1872. N°. 130. Zaterdag 2 November. 59ste jaargang. BIJ DIT KOMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. binnenlandsche berichten. "buitenland. goesscbe De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nominers 5 c. met bijblad 10 c. coiiuiyt. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Gëboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. POSTERIJEN. VERTREK 4e GOES dee ARRONDISSEMENTS-POSTEN en TIJD STIP van BEZORGING in de BUS. Baarland, .10,45 'smorg. Bath, 6,— n 5,15 's av. Biezelinge, 6, ii 5,15 ■li Borsselen, 10, ii 9,30 a Camperland, 6,80 ii 2,— ii Cats, ii 2,- v Colijnsplaat, 6,80 ii 2,—- ii Cortgene, 6,30 u 2- ii Driewegen, 10,45 ii Ellewoutsdijk, 10,45 's Gravenpolder, 8, ii ii 10,45 sm. Hans weert,6, ii 5,15 sav. 'sHeerAbtsk. 10,45 'sHeerArendsk. 10, i/ 1,15 en 9,30 a. 's Heerenhoek, 10,— n 9,30 i/ 'sHeerHendriksk. 6,30 n 2) ii Heinkenszand, 10, 1/ 1,15 en 9,30 a. Hoedekensk. 8, ii 10,45 s m. Kapelle6, ii 5,15 s av. Kattendijke,.10,45 Kloetinge, 10,45 Krabbendijke,6, n 5,15 u Kruiningen, 6, 1/ 5,15 ii Nieuwdorp, 10, i/ 9,30 n Nisse,10,45 Oudelande, .10,45 Ovezande, .10,45 Rilland, 6, V 5,15 ii Schore, 6, ii 5,15 h Waarde, 6,— Wemeldinge, 6,— ii 5,15 1/ Wilhelminad., 10,45 Wissekerke, 6,30 ii 2- Wolphaartsd., 6,30 H 2,— Yerseke, 6, II 5,15 GOES, 1 November 1872. Gedeputeerde staten hebben aan de provin ciale staten van Zeeland te kennen gegeven, dat door een der stoombooten van de Mid- delburgsche maatschappij van stoomvaart, va rende tusschen Middelburg en Rotterdam, op den 23 Juli schade is toegebracht, aan den steiger te Wolfaartsdijkdat blijkens een in gesteld onderzoek die maatschappij voor min stens j aansprakelijk is in het bedrag der kosten van herstel, en dat door haren bestuur der is te kennen gegeven, dat hij ongenegen is tot eenige bijdrage. Op grond daarvan stel len gedeputeerde staten aan de provinciale staten voor, hen te machtigen om een rechts geding tegen genoemde maatschappij te voeren, tot verhaal van de toegebrachte schade. M. Ct.) In de Woensdag gehouden zitting van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is onder anderen ingekomen het koninklijk besluit, waarbij wordt ongegrond verklaard het beroep van het bestuur der wa- terkeering van het calamiteuze waterschap El lewoutsdijk en den calamiteuzen polder Bors- sele van het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthou den aan het besluit van den dijksraad, betref fende het presentiegeld der leden van dien raad. In het Provinciaal Blad wan Zeeland no. Ill, is opgenomen de staat der door gedeputeerde staten dezer provincie nader geregelde jaar wedden van de gemeente-ontvangers, goedge keurd bij koninklijk besluit van 19 dezer. Z. M. heeft een staatscommissie ingesteld om te onderzoeken welke nadeelen voor Ne derland te duchten zijn van de maatrege len, die in den laatsten tijd in naburige rij ken op het gebied vau het muntwezen zijn genomen, en om aan den Koning, bij de rcededeeling van de uitkomsten van haar on derzoek zoo noodig - de middelen voor te stellen, die zouden kunnen worden aange wend om de voor Nederland gevreesde nadee len te voorkomen. Wjj schorten ons oordeel over eenige in de jongste raadsvergaderingen behandelde punten op tot het verslag geheel zal zijn gepubliceerd. De uitgebreidheid der debatten is oorzaak, dat de opname van het verslag slechts bij gedeel ten kan geschieden. Daar wij nu wellicht eerst aan 't eind der volgende week het verslag ge heel zullen geplaatst hebbenachten wij 't niet ondoelmatig hieronder eenige beslissin gen, in de zittingen van jl. Maandag en Dins dag genomen, te vermelden. lo. is ingekomen het voorstel van mr. Del Baere tot verhooging Ier jaarwedde van den Secretaris. 2°- tot leden van 't gasthuisbestuur zijn be noemd de heeren Z. D. v. d. Bilt la Motthe en mr. J. G. de Witt Harner. 3o. tot lid van de commissie van toezicht op de gemeente-apotheek is benoemd de heer L. Posthumus. 4o. tot leden van de commissie van classi ficatie der minvermogende schoolkinderen zijn benoemd de heeren J. A. A. Fransen van de PutteA. Nortier Pz., B. M. den BoerI. Wessels, J. F. J. Knitel en mr. P. J. A. van Dam. 5o. Het gevraagd eervol ontslag aan den heer W. Swart is verleend. 