BUITENLAND. aangenomen amendementen, werd de geheele wet met 49 tegen 13 stemmen aangenomen. Heden ten elf ure is de Indische begrooting aan de orde. Per telegraaf: Uitslag verkiezing voor een lid der He Kamer te AmsterdamIngekomen 1988 briefes. Herstemming tusschen de heeren Fabius, die 643 en mr. Jolles, die 616 st. bekwam. De heer mr. van Nierop had 536 stemmen. In de najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen onder andere de volgende punten ter behandeling voorkomen: Het Koninklijk besluit van 9 Augustus 1872, no. 38, tot bepaling der bijdrage, van de ge meente Yerseke, in de kosten van den bouw van een nieuw schoollocaal. Idem van 9 Augustus 1872, no. 44, tot goed keuring van het besluit der Staten tot het aan gaan eener geldleening van ƒ79000,volgens daarbij vastgesteld plan, met iutrekking van het besluit, tot het aangaan eener geldleening van ƒ48000, Idem van 20 Augustus 1872, no. 56, tot goedkeuring van de besluiten der Staten, tot vaststelling van de grenzen der werken tot zeewering of oeververdediging, aan de calami- teuse polders of waterschappen. Idem van 10 September 1872, no. 34, tot goedkeuring van het reglement betreffende de veeartsenij kundige dienst en de politie in de provincie Zeeland. De mededeeling dat het onderhoud van den weg van Goes naar 's Gravenpolder is aanbe steed, en dat de betrokken gemeenten hebben besloten om voor één jaar het tolrecht af te koopen. Idem omtrent het adres van den heer Fran sen van de Putte, rentmeester van Cortgene en annexe goederen, bevattende bezwaren tegen het reglement op het beheer der gemeenschap pelijke uitwatering van polders. Het algemeen verslag der afdeelingen om trent het ontwerp algemeen reglement voor de polders en waterschappen in Zeeland, met een nader voorstel naar aanleiding van dat verslag. Het adres van het hoofdbestuur der vereeni- ging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland, strekkende om de noodige sub- sidiën uit de provinciale fondsen te verleenen, ter verhooging van de bezoldiging der onder wijzers in de openbare lagere scholen, met een voorstel van Gedeputeerde Staten. Idem van mr. A. H. Verster, kantonrechter te Tilburg, wonende te Oosterwijk, om mede werking, ter uitvoering van het plan, tot aan leg van een spoorweg van Brouwershaven over Zierikzee, St. Philipsland, Steenbergen enz. en verbinding met de brug over het Hollandsch Diep, met adressen van de betrokken gemeen tebesturen, tot ondersteuning van dit verzoek. Met 1 November wordt weder eene wijzi ging gebracht in de regeling van den spoor wegdienst tusschen Roosendaal en Middelburg, in verband met de opening der gedeelten van den staatsspoorweg DordrechtRotterdam en MiddelburgYlissingen. Het vertrek der treinen is geregeld als volgt Sn. tr. Pers. tr. Gem. tr. Pers. tr. Uit Ylissingen 6 9 11.55 5.9 Middelburg 6.9 9.10 12.5 5.19 Goes. 6.33 9.39 12.55 5.47 Aank. te Roosend. 7.47 11.10 3.10 7.11 Met den trein van 6 ure uit Vlissingen zal men dus kunnen komen: te Rotterdam 11.8, te Brussel 10.6, te 's Hertogenbosch 11.7, te Utrecht 12.25, te Yenlo 12.5, te Luik 1.40, te Keulen 2.30. Met den trein van 9 ure uit Vlissingen: te Rotterdam 1.13, te Brussel 2.5, te Parijs 9, te 's Hertogenbosch 1.21, te Utrecht 2.28. Met den trein van 11.55 uit Vlissingente Rotterd. 6.30, te Brussel 5.50, te Parijs 5.15 a.