BUITENLAND. vooral de medewerkers daaraan terecht den dank hebben verdiend, die na de verdienste lijke bijdragen van de heeren Daar ens, Remb- ges en de Jong door den voorzitter aan alle belangstellenden, uitvoerenden, en voornamelijk aan de afgevaardigden uit Goes en 't weste lijk gedéelte van Zuid-Beveland werd toege bracht. Bij het sluiten der vergadering was er niemand, die niet van harte instemde met de woorden, door allen gezongen Bescherm, o God! en houd in stand En zegen 't aller tijd Een stichting, die geen ander land Geen ander volk verblijdt Wij smeeken nedrig in dit uur Van U van U alleen Beziel ons steeds met Godlijk vuur Tot Nut van 't Algemeen. De feestdisch, die in 't schoolgebouw was aangericht, ging aller verwachting te boven. Alle goede gaven waren daar voorhanden. De gulle vrolijkheid, de lach en 't lied, de woor den van ernst en scherts té beschrijven, gaat boven mijne krachten. Genoeg zij 't, u te ver zekeren, dat allen hoogst voldaan huiswaarts keerden en de herinnering aan dien feestavond nog lang met zich zullen dragen. De Kamer van' koophandel en fabrieken te Middelburg, heeft besloten om eveü als de ge meenteraad, een adres aan Z. M. den Koning te zenden, houdende bezwaren tegen het on langs Vastgesteld politie-reglement voor het kanaal door Walcheren, van Veere tot deze stad. De aanneming van het amendement des heeren Godefroibepalende de verplichte vaccinatie voor schoolkinderen en onderwijzers, noemt de Standaard een tiranniek besluit, dat de echte liberaliteit met voeten treedt" en een slag in het aangezicht" barer richting. Het blad wekt op tot een petitionnement tegen het artikel, eerst aan de Eerste Kamer, vervolgens aan deu Koning. Bij de Eerste Kamer zij het al leen een smeekschrift van onderwijzers en on derwijzeressen bij voorkeur geinteresseerden. Bij den Koning zij hetzegt de Standaard een smeekschrift van hep ep van ons vo}k. Voor het smeekschrift aan de Eerste Kamer, deelt het blad een ontwerp medé. Des noodig zal het dit later ook voor den Koning doen. Te Hengelo heeft zich eene commissie ge vormd ter voorziening in den nood der 300 werklialen, die door het afbranden der stoom spinnerij zonder werk zijn. Een industrieel maakt in de Times een een voudig middel openbaar om 50 p. c. te be sparen op het verbruik van den steenkool. Het is voldoendezegt hijom stukken krijt in den vuurhaard te plaatsen. Dit krijt, door den steenkool verhit, verspreidt zeer veel warmte, zonder dat er iets hinderlijks 't gevolg van is. BESTEDING. Den 15 Nov. des morgens ten tien ure zal te Mid delburg door'het provinciaal bestuur worden aanbe steed het verruimen der buitenhaven te Hansweerd met het verplaatsen en bewonnnagelen van ducd'alven. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Kats' is tot pred. beroepen P. C. van Oosterzee, cand. bij het Prov. kerkbestuur van Friesland.. Heeft de gemeenteraad van Colijnsplaat onlangs, op voorstel van den Burgemeester, besloten, de tracte- menten der -hulponderwijzers op 400 te brengen, thans bestaat' ook het' plan tot eene aanzienlijke ver betering van het schoollokaal, ten einde voor 340 leer lingen eene oppervlakte van 310 M2 te erlangen. De heer P. A. de Graag, sedert November 1832 als hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te 's Hee- renhoek werkzaam, hoopt alzoo eerlang, op 64jarigen leeftijd, zijne 40jarige schooldienst te gedenken. Voor de vaceerende hoofdonderwijzersbetrekking te Sluis hebben 8 sollicitanten zich aangemeld, als: 3 uit Zeeland, 3 uit Gelderland, 1 uit Zuid-Holland en 1 uit Limburg. De dag van het vergelijkend examen zal waarschijnlijk bepaald worden op 14 November a. s. Het getal leerlingen op de openbare scholen te Beet- sterzwaag is met ll7/8' pCt. vermeerderd sedert de schoolgeldheffingis afgeschaft. Ook is het betrek kelijk schoolverzuim op verre na zoo groot niet als vroeger. 