1872. N°. 131. Dinsdag 5 November. 593te jaargang. BEKENDMAKINGEN AANGIFTE VAN VERHUIZING. Vertrek der Oost-Indische landmail, «OESSCHE (OTIUM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop b e trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH Sc V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam, Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomJn, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BERICHT. Wij verzonden heden aan onze abonné's de lijst der spoorweg- en stoombootdiensten in correspon dentie met Zeeland over November. De veranderde inrichting van sommige dien sten en de overal ingetreden winterdienst veroor zaakten vertraging in de uitgave. Wij gaven echter de voorkeur aan een paar dagen vertra ging boven onvolledigheid der lijst, welke thans, naar wij vertrouwen, juist zal bevonden worden. Goes, 4 Nov. 1872. de Uitgevers. van het Gremeente-bestaur. benoemin gj- Leden Commissie van Classificatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat de raad dier ge meente in zijne openbare vergadering van den 28en October jl. tot Leden der Commissie tot Classificatie der minvermogende schoolkinderen heeft benoemd de heeren J. A. A*. FRANSEN van de PUTTE, Wethouder—Voorz. A. NORTIER Pz., Lid van den Raad. B. M. den BOER, het Burgerl. Armbestuur. I. WESSEL, i/ de Herv. Diaconie. J. F. J. KNITEL, het R. O. Paroch. Armbest. Mr. P. J. A.van DAM, de Comm. voor de (Econo mische Spijsuitdeeling. Goes, den 2 November 1872." Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P- BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van de art. 4 en 5 der verordening tot verdeeling der ge meente in wijken enz., volgens welke, op verbeurte eener boete van één tot drie gulden, ieder ingezeten, die binnen de gemeente verhuist, verpligt is, binnen veertien dagen daarna ter secretarie van zijne ver huizing Jcenni* te geven, met opgaaf van de letter en het nommer der verlaten en der betrokken woning, terwijl de hoofden der huisgezinnen aanspra kelijk zijn voor hunne vrouwen, inwonende kinderen, bloed- of aanverwanten en inwonende dienst- of werk- boden. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze herinnering THANS VOORAL, NU DE VERHUISTIJD AANSTAANDE IS, voldoende zal zijn, om tot eene getrouwe nakoming der voorschriften aantesporen. Goes, den 2 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHORE en FLAKE; Overwegende, dat uit de schriftelijke verkla ring van den geneesheer Th. Persant Snoep, te Kapelleblijkt, dat de vrouw van ARIJ NIEUW- DORP, gedurende een groot gedeelte van dit jaar, geleden heeft aan eene vochtige uitslag ziekte der onderste ledematen, in welker beloop haar bed geheel onbruikbaar is geworden, en dat het onvoorwaardelijk noodig is, dat bed toebehoorende aan haren echtgenoot Arij Nieuw- dorp voornoemdte onteigenen en te verbranden; Gelet op Art. 69 der wet van den 28 Augus tus 1851, Staatsblad no. 125; Besluiten: 10. Tep laste van den staat te onteigenen een veeren bed; 2o. de schadeloosstellingbij minnelijke over eenkomst te bepalen op dertig gulden 3o. van dit besluit afschrift te zenden aan hee ren Gedeputeerde Staten dezer provincie enTiet te plaatsen in de Goessche Courant. Schore, den 1 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. van KOEVERINGE, De Secretaris, DOMIKICUS. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, 8 November per trein van 9 u. 39 m. naar Roosendaal. Yia DEN HELDER per stoomschip Prins Hen drik, 6 November per trein van 9 u. 39 m. naar Roosendaal. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp tot herziening van den census, is bij de Kamer ontvangen De considerans luidt: »Alzoo wij in*, overweging genomen hebben, dat het wenschëlijk is tot herziening over te gaan van de som, die als betaling in de directe belastingen kiesbevoegdheid verleent" enz. Het wetsontwerp is van den volgenden inhoud Art. 1. De tabel, bedoeld in het eerste arti kel van de wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), is vervallen. Art. 2. Het eerste artikel van de wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) wordt gewij zigd als volgt: Om kiezer van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal te zijn, moet men Ne derlander, meerderjarig, ingezeten des Rijks, en in het volle genot der burgerlijke en bur gerschapsrechten wezen. Men moet bovendien ingezeten der provincie zijn, om kiezer van leden der Provinciale Sta ten der gemeente, om kiezer van leden van den gemeenteraad te wezen. Om tot het kiezen van leden der Tweede Kamer en van leden der Provinciale Staten bevoegd te zijn, moet men »in de directe be lastingen eene som betalen van twintig gulden. In de gemeenten Winschoten, Appingadam, Assen, Meppel, Harlingen