1872. N°. 129. Donderdag 31 October. 59ste jaargang. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Waarheid en overdrijving. BINNËNLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h/1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Schrikt niet, lezersals gij nog eens het woordanti-schoolwetverbond onder de oogen krijgt. Wij zullen u niet lastig vallen met redeneeringen, die u misschien zouden drin gen om een anti-anti-schoolwetverbond opte- richten, ten einde er vooreerst niet meer van te hooren. Wij willen u slechts, bij wijze van nalezing, op een paar sterk sprekende feiten wijzendie het boven alle bedenking ver heffen, dat de meerderheid onzer bevolking de ijselijke gemoedsbezwaren nog niet kent, waar van men ons zoo hoog opgeeft. Het eerste ontleenen wij aan de eigen op gave van de voorgangers der bezwaarden en klagenden. Volgens de Standaard telt het ver bond door het gansche land slechts vijftig af- deelingen. Daaronder vinden wij Rotterdam, de tweede stad des lands met eene bevolking van ruim 120,000 zielen, en eene afdeeling van 90, zegge negentig leden. Utrecht schijnt het grootste contingent te leveren, want op de 60,000 zielen zijn 174 leden van het ver bond. Men verwondere zich daarover echter niet, want, indien het waar is, dat Utrecht de meest orthodoxe en tegelijk de meest zede- looze stad van Nederland is, dan is daar de meeste aanleiding om naar positief Christe lijke scholen te verlangen. In sommige platte landsgemeenten is de oogst grooter naar ver houding. Bruinisse telt 20, Nieuwer Ainstel 15, Woudsend 34 leden. Waarschijnlijk zijn daar ijverige of talentvolle opruiers en zeker laat het eenvoudige landvolk aldaar zich gernak- lijker bewegen om lid te worden, al begrijpt het niet recht, waartoe het zich leent. Doch nemen wij aan, dat alle de leden van het verbond Averkelijk door gemoedsbezwaren gedreven worden, dat zij zeer goed weten wat zij doen, dan ligt de conclusie voor de hand, dat het aan tal nog niet groot is dergenen, die tot inzien der waarheid zijn gekomen.^. Over het algemeen schijnt de jonge plant het best in kleine ge meenten te tieren. Wij willen daaruit niet besluiten, dat in de groote plaatsen meerdere ontwikkeling is en dientengevolge mindere sympathie voor het afbreken der openbare schoolmaar als de kleine plaatsen werkelijk zoo groote behoefte gevoelen aan de vermeerde ring van scholen, zooals die uit de gewenschte verandering noodwendig zou voortvloeien, dan komt dit maar slecht overeen met het gevoe len bijv. van mr. Pompe van Meerdervoort, die indertijd beweerde, dat men in kleine plaat sen zooveel onderwijs niet noodig heeft als in grootere. Verlangend om het groote aantal te kennen, dat zich in Goes aan het verbond zal aan sluiten, vermelden wij een ander feit, dat zich hier heeft voorgedaan en dat ons doet zien, hoe men te denken heeft over die groote in genomenheid met de bizondere school, die men uit het aantal leerlingen, zelfs door het zenden van Roomsche kinderen naar de bizon dere school, wil bewijzen. Onlangs werd hier aan iemand, een Roomsch Katholiek, wiens kind de bizondere school bezoekt, gevraagd, of men de plaatsing van dat kind op die school aan eene bizondere voorliefde voor haar moest toeschrijven? Het antwoord luiddewel neen, toen ik hier in de stad kwam wonen, heb ik het kind naar de school gezonden, die mij het eerst werd aangewezen, zonder juist te weten dat het eene. bizondere was; ik zou het even goed naar eene andere school gezonden hebbenmaar de bizondere werd mij 't eerst genoemd." Zoo zijn er meer, en er zijn er ook, die om geheel andere redenen van die school gebruik maken dan uit ingenomenheid met haar zoogenaamd Chrislelijk-uationaal karak ter. En toch wordt het telkens luide uitge bazuind, dat de bloei der school bewijst voor de gemoedsbezwaren en volksbehoefte, dat men van het openbaar onderwijs afkeerig is en naar het bizondere smacht. Ware dit wer kelijk zoo, dan moesten de openbare scholen ledig staande bezwaarden moesten dan lie ver zich eene meerdere opoffering getroosten, dan hunne kinderen aan den satan overte- leveren. Het tegendeel is het geval. De bloei der bizondere nevens die dér openbare scholen bewijst, slechts dat men meer onderwijs in 't algemeen verlangt. Immers al wordt er met veel ophef van gewaagd, dat de bizondere school in Goes vergrooting noodig heeft, dan vergete men daarbij niet, dat de gemeente zich uitbreidt en dat het aantal openbare scholen in de laatste jaren telkens vermeer dering heeft moeten ondergaan. Hebben wij dan geen recht om te spreken van waarheid en overdrijving? GOES, 30 October 1872. Volgens een bij het Departement van Ko loniën ontvangen regeeringstelegram, dd. Bui tenzorg 26 dezer, is het einde der expeditie naar Deli nabij, zijn de hoofden van den op stand in onderwerping gekomen en worden deze naar Batavia opgezonden. Bij koninklijk besluit van 18 October, op genomen in de Staats-Ct. no. 255, is vastge steld een reglement voor de scheepvaartter beveiliging van de beweegbare brug over het kanaal door de Oude Arne in den Staatsspoor weg van Goes naar Middelburg. We zijn verplicht onzen abonnés meêtedee- len, dat