BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND COESt Petroleum-Kooktoestellen van f 6,10 met ketel tot f 27,— het stuk, B. FABERY DE JONGE. ruimen van 5 due d'alven en hét weder plaatsen van vier nabespijkering met wormnagels. Bestek no. 132. Begrooting 30000. Betaling in 4 gelijke ter mijnen. Voltooiing vóór 1 Juni 1873. Aanw. den 6den en 4den dag vóór de besteding. Inlichtingen bij den hoofdingenier van den waterstaat te Middel burg en bij den ingenieur van den waterstaat te Goes. Den 29 November wordt aan het prov. bestuur aan besteed: het herstellen en onderhouden gedurende 1873 van de rijkshaven en bijbehoorende werken te Vlissingen. AFLOOP BESTEDINGEN. Vrijdag werd te Middelburg aan het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed.de aanleg van een in het Zwin gelegen gedeelte van het uitwaterings kanaal in het voormalig vierde district van Zeeland. Het laagst werd voor dit werk ingeschreven door den heer lz. van Male Dz., te Breskens, voor 103498, Dat de fiskus in Frankrijk niet slaapt kan hieruit blijken, dat de minister van fi nanciën 20 pet. belasting vraagt van de con tributiën der gymnastiek-vereenigingen, ze dus gelijkstellende met inrichtingen van publieke vermakelijkheid. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke eisch in staat is alle gymnastiek- vereenigingen, die aan den anderen kant door den minister van oorlog en die van onderwijs worden aanbevolen, als een middel tot phy- sieke en moreele regeneratie van Frankrijk, te dooden. Thiers en Gambetta staan thans als vijan den tegen elkander over; dit beteekent echter niet dat de ex-dictator dadelijk bij de hervat ting der nationale vergadering den president der republiek aanvallen en den persoon van Thiers bestrijden zal; maar zij zullen elkan der niet meer zien, geen onderhoud metr heb ben, daar de eene, de president, vreest zich in opspraak te brengen, en de andere, Gam betta, overtuigd is, dat alle argumenten en ver toogen niets baten zullen en Thiers zich er niet van zal laten terughouden de republiek met de thans bestaande nationale vergadering definitief te proclameeren en te organiseeren, nl. om Frankrijk een staatsregeling te geven, die min of meer overeenkomt met het ont werp door de Presse aanbevolen en vroeger in herinnering gebracht. Aanvankelijk was men van meening, dat bedoeld ontwerp door den heer Guyot-Montpayroua;, consul-generaal van Frankrijk te Pesth, opgesteld is; thans houdt men Guizot voor den 3teller. Zoo veel mag als zeker aangenomen worden, dat de grijze Guizot aan de plannen van zijnen grijzen voor- maligen mededinger zijne volkomene toestem ming gegeven heeft, dewijl hij een herstel der monarchie, voor het oogenblik, ja voor ge- ruimen tijd, onmogelijk houdt en derhalve het tegenwoordig regeeringsstelsel bevestigd wenscht te zien. Guizot bevindt zich thans te Parijs en zal, naar men zegt, dikwijls bijeenkomsten hebben met Thiers. Zal uit die gesprekken tusschen deze twee oud-ministers van Bodewijk Filips heil voor Frankrijk voortspruiten? Wie weet? doch merkwaardig genoeg is het feit dat twee bekwame staatsmannen, die elkander eens zoo heftig bestreden, thans zich veree nigen om de republiek, voorheen voor beiden een gruwel, tot eer en aanzien te brengen. Het is zonderling dat, terwijl men overal el ders de chakoos afschaft, het leger van Frank rijk ze weder gaat aannemen. 