(?), te 's Hertogenbosch 5.33, te Utrecht 6.27, te Venlo 6.37, te Luik 9.30 a., te Keulen 9.32. Met den trein van 5.9 uit Vlissingente Rot terdam 10.15, te Brussel 10.51, te Parijs 5.5 m., te 's Hertogenbosch 10.40. Om te 11.12 te Vlissingen aan te komen moet men vertrekkenuit Rotterdam 5.30, uit Brussel 6.43, uit Parijs 8.15 a., uit Breda 7.20. Om te 2.35 te Vlissingen aan te komen uit Rotterdam 10.15, uit Brussel 9.20, uit 's Hertogenbosch 10.22, uit Utrecht 9.25, uit Venlo 9.21, uit Luik 6.25, uit Keulen 7.5. Om te 7.48 te Vlissingen aan te komen: uit Rotterdam 12.52, uit Brussel 2.40, uit Pa rijs 7.20. Om te 10.45 te Vlissingen aan te komen uit Rotterdam 6.50, uit Brussel 5.22, uit 's Hertogenbosch 6.15, uit Utrecht 3.45, uit Venlo 3,54, uit Luik 2.5, uit Keulen 1.45. Voorts zullen locaal treinen loopen van Mid delburg naar Vlissingen v. m. 8.30 en n. m. 4.20. Van Vlissingen naar Middelburg n. m. 3 en 8.30. Van Goes naar Middelburg alleen des Don derdags v. m. 8. De gewone treinen van Goes naar Vlissin gen zullen loopen: Van Goes 10.34, 1.52, 6.48, 10.11 Aank. Middelb. 11.2, 2.22, 7.26, 10.36 Vlissingen 11.12, 2.35, 7.48, 10.45. Met den 6 Nov. a. s., wordt aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis ge plaatst de benoemde scheepsklerk D. G. Krol van der Hoek. Naar wij vernemen heerschen de mazelen en het roodvonk in de gemeente Kattendijke in die mate, dat de gemeenteschool reeds sedert 14 dagen gesloten is. Ook in onze gemeente komen veel gevallen van dien aard voor. Volgens een bericht uit Rotterdam is het Ned. stoomschip Batavierkapt. Smith, van Londen naar Rotterdam bestemd Zaterdag jl. op de Theems in Halfway door aanvaring van eene Turksche stoomboot gezonken. Passagiers en bemanning zijn gered. Gelukkig is er een nieuwe boot gereed om de oude bekende Batavier te vervangen. BENOEMINGEN. Bij beschikking van den Minister van Binnenland- sche Zaken, wordt, bij de opening voor het verkeer, het dagelijksch toezicht op den Staatsspoorweg van Mid delburg naar Vlissingen opgedragen aan den spoorweg- opziener J. S. A. Noordendorp ter standplaats Roosendaal. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te 's Heer Abts- en Sinoutskcrke is uit het bestaande drietal van predikanten beroepen de heer Th. H. van Bolder, pred. te Kaag. Aangenomen het beroep naar Nisse door ds. Van 't Hooft te 's Heerenhoek. Zondag a. s. 's namiddags 2 ure zal te 's Heer-Abts- kerke de inwijding van het kerkorgel plaats hebben. Het zal bij die gelegenheid bespeeld worden door den heer O. P. Blaaubeen van Antwerpen terwijl ds. J. Brusse van Ysselstein als spreker zal optreden. Men schrijft ons uit Nisse Als tegenhanger van een bericht uit Kruiningen, alwaar het predikants-tractement met ƒ175,is ver minderd, kan van hier gemeld worden, dat het trac. tement met ƒ400,is verhoogd. De brave overleden ds. Backer, genoot slechts ƒ900,Nu is het opgevoerd tot 1300,Zou men nu ook voor f 400,meer feestelijk voedsel krijgen of zijn de orthodoxe predi- anten zooveel duurder? Drie leden der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs te Leeuwarden, hebben den gemeenteraad kennis gegeven van hun besluit om hun ontslag als zoodanig te nemen, op grond, dat de werkkring dier commissie noch bij de wet, noch bij maatregel van inwendig bestuur, naar behooren is geregeld en dat zij bij het aanstellen en ontslag van leeraren enz. volstrekt niet gehoord wordt. De gemeenteraad zal nu den Minister van Binnen- landsehe Zaken verzoeken den werkkring der com missie van toezicht te regelen. De Regeering heeft een wetsontwerp voorgedragen, strekkende tot gelijkstelling der getuigschriften van het eindexamen eener hoogere burgerschool in Ned. Indie met de getuigschriften van dergelijke eindexa mens hier te lande. Er zal, volgens de berichten der buitenland- sche nieuwsbladen, weldra eene belangrijke bij drage tot de jongste geschiedenis van Frank rijk in het licht verschijnen. Bij den boek- verkooper te Hetzel zal een werk worden uit gegeven getiteld: Twintig maanden president schap, en gewijd aan de regering van Thiers als hoofd van den Franschen Staat. Men zegt dat Edmond Texier, van den Siècle, de door Thiers geïnspireerde schrijver is van dit boek, uit welks voorrede de Köln. Zeit. reeds eenige volzinnen mededeelt. In het openbaar ge maakte gedeelte der voorrede wordt