1872. N°. 134. Dinsdag 12 November. 59ste jaargang. BRANDWEER. !A^pr BEKENDMAKINGEN (Economische Spijsnitdeeling. UITGELOTE OBLIGA Vertrek der Oost-Indische landmail, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOKSSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. van het Gremeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen: dat de commissie tot de (Economische Spijsuitdeeling, be staande uit deheeren: J. A.A.FRANSEN vak de PUTTE, voorzitter, F. S. A. ICNITEL, N. VERVENNE Pffz., M. J HARINCK, mr. J. G. de WITT HAMER, JROOMAN Az M. J. de JONGH, P. JOHANNISSEN, C. de FOUW en mr. P. J. A. van DAM. secretaris en thesaurier, hare hoogst nuttige werkzaamheden voor den aanstaanden winter weder heeft aangevangen, en dat zij aan de huizen der ingezetenen biljetten heeft doen rondbreu- fen, op welke inschrijvingen tot instandhouding van eze weldadige inrichting worden verzocht. De heilzame strekking van deze instelling, voorna melijk door de ruime deelneming en ondersteuning der ingezetenen opgericht en gedurende vele jaren staande gehouden is te algemeen bekend en in de vo rige winters gebleken, om niet op haar, als een krach tig middel van voorziening tegen nijpend gebrek, het oog te vestigen. Een ieder zal toch overtuigd zijn, dat de uittleeling tan erne verwarmende en voedzame soep, gedurende den ophanden zijnden winter, voor de armen eene onmisbare be hoefte is. Burgemeester en Wethouders gevoelen zich daarom bij vernieuwing gedrongen de ingezetenen tot ruime giften op te wekken, en hen tevens met allen ernst aan te manen, om geene handreiking aan bedelaars te doen, als zijnde een verderfelijk middel om de luiheid te voeden en de zorgeloosheid bij de behoeftige klasse te bevorderen. Goes, den 11 November 1872 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen, naar aanleiding van art. 19 der verordening op de loting enz. voor de Brandweer, ter kennis van de belanghebbenden, dat zij, die, behalve de reeds aan- gtgevenen, hunnen dienst over 1873 willen afkoopen, ver plicht zijn, vóór den 25 November a. s. daarvan opgave te doen ter secretarie, onder storting van de ajkoopsom ad f5,ten einde in hunnen dienst te voorzien. Tevens noodigen burgemeester en wethouders die: genen uit, welke, niet verplicht lot dienst bij de Brand weer, genegen zijn om de diensten van hen, die afkoch ten, tegen vergoeding van j 5,gedurende 1873, te vervul len, daarvan mede voor denzonden tijd ter secretarie aangifte te doen, ten einde op de daarvoor bestemde lijst geplaatst te worden. Goes, 11 November 1872. Burgemeester jan Wethouders voornoemd, "M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. 'MAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van .GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de uitloting der daartoe aangegevene obligatiën van rtjt gevestigde schuld dezer gemeente, die op heden teji raadhuize heeft plaats gehad, de volgende nummöïtr uit de bus zijn getrokken, te weten: No. 119 groot /600 a 21 restant van het vorige jaar. 120 -600 - 2* 199 -600 -3 226 -600 -2», 235 -1200 -3 246 - 300 - 3 '1 306 -3600 - 4 m r 310 - 600 - 4 4 341 - 600 - 4 "gedeeltelijk. 566/196 - 300 - 1 welke uitgelote obligatiën, in de maand Januari e. k. ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen overgifte der stukken, zullen worden afgelost. Goes,, den 11 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, MP. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via TRIEST, 12 November per laatsten trein naar Roosendaal. Via BRINDISI, 15 November per trein van 9 u. 39 m. GOES, 11 November 1872. