1872. N°. 119. Dinsdag 8 October. 59;ste jaargang. BEKENDMAKINGEN LOTING BRANDWEER. COMMIES TER SECRETARIE. Vertrek der Oost-Indische landmail, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en vitijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. E0E1MT Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1^8 regels k/1, Diens t-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren ïIAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenseht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. va,n liet Gemeente-bestirur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de LOTING der in- feschrevenen voor do BRANDWEER zal plaats heb- en op DONDERDAG den 17 OCTOBER a. s. des mid dags ten 12 ure, terwijl de geneesheereü tot onderzoek van opgegeven ziekten ot gebreken, eene zitting zul len houden op DONDERDAG den 24 OCTOBER daar aanvolgende, des middags ten 12 ure, beiden ten raad- huize der gemeente. Goes, den 5 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de heer Willetn hodewijle KaTcebeeJce, op zijn verzoek, eervol is ontslagen, als commies-griffier ter secretarie dezer gemeente, met ingang van heden. Goes, den 5 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Yia MARSEILLE, 11 October per eersten trein naar Roosendaal. GOES, 7 October 1872. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ge wijzigd wetsontwerp tot wering yan besmet telijke veeziekten. Tegen heden isbehalve eenige kleine ontwerpen, aan de orde gesteld het ontwerp tot dotatie aan de dochters van Thorbecke, thans aldus gewijzigd, dat het buiten verband met het pensioefonds is gebracht. De afdeelingen hebben het ontwerp met bijval ontvangen. Uit de bij de Kamer ingediende begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen over 1873 blijkt, dat de uitgaaf is geraamd op 7§ millioen guldens. Het saldo op die begrooting voor den dienst 1872 bedraagt lf millioen. Zoo mogelijk zal nog voor den winter de brug over de Oude Maas bij Dordrecht in ex ploitatie worden gebracht. Wat betreft den Zeeuwschen spoorweg blijkt uit de toelichtingen o. a.dat die spoorweg tot bet locaalstation te Vlissingen met lo No vember voor bet openbaar verkeer zal worden opengesteld. Het kanaal door Walcheren kan tusscben Middelburg en bet Yeersebe gat voor de scheepvaart worden geopendterwijl de nieuwe haven te Middelburg kan worden af gesloten. De havens te Vlissingen zullen medio 1873 in gebruik kunnen worden gesteld en dan tevens het gebeele kanaal kunnen worden geopend. Per telegraaf. In de zitting der Tweede Kamer van beden is het wetsontwerp tot toe kenning van pensioen aan de beide dochters van mr. Thorbeckena korte discussie aange nomen met 52 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Wintg erts, Kien, Taets en Nierstrasz. Tot lid van de commissie voor de cecono- mische spijsuitdeeling alhier, in plaats van wij len den heer J. Mulder, is benoemd de beer G. de Fouw. In de den 5 dezer te Wemeldinge gehouden raadsvergadering is de beer Wm. de Groene Az., als lid van den raad geinstalleerd, terwijl tot wethouder is benoemd de beer Jacobus de Schipper Janszoon, beiden in de plaats van wijlen W. de Groene Zz. Uit Kapelle schrijft men ons, dat de mazelen aldaar in hevige mate beerscben. De school waarin tegenwoordig plus minus 120 kinderen zouden behooren te zijn wordt slechts door een kleine twintig leerlingen bezocht. Een viertal kinderen is reeds bezweken. Ook in de omliggende gemeentenvooral te Wemeldinge en te Yersekekomen vele gevallen van mazelen voor. De aanleg van de verbindingslijn tusscben het locaal-station en bet voormalig marinedok te Ylissingen wordt met spoed in orde gebracht. Het schijnt dat men met die lijn gereed wil zijn tegen bet tijdstip der opening van den spoorweg. De Tijd heeft in eenige artikelen over het antischoolwetverbond den eiscb van Grondwets herziening bestreden. De Standaard antwoordt daarop: »Men wil art. 194 behouden als bol werk tegen bet Calvinisme, en bet