HOFSTEDE, Fruitboomen, Heesters en Plantsoenen, PUIKE RUHR-KACHEL KOLEN, Het hoofdartikel in 't Volksblad van 28 September '72. BURGERLIJKE STAND GOES, Receptie Zondag 13 October 1872. PUBLIEKE VERKOOPING. op Woensdag 30 October 1872, en ecne koe in de weide gedood, In den Biesboscli is Vrijdagmiddag een schuit omgeslagen, waarop zich 8 personen, 12 koeien en 2 paarden bevonden. Drie personen en zeven koeien zijn daarbij omgekomen. Te Lissabon is een schipbreukeling behouden aan wal gebracht, die vier dagen en drie nachten in het ba naal op een stuk wrakhout had rondgedreven. Van een bemanning van 30 personen was hij de eenig over geblevene. Het onweder van Zondag heeft nog op andere plaatsen dan in Delft schade aangericht. Vol gens het Leidsche Dagblad moet Hieuwekerke in de Haarlemmermeer geheel afgebrand zijn; te Voorburg, Voorschoten en Lisse zijn boerderijen in den asch ge legd. Den 2 en 3 dezer was 't kermis in de ge meente Nieuwenüoorn. De meeste boeren uit het ei land gingen dan ook 1 October daar heen om koek? Heen, om een knecht. Want en dat is niet zeer algemeen bekend 't is daar knechtsmarkt. Zij, die nog geen boer hadden voor den winter, lie pen vroeger met één „slijlriap" (slopkous) als kentee- ken. Dat gaat nu echter uit de mode. Een blaauwe kiel schijnt thans meer in zwang te komen. En zoo brengt de boer van de kermis meê een knecht. Ingezonden. He who, speculating on the British constitu tion, should omit from his enumeration the mighty power of public opinion, embodied in a free press, which pervades, and checks, and perhaps, in the last resort, nearly governs the whole, would give but an imperfect view of the government of England. Mr. Canning's Speech at L'pool. In no. 117 der G. Ct. maakt H. A. eenige kant- teekeningen bij 't hoofdartikel van het laatstversche nen Volksblad. Hij zal er zeker velen vinden, die denken als hij. Het kort begrip zijner redeneering is; houd de menscben zoolang mogelijk onmondig en laat onmondigen nooit meêspreken. Geen wonderHet is nog lang geen honderd jaar geleden, dat in ons land de wet van kracht was Wat de heeren wijzen, Moeten wij prijzen. En zou men nu al toelaten, dat anderen dan dezen recht van meepraten hadden? Neen, dat is al te vlug. Het getuigt echter eenigszins van gekwetst ge voel van eigenwaarde en van een zeer despotieken aard als H. A. zegt: „Er is voor mij maar één daarom voor kinderlijke gehoorzaamheid." De eindeloos vele despoten en despootjes laten zich zoo ongaarne tegenover kinderen of onderhoori- gen, het aangematigd recht ontnemen van de wijsheid alleen in pacht, en altijd gelijk te hebben en de eenigen te zijn, die het weten. Van daar ook de klacht over „die vroege rijpheid" met tal van andere zaken; het moet inderdaad voor een dommen vader heel onaangenaam zijn, tegenover zijn beter ontwikkelden zoon ongelijk te hebben, voor een dommen regent, door een zijner onderhoorigen op»goede gronden op zijn plicht gewezen te worden. En op welke gronden veroordeelt H A. den eisch van het VolksbladOpgrond, dat aan dien eisch onmogelijk kan worden voldaan!! Maar had H. A. goed gelezen, dan had hij toch niet kunnen denken, dat de schrijver van meergemeld artikel iets anders op het oog had, dan overtuiging en dat die niet altijd door redeneering verkregen wordt. Het Volksblad beweert niet, dat de regeering bijv. bij 't dempen van een opstand eerst met het volk moest gaan redeneeren, maar wel dat menige opstand voorkomen ware, door in tijds kennis te nemen van de rechtmatige eischen des volks. Evenmin werd iets dergelijks aangaande de op voeding beweerd. Men redeneert wel eens te veel met kinderen, maar tal van vaders verbieden kinderen omdat deze iets doen, wat den vader hindert en laten vaak onopgemerkt geschieden, wat den kinderen hin deren moet. Vader heeft slecht geslapen, de kleine is lastig ge weest en een vroolijke krullebol van een jaar of 9 wordt vroeg wakker en bij 't vroolijk licht der mor genzon, zingt hij den hoogsten toon uit. Eu als vader hem nu knorrig bestraft en 't kind maar niet begrijpende, wat hij voor kwaad gedaan heeft, nog een woord zegt, wordt de straf verzwaard, want vader heeft alleen gelijk. Hij heeft maar één daarom. Als 't kind juist 't omgekeerde wil, van wat de vader zegt, door dwingen zijn zin zoekt te krijgen, dan is dat meestal, omdat het kind van 't eerste levensjaar af met vaderlijk gezag gedwarsboomd en door vaderlijke willekeur bestuurd werd. Als ik eene brochure en geen courantartikel schreef, zou ik over dit onderwerp heel wat meer zeggen het lust mij thans niet. H. A. houde mij echter ten goede zoo ik beweer, dat zijne bewijsgronden te