren dan de verlenging van den duur der hem opgedragen volmacht als hoofd van den staat. Met betrekking tot de kieswet, die bij de commissie der kamer in bewerking is, zou hij zich tegen alle beperking van het stem recht verzetten. Thiers zal het ontwerp tot instelling van nog een kamer niet indienen, bet ontwerp eener kieswet vooreerst nog la ten rusten, en later, wanneer de openbare meening zich er over verklaard heeft, beslui ten of de kamer voor een deel vernieuwd, dan wel of zij ontbonden zal worden. Een en an der komt overeen met het bericht van Le Bien public, dat de grondwetswijzigingen zich niet zoo ver zullen uitstrekken als men aan vankelijk gedacht heeft. Men wil, dat Thiers tot zijn nieuw besluit geleid is geworden door de boven besproken vijandige houding der royalisten over het algemeenhun woelen geeft grond tot de veronderstelling, dat een verlen ging van den duur zijner volmacht alleen dan j mogelijk zal zijn, wanneer hij geheel de re- publikeinsche partij op zijne zijde heeft. Ove rigens behoeft men volgens bedoelden cor respondent - slechts een blik op de stelling der partijen te werpen, zoo als zij vóór de va- cantie was, om in te zien dat, wanneer het linker-centrum ook eenige leden van het rech- ter-centrum gewonnen heeft, elke hervorming in republikeinschen zin verworpen zal worden, bijaldien de radicalen en republiekeinen zich er niet voor verklaren. Toen de kamer uit eenging bestond zij uit de vol gendè partijen lo. union républicaine (radicalen) 70 leden; 2o. republikeinsche linkerzijde (zuivere republi keinen) 160; 3o. linker-centrum (37«'«r.s-repu- blikeinen) 140; 4o. rechterzijde (Orleanisten onder St.-Marc GirarcLin) ongeveer 1005o. gematigde rechterzijde (legitimisten) 1206o. uiterste rechterzijde (volbloed-legitimisten van de zoogenaamde chevaux-légers). Deze zes groe pen tellen te zaïnen 650 leden; de overige honderd behooren tot de conservatieve partij doch zonder bepaald politieke kleur. Geven nu de royalisten en de republikeinen elkander de hand, dan zou daardoor elke grondwetswijzi ging onmogelijk gemaakt worden. Volgens de Gironde, van Bordeaux, heeft de geestelijkheid te Bayonne aan al de ge- abonneerden op een, onder hare leiding uitge geven kerkelijk weekblad eene plaat doen uit reiken, waarop de graaf van Chambord met al de attributen van het koningschap is afgebeeld. Onder deze afbeelding staat een korte levens schets van den pretendent, die met de volgende aanhaling besluit: „Indien Frankrijk, zijne proefnemingen eindelijk moede, die het gesta dig als boven een afgrond opgeheven houden, naar mij den blik wendt en zelf mijn naam noemt als een onderpand van veiligheid en heil en als een wezenlijken waarborg voor de rechten en de vrijheid van allen, het wete dan, dat mijn arm, mijn hart, mijn leven het toebehooren en dat het ten allen tijde op mij kan rekenen. Hendrik." Men schrijft uit Belgie, dat er hoop be staat op eene aanstaande daling der steenko- lenprijzen; weldra zal het werksaizoen in de beetwortel-suikerfabrieken afgeloopen zijn en dan zal een buitengemeen groóÊfe" hoeveelheid steenkolen beschikbaar komen, want men be rekent, dat deze fabrieken voor zich alleen zoo veel steenkolen verbruiken als in al de huishoudingen van het gansche laud te zamen noodig zijn. Vorrts heeft de minister van oorlog al de miliciens, die als steenkoolmijn werkers den kost verdienen, huiswaarts gezon den. Op een getal van 40,000 dier arbeiders in het land maken duizend wel «iet veel uit, maar 's ministers maatregel heeft een voor treffelijke moreele uitwerking. Dezer dagen is gezegd dat generaal Guillaume als minister van oorlog vervangen zal worden door kolonel Brialmont, van den staf. Onge lukkig voor den kolonel heeft hij juist nu in la Belgique militaire een artikel geschreven van zulk een aard, dat het moeielgk zal val len hem een portefeuille toe te vertrouwen. In bedoeld opstel valt de heer Brialmont de burgerwacht hevig aanhij verklaart, dat zij nutteloos, zelfs schadelijk is, en betreurt het dat de grondwet hare opheffing of afschaffing niet gedoogt. Eenige jaren geleden liet majoor Alvin zich in gelijken geest uit; ook van hem had de burgerwacht een scherpen aanval te doorstaan; hij verlangde, dat men haar de geweren zou ontnemen en witte staven of stokken in de plaats geven, gelijk aan die der Engelsche constabels. Het gevolg hiervan was, dat majoor Alvin wegens het uiten dezer meening, naar eene vesting werd gezonden, en zelfs de minister van oorlog gevaar liep te moeten aftreden, omdat men hem betichtte het artikel, welks inhoud hij zou goedkeuren, te hebben laten schrijven. De heer Brialmont, een geoefend militair en zeer verdienstelijk schrijver, doet verkeerd te vergeten, dat het gevaarlijk is de burgermilitie, de schutterij, te beleedigen. Men wil, dat de gepensioneerde generaal Renard, inspecteur-generaal der bur gerwacht en oud-minister van oorlog, een bro chure in antwoord op den aanval zal uitgeven. Dienzelfden dag (7 Nov.) werd de Oostenrijk- sche regeering door dertig leden van de Ty- rolschen Landdag geïnterpelleerd over de be- Lief"dadig-lieicl. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente te Goes, voornemens zijnde Woensdag den 13 dezer, hunne ge wone DRIEMAANDELIJKSOHE COLLECTE aan de huizen der ingezetenen te houden, noodigen bij dezen allen uit om door milde bijdragen hen in staat te stellen bij den naderenden winter de armen aan hunne zorgen toevertrouwd van het hoognoodige te kunnen voorzien. Goes, den 11 November 1872. Diakenen voornoemd W. J. VAN DE WEERT, voorz VAN DEN BÜSSCHE, secret.' Het weekblad de Grondwet, uit de stad Holland in den Amerik. staat Michigan, geeft de beschrijving van een feest, dat aldaar den 17 Sept. jl. plaats had, ter herdenking van het 25jarig bestaan dier nederzet ting. In optocht met muziek, waarbij een door ossen getrokken wagen met de 15 overgeblevenen van de allereerste kolonisten, trok men naar het versierde feestterrein, waar ds. C. v. d. Meulen met een ernstig en krachtig gebed opende, vervolgens Ps. 66: 3 werd aangegeven en dr. A. C. v. Raalte, een der oorspronke lijke settlers, eene feestrede hield. Een wekker te Leiden bemerkte gisterenmorgen te 5 ure op de Zijdgracht aldaar, dat de schuit van den zandschipper K zich in zinkenden toestand bevond. Uit het licht dat daarin brandde, maakte hij op, dat er zich menschen in moesten bevinden, en het bleek wel dra, dat de schipper en zijn knecht in de schuit slie pen, die nog juist voordat het vaartuig zonk, konden gewekt worden. Een bewijs van zeldzame eerlijkheid werd in de vorige week gegeven door een bewoner van Vollenhdve. Een arme stoelen matter, wiens vrouw in het kraambed lag, en in wiens gezin aan alles gebrek was, gaat van hier langs het zeestrand huiswaarts en vindt het lijk van den onlangs op de gehoogte van Urk verdronken visscher K. Hij heeft de stoutheid de zakken van dit reeds af zichtelijk voorwerp te bevoelen en vindt een zakje met geld, benevens een gouden horloge, De arme stoe- lenmatter snelt in allerijl met dien schat naar den persoon, bij wien men aangifte van het vinden van dat lijk kon doen, en stelt hem, met het bericht, het zakje met geld 150J en het gouden horlogie ter hand. De toegezegde belooning f 15) werd verdubbeld, en bovendien ontving hij van den heer pastoor der R. C. te V. de som van f 10 voor zijn beproefde eerlijk heid. (Zw. Ct.) Vrijdagmorgen ontdekte een winkelier in horlo ges enz., aan de Kipstraat te Rotterdam, dat men door openwringing van het voor de winkelkast geplaat ste blind en door verbreking der zich daarachter be vindende glasruit acht a negen stuks zilveren horlo ges uit de kast had ontvreemd; de politie houdt zich met het onderzoek onledig. Men schrijft uit Gorinchem van 8 Nov. Een schrik- lijke misdaad bracht gistermiddag omstreeks 3 ure onze zoo stille veste in beweging. Zekere Cornells Engélbrecht van Es, verblijf houdende te 's Hage, gehuwd met mej. S. alhier aan de Pe- tersbrug woonachtig, van wie hij gescheiden leefde, arriveerde Dinsdagavond om, zooals hij voorgaf, zijne kinderen, een meisje van 12 en een jongetje van 9 jaren te bezoeken. Hij vertoefde op de kamer zijner vrouw en na gisteren met zijn gezin het middagmaal gebruikt en zijne kinderen naar school te hebben gezonden, heeft hij haar op de keuken aangegrepen en met een scheer mes onderscheiden wonden aan den hals toegebracht, waarop zij hem ontvluchtende, de trap en af de straat is opgeloopen, kennelijk met het doel om zich naar eene nabij wonende zuster te begeven. Op de Peter- brug zakte zij echter door bloedverlies in elkander en was terstond een lijk Toen de moordenaar zag dat zijn vrouw ontvluchte, bracht hij zich door het schot met een pistool aan het hoofd zulk een zware wonde toe, dat hij ten circa 5 uur onder hevige smarten mede bezweek. Als een bewijs van den toenemenden vooruit gang der moderne tijden wordt door de New-Yorker Handelszeitung medegedeeld dat onlangs, te St. Louis in den koffer eener jonge dame, welke door de politie werd onderzocht aangezien men vermoedde dat daarin gestolen zaken waren verborgen niet minder dan vijf acten van echtscheiding en zes huwelijks contracten werden gevonden. Eergister, zegt Figaro, bevond zich een Engelsch- man sir Thomas F te Parijs, op weg naar Bordeaux met het doel een allerzonderlingste expeditie te on dernemen Hij begeeft zich namelijk naar de Stille Zuidzee om aldaar bet lijk zijner vrouw te gaan op- visschen die aan boord overleden met een 48 pond er aan de voeten in den schoot dei' golven haar graf v ond. Sir Thomas F heeft te Bordeaux een driemaster le Moustique gehuurd en geheel voor den tocht uitge rust Een massa kolossale werktuigen zijn reeds in-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2