1 Bij herhaling heeft men in de dagbladen berichten gevonden van het voornemen, om den ex-keizer van Fraukiijïi en zijne mi nisters die 15 Juli 1870 aan het bewind waren, in staat van beschuldiging te stellèn; thans komt de Rappel met een ernstig bericht des betreffende voor den daghet blad verzekert dat de zaak eerlang in de nationale vergade ring ter sprake gebracht zal worden. De Rappel herinnert, dat 24 Januari 1872 twee leden der Republiekeinsche Unie een voorstel hebben ingedieiid, strekkende om de bezittingen van Lodewijk Napoleon Bonaparte in openbare vei ling te brengen." De negende commissie van parlerpentair initiatief onderzocht dit voorstel, hetwelk aanleiding gaf tot een zeer langdu rige en zeer levendige discussie over de vraag: óf er grond bestond om aan de kamer te ad- viseeren het voorstel in overweging te nemen. Nadat de commissie de verdediging van het voorstel door de hh. Naquet en Millaud, de ontwerpers er van, gehoord had, werd met algemeene stemmen besloten het uitbrengen van preadvies aan te houden. Bi] de hervat ting der werkzaamheden van de nationale vergadering zal natuurlijk, volgens de Rappel de negende commissie onmiddelijk de zaak op nieuw in behandeling nemen. De regeering zal geroepen worden zich over het voorstel te verklaren, en als men let op de gezindheid door haar sedert de laatst voorgevallen ge beurtenissen aan den dag gelegd dan is het altoos volgens de Rappel meer dan waar schijnlijk dat zij het in staat van beschuldiging stellen van den ex-keizer en zijne ministers zal goedkeuren. Aan de leden der nationale vergadering zal bij hervatting der zitting het ».Gele Boek" worden ter hand gesteld, dat dezen keer ge wichtige documenten bevat, waaronder in de eerste plaats alle dépêches tusschen de Fran- sche regeering en de regeeringen van Oosten rijk, Italië, België en Zwitserland over de handelstraktaten gewisseld. In eene particuliere correspondentie uit Bel gië leest men o. a. omtrent het legervraag- stuk, dat zij, die zich tegen de afschaffing der plaatsvervanging zoowel als tegen elke ver hooging der militare uitgaven verklaren, eiken dag meer aanhangers krijgen en de regeering vindt zich dus genoopt van hare hervormings plannen dienaangaande af te zien, daar zij niet èn hare tegenstanders èn een deel van hare vrienden gelijktijdig durft trotseeren. Wordt zij alzoo geïnterpelleerd, dan zal zij antwoor den: dat de militiewet van 3 Juni 1870 nog niet lang genoeg van kracht is geweest om over hare werking te oordeelen, en men nog moet wachten alvorens nieuwe veranderingen te maken. Men verzekert echter, dat de mi litaire partij vrij sterk is en door deze ver klaring zeer ontstemd zal. worden. De Vlaamsche letterkunde heeft haren oud sten beoefenaar verloren: Ch. Aug. Vervier is te Gent overleden in den ouderdom van 83 jaar. Van 1824 tot 1830 was hij onder voorzitter, en hertog Bernhard van Saken- Wei- mar voorzitter der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Zeer vele dichtwerken hebben van hem het licht gezien, waarvan de bundel Letteroefeningen (Gent 1840) de voornaamste bevat. Vervier was lid van een aantal Ne- derlandsche en Duitsche genootschappen. Uit Buitschlaml wordt verzekert, dat een syndicaat van bankiers te Berlijn gevormd is om de spoorwegen aan te leggen, waarvoor in 1870 concessie is gegeven aan de Société des Bassins Houilliers, ontler den naam van Reseau Forcade. Behalve de lijnen, begrepen in het net, zal het syndicaat ook een spoor weg aanleggen van Gembloux naar de Maas, en tevens zich belasten met de exploitatie van den Prins-Hendrik-spoorweg in het groother togdom Luxemburg. Door deze belangrijke wer ken zal een nieuwe direktr weg tusschen Ant werpen, Brussel en Duitschland worden gelegd. Het stoffelijk overschot van Heinricli Heine zal, ingevolge verzoek der nagelaten betrek kingen, binnen kort van het kerkhof Père- Lachaisete Parijsnaar Hamburg worden overgebracht. OPENBARE VERGADERING VAN D£N ItAJll» der GJBMKMHVTK GO jES, op VRIJDAG den 25 OCTOBER 1872, des avonds ten 6 ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig al de leden en de secretaris I. De notulen der vergadering van den 11 Octo ber jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat door den heer M. C. Zandijk, wegens het overgaan in eene andere maatschappelijke betrekking, eervol ontslag is ver zoent als beëedigd klerk ter secretarie, en dat hem dit is verleend, terwijl zijne werkzaamheden onder toe kenning van het door hem tot nu toe genoten salaris, zijn opgedragen aan den commies jhr. M. J. de Ma- rees van Swinderen. Voor zooveel noodig met goedkeuring voor noti ficatie aangenomen. III. Nog doet de Voorzitter mededeeling der na volgende ingekomen stukkeu a. Van het gewestelijk bestuur: 1. Goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij aan C. J. van Sluijs grond in eigendom wordt afgestaan 2.