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Donderdag-avond hare werkzaamheden hervat. De heer Pincoffsdoor de Prov. Staten van Zuid-Holland tot lid der Kamer benoemd, heeft, nadat zijne geloofsbrieven onderzochten in orde bevonden waren, zitting genomen. Onder de ingekomen stukken behooren 89 adressen, waarvan verscheidene met een aan zienlijk aantal onderteekeningen, houdende be zwaren tegen het wetsontwerp betreffende be smettelijke ziekten en 8 adressen, houdende bezwaar tegen het ontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederl.- Indië. Nadat de voorzitter had kennis gegeven, dat de commissie, die belast is geweest met het aanbieden van bet adres van antwoord aan Z. M., bij den koning is toegelaten geworden, en rnededeeling had gedaan van het weder antwoord van Z. M., ging de Kamer over tot de trekking der afdeelingen. De door dezen benoemde voorzitters en onder voorzitters zijn later met den voorzitter der Kamer bijeengeroepen om de werkzaamheden te regelen. In de zitting van Zaterdag, die ten 2 ure geopend is, werd door den voorzitter o. a. medegedeeldde benoeming van voorzitters en ondervoorzitters voor de afdeelingende benoeming van rapporteurs voor de ingekomen wetsontwerpen; voorts werd door hem mede gedeeld, dat ingekomen zijn een aantal adressen reeds boven vermeld. Heden morgen elf ure is men begorf^k met de behandeling der ontwerpen, waarmede de commissiën van rapporteurs gereed zijn. Daar onder behooren: 't pensioen Thorbecke, 'than- delstractaat tusschen Nederland en Spanje 't wetsontwerp tot onteigenening voor den spoor weg AmersfoortZutfen enz. 'Per telegraaf! De Eerste Kamer heeft de discussie over de Oost-Indische begrooting tegen Woensdag a. s. ten elf ure bepaald. De pensioenwet dochters Thorbecke is met alge- meene stemmen aangenomen op één na, die van den heer Messchert van Voüenhgven, die de-politieke richting van den heer - Thorbecke steeds bestreden heeft en die verklaarde het Motief der wet niet te «kunnen beamen. Al de andere aan de orde gestelde wetsont werpen zijn aangenomen. Het rapport over het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten is nog"-niet? uitgebracht. Vele petitien er tegen zijn ingekomen. In de Vrijdag gehouden zitting der provin ciale staten van Zeeland is de behandeling van het ontwerp algemeen reglement voor de pol ders en waterschappen voortgezet en ten einde gebraclA Het geheele reglement is met 80 tegen 5 stemmen aangenomen en zal alsnu tot goed keuring aan den»Ironing worden opgezonden. Zaterdagmorgen i's weder eene openbare zit ting gehouden, waarin de voorstellen van Ge deputeerde Staten betreffende het toestaan van rentelooze voorschotten tot wegsverbetering zijn aangenomen Verder heeft de vergadering zon der hoofdelijke stemming, zich vereenigd met het nader voorstel van Gedeputeerde Staten, om hen te machtigen de zaak tegen de Mid- delburgsche Maatschappij van Stoomvaart op zoodanige wijze in- of buiten rechten af te doen, als zij in het belang der provincie vérmeenen zullen te behooren. Met 18 tegen 8 stemmen is aangenomen het voorstel van Gedeputeerde staten tot afwijzing van het verzoek van het hoofdbestuur der Ver- eeniging tot bevordering van het volksonder wijs in Nederland om subsidiën te verleenen ter verhooging van de bezoldiging der onder wijzers van de openbare lagere scholen. Vooraf was echter met 17 tegen 9 stemmen aange nomen een voorstel van den heer Vis, strek kende om adhaesie te verleenen aan een door de Maatschappij tot Nut vaa 't Algemeen aan de regeering in te dienen adres, houdende ver zoek om wijziging van art. 19 der wet op het lager onderwijs in dien zin, dat het minimum van de jaarwedden der onderwijzers tot een hoöger cijfer worde gebracht. Na 't goedkeuren van 't voorstel tot wijzi ging der begrootïng van de enkele provinciale huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1873, is de najaarszitting gesloten. i Naar wjj vernemen, zal in de eerste Leesver» gadering van 't Dept. Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen optreden de heer L.F. J. Hassels van Amsterdam. We hebben alle redenen om een genotvollen avond te wachten. De begaafde declamator, zooveel jaren voorzitter van D. O. G. te Amsterdam en herhaaldelijk in ons land en in België met goud bekroond, zal ons na de pauze Ongetwijfeld een waar kunstgenot bereiden. Zijne letterkundige ver diensten als schrijver en dichter in meer beperkten vriendenkring gebleken doen ons in-zijne lezing evenzeer iets goeds verwachten. We twijfelen niet of een talrijk publiek zal deze vergadering bijwonen. Het is te hopen, dat de leden ook in grooten getale dé huis houdelijke vergadering zullen bezoeken, die vóór de leesvergadering zal worden gehouden. Het belangrijk voorstel dan aan de orde, maakt 't wenschelijk, dat de leden hun meening en hun verlangen kenbaar maken alvorens in dezen beslist worde. Naar wij vernemen, hebben ook de post boden een adres verzonden aan den Minister van Finantiën, om verhooging van tractementen te verzodcen opdat deze meer in overeen stemming mogen komen met de duurte der levensbehoeften. De Staats-Courant bevat het besluit van 30 Oct. 1872, nader bepalendè welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehóuden en welke maatregelen, bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten, moeten toege past worden. De Minister van Bin'nenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden', dat in de eerste helft van de» maand Januari 1873 ter benoe ming van één of meer adspirant-ingenieurs bn den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebbén. Tot dit onderzoek worden toe gelaten Nederlanders, die een voldoénd examen als civiel-ingenieur hebben afgelegd aan de voor malige Koninklijke Academie of aan de Poly technische school te Delft, mits zij, op 1 Fe bruari 1873, den ouderdom van 27 jaren niet hebben bereikt. Bizonderheden zijn te vinden in' de Staats- Courarit van Zaterdhg. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der «ElHElIiK'rE «O US, op DINSDAG den 29 OCTOBER 1872, des avonds ten 6» ure. (Vervolg!) Bij art. 2 heeft de commissie opgemerkt: als tweede post van «aanleg en vernieuwing" komt op de gewijzigde ontwerp-begrooling voor, een uilgaaf van 900, voor het afgraven van een gedeelte wal bij de Koepoorlbrug en het verlagen van die brug. Volgens de memorie van toelichting is dit echter slechts een eersle uitgaaf voor het daartestellen werk, zonder dat uit iels blijkt, hoeveel dit werk in zijn geheel zal kosten of hoe dit werk uitgevoerd zal moeten \Vordeue Om zonder deze wetenschap reeds nu een uilgaaf van ƒ900,goed- tekeuren, zonder te weten, hoeveel er in de volgende jaren nog bij zou komen, daartoe acht uwe commissie zich buiten staat, waarom zij haar oordeel pver deze uitgaaf alsnog op schort, totdat zij omtrent het geheeje plan zal zijn ingelicht. Ook zou zij bij die nadere toelichting gaarne vernemen hoe veel de kosten geraamt} worden voor het verlagen zelf van de brug ep hoeveel die der overige afgraving. De Voorzitter wijst er op; dat de oom missie gewaagt va O het afgraven van een gedeelte wal bij de Koepoorlbrug, doch dat burg. en weth. niet begrijpen hoe daarvan sprake kan zijn. In de Toelichting op de posten voor aqnleg en vernieuwing, door den Voorzitter in de raadsvergadering van dén 13 Septem ber aan den voorzitter der financiëele commissie overhandigd, wordt duidelijk gezegd, dat dit afgraven van wal vervallèn is, en de, post bestemd wordt: 1°. tot bet verlageq .der Kaepbortbfug, 2o. tot bet voortzetten der demping van