buitenland. dat was een quaestie tusschen de Datoes en den sultan. Had deze land uitgegeven dat hem niet toebehoorde, dan was dat zijn schuld en die van het gouvernement. De inkomsten van den sultan namen nu be duidend toe door opium- en spiritpacht, in- en uitgaande rechten enz. Ze beliepen nu pl. m. 30,000 dollars. Daarvan kregen de Datoes zoo goed als niets. Tegen de "Europeanen waren deze meestal niet; integendeel, ze vorderden maar wat van de inkomsten, die hun toekwamen. Had de daar gevestigde controleur de billijk heid van de klachten dier Datoes van den be ginne af en zelfs later in het oog gehouden, dan waren ze misschien met een vaste som per jaar tevreden te stellen geweest, en ware de tegenwoordige expeditie voorkomen. En nu is de vraag: wanneer zal de expeditie afloo- pen? God geve spoedig. Onder de schaduw der bajonetten tabak planten is een jammer lijk werk, en het kapitaal zal zich daaraan niet wagen. De Gouv.-Gen. Loudon heeft flink gehandeld. De versterking bleef geen oogenblik langer uit dan noodig was. Als deze zaak niet goed in orde komt, zou het de kiem kunnen zijn van een oorlog met Atjin, en danzullen de lappen er afvliegen. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Goes heeft op 30 Sep tember 1872 de navolgende vonnissen uitgesproken, als tegen: I. I. V. huisvrouw van M. Dieleman, arbeidster, geboren en wonende te Axel, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van stooten, geene ziekte of beletsel om te wer ken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroor. deeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en eene geldboete van f 8.subsidiair in een cellulaire ge vangenisstraf van een dag en in de kosten van het geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. II. M. B. oud 59 jaar, zoon van Pieter, hovenier, gebo ren en wonende te Kruiningen, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van een stoot, geenerlei ziekte of be letsel om te werken van meer dan 20 dagen hebbende ver oorzaakt onder verzachtende omstandigheden gepleegd, ver oordeeld tot het betalen eener geldboete van f 55.sub sidiair in een gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. III. E. B. M. oud 47 jaar, wagenmaker en herbergier, ge boren te Neuzen, wonende te Westdorpe. W. CB. oud 47 jaar, herbergierster, wonende te Westdorpe. B. B. oud 35 jaar, metselaar geboren te Koewacht, wonende te Westdorpe, aan geklaagd van te samen eu in gemeen overleg moedwillig slagen, stooten en mishandeling aan elkander te hebben toe gebracht, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, de eerste beklaagde schul dig verklaard en veroordeeld onder aanneming van verzach tende omstandigheden tot eene geldboete van f 25.sub sidiair in een gevangenisstraf van 7 dagen en in de kos ten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang» de 2e en 3e daarvan vrijgesproken, de kosten ten hunnen aanzien gevallen te dragen door den staat. IV. J. M. H. 22 jaar, particulier, wonende te Goes, de- faillant, schuldig verklaard aau het in het openbaar aan iemand toevoegen van smaad en scheldwoorden, de ten laste legging van eene bepaalde ondeugd behelzende, veroordeeld bij verstek tot een geldboete van f 8,—, subsidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. V. JP. O. 26 jaar, boerenknecht, geboren te Heinkenszand wonende te 's HeerAbtskerke. C. B. 25 jaar, arbeider, geboren en wonende te Heinkenszand. M, E. 18 jaar, mo lenaarsknecht geboren te 's HeerAbtskerke, wonende te Hein kenszand schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren geen ziekte of beletsel van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt onder verzachtende omstandigheden gepleegd, ieder tot eene geldboete van f 8, subsidiair in eene gevangenisstraf van 3 dagen en hoofdelijk iu de kosten van het geding desnoods bij lijfsdwang op hun te verhalen. VI. A. S. 59 jaar, arbeider, geboren en wonende te Goes, schuldig verklaard aan feitelijk en gewelddadig verzet tegen een bedienend beambte, handelende ter uitvoering der wetten, gepleegd door een persoon zonder wapenen, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kos ten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang, VII. G. G. 28 jaar, arbeider, geboren eu wonende te Goes. W. B. O. 22 jaar, arbeider, geboren en wonende te Goes. Jt. E. 31 jaar, arbeider, geboren te Wilhelminadorp, wonende te Goesde le beklaagde schuldig verklaard aan a, gewelddadigheden tegen een bedienend ambtenaar onder het waarnemen van zijn dienst waardoor bloedstorting en kwetsing zijn voortgebracht, i. beleediging met woorden en dreigementen van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, c. gewelddadigheid tegen een bedienend amb tenaar onder het waarnemen van zijn dienst, de eerste en tweede beklaagde, aan feitelijken en gewelddadigen wederstand tegen een bedienend beambte handelende, ter uitvoering der wetten, gepleegd door drie of meer personen zonder wapenen, voor den le beklaagde gepleegd onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld de le beklaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en eene geld boete van f 8.