Bolsward, Sneek, Dokkum, Kampen, Deventer Zutphen, Nijme gen, Tiel, Zaltbominel, Amersfoort, Purmerend, Alkmaar, Zaandam, Gouda, Vlaardingen, Brielle, Gorkum, Vlissingen,Goes,Zierikzee,Maastricht, Breda en Roermond bedraagt die som vier en twintig gulden; in de gemeenten Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Mid delburg, 's Hertogenbosch, Dordrecht, Schie dam, Delft, Leiden en Haarlem twee en der tig gulden, en in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage vijftig gulden. Uit den overgelegden staat, aanwijzende 't ge tal kiezers voor de Tweede Kamer in elk kies district naar den tegenwoordigen en naar den voorgestelden census, nemen we de drie kies districten van Zeeland. 't District Middelburg, met eene bevolking van 101,055 zielen heeft naar den tegenwoor digen census 2806, naar den voorgestelden 4210 kiezers; 't district Goes, naar de laatste volktelling 53570 inwoners bevattende, heeft 1494 kiezers en zal met den nieuwen census 2370 kiezers hebben, terwijl 't district Zierikzee, met eene bevolking van 45541 zielen, in plaats van 1384 kiezers, 1995 kiezers bekomen zal. Voor geheel Nederland zal het totaal der kiezers, op eene bevolking van 3579529, 134337 bedragen, terwijl bij den tegenwoor digen census slechts 105452 personen kiesbe voegdheid hebben. (Een en ander volgens op gave in het Dagblad.) (Voor de verkiezing van den gemeenteraad zal, op enkele uitzonderingen na, de census 10 worden). De hoofdpunten in de Memorie van Toe lichting zijn de volgende »De regeering, overtuigd dat belangrijke be lastinghervorming niet den census in nauw verband staatmeent die beide onderwerpen niet zóó aan elkaar te mogen verbinden, dat geen van beide tot oplossing gerake. Nu de laatste aan de Tweede Kamer inge zonden inededeelingen oifitrent den census, ook bij des ministers ambtsvoorganger, geen twijfel meer overlieten omtrent de noodzakelijkheid van de voorgenomen censusverlaging, wenscht de regeering dit hoogst belangrijk onderwerp, zonder langer uitstel voor zooveel van haar afhangt, met de vertegenwoordiging te behan delen." De wetgever heeft te letten op de verhou ding tusschen de gegoedheid der ingezetenen en het bedrag dat in de directe belastingen wordt betaald. Art. 3 van de wet van 29 Maart 1833 Staatsblad no. 4) leertdat ter bepaling van de jaarlijksche onzuivere huur waarde der gebouwde eigendommen moet gelet worden op plaatselijke omstaudigheden. Deze oefenen kennelijk invloed uit op de huurwaarde, den eersten grondslag van de belasting op het personeel." Het zou evenwel noch rationeel zijn noch met den gezonden zin van de grondwet stroo- ken, als de plaatselijke omstandigheden te angst vallig gewogen werden. De minister meent dat het aannemen van een normaal bedrag, met kleine spelingen, voor het geheele laud meer aanbeveling verdient. Dit beginsel maakt dan ook den grondslag van het onderhavige wets ontwerp uit. Bij 't aannemen van een normaal cijfer voor het geheele landbehoudens bedoelde uitzon deringen is het laagste cijfer (ƒ20), door de grondwet voorgeschreven, als uitgangspunt ge nomen. De uitzonderingen ten bedrage van j 24, 3250omvatten drie groepen van ge meenten, waarop naar het oordeel der regee ring de minimum-census niet wel kan worden toegepast. Den maatstaf dezer groepeering meent zij gevonden te hebben in de plaatselijke ge steldheid dier gemeenten, opgevat in dezen zin, dat de grondwetgever regeling van den census gebiedtin de gedachtedatzoo in eene plaats de betaling eener lage belastingsom reeds het vermoeden van geschiktheid wettigt, deze in andere plaatsen eerst bij een hoogeren aan slag mag ondersteld worden. Moreele gelijkheid moet benaderd worden door ongelijkheid van den census zonder dat deze laatste of al te minitieus verdeeld, of geheel veronachtzaamd worde. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der GBIHKEl'TE «-OKS, op MAANDAG den 28 OCTOBER 1872, des avonds ten 71 ure. Yoorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. 1. De notulen der vergadering van 25 October jl. worden gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. II De yoorzitter deelt mede, dat van den heer mr. Dël Baere is ontvangen een voorstel: „om te verklaren, dat de jaar wedde van den secretaris in deze gemeente te gering is, en om deze verklaring aan ged. statep in te zenden, met verzoek 'skonings goedkeuring te vragen op eene verhooging dier jaarwedde met twee bonderd gulden." III. Aan de orde is de benoeming van twee leden in het bestuur van het gasthuis. Bij deze en de volgende benoemingen fungeeren de heeren mr. Del Baere en Busing als stemopnemers. Voor het eerste lid wordt benoemd de heer Z. D. van der Bilt la Motthe met 10 stemmen, terwijl op den medeaanbevo- lene, den