o. a. aan getoond: dat de kwaal, waaraan Frankrijk reeds bijna een halve eeuw lijdt, de revolutiekoorts is; dat reeds tot genezing en herstel des lijders alle soorten van monarchale behandeling beproefd zijn; dat als geneesmiddelen zijn aangewend: het keizerrijk, de tradition- nele monarchie, de constitutioneele monar chie, de dictatuur en het tweede keizerrijk; dat geen van al deze artsenijen gebaat heeft dat, nu het monarchale beginsel vijf maal in »og geen vijftig jaar schipbreuk geleden heeft en het bewijs zijner machteloosheid alzoo ge leverd is, dit beginsel voor goed moet wegge nomen worden, wil men niet weder omwen telingen te gemoet gaan, enz. enz. Eenige volzinnen luiden woordelijk als volgt: »Het kanaal der revolutie is de republiek. Het woord republiek verschrikt vele lieden; ik weet het wel, en de schrik dien het inboezemt, is te grooter, daar men de zaak niet goed kent. Wie kan zeggen dat ooit in Frankrijk de re publiek werkelijk in het leven is gekomen Was het in 1793? In 1848 was de republiek slechts een schim. Op den dag toen men voor Lodewijk Bonaparte de poorten van Frankrijk en de deuren der nationale vergadering opende, was zij dood. Wat wij van 4 September 1870 tot 7 Februarij 1871 zagen, was niet de re publiek, niet de monarchie, maar wel de dic tatuur eener groep, de dictatuur eener groote ramp." Thiers is den 18 October van Parijs te Ver sailles teruggekeerd. Of hij de aanstaande zitting der permanente commissie zal bijwonen is nog niet bekendook weet men nog niet of de commissie buitengewoon vergaderen zal, om haar gevoelen over prins Napoleons uit zetting uit te spreken. Is de Moniteur uni- versel goed ingelicht, dan hebben de heeren Maurice Richard, als belanghebbende, en Rou- her, als getuige, aanzoek gedaan om bedoelde buitengewone zittingzij willen daarin vra gen of de regering niet het initiatief zal nemen om aan de commissie mededeeling van i het gebeurde te doen. Volgens andere ge ruchten zou met de interpellatie gewacht wor den tot dat de kamer weder bijeen is, en zou den andere leden van deze gelegenheid gebruik willen maken om te eischen: öf een gerech telijke vervolging tegen de ministers die met Ollivier het kabinet uitmaakten op den dag der oorlogsverklaring aan Pruissen (15 Juli 1870), öf een onderzoek naar de. redenen welke tot die oorlogsyerklaring geleid hebben. Van een anderen kant is reeds bericht, dat de re geering besloten heeft Ollivier en zijne ex-ambt- genooten in staat van beschuldiging te stellen leD, doch door officieuse bladen wórdt dit te gengesproken. Uit België verneemt men, dat werkelijk door de regering van dat land een verdrag met Engeland is gesloten tot wederkeerige uitleve ring van misdadigers. Die uitlevering zal al leen niet geschieden ten aanzien Van misda digers, die in het land, werwaarts zij de wijk genomen hebben, geboren of genaturaliseerd zijn. De misdaden en misdrijven, waarop de uitlevering van toepassing wordt verklaard, zijn die, welke gewoonlijk in verdragen van den genoemden aard worden opgenomen. Het ver drag zal tien dagen na de afkondiging uit voerbaar zijn; en derhalve zal gelijk door publicisten wordt opgemerkt de bekende graaf Langrand-Dumonceau, die zich naar men meent, nog steeds te Londen ophoudt, die plaats en het geheele vereenigde Koningrijk vóór den 29 October moeten verlaten, indien hij niet in de termen van uitlevering wil vallen. Onder de misdaden die tot uitlevering aan leiding kunnen geven, worden genoemdmoord of poging tot moord, manslag zonder voor bedachten rade gepleegd, vervaardiging van valsche munt, vervalsching, namaking of het in omloop brengen van wat vervalscht, nage maakt of veranderd is, bedriegelijke ontvreem ding of diefstal, frauduleus bankroet door de wet voorzien, het op een bedriegelijke wijze

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2