—, subsidiair in eene cellulaire gevangenis straf van een dag, de 2e beklaagde tot eene cellulaire ge vangenisstraf van 3 maanden en beiden in de kosten van het rechtsgeding, desnoods bij lijfsdwang te verhalende 3e be klaagde vrijgesproken. VIII. P. F. 31 jaar, werkman, geboren en wonende te Clinge (Zeeland), schuldig verklaard aan beleediging met woor den aan een bedienend beambte, veroordeeld tot eene geld boete van f 8.subsidiair in een gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. IX. Ch. L. F. 46 jaar, werkman, geboren en wonende te Clinge (Zeeland), aangeklaagd van het moedwillig toe brengen van slagen en mishandeling daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Gisteren morgen werd de van Vreeland bij de Her vormde gemeente alhier beroepen predikant W. Vlie- genthart in zijne betrekking bevestigd en bij de ge meente ingeleid door ds. J. Drost van Leijden, die naar aanleiding van Rom. I vers \Cm eene leerrede hield over de goddelijke kracht van het Evangelie en daarbij deed uitkomenwat dat Evangelie is, wat het wil en wat het geeft. Des avonds hield de bevestigde zijne intreerede, waarvoor hij tot tekst had genomen het laatste ge deelte van Lukas 9 vers 35: „hoort Hem". Naar aan leiding van deze woorden 'betoogde spreker, dat de grondtoon zijner prediding zou zijn de gemeente tot het hooren naar den Zoon Gods op te wekken, en dat het nog moqeliik, noodig en zalig is aan die woor den te voldoen. Bij beide godsdienstoefeningen was eene groote me nigte aanwezig. De heer A. E. van Braambeek, van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, met 1 October 11. op zijn verzoek eervol emeritaat verkregen hebbende, nam in den namiddag van laatsleden zondag afschied van de Hervormde Gemeente te Ovezandé en Driewegen waarin hij dertien jaren als herder en leeraar werkzaam was. Hij deed zulks, volgens II Korinth. XIII, 9s, met den wenschdat de gemeente mocht worden volmaakt op verstandelijk, zedelijk en godsdienstig gebied. Naar wij vernemen heeft de heer W. Swart, hoofd onderwijzer aan de openbare school der le klasse al hier, als zoodanig zijn eervol ontslag wegens toene mende hardhoorendlieid aangevraagd. De benoemde hulponderwijzer aan de Openbare school te Oud Sabbinge, A. Kok, heeft voor die be noeming bedankt, omdat de raad van Colijnsplaat, waar hij tegenwoordig in functie, de hulponderwij- zerstractementen met 50 gulden verhoogd heeft. Bij de in de vorige week te Middelburg gehouden examens voor onderwijzers is acte als hulponderwijzer uitgereikt aan W. Kakebeeke, kweekeling der Goessche Oefenschool, en acte voor'de Fransche taal aan i'. A. Hubregtse, hulponderwijzer alhier. AFLOOP BESTEDINGEN. Te 's HeerenhoekJ door het R. K. paroch. kerkbe stuur van den H. Willebrordus-, het bouwen eener kerk met toren en pastorie naar de plannen van den ar chitect Th. Asseler. Inschrijvingsbilletten ingeleverd door H. R. Hendriks te Óss ad f 90999,99, en door J. de Wit te 's Heerenhoek ad ƒ92,500,— aangenomen door 77. R. Hendriks te Oss, voor 80,000, Te Hoedekenskerke, door het gemeentebest.: Het vergrooten en vernieuwen der bestaande openbare school aldaar: aangenomen door P. De Jonge Jz. te Goes, voor 1843. Te Kapelle, door het bestuur van het Calamileuse waterschap Willem Anna: het verbeteren en onder houden der werken; afgemijnd door J. De Jonge, te Borsselen, voor 7690. Nog altijd blijft de rede, door Gambetta te Grenoble uitgesproken, een onderwerp van beschouwingen in de dagbladen van FranKrijK en Thiers en zijn kabinet hebben, naar het schijnt, definitief partij getrokken tegen den ex-dictator. De officieuse Nationaaleen der aan den president der republiek meest gehechte bladen, laakt in de heftigste bewoordingen Gambetta's handelwijze, die slechts ten na- deele van de republiek kan strekken. De Ré- publique Frangaise antwoordt op al die aan vallen zeer gematigddoch geeft niettemin te verstaan dat elke reactionnaire poging op een geweldig verzet stuiten zal. De Bonapartistische partij zit niet stil, of schoon men gedurende eenigen tijd niets van haar gehoord heeft. Het Journal de Rouen meldt nl., dat dezer dagen een zeer belangrijk besluit is genomen in een door die partij gehouden vergadering, die door hare