6o. de begrooting is, na intrekking of ver werping van een aantal voorstellen der financ. commissie, nagenoeg onveranderd met algem. stemmen aangenomen. P.S. De schrijver der „Varia" heeft ons na de opname van het verslag, plaatsruimte gevraagd. De heer Vaar te Oudelande verzoekt ons te berichten, »dat hjj niet als eerste candi- daat voor de betrekking van gezworen te Baarland gestemd is, zooals de N. G. Ct. van jl. Dinsdag meldde, maar als derde. On verdiende eer heeft hij niet gaarne." Dinsdag 22 October hield de Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereeniging »Tessel- schade« hare eerste algemeene vergadering in Den Haag. Ofschoon de vereeniging nog zeer jong is (den 8 April jl. hield zij hare stich tingsvergadering), telt ze reeds 10 afdeelingen en 5 correspondentschappen, samen 976 leden. Blijkens 't verslag, dat ons toegezonden werd, neemt Zeeland vrijwel deel aan deze vereeni ging, die door alle weidenkenden moest ge steund worden. Middelburg telt 104 leden en 16 werksters, Kapelle, een der correspondent schappen, 67 leden en 22 werksters. Het in de Staats-Courant van 26 en 29 Oct. jl., no. 253 en 255, aangekondigd vergelijkend onderzoek voor eene plaatsing als tweede klerk bij het Dep. van Koloniën zal niet plaats heb ben, vermits in de behoefte aan klerken (schrij vers) op andere wijze wordt voorzien. Onder het opschrift werkliedenleest men in het 1 Cents Volksblad de volgende zeer juiste opmerkingen De Internationalen zijn aristocraten, want zij willen den voorrang van één stand boven al de andere invoeren. Zij gaan uit van het ware beginsel, dat reeds door Paulus verkondigd is, dat de mensch verplicht is het brood, dat hij eet, door nuttig werk te verdienen. Zij maken dus van den naam werkman een eeretitel. Dit is op zich zelf heel best; maar nu geven zij dien naam bij voorkeur aan fabriekarbeiders, en dit is onbillijk. Werkt een boer dan niet, als hij het land omspit? werkt een zeeman dan niet, als hij zijn leven op zee waagt? werkt een schoolmeester dan niet, als hij de jeugd onderwijst? werkt een doctor dan niet, als hij zijne zieken opzoekt? werkt een apotheker dan niet, als hij drankjes klaar maakt? werkt een rechter dan niet, als hij onderzoekt wie ge lijk heeft, wie schuldig is, wie onschuldig? Wanneer men maar eens goed bedenkt, wat werken is, dan zal men spoedig zien, dat er allerlei soort van werk is, en dat de wereld niet bestaan kan, als al dit werk niet gedaan wordt; dat ieder in' zijn vak, een werkman is, en dat die allen evenzeer recht hebben op den naam van werklieden als de fabriekarbei ders dat zij allen door de toenemende duurte lijden, en allen genoodzaakt zijn de tering naar de nering te zetten. Den 12 November a. s. vangt te Gorinchem de groote internationale tooneelwedstrijd aan. Men herinnert zich, dat dezer dagen zich bjj de politie te Brussel een man aanmeldde, die beweerde een medeplichtige te zijn van Troppmann. Die persoon, diezooals later bleek, geen rol speelde bij den afschuwelijken moord, te Pantin gepleegd, is door de correc- tioneele rechtbank te Brussel veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, wegens het voeren van een valschen naam. BESTEDING. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende besteding van buitengewone onderhoudswerken aan het Cala- miteus Waterschap Ellewoutsdijk en Borsselen is in geschreven door J. van den Üoek voor /40000,Iz. vande FeMevoor ƒ38000,Jacob Ockee voor37,300, C. de Jong voor f 36,100,L. F. Willems, M. Paauwe, A. van den Beek, H. Hagen en G. van de Vrede ieder voor 36000,M. de Vriend voor 34,600,en Jacob Filis voor ƒ84,300.Het werk opgehangen is gemijnd door Jacob Filis te Vlissingen voor J 34000, ONDERWIJS. Voor de dienst in Nederlandsch Indië zijn benoodigd eenige onderwijzersbij voorkeur ongehuwddie in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als lioofd- of als hulp-onderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van vier en twintig jaren, kunnen meedingen. Nadere bi- zonderheden bevat de Staats Courant van Woensdag jl. Na de jongste aanvullingsverkiezingen voor de Nationale Vergadering van Frankrijk, wordt bij vernieuwing aangedrongen op de ontbinding van dat lichaam, opdat eene nieuwe vergadering zich onmiddelijk zou bezig houden met de vervaardiging eener grondwet. Le Bien Public, het officieuse orgaan van den president, bestrijdt dat denkbeeld. Tot het vaststellen eener nieuwe grondwet zal, volgens dat blad, het oogenblik eerst gekomen zijn, wanneer da

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1