wij hun de stoombootlijst over No vember niet voor den eersten dier maand kun nen toezenden, omdat we de opgave van de veranderde dienst-regeling der Hollandsche- en Rijnsporen nog missen. Morgen, 31 October, viert eene onzer stad- genooten, de wed. J. De Wolfgeb. Sloover in 't Gasthuis, haar 89sten verjaardag. Zij ge niet eene goede gezondheid en haar gehoor en gezicht zijn onverzwakt. Den 28 dezer heeft op de Heerengracht te Middelburg, in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur, de beproeving plaats gehad van eene door de firma Gebroeders Peekalhier, ten behoeve der gemeente vervaardigde groote brandspuitmet zuig- en perswerk en verder toebehooren. Naar wij vernemen was als voorwaarde ge steld, dat deze spuit, bediend door 16 man, 330 a 340 kannen water per minuut moest geven, en haar straal op eeu afstand van 26 a 28 ellen moest werpen. De te leveren aan jager moest eenige meerdere capaciteit hebben. Niet alleen schijnt een en ander daaraan te hebben beantwoordmaar heeft de proef tot nog gunstiger uitkomst geleid, zonder twijfel tot groote voldoening voor de fabrikanten onze stadgenooten, die reeds zóóvele bewijzen van kunde en een uitstekend fabricaat hebben geleverd. (N. M. Ct.) Men verneemt dat Dinsdag den 19 No vember a. s., te Middelburg de verkiezing zal plaats hebben voor twee leden van den gemeen teraad, ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het bedanken van de heeren mr. A. F. SifflJ, (later overl.) en J. F. W. Conrad. De eerste was in 1873 en de laatste in 1877 aan de beurt van aftreding. In het Zondag te 's Hage gehouden buiten gewoon Groot-Oosten der orde van vrijmetse laren in Nederland dat zeer talrijk bezocht werd is met overgroote meerderheid aan genomen eene motiewaarbij de vergadering den wensch uitdruktdat Prins Hendrik als Grootmeester-Nationaal worde gekozen ter ver vanging van Prins Frederik. De vergadering is daarop verdaagd. Prins Frederik blijft de functiën van Grootmeester-Nationaal, doorheni gedurende 57 jaren bekleed, voorloopig waar nemen tot zijn opvolger zal benoemd zijn. Voorts werd goedgekeurd de aanvrage tot de vestiging van eene vierde loge aldaar, Naar het Vaderland verneemt heeft de ex- kapitein Janssen gemeend voor de hem van wege het Departement van Oorlog gedane of ferte te moeten hedanken. Volgens het ge noemde blad gaf deze betrekking zulke geringd financiëele voordeelendat ook dit bezwaar waarschijnlijk bij zijne beslissing heeft gewogen. Te Deventer hebben zich eenige gevallen van tongblaar onder het rundvee, dat voor eenige dagen op de stallen is geplaatst, voorgedaan. Sedert de laatste dagen doen de Mormonen te Deventer weder pogingen om volgelingeii voor hunne leer te wmaen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men schrijft ons uit 's Heer Abtskerke onder dagtee- kening van 27 dezer maand. Heden was het voor deze gemeente inderdaad een feestdag. Het nieuwe orgel in het bekende sierlijke kerkgebouw, waarnaar reeds langen tijd verlangd was en waaraan werkelijk behoefte bestond, werd plechtig ingewijd. In tegenwoordigheid eener talrijke schare, ook van elders opgekomen, werd die plechtigheid geleid dooi den algemeen geaehten vroegeren leeraar der gemeente, ds. J. lirusse, thans predikant te IJselsteijn die tot tekst gekozen had Psalm 150, vers 4 laatste gedeelte. Naar aanleiding van dien tekst sprak hij in eene kórté en treilende rede „over den invloed van de gewijde mu ziek op de ontwikkeling van het Godsdienstig leven in den mensclu Na het einde zijner rede bracht hij hulde, eerstens aan het kerkelijk bestuur, hetwelk door de plaatsing van een orgel zooveel had bijgedragen tot versiering van het kerkgebouw en niet minder tot opluistering van de openbare Godsdienstoefening, en eindelijk aan allen, die aan de verwezenlijking dezer voor de gemeente zoo gewichtige zaak hadden medegewerkt. Bij de inwijding werd het orgel op meesterlijke wijze bespeeld door den heer G. P. Blaauheen van Ant werpen, die door kerkvoogden met de bestelling en opneming van het orgel befast is geweest. Na afloop der Godsdien itoefening werden door hem uitgevoerd het koor uit de schepping van Haijdn „die Himruel erzahlen", de Koraal „ein feste Burg ist un- ser Gott" en ten slotte het „Hallelujah" van Handel. Het Orgel, samengesteld uit 1 klavier van 56 én pe daal van 27 toonen met 5 registers laat in netheid van bewerking en soliditeit van materialen, windlade, mechaniek enz. niets te wenschen over, en doet in allen opzichten der fabriek waarin het zelve vervaardigd is, zijnde de Société Anonieme des grandes Orgues, vroe. ger firma Merklin Schutze te Brussel, alle éér aan. Z. M. heeft den heer A. A. baron Collet d'Escurij, te Hontenisse, benoemd tot schoolopziener in het zesde schooldistrict van Zeeland. Aan den oud-inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht, den heer Bodewijk Mulder, werden Zaterdag 11. namens de gewestelijke vereeniging Utrecht van het Ned. Onderwijzers-genootschap, een sierlijke lessenaar en prachtig album aangeboden, ter gedach tenis aan den tijd, gedurende welken hij als inspecteur werkzaam was.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1