voor naamste aanvoerders, ex-ministers, ex-groot- waardigheidbekleeders, ex-staatsraden, expre- feckten en ex-diplomaten van het keizerrijk werd bijgewoond, al welke lieden persoonlijk belang bij de zaak hebben. Bedoeld besluit strekt tot het aanwenden van de laatste nog beschikbare geldmiddelen ten behoeve van een propaganda in de vijftien departementen, die naar het schijnt, meer dan de anderen, ge neigdheid voor het gevallen bewind genomen hebben. Voornamelijk wil men, met het oog op de toekomstige verkiezingen, werkzaam zijn, en men gelooft aan de mogelijkheid in het parlement zóó dichtaaneengesloten te verschijnen, om een outzag inboezemende groep te vormen. De bekende pater Hyacintlie zou, naar inen wil, pogingen hebben aangewend om zijn on langs in Engeland aangegane burgerlijk hu welijk in Frankrijk te doen wettigenhij moet echter, naar de Courrier de France verneemt een officieel antwoord hebben ontvangenwaarbij hem werd te kennen gegeven, dat elk huwe lijk, hetwelk in Frankrijk niet is voorafgegaan van de wettelijke afkondigingen aan de mairie van de geboorteplaats des echtgenoots, uit een burgerlijk oogpunt beschouwd nul en van geene waarde is. Volgens het blad van Edmont About, Le XlXe siècle, zou de president der Fransche republiek aau den gezant van den Duitschen keizer hebben te kennen gegeven, dat volgens zijne berekening in Januari a. s. aan keizer Wilhelm de algemeene ontruiming van het nog be.zétte grondgebied zal kunnen gevraagd wor den, en zou de Duitsche regeering geneigd zijn reeds nu een financiëelen waarborg aan te nemen ter vervanging van den waarborg in grondgebied. Zal de aanstaande zitting der kamers van België met een troonrede geopend worden, gelijk ten vorigen jare, of zal het Belgische parlement 12 November e. k. zonder eenige plechtigheid bijeenkomen De nu te verwachten wetgevende zitting is de eerste, die onder het kabinet Malou geopend wordt, en in dusdanig geval is het uitspreken eener troonrede ge bruikelijk, doch het is moeielijk dit te doen, omdat in die toespraak niet kan verzwegen worden, hoe de regeering over de militaire questie denkt. Tot de afschaffing der plaats vervanging is in beginsel besloten, maar als men ze door 'skonings mond laat verkondi gen, lokt men, bij de beraadslaging over het adres van antivoord op de troonrede, een de bat uit dat een groote uitbreiding kan erlan gen, met het oog op den afkeer die bij de burgerij bestaat van het Pruisische militaire stelsel, hetwelk zelf door vele invloedrijke katholieken bestreden wordt. Eerstdaags zal, onder presidium des konings, een ministerraad gehouden worden om in deze zaak een be sluit te nemen. Zal het den heer Adalou, die zeer bekwaam is, gelukken de gevreesde discussie te vermijden? Mogelijk, maar het Journal de Bruxelles, dat de nederlaag van het ministerie bij de behandeling der militaire questie verwacht, tracht reeds nu te bewijzen, dat het hier een met-politieke aangelegenheid geldt, die geenszins een kabinetscrisis moet na zich slepen. Volgens de dagbladen zullen de kamers te beraadslagen hebben over een met Engeland gesloten uitleveringstractaat. Dit tractaat is werkelijk gesloten, maar daar eene wet de re geering gemagtigd heeft zulke overeenkomsten aan te gaan, is het niet noodig, dat deze door de wetgevende kamers bekrachtigd worden. Het is echter mogelijk, dat de regeeriug ge ïnterpelleerd zal worden, ten einde men te weten kome of zij van het nieuwe tractaat gebruik zal maken om van Engeland de uit levering van Langrand Dumonceau te eischen. Ook deze questie zal het ministerie in on gelegenheid kunnen brengen. De Paus heeft weder eene toespraak gehou den; hij vond daartoe gelegenheid op den verjaardag van het plebiscit van Rome bij de uitdeeling der zoogenaamde Capitoliura- prijzen aan de studeerende jeugd. Zeer vele deputatiën van jongelingen werden bij Pius IX toegelaten en mochten van hem vernemen de betuiging zijner dankbaarheid voor dit nieuwe bewijs hunner verknochtheid, dat zij gemeend hebben hem te moeten geven op dezen dag van smartelijke herinnering. Hij zeide o. a. »De katholieke manifestation, de bedevaarten, de gebeden voor de Kerk, zullen hare. zege bespoedigen." Tegenover den Romeinschen adel keurde hij het plebiscit in de strengste bewoordingen af, en hij sprak: Alle fatsoen lijke lieden betreuren het voorgevallene. De zege zal zeker niet uitblijven; of zij komen zal, zoo lang ik nog leef, weet ik niet, maar komen zal zij." Den ouders beval hij aan, zorgvuldig voor de opvoeding hunner kinde ren te waken. De Opinione zegt, dat Oostenrijk en Ita lië besloten hebben zich te onthouden van

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2