de vest aan de oost» 'zijde dier brug. Wat is nu de toestand eu de bedoeling met dezen post? De Koepoortbriig 'moet of hersteld of afgebroken worden. Het eerste is niet geraden, dewijl iij diént tot toegang naar de stad en in verband behoort te zijn met den nieuw aangelègden weg. De brug moet gemaakt worden tot een verlaagden en verbree- den dam. De aantewenden som verkrijgt daardoor eene drie voudige waarde: de brug wordt verlaagd, bet onderhoud daarvan als brug weggenomen, eu een goede toegang naar de stad ver kregen. De kosten daarvoor worden geraamd op ƒ400,te weten: Voor het verlagen der brug. f 60, Straatwerk- 200, Verleggen der gasgeleiding - 80, Het maken van een houten koker en tijdelijke af schuttingen - 60,— Te zamen 400. Dan blijft van de uitgetrokken som nog f 500,over voor de voortzetting van het dempen der vest aan de oostzijde der brug. Dat deze som niet voldoende zal zijn voor de demping van het geheel nog openliggende gedeelte is zeker, maar hoeveel de kosten voor de gebeele demping zullen bedragen, even onzeker. Gelijk nu reeds de puin, die van de brug komt, in het open vak gestort zal worden, zoo kan men later dié plaats aanwijzen tpt het storten van puin en grond door particulieren, en gelijk nu reeds door een paar erfpachters van grond op den voorraali- gen Koepoortsingel, een gedeelte vest is geplempt, om den weg te kunnen leggen, zoo kan in bet vervolg aan de aanvragers om grond achter de sociëteit de verplichting worden opgelegd, een gedeelte voor hun terrein te dempen. Waar die stortingen en dempingen dus in mindering komen van de kosten der gemeente, is het begrijpelijk, dat die kosten niét te berekenen zijn. Het plan is, om met de demping geleidelijk voorttegaan, en niet meer te besteden, dan noodzakelijk is. De heer jbr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat er een misverstand bij den Voorzitter is, als hij roeent, dat de com missie bezwaren tegen den post heeft. Zij wist alleen niet hoe ver de demping" zou gaan voor de uitgetrokken 900,Dé inlieh tingen dienaangaande zqngegeven en de commissie heeft nu geen bezwaar meer tegen de uitgetrokken som. De post wordt, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij art, 3. Vergrooting der Koopmansbeurs ad 4050,zegt de commissie Deze vcrgrooling zelf acht uwe commissie wenschelijk. Üii de memorie van toelichting blijkt echter, dat ouder die uitgaaf begrepen zijn de kosten voor het verplaatsen der ramen van eene kamer in het logement »de Korenbeurs" welke alsdan binnen de vergroote beurs zullen vallen, Tcgeir deze kosten heeft uwe commissie Wel bezwaar. Vergist zij zich toch niet, dan is aan den eigenaar van dat logement de vergunning ont daar ramen te plaatsen, waartoe hij geen recht had, alleen tot wederopzeggens toe verleend. Om nu juist ter wille dier ramen de gemeente met vrij aanzienlijke uitgaven te bélasten, acht uwe commissie niet billijk. Ten einde den raad in de gelegenheid te stellen om zich uittespreken over de vraag, of die kosten moeten gedragen worden door de gemeente dan wel door den eigenaar van het logement, heeft uwe commissie de eer voortestellen de geraamde uitgaaf te ver» mindéren met f 150,welke som die kosten zeker zullen bedragen. De Voorzitter zegt dank aan de commissie voor hare opmer king. Burg. en weth. erkennen die voor juist en zij willen het bedrag verminderen met de kosten vooif het verplaatsen der ramen. Hoe de commissie evenwel voor Hie verplaatsing 150,— in rekening kan brengén, begrijpen burg. en weth. niet, te min der nu men ontdekt, dat de commissie, bij hare opmerking op het volgend artikel, de kosten van het zetten van 13 ellen muur op 240,raamt.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1