BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. ware te prijzenwij zoeken geen verbond te sluiten dat de schoolwet beschermt; wij, indien wij eene bede tot het volk mogen richten, wij vragen alleenmaak van het openbaar onderwijs een goed gebruik. Dan zult ge leeren zelve te onderscheiden, zelf standig te handelen, het goede te betrachten en het verbond, waarin ge u als van zelf vereenigt, zal de kracht, het geluk, de roem van het Nederlandsch volk zijn. GOES, 25'October 1872. Plaatsgebrek verhindert ons mededeeling te doen van de debatten over de Indische begrooting, thans bij de Tweede Kamer in behandeling. Wjj hopen iu ons volgend no. daarvan een overzicht te geven. Een groot aantal landbouwers en belang stellenden in den landbouw hebben indertijd bp den Koning bezwaren ingediend tegen art. 3 van het reglement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegen in Zeeland, dat door de provinciale staten den 1 Novem ber 1871 is vastgesteld. Dat artikel verplicht den landbouwer tot 't gebruik van breede velgen op de kunstwe gen. Daardoor moeten dus de landbouwers in kosten vervallen, waarvan ze geen voordeelen genieten. Immers een groot gedeelte der land bouwers meent, dat men met breede velgen geen kracht uitsparen zal. Om zich daarvan te overtuigen heeft het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland proeven doen nemen met een krachtmeter. Die proeven zijn door ver schillende oorzaken gedeeltelijk mislukt. De kosten van breede velgen bedragen in allen gevalle meer dan men in kracht wint en daar om heeft 't hoofdbestuur aan alle burgemeesters van Zeeland een opgave gevraagd van de kosten, die, ten gevolge der breede velgen, in hunne gemeenten noodzakelijk zullen zijn. Volgens die opgaven zullen bij ten uitvoer legging van 't reglement de landbouwers met een last van 1 millioen gulden bezwaard wor den, een som waarvoor men jaren lang alle Kunstwegen kan doen onderhouden. Uit de opgaven is onder andere gebleken, dat de grint weg van Koewacht naar Zuiddorpe in aanleg ƒ4280 minder gekost heeft, dan de verbree ding der velgen alleen voor Koewacht beloo- pen zal. Het hoofdbestuur heeft daarom een adres aan de provinciale staten gericht, waarin 't vraagt om de gevreesde bepaling buiten wer king te stellen en zoo dit niet kan geschieden de landbouwers tegemoet te komen door: 1° vrijstelling voor het berijden van hei- en klin kerwegen; 2° vrijstelling voor bet vervoer van de producten van het land naar de schuur; 3® vrijstelling voor het vervoer van mest naar het land; 4° idem voor wegen zonder pro vinciaal voorschot of subsidie aangelegd, voor zooverre concessionarissen dier wegen het re glement op die wegen niet wenschen toege past te zien5» buitenwerkingstelling van het reglement gedurende den zomer, van 1 April tot 1 November. Door den Raad van Meerkerk, is tot secre taris benoemd de heer O. A. Plato, burgemeester dier gemeente. No. 2 van de aanbeveling was jhr. M. J. de Marees van Swinderen, commies ter secretarie alhier. Aan de manschappen der Goessche brand weer, die bij den op Dingsdag den 14 Augustus te Kloetinge plaats gehad hebbenden brand geas sisteerd hebben, is door de Zierikzeesche Brand waarborg-Maatschappij eene premie van f 20, uitgereikt. Tot gemeente-ontvanger te Schiermonnikoog, is benoemd onze vroegere stadgenoot, de heer P. A. Verhagen. Men schrijft ons uit Heinkenszand, 23 October 1872. Even als in vele andere gemeenten heer- schen ook hier de mazelen en ofschoon van geen kwaadaardigen aard, breiden zij zich nog al uit, zoodat er in de school meer dan 70 kinderen gemist worden. Eergisteren werd te Colijnsplaat in de eerste wintervergadering van het Departement Noord- Bevelaud der Maatschappij tot Nut van 't Al- j gemeen door den voorzitter, den heer J. II. i Bijbau, met eene hartelijke toespraak aan H. Kramerarbeider te Cats, uitgereikt de zilveren medaille, op voordracht van het Departement, door het hoofdbestuur dier Maatschappij be schikbaar gesteld, wegens meer dan 40 jaren trouwe en onafgebroken werkzaamheid op de zelfde hofstede. Bij die