- Bericht van ontvangst der wijziging in de ver ordening voor het Burgerlijk Armbestuur; Beiden voor notificatie aangenomen. b. Van bizondere personen en collegiën: 1. Van J. de Visser, dat hij de benoeming tot hulponderwijzer aan de school der 3e klasse aanneemt en den I November a. s. in functie zal treden 2UVan de gezondheidscommissie, bericht dat de heer L. Posthumus als lid is geïnstalleerd en zit ting heeft genomen Beiden voor notificatie aangenomen. 3. Van de directie van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, inlichtingeu met teekeniiig omtrent de te maken zweminrichting, en voorstel van het raadslid jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, omtrent den afgestanen grond; Gerenvoyeerd aan burg. en weth. om onderzoek en voorstel, terwijl de stukken ter visie worden gelegd. 4. Van W. Duvekot, aanvrage om grond in erf pacht en om vergunning tot afkoop van erfpacht, beiden in het zoogenaamde Ganzennest; 5. Van de wed. J. Adriaanse, aanvrage om grond in erfpacht, mede aldaar. Gerenvoyeerd aan burg. en weth. om advies en voorstel, en behandeling in eene volgende vergadering. 6. Aanbevelingslijst ter benoeming van twee leden in het Gasthuisbestuur 7. Idem ter benoeming van een lid in de com missie van toezicht op de gemeente-apotheek 8. Idem ter benoeming van al de leden der com missie van classificatie der minvermogende school kinderen. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering. 9. Het jaarverslag der gemeente Maastricht over 1871. Ter inzage van de leden en plaatsing in de boekerij. c. Eenige staatsbladen, die bij de verzameling zullen gevoegd worden. IV. Alsnu is aan de orde, de aanvrage van A. Willeboer, om hem de halve sloot aan de westzijde zijner schuur in erfpacht af te staan, om die te'dempen. De Voorzitter deelt mede, dat burg. en weth. ge- ruimen tijd vóór de indiening van dit adres eene inspectie in loco hebben gedaan, en bevonden, dat de adressant willekeurig, op onhebbelijke wijze, de sloot aan de westzijde zijner schuur had dichtgewor- pen, terwijl de kant was afgebrokkeld, mogelijk wel afgestoken. Die toestand is zeer nadeelig voor den weg, die met groote kosteu in orde is gebracht, de wijl de sloot moet dienen tot afloop van het water uit den naastbijgelegen mestput, welk water nu in den weg dringt en deze dus week maakt. Burg. en weth. hebben den adressant toen gelast, alles weder in vorigen toestand te brengen, en dit heeft waar schijnlijk aanleiding gegeven tot het onderwerpelijke adres. Er heeft, na de indiening daarvan, een nieuw onderzoek plaats gehad, doch burg. en weth. zijn niet van gevoelens veranderd en vinden zich verplicht voortestellen, afwijzend op het verzoek te beschikken, en hen te machtigen, den adressant te gelasten, de sloot te ontruimen. Burg. en weth. vragen die mach tiging, om, indien aan dien last niet wordt voldaan, gebruik te maken van art. 180 der gemeentewet en desnoods ten koste van den overtreder, alles in orde te doen brengen. De heer dr. Callenfels verklaart voor eenigen tijd de sloot gezien te hebben, en gaarne vóór het voor stel van burg. en weth. te zullen stemmen. Niet alleen, dat de weg door het meslputwater veel zou lijden, maar door de uitdampiugen zou ook een on gezonde toestand geboren worden. Het voorstel van burg. en weth. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. V. Vervolgens zijn aan de orde adressen van A. en P. Willeboer, ieder voor zich zeiven verzoekende, om hen grond aan het plein bij de Koepoortbrug aftestaan tot een uitweg naar den singel. De Voorzitter stelt namens burg. en weth. voor afwijzend op die adressen te beschikken. Adressan ten verkeeren blijkbaar in dwaling, daar zij schijnen te vermoeden, dat door de uitgifte van grond aan en op den voormaligen Koepoortsingel, hun recht- matigen uitweg hun zal ontnomen worden. Burg. en weth. achten den raad niet bevoegd tot zulk eene daad. Zij hebben reeds lang met den bouwmeester afge sproken, dat er nog grond kon uitgegeven worden voor twee woningen, maar zoodanig, dat altijd tus-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2