heer I. J. Paardekooper, 2 stemmen werden uitgebracht en 1 briefje, in blanco ingeleverd was. Voor het tweede lid wordt benoemd de heer mr. J. G. de Witt Hamer met 7 stemmen, terwijl zijn uitgebracht op den heer J. M Pilaar (mede aanbevolen) 3 stemmen, op J. H.'Pilaar 1, op Pilaar 1 stem en I briefje in blanco ingeleverd is. IV. Tot lid der commissie van toezicht op de gemeenteapot heek, wordt benoemd de heer L. Posthumus met 12 stemmen terwijl 1 briefje in blanco is. VTot leden der commissie van classificatie der minvermo gende schoolkinderen worden benoemd de heeren: Uit het dagelijksch bestuur J. A. A. Fransen van de Putte, met 7 stemmen; 3 stemmen waren uitgebracht op G. H. Ka- kebeeke en 3 briefjes in blanco. Uit den raad A. Norlier Pz., met 9 stemmen; 1 stem op B. M. den Boer, dr. G. T. Callenfels en W. F. Busing, 1 briefje in blanco. Uit het burgerlijk armbestuur B. M. den Boer met 11 stem-r men; 1 stem op F. S. A. Knitel, 1 briefje in blanco. Uit de diaconie der Ned. herv. gemeente I. Wessel met 8 stemmen; 3 stemmen op M. D. Dekker Dz. en 2 stemmen op J. A. Stokmans, aftredend diaken en aftredend lid. Uit het roomsch kath. par. armbestuur, J. F. J. Knitel met algemeene stemmen. Uit de commissie tot de oeconomische spijsuitdeeling, mr. P. J A. van Dam met 7 stemmen 6 stemmen op J. Kooman Az. aftredend lid. VI. Alsnu wordt voortgegaan met de behandeling der ge- meentebegrooting voor 1873, te beginnen met hoofdstuk II. Bij art. 2 van afd. II, kosten van brandstoffen 300, heeft de commissie de opmerking, „dat deze post gevoegelijk met 50 zou kunnen verminderd worden. Zij zegt in haar rapport. i In 1871 toch is slechts f 178,75L noodig gebleken; voor 1872 is met het oog op de duurdere prijzen geraamd 225, Vergist uwe commissie zich niet dan zijn de benoodigde ruhr-kolen voor 1872 aangenomen voor 95 cents per hec toliter en voor 1875 voor ƒ1,04 of ongeveer 10 hooger dan in 1872, zoodat eene verhooging met 10 geheel vol doende te achten is. Hoedanige verhooging volgens deze ingediende begrooting dan ook voldoende is geacht voor de brandstoffen ten behoeve der scholen. De Foorzitter zegt, dat de verhooging van den post voor brand stoffen hare oorzaak vindt in den stijgenden prijs der steenkolen en het vooruitzicht, dat daarin vooreerst geene verandering zal komen. Het jaar van aanneming loopt van September tot Sep tember. Wil de raad den post met 50 verminderen, dan zal hoogstwaarschijnlijk later weder eene overschrijving op dit ar tikel moeten plaats hebben. Burg. en weth. hebben in andfere adrainistratien gezien hoe slecht men er bij vaart, als men te laag raamt, en daarvoor willen burg. en weth. zich wachten. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat de com missie tot hare opmerking aanleiding vond ih de som die in 1871 uitgegeven is, en oordeelt dat ƒ250,voldoende zal zijn. De Hoorzitler zegt, dat B. en W. zich geen partij stellen, al leen onder voorwaarde dat later geen aanmerking gemaakt worde, wanneer blijkt, dat meer noodig is De heer dr Callenfels verklaart zich voor het behoud der voorge dragen som, omdat de prijs der steenkolen steeds stijgende is. De heer Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat de com missie, als er bij B. en W. gegrond bezwaar tegen de vermindering is, haar voorstel intrekt. Het voorstel van B. en W., in omvraag gebracht, wordt aan genomen met 12 stemmen tegen 1 stem, die van den heer den Boer. Bij art. 6, kosten van schrijfbehoeften f 325,heeft de fin. commissie de volgende opmerking gemaakt: Ofschoon uwe commissie overtuigd is, dat eene aanbeste ding der schrijfbehoeften, waartoe zij bereids dc eer had te adviseeren eene vermindering van uitgaveii tengevolge zal hebben, acht zij het bij eene eerste aanbesteding, zoo daar toe besloten wordt, alsnog niet wenschelijk de bij art. 6 dierzelfde afdeeling geraamde post voor schrijfbehoeften te verminderen, bij de onzekerheid hoeveel de bezuiniging zal bedragen. De heer Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat de commissie niet twijfelt of eene aanbesteding zal voor de gemeente voordee- liger zijn. Hij bedoelt de schrijfbehoeften, die nu per kwartaal bij de verschillende boekhandelaars genomen worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich niet met het gevoelen der commissie kunnen vereenigen. In de kwaliteit van het zegel papier, zien B. en W. een antecedent, om niet tot aanbesteding van schrijfbehoeften overtegaau. En wat de sclioolbehoeften betreft, deze bestaan voor een groot gedeelte uit de cahiers, welke uit de fabrieken en gros ontvangen worden. De schoolboeken mogen voorts niet hooger of lager verkocht worden, dan de uitgever ze heeft

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1