medaille was door het Departement gevoegd een sierlijk geschreven getuigschrift en eene gift in geld. Gelijke medaille getuigschrift en gift was beschikbaar voor G. van den Berge te Wis- senkerke, voor meer dan 40 jarige onafgebroken dienst als koetsier bij de familie Vader aldaar, doch daar die man door ongesteldheid ver hinderd was te Colijnsplaat te komen, kon die uitreiking thans niet plaats hebben en is dit opgedragen aan den secretaris van het Departement, den heer M. Floose. Die eerste vergadering wekte bij de opge komen leden met hunne dames gemengde aan doeningen op, daar in de le plaats de heer Bijbau in zijne openingstoespraak in warme en gevoelvolle woorden de vergadering mede deelde, het groote verlies dat dit Departement, ja Noord-Beveland had geleden, in het op 22 dezer afsterven van den heer E. J. van de Linde te Cortgene, sedert geruimen tijd lid van het bestuur van dit Departement en van de door hetzelve opgerigte Spaarbank. De door deze mededeeling opgewekte sombere stemming werd later geheel verdreven door de toespraak van den heer J.van Leeuwen, die in eene boeiende feestrede bet 30 jarig bestaan van dit Departement herdacht, en daarbij uit het verle den en heden van hetzelve ruime stof putte om voor de toekomst hoop te koesteren, dat het departement steeds zal kunnen werkzaam zijn tot Nut van 't Algemeen. Men schrijft uit Scherpenissevan 22 Oc tober 1872. Ettelijke weken geleden gebeurde hier het volgende Naar aanleiding eener advertentie in de N. R. Ct., waarbij door een voorname familie ge vraagd werd of iemand tegen rijke belooning ook genegen ware een kindje, beneden de twee jaren, hetzij echt öf ohecht, af te staan, schreef een ongehuwde moeder alhier, Kaatje Wessels genaamd, dat ze haar bijna tweejarig kindje, dat ze uithoofde harer geringe verdiensten slechts met moeite onderhouden kon, gaarne vrijwillig wilde afstaan. Hierop ontving ze een naam- loozen briefwaarvan ze geen notitie nam denkende dat het bedriegerij was. Veertien dagen later ontving ze een tweede schrijven, dat kort daarna gevolgd werd door de over komst van een groot heerdiena de toe stemming der moeder ontvangen te hebben het kind in een net gewaad liet kleeden en per rijtuig met zich nam naar het naastbij zjjnde spoorweg-station Bergen-op Zoom, stellig verbiedende hem te achtervolgen of immer in formation aangaande zijn heenreize in te win nen. Men verdiept zich hier in allerlei gis singen omtrent deze zonderlinge geschiedenis, en men is hoogst verontwaardigd over de moe der, die zulke, gelukkig zeldzaam voorkomende onverschillige hardvochtigheid voor haar kroost heeft aan den dag gelegd. Prov. N.-B. en 's II. Ct. Men schrijft uit den Oudenboseh van 20 Oc tober 1872. Binnen den omtrek van een half uur zijn hier thans vijf beetwortelsuiker-fabrieken in volle werking. Geen wonder dat er groote bedrijvigheid heerscht. Een vroolijk schouw spel biedt de havenwaar dagelijks allerlei schepen met een nieuwen voorraad beetwortelen binnenkomen. Er zijn handen te kort. Gebrek of armoede kent men onder den arbeidersstand alhier niet. Immers, die werken wil, ziet zich in de gelegenheid gesteld, om ook voor den winter ruimschoots in zijne behoeften te voorzien. Omtrent het antwoord, door den gezant van den Keizer aller Russen aan den voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Vredebond, mr. D. van Eek, gegeven naar aanleiding van het adres aan de drie Keizers, tot bevordering van de algemeene vredezaak, verneemt men nog, dat de bewoordingen, waarin de gezant zich namens den Keizer bij die mededeeling uitliet, in het algemeen getuigden van zeer vredelievende beginselen en oprechte sympa thie met de bedoelingen in het adres uitge sproken, en waarvoor Z. M. zijn dank liet betuigen. tl. D. Te Luik is iets voorgevallen dat nog al sen satie maakt. Drie dagen geleden werd daar een grafteeken onthuld, bij inschrijving op gericht voor de nagedachtenis der Duitsehe sol daten, die tijdens den oorlog van 18701871 in de Luiksche ambulances overleden zijn. Het monument is een zuil met den Pruissischen adelaar