BINNENLANDSCHE BERICHTEN. genoteerd. Meer dan jaar heeft de levering door elk der boekverkoopers per kwartaal plaats gehad. Daarvan is een rooster opgemaakt, waaraan met de meeste zorg de hand wordt gehouden. Het bestuur behoudt daarbij het recht, om wat niet voldoet te- rugtegeven. B. en W. achten het daarom beter, de zaak te behouden, zooals zij nu isdoch stellen zich geen partij. De heer Fransen van de Futte verklaart, dat het hem pijnlijk aandoet, om tegen eene publieke aanbesteding te spreken. Toch moet hij met de commissie in gevoelen verschillen, voornamelijk wat de schoolbehoeften betreft. De aanbesteding zou ten ge volge hebben, dat de onderwijzers bij het begin des jaars de be paalde soort en hoeveelheid zouden moeten opgeven en daardoor verstoken waren, om van in den loop des jaars nieuw verschij nende schoolboeken voor het onderwijs gebruik te maken. De heer mr. Bel Baere doet opmerken, dat wel gesproken wordt van schoolbehoeften, maar dat hij deze niet in de memorie van toelichting op dezen post vermeld vindt. De Voorzitter zegt, dat de commissie in het vervolg van haar rapport ook op aanbesteding van de schoolbehoeften aandringt, en dat hij daarom deze beide posten te zamen in behandeling heeft gebracht. De heer MeijUnk verklaart, dat de provincie en verscheidene gemeente-besturen aanbesteden en dat nergens geklaagd wordt. Alleen over het zegel-papier is men, en terecht niet tevreden, doch dit wordt in het groot door één fabrikant geleverd. De Voorzitter zegt, dat het moeielijk gaat, hier te spreken, over de aanbesteding van de schrijfbehoeften voor de provin ciale griffie. Ondanks die aanbesteding iszoo hij meent altijd een en dezelfde persoon aannemer. Spreker vreest voor moeielijkheden bij aanbesteding. Nog in bet vorig kwartaal heeft de secretaris geweigerd papier te ontvangen, omdat het niet voldeed. Bovendien is de som te gering, om van aanbesteding veel voordeel te verwachten. De heer jhr. mr. Pompe van Meerden-voort vreest, dat er mis verstand heerscht. Er wordt gesproken van eene geringe som, maar behalve de 325 voor schrijfbehoeften, is 2Ü00 uitge trokken voor schoolbehoeften. De heer KakebeeJce merkt op, dat onder de som voor schrijf behoeften ook de kosten van het papier voor de drukwerken be grepen zijn. De Voorzitter voegt er bij, dat onder de 20Ö0 voor school behoeften is gerekend op p. m. 900 voor instrumenten ten dienste der H. B. S. De heer dr. Callenfeh is van oordeel, dat er geene moeie- lijkheid aan de aanbesteding verbonden is. Men kan monsters neerleggen en daarnaar laten leveren. De Voorzitter verklaart dat het moeielijk is voor het uitvoe rend collegeom telkens de leden van den raad aan het ver stand te brengen, wat goed en voordeelig is. Het dagelijksch bestuur heeft in deze meer ondervinding en wanneer dit het vertrouwen van den raad bezit, moet men op zijne verklaringen afgaan. De burgerij zal er genoegen van hebben, den secreta ris veel moeite bespaard worden. De heer dr. Callenfels is nog niet overtuigd, dat aanbeste ding geen voordeel voor de gemeente zou opleveren. De heer Fransen van de Putte acht het zeer gemakkelijk, om te zeggen, dat de schrijfbehoeften moeten worden aanbesteed. Maar aan de provinciale griffie is in deze veel meer uniformiteit, bij de gemeente zijn meer détails. De Voorzitter herhaalt nog, dat de boekhandelaars de school boeken niet voor minder prijs zullen leveren dan ze door de uit gevers genoteerd worden. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort deelt mede, dat ze aan de bizondere school voor minder prijs geleverd worden. De Voorzitter wil gelooven dat dit plaats heeft, als het be stuur ze rechtstreeks van den uitgever ontbiedt en dan het ra bat geniet, dat anders de winst der boekverkoopers uitmaakt. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat hij ze tegen dien minderen prijs ontvangt van een boekverkooper in deze gemeente. De heer Fransen van de Putte merkt op, dat men hier wel licht aan zekere devotie voor de bizondere school heeft te den ken. Hij vreest echter, dat men een dergelijke devotie voor de gemeente niet verwachten moet. De heer mr. Del Baere houdt eene aanbesteding voor school behoeften voor onmogelijk. Yoor het papier zou 't echter beproefd kun nen worden; als b. v. in eens 20 riem te gelijk genomen werd, dan kon dit aan de fabriek besteld worden, 't Is waar, dan hadden de boekverkoopers hier ter stede er niets aan maar 't al gemeen belang der ingezetenen is aller voordeel. De heer mr. Hanlo wil de schoolbehoeften uitgezonderd hebben. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort verklaart, dat de fin. comm. haar voorstel wijzigt in dier voege, dat alleen de aanbesteding plaats hebbe van de schrijfbehoeften voor de open bare dienst en de scholen. De heer Fransen van de Putte gelooft na de toelichting der commissie een tusschenweg te kunnen voorstellen. Burg. en weth. zijn in beginsel voor aanbesteding, doch wenschen nu den post goedgekeurd te zien, echter onder toezegging hunnerzijds, dat zij de aanbesteding zullen beproeven en daarvan mededeeling aan den raad zullen doen. De fin. commissie vereenigt zich met dit denkbeeld en de post wordt daarop goedgekeurd. Bij art. 7 heeft de commissie deze Opmerking: De onder het volgend art. 7 geraamde uitgaaf voor boek druk- en bindwerken zal, wanneer de raad zich vereenigt met het voorstel, om geen gemeente-drukker meer aan te stellen, maar het drukwerk aantebesteden, met 1200,moe ten verhoogd worden. Deze verhooging acht uwe commissie echter voldoende. Vooreerst omdat zij overtuigd is, dat de kosten van het drukwerk bij aanbesteding ongeveer ƒ150, minder zullen bedragen dan vroeger, maar daarbij meent zij dat op dit artikel bovendien wel eeuige bezuiniging mogelijk zal zijn. Zoo heeft het om één voorbeeld te noemen haar aandacht getrokken dat op de rekening over 1874 voorkwamen, niet minder dan zes naamwijzers van Goes in cartonnen band, vier voor 1872 en twee voor 1871, ofschoon er reeds minstens een voor 1871 voorkwam op de rekening 1870. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat nu de zaak van den gemeentedrukker is beslist, deze post kan behouden blijven, zooals die is uitge trokken. Alleen wil hij nog mededeelen, dat hij zich had voorgenomen, om aan te toonen, dat aanbesteding van het drukwerk voordeeliger is, dan het behoud van den drukker op eene vaste jaarwedde. De rekening over 1871, die hij daartoe behoefde, was echter niet ter secretarie aanwezig. (Zij is ter goedkeuring bij Ged. Staten,) en spr. kan dus thans de nota van den Voorzitter niet weerleggen. De Voorzitter zegt, dat al ware de rekening aan wezig geweest, de zaak niet voor behandeling vatbaar zou zijn. Spr. heeft eene nota ter visie gelegd en verzocht, dat de leden der financieele commissie en van den' raad daarvan inzage zouden nemen. Doch gedurende de behandeling der begrooting konden geene zaken, daaraan vreemd, behandeld worden. De beer jhr. rar. Pompe van Meerdervoort antwoordt alleen te willen opmerken, dat de cijfers in de nota niet juist zijn. De Voorzitter herhaalt, dat dit altijd kan gebeuren. De nota is ter secretarie ter inzage gelegd. Bij hoofdstuk III, afd. I, art. la. Gewoon on derhoud der openbare gebouwen enz., heeft de com missie de volgende opmerking Voor gewoon onderhoud van het huis voor de Leen bank, komt voor een som van ƒ55,voor het aanbrengen van een pomp met buis op den regen bak en van ƒ70,voor het maken van een four- nuis in het waschhok. Ofschoon het daarslellen