60000 zijn reeds afgeleverd en in het begin van 1873 zal het leger 120000 van die hoofddeksels heb ben. Zij kosten per stuk,geheel klaar,40 fr., zoodat de geheele uitgaaf aan chakoos op 20 millioen fr. zal komen. En dat, wanneer men weet dat een vechtend soldaat vóór alle din gen zijn chako ver van zich afwerpt De koning van België heeft sympathie doen betuigen met de pogingen der interna tionale conferentie in het belang der Rumaan- sche Israëliten en zijn leedwezen doen te ken nen geven, de leden dezer commissie niet te kunnen ontvangen. Zij was Dinsdagen Woens dag vergaderd onder presidium van Cremieux, die met zijne gewone welsprekendheid de ope ningsrede hield. Dat is alles wat men van de werkzaamheden weet, meer is niet bekendzij houdt hare zittingen met gesloten deuren. Waarom? Dit weet men niet. Men zegt, dat de generaal der Brusselsche burgerwacht bij den koning een protest heeft ingediend tegen het beweeren van de bladen t dat deze burgerwacht, bijaldien zij mocht wor den opgeroepen om dienst te doen bij de ope ning der zitting van de kamers, zij tegen het kabinet en de katholieke party vijandige kre ten zou aanheffen. Generaal Pletinckx verze kert, dat de burgerwacht te veel besef van orde en tucht heeft, om den eerbied voor den ko ning te vergeten, wanneer zij voor hem defileert. Zal echter de geest der Brusselsche burgerwacht op de proef gesteld worden? m. a. w.: zal de koning met eene troonrede de parlements- zitting openen? Noch niets is beslist, daar de koning zijne meening hierover nog niet heeft doen kennen. Uit Pruisen meldt men het volgende, dd. 1 Nov. Zoo even (2 ure) is de zitting van den landdag in de vergaderzaal van het huis der afgevaardigden, waar de Iwee huizen ver- eenigd waren, gesloten geworden. Het aantal opgekomen leden was zeer groot. Aan de mi nistertafel zaten al de ministers; Bismarck uit gezonderd. Graaf Stolbergvoorzitter van het Heerenhuis, deelde mede, dat hij, ingevolge over leg met den voorzitter van het huis der afge vaardigden, presideeren zou. Daarna werd door den minister van oorlog de koninklijke bood schap voorgelezen, houdende machtiging aan hem, generaal von Roon, de zitting te sluiten. Toen de minister namens den koning de zit ting gesloten had verklaard, riep graaf Stolberg »Leve de Koning!" en de vergadering herhaal de dezen kreet driemaal. De zitting duurde vijf minuten. De Staatsanzeiger bevat het koninklijk besluit, waarbij de landdag tegen den 12 dezer maand tot een nieuwe zitting wordt bijeengeroepen. De Nordd. Allg. Zeit. zegt in een artikel over de tegenwoordige politieke crisis in Prui sen, o. a. het volgende: »De positie, welke Pruisen in Duitschland inneemt, eischt dat de tnoeielijkheden door het Heerenhuis opgewor pen ten spoedigste worden uit den weg geruimd. Pruisen heeft zich door de samenwerking zijner intellectueele krachten geroepen gevoeld Duitsch- lands eenheid tot stand te brengen, en is ver plicht zulk een kostbaar goed te behouden en te bewaren door op de betreden baan voort te gaan. Pruisen zou aan zijne bestemming ontrouw worden, wanneer het de kiem van tweedracht niet bij de eerste verschijnselen er van verwijdert." Twee berichten uit Engeland betreffende de handelstractaten trekken thans bizonder de aandacht. Zij zijn de volgende. De kamer van koophandel te Liverpool heeft op uitnoodiging van den minister van buiten- landsche zaken besloten het volgende advies te geven ten opzichte van het handelstractaat met de Nederlanden: »Het comité van buiten- landschen handel der kamer beaamt ten volle het beginsel, volgens hetwelk de onderhande lingen tusschen de twee staten gevoerd wor den, namelijk, dat er geene bizondere bepalin gen van de eene of van de andere zijde gemaakt zullen worden, en dat elke natie wederzijds op den zelfden voet zal staan als de meest be voorrechte natiën." Uit het verslag der kamer van koophandel te Manchester betreffende het handelstractaat met Frankrijk blijkt, dat de voornaamste pun ten in dat tractaat zijn als volgt: Aan het tarief van 1860 zullen rechten toegevoegd worden, opwegende die, welke de Frarfsche fabrikanten op grondstoffen betalen. Engeland keert met opzicht tot de scheepvaartwetten terug tot het standpunt der wet van 1866, welke wet in Frankrijk werd ingetrokken. En geland bezit volkomen vrijheid wat betreft het leggen van rechten op wijnen, steenkolen en alle andere uitvoer- of invoerartikelen. Eene algemeene hervorming in de wijze van geschil regeling wat tolkantoren aangaat, zoowel wat op classificatie als op waarde betrekking heeft. Frankrijk zal het recht hebben eiken tak van nijverheid met hooge belasting te bezwaren, na zes maanden vooraf hiervan te hebben ken nisgegeven en met bewilliging van Engeland. Het nieuwe tractaat blijft van kracht tot dat het verdrag met Oostenrijk afloopt, nl. in 1877. Daarna zal Engeland gelijk staan met de meest begunstigde natie. Het door sommige dagbladen in oomloop gebrachte gerucht als zouden de koning van Denemarken en de koning van Zwe den en Bioorwesen eerlang een bijeenkomst houden waaraan een politieke beteekenis zou moeten worden toegekend, is, naar men uit goede bron verneemt, ten eenenmale ongegrond. De Ostpreuss. Zeit. en dè Katholik bevatten een openbaren brief van den pastoor Grunert aan den bisschop van Ermeland, luidende als volgt: »De bisschop heeft, door de onfeilbaar heid te erkennen, den grond verlaten, waarop hii krachtens het concilie van Trente geplaatst was en derhalve heeft de bisschop over mij geen geestelijke rechtsmacht meer. Ik verklaar openlijk: ik erken Kremenz niet meer als een door God ingestelden kathotieken bisschop, maar als een met het bisschoppelijk karakter beklee- den aanvoerder, eener op een dwaalweg ge brachte partij, welke de oude waarheid van Christus tracht te vernietigen. Ik weet dat de tegenwoordige pseudo-katholieke hiërarchie een reusachtig lijk geworden is, dat ieder ge zond leven met verrotting verpest; ik weet dat de Duitsche bisschoppen, vervallen in den vloek van hunne booze handelingen, onophou delijk den ondergang van maatschappij en kerk tegemoetsnellende, door den geest Gods verlaten zijn. van den 1 Nov. tot en met den 4 Nov. 1872. Ondertrouwd en Gehuwd geene. Geboren: den 2. Maria Sophiad. o. Jakobus Johannes Koens en Maria Theresia de Meule- meester; Anthonius Franciscus z. v. Ilubertus Johannes Pennings en Pieternella Wolfaert; Christiaanz. v. Leendert Korstanje en Pieter nella Holleman. •Overleden: den 2. Cornelia Beenhakker, oud 44 j.gehuwd met Marinus Reijnhoutden 3. Adriana Maria, bijna 1 j., d. v. Jan Francies Lossie en Maria Buckens. Liefdadiglieid. De Commissie tot de (Economische Spijsuitdeeling te Goes maakt bij deze melding van eene bij haar ontvangen extra gift van 25.den edelen gever of geefster daarvoor oprechten dank betuigende. Goes, den 3 November 1872. De Commissie voornoemd, J. A. A. f. v. d. PUTTE, Voorzitter, P. J. A. van DAM, Secretaris. Het R. K. P. Armbestuur maakt dankbare melding van eene extra gift ad 25.van een onbekende haar ter hand gesteld door den Weledelen heer A NortierPz. Zij hoopt dat dit voorbeeld ruime navolging vinde en beveelt hare armen in de algemeene liefdadig heid aan. Goes, 1 November 1872. Het R. K. P. Armbestuur, J. BOOKELAAR, voorz. J. F. J. KNITEL, secr. Het Israëlitische Armbestuur alhier maakt door deze dankbaar melding van eene gift van 25,haar, door tusschenkomst van den heer Nortier, Pz. van een onbe kenden gever, geworden. Het bestuur hoopt, dat dit edele voorbeeld navolging moge vinden. Goes, 1 November 1872. Het Israël. Armb. voorn. M. A. EMANUEL, voorz. J. BANNET, N. A. EMANUEL. ADYERTEN TIÉN. Getrouwd G. J. BESSELING, Wedr. van mejufvr. C. M. van de Velde met J. H. ROELOFS, Wede. van den heer A. G. Göckel. Goes, 1 November 1872. Eenige en algemeene kennisgeving. ONTVANGEN die van ƒ6,10 zijn zeer net gelakt, ook IPannen daarop passend bij

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3