er boven op en omringd van vier stuk ken geschat, tot dit doel afgestaan door kei zer Wilhelm. De plechtigheid geschiedde in te genwoordigheid van Duitsehe militairen, van eiken graad of rang één, van kolonel tot sol daat. Een groote volksmenigte woonde de han deling bij, en zoowel op het kerkhof, waar het gedenkteeken is geplaatst, als op den weg, dien de stoet aflegde, hoorde men sissen, fluiten en »Weg met Bismarck!" roepen. Van waar kwamen deze jammerlijke manifestation? Heb ben Pranschen ze zich veroorloofd? Hebben ultramoutanen gemeend op deze wijze te moeten lucht geven aan hunne gramschap over de ver drijving der Duitsehe jezuïten? Niemand weet het, doch die onzekerheid baart hier veel be kommering. De minister van buitenlandsche zaken heeft een bezoek vau verontschuldiging afgelegd bij den waarnemenden Duitschen ge zant (de opvolger van den heer von Balan is nog niet benoemd), en het is te hopen dat de zaak geen gevolgen moge hebben. (Door gebrek aan plaatsruimte moeten wij ons buitenl. overzicht tot ons volgend no. aanhouden.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Sint Kruis ds. E. J. de Roemer te Krab- bendijke. Beroepen te Vreeland ds. G. Doedes te J3ieselinge. Ds. de Bel te Yerseke heeft toezegging van beroep ontvangen naar Heer Jansdam. Beroepen te Sneek ds. H. W. Creutzberg te Vlissingen. Tot predikant te Vlissingen is beroepen de heer J. J. Richard, predikant te Breda. Het predikants-tractement te Hoedekenskerke is ver hoogd rnet eene persoonlijke toelage van voorloopig ƒ100'sjaars; in te gaan met 1 Jan. e. k. De gemeenteraad van Cortgene heeft in zijne ver gadering van 21 dezer, de jaarwedde des hulponder wijzers bij de openbare lagere school aldaar verhoogd van 350 tot 400. Een landbouwer te Dalfsen, die zes koeien aan de tongblaar lijdende had, gaf de melk dier koeien aan twee zeugen. Beide werden ziek en hare biggen, 18 in ge tal, zijn kort na elkander gestorven. Maandag avond ten ruim 9 ure had, op den Vijverberg, te 's Hage een vreemd schouwspel plaats. Een burger, een matroos en twee militairen hadden twist met elkander over de zwemkunst, toen de burger plotseling in den Vijver sprong, ten einde de stelling proefhoudend te bewij zen, dat hij een //bol" was in de vaart. Het bleek echter, dat hij niet zulk een buitengewoon genie was als hij veronderstelde, althans hij zou zeker verdron ken zijn, zoo niet de matroos, zijn broeder, hem had gered en hierdoor tevens bewees dat hij de béste zwem mer was. Dat echter een en ander onaangenaam was voor de voorbijgangers bewees de omstandigheid dat een' dame, die 'talles zag, in zwijm viel. Zij werd echter spoedig weder bijgebracht. Te Waalwijk snapte een brigadier der rijks-veldwacht, na op aller lei wijzen daarop uit geweest te zijn, een dief van groen ten en andere bruikbare voorwerpen uit de tuinen al daar. Toen de dief in 't licht gesteld werd, bleek liet de nachtwaker der gemeente te zijn. Joh. van Schravesande te Botterdam geeft per advertentie te kennen: „De ondergeteekende zal woord houden, want 't woord is waarheid is het woord. Hij zal te Botter dam, de stad zijner geboorte, woeker weren. En al hoewel hij op gevorderden leeftijd is, zal hij door da den bewijzen, dat het geëerd Botterdamsch publiek hem niet'zal ontkroonen. Hoe groot zijne bestrijders mogen zijn, vreest hij alleen Godl en geen mensehen. „Deze ontboezeming strekt ter aankondiging dat bij den man alle soorten van aardappelen verkrijgbaar zijn. Volgens berichten uit Zuid-Afrika heeft een rijke Zoeloe-Jiaffer alle huwbare meisjes opgekocht en daarna een marktprijs voor haar vastgesteld. Om de jonge mannen echter niet geheel tot vertwijfeling te brengen, heeft de regeering bepaald, dat de hoogste prijs niet meer mogt bedragen dantien koeien meer mag de speculant dus niet eischen Een Kn- gelsch humoristisch blad stelt een verandering voor in de ceremonien van het huwelijk, met het oo» op de duurte om een vrouw te houden. De geestelijke nl. zal vóór de voltrekking van 'thuwelijk vragen:

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2