hiervan voor de ge bruikers zeer aangenaam moge zijn, is uwe commissie niet overtuigd van de groote noodzakelijkheid dier uitgaven, en zou dus deze post gevoeglijk met ƒ105,kunnen verminderd worden. De Voorzitter vraagt, of de commissie zich bij alles tot het hoogst noodzakelijke wil bepalen? Indien dit het geval is, dan moeten ook volgens hare zienswijze, alle werken, die voor versiering die nen, zooals behangen en binnenschilderen vervallen, en eveneens wat gemak voor de bewoners met ver betering van bet gebouw te zamen aanbrengt. Burg. en weth. zijn evenwel een ander gevoelen toegedaan, en oordeelen, dat waar de verbetering van een gebouw tevens gemak voor de bewoners doet ontstaan, de zaak niet mag achterwege blijven. Van daar, dat zjj het aanbrengen van een pomp met buis op den regenbak en een fournuis in het waschhok op de ontwerpbegrooting hebben uitgetrokken. De kosten der pomp kunnen echter vervallen, daar deze door de bewoners niet meer verlangd wordt. Het fournuis in het waschhok mag daarentegen niet geschrapt worden. De aanschaffing daarvan strekt tot behoud van die inrichting, en is dus noodzakelijk voor het huis. De bewoners hebben daaraan behoefte en burg. en weth. hebben gemeend, daaraan te moeten voldoen, ook omdat de gemeente aan den heer Liebert groote verplichting heeft, die als generale brandmeester de brandweer zoo uitnemend beheert. De heer dr. Callenfeh begrijpt niet, hoe nu de nood zakelijkheid van het fournuis is opgekomen, daar het waschhok reeds lang gestaan heeft. Hij zal tegen de aanschaffing stemmen. De Voorzitter zegt, dat hij, niet om de stem van dr. Callenfels te winnen, maar alleen om dezen in- telichten, wil mededeelen, dat het waschhok eerst ver leden jaar gezet is. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat de fin. commissie haar voorstel gedaan heeft, omdat zij de noodzakelijkheid der aanschaffing van het four nuis niet inziet. Zij noemt het eene zaak van luxe. Als de bewoners er zooveel prijs op stellen, behooren zij het zelf aan te schaffen. De heer Fransen van ie Putte kan het fornuis geene zaak van luxe noemen. Hij deelt mede, wat aanlei ding gegeven heeft tot het bouwen van het waschhok, en toont aan, dat een fournuis uit den aard der zaak als vast goed moet beschouwd worden en dus tot het huis behoort. Ware het eene cuisinière, dan zou het iets anders zijn, en burg. en weth. zouden de aan schaffing dan ook aan de bewoners overlaten. De heer dr. Callenfeh deelt mede, dat met eene cuisinière even goed waschwater kan geheet worden. Hij heeft ook eene cuisinière met een groot en een klein gat en zijne meid heeft heden gewassehen. Het was een wasch van veertien dagen voor zes per sonen. Daar de dagen reeds kort worden is zij eerst ten 9 ure begonnen, en was tocb tijdig klaar. Zijn waschketel is niet klein, en op zijne vraag, of zjj het water goed heet kon krijgen, antwoordde de meid. „perfect, mijnheer!'' Hij ziet dus de noodzakelijkheid van het fournuis niet in. De heer Busing geeft te kennen, dat als hij de posten voor de leenbank nagaat, er niet veel over blijft, als deze post geschrapt wordt. Met het oog op de geringe som zou hij het bedrag willen behouden, omdat toch bet weinige onderhoud het bewijs levert dat de bewoner zorg draagt voor het gebouw. De post in omvraag gebracht, worrlt verworpen met 8 stemmen Vóór de heeren Kakebeeke, Fransen van de Putte, mr. Del Baere, Busing en de Voorzitter. Bij litt. c van dit artikel onderhoud van bruggen vraagt de heer dr. Callenfeh het woord, en deelt mede dat men hem herhaaldelijk gesproken heeft over een bruggetje over de greb aan de vest bij de Korte Nieuwstraat. Sedert daar een gedeelte der vest ge dempt is, is er eene groote passage. Ongeveer 25 huis gezinnen wonen in de nabijheid en de bewoners van den Berg en de voorstad maken er ook gebruik van. Daarom uit hij den wensch van velen, om er een bruggetje De Voorzitler zegt den heer Callenfels te moeten interrompeeren, dewijl hij geneel buiten de orde is. Er is op de begrooting geen sprake van dergelijk ob ject, en ais men nu een bruggetje wenscht, dan moeten de belanghebbenden een adres indienen, hetwelk dan onderzocht en ter behandeling voorbereid zal worden. De heer dr. Callenfeh zegt: er staat bruggen en men spreekt wel eens meer over iets, dat niet direct aan de orde is. De Voorzitter merkt nogmaals op, dat de zaak bui ten de orde is. De heer dr. Callenfeh verklaart, dat zijn doel alleen was, de aandacht van B. eu W. op deze aangelegen heid te vestigen. De post wordt zonder stemming goedgekeurd. (Wordt vervolgd). GOES, 4 November 1872. De beweging tegen de bepalingen in de epi- demieënwet betreffende de vaccine op touw ge zet, schijnt ook in ons eiland deelneming te zullen vinden. In een paar kerken, naar wij vernemen o. a. te Bieselinge, werd gisteren tot petitionnement aangezet. Wij eerbiedigen ieders overtuiging en gemoedsbezwaren, zoo 't hier gemoedsbezwaren mogen heeten, maar wij misduiden het, dat tot dit petionnement zelfs van den kansel wordt aangespoord. Ook van conservatieve zijde wordt die be weging aangevuurd en daaraan een sterk politieke kleur gegeven. De conservatieve pers beschouwt die beweging als eene schoone gelegenheid om politieke voordeelen te behalen en scheldt op de radicalen. Toch hebben de conservatieve kamerleden het amendement Gode/roi, waarbij de vaccine verplichtend wordt gesteld, uit alle macht gesteund. Wel was liet om den mi nister, die niet voor verplichte vaccine was, een nederlaag te doen lijden, maar gesteund heb ben zij het toch. Nu heet het dat de radi calen de schuld zijn. Voor zulke beginselen kan men niets over hebben dan verachting. Donderdag had de feestelijke inwijding plaats van den spoorweg Dordrecht Rotterdam (hulp station Fijenoord), waarop Vrijdagmorgen de gewone dienst is aangevangen. Den 1 Nov. is de winterdienst op onze spoor lijnen aangevangen. De diensten van de Staats spoorwegen hebben belangrijke uitbreiding en verbetering ondergaan door de lijn Fijenoord- Dordrecht en Middelburg-Vlissingen. Te Fije noord heelt, zoo lang de brug over de Maas nog niet gereed is, de overtocht naar Rotter dam per boot plaats, bij ijsgang wordt de dienst Fijenoord-Dordreeht ingetrokken en vervangen door een andere regeling welke nader zal wor den bekend gemaakt. Bij de treinen, die voor het buitenland aansluiten, zijn zooveel doenlijk doorloopende waggons gevoegd. Het vervoer van reizigers per spoorboot tus- schen den Moerdijk en Rotterdam is, te reke nen van 1 Nov. 1872 af, opgeheven. De passagierstreinen van en naar Dordrecht en Rotterdam volgen thans den weg van Roo sendaal —BredaZwaluwe. Jl. Zaterdag is aan den waterkeerenden dijk van de watering Hoedekenskerke, bij dijkpaal XVI, tusschen de peilraaien 5 en 6 over eene uitgestrektheid van 32 meters langs den teen des zeedijks eene oeverafschuiving ontdekt. In overleg niet den ingenieur van den wa terstaat alhier, wordt nu de rand afgevlakt en van noodbeslag voorzien, tot dat, na gedane peilingen, over verdere definitieve herstellingen zal zijn beslist. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeente-raad te Schore en Vlake op den 1 November jl. was als volgtGetal kiezers 30, uitgebrachte stemmen 14, van onwaarde 1. Hiervan verkregenJoh'. Zuijdwcg 8, G. A. Peters 7, P. Cok 2, D. Elsman 2, J. Louissen 2H. Glerum 1 en A. in 't Anker 1 stem. Herstemming den 13 November a. s. tus schen Joh'. Zuijdweg en G. A. Peters. De haven van Borssele behoorde tot heden aan den polder en was voor het gebruik der scheepvaart geheel vrij. Waarschijnlijk zal hier in met 1 Januari 1873 verandering komen daar ze alsdan in eigendom op de gemeente overgaat en deze er havengeld van heffen zal. Door het grootste gedeelte der timmermans bazen op Walcheren is eene Timmerlieden- Vereeniging opgericht. In eene vergadering is besloten de arbeidsloonen met 10 pCt. te ver- hoogen. De Maatschappij van Nijverheid looft een gouden medaille uit voor de beantwoording der volgende prijsvragen: 1 De beste methode, waar door het eiwit uit het afvalwater van fabrieken, die aardappelen als grondstof bezigenkan worden verwijderd. 2 Het meest volledig ver gelijkend verslag omtrent de uitkomsten in Nederland van de zuivelproductie en andere eigenschappen van ongehoornd tegenover ge hoord vee. 3 Het beste en voor de toepas sing meest geschikte middel tot het lichtend maken van tonnen in de vaarwaters op onze kusten. Voor de laatste bovendien t 300. De N. R. Ct. meldt, volgens inlichtingen van geachte zijde ontvangen, dat het onlangs uit Scherpenisse medegedeeld verhaal omtrent een rijk heer, die op geheimzinnige wijze een vrouw haar kind kwam afkoopen en met het kind verdween, niet weinig opgesmukt is. De moeder een arme dienstbode van Ber gen op Zoom heeft wel haar kind aan een geachte familie toevertrouwd, doch zonder eenige belooning er voor te ontvangen. De bekende organist Joh. Bastiaans beweert, na jaren van navorsching en studie, het ge heim te hebben ontdekt voor concert- en spreek zalen, die aan alle vereisehten der klankwer- king bij muziek en declamatie als reinheid, duidelijkheid en kracht beantwoorden, ook voor de verst verwijderden in de grootste zaal. De berichten uit Indie melden dat, behalve te Delions leger ook elders handelend zal moeten optreden. Te Batavia zijn 400 man ingescheept naar Makassar, waar onze Regee ring aan den staat Mandhar, die ons bestuur tart en roof- en slavenhandel blijft drijven een ultimatum heeft gesteld. Van de Molukken kwam het bericht, dat ook in het Ceramscbe onlusten waren ontstaan. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor 't beroep naar Vreeland door ds. G. Doedes te Biezelinge. Bedankt voor 't beroep naar Schoonrewoerd door ds. J. Kromsigt te Cortgene. In Arnhem zullen de hulponderwijzers niet meer voor een bepaalde school worden benoemdreeds zijn er vier aangesteld, met de bepaling, dat men het recht voorbehoudt om hen te verplaatsen naar die school in de gemeente, waar zij het meest noodzakelijk zijn. Z. M. heeft pensioen verleend aan van Dam Thz., gewezen onderwijzer in de opgeheven gevangenis van veroordeelde vrouwen te Woerden, ten bedrage van J 666. De eerste algemeene vergadering van het Anti-School wetverbond is Woensdag te Utrecht gehouden. Tegen woordig waren een vijftigtal afgevaardigden en onder scheidene leden. De voorzitter opende de vergadering met een toespraak, waarin hij het doel van net ver bond aantoonde. Het getal leden is 3000. BESTEDINGEN. Den 15 November wordt door het minist. van bin- nenlandsche zaken, aan het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg aanbesteed: het verruimen van de buitenhaven te Hansweert met het verplaatsen en be- wormnagelen van ducd'alven, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. De uittevoeren wer ken zijn": a. het verruimen voor de buitenhaven te Hans- weert, door het wegbaggeren van de zate tegen den oostelijken havendam, met het verdiepen door uitbag gering van de losplaats voor den oostelijken bazalt- muur der kom voor de beide sluizen en aan den mond van de buitenhaven buiten de koppen der havendam- men, tot een gezamenlijk bedrag van 42000 M2, met het vervoeren van al de uitkomende specie; het op-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2