wederwoord van De Tijd luidt: »De aap komt bier uit de mouw. Impliciet wordt in deze regels erkend, dat de Grondwets-berzieningsdrang van den Standaard c. s. overbeersching van bet Cal vinisme bedoelt. Dit wisten wij overigens wel." Ziedaar dan de eensgezindheid der partijen, die beide strijd voeren tegen ons volksonder wijs! De een verwijt den anderdat hij bet op de vernietiging van zijn geloof aanlegt. (iV. Ii. Ct.) Uit eene advertentie in De Tijd blijkt, dat bij genoegzame deelneming, in September 1873 te Amsterdam een »Roomsch Katholieke hoo- gere burgerschool met 3 jarigen cursus" zal geopend worden. Alleen die leerlingen zullen worden toegelaten, die bun eerste H. Communie gedaan hebben. Het schoolgeld bedraagt f 80 's jaars. Ook te Rotterdam zal bij genoegzame on dersteuning een dergelijke school opgericht worden. De Amsterdamsche bladen deelen mede, dat de vader van den jongen, wien dezer dagen door een hoofdonderwijzer een lichamelijke kas tijding is toegediend, zijn ingediende aanklacht beeft ingetrokken toen bij inzag, dat bij door zijn verzoek om zijnen zoon eens flink on derbanden te nemen zelf aanleiding tot die kastijding had gegeven. De gezondheidstoestand van den knaap beeft, naar men verneemt, door de tuchtiging geen nadeel geleden. Men schrijft uit AlmeloTe Vriezenveen zal een wachthuis gebouwd worden ten dienste van de daar gelegerde militairendie er dus minstens overwinteren zullen men begint er zich langzamerhand aan de inkwartiering te gewennenvan wege bet lieve geldhet valt dan ook niet te ontkennen datnu er voor ieder man 60 centen daags vergoed wordt, de bezetting der plaats voor de meesten eerder gunst dan straf is wanteven als men in bet veen op geen turfje ziet, kan er bij dezen, die allen zelf landbouw hebben en vee houden licht een man aan tafel schikken zonder dat bet noemenswaard kost en zijn de 60 centen grootendeels limpido winst.. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, den 3 dezer, 's morgens 8 uur, te Batavia aangekomen, en heeft de reis in nog geen veertig etmalen vol bracht. Yan Maart 1848 tot Juli 1872 dus in een tijdvak van vier-en-twintig jaren beeft Nederland versleten: 17 Ministers van Justitie 19 Buitenlandscbe Zaken 13 Binnenlandscbe Zaken 15 Financiën 18 Koloniën 12 Oorlog 11 Marine Te zamen 105 ministers In 1871 zijn bier te lande veraccijnsd 170,944 runderen (waarde bij de 18 millioen) en 99,834 kalveren (waarde ruim/2§ millioen). De N. Rott. Ct. ontleent onder meer 't vol gende aan een particuliere correspondentie over de zaken van Deli: »De onlusten broeiden reeds lang. De sultan, van afkomst Maleier, heerscbte vroeger alleen aan de kust. De Maleiers leefden daar van visscherij en vooral als roofvolk, als indringers, van wat ze den Battakkers, die met paarden en producten van de bergen kwamen, konden afzetten. Yoor een jaar of acht kwam er de eerste Europeaan en dreef handel. Weldra ont dekte hij den rijkdom van bet land, wist (hij eenige gronden van den sultan te verkrijgen en plantte tabak, die rijke winst opleverde. Toen werd de attentie op deze streek geves tigd meer Europeanen vroegen land, en de sultan, ziende dat bij daardoor zijn inkomsten kon vermeerderen, gaf dat op matige voor waarden. Zijn gebied, dat hij groot noemde, was in werkelijkheid klein: waar sommige Europeanen nu wonen, durfde hij vroeger niet den voet te zetten. Deze streken waren onder direct beheer van 4 afdeelingsboofden, Datoes. De sultan voorzag zwarigheden en stelde zich onder bescherming van bet Ned. Ind. gouver nement, dat zijn gebied over het land der Datoes erkende. Was het uit onkunde? of was bet politiek, om maar met één persoon te doen te hebben in plaats van met zoo vele? Wie weet bet? Genoeg, nu werden groote landcontracten uitgegeven en bekrachtigd door den resident van Riouw, en de planters waren tevreden en plantten rustig. Wel klaagde de een of andere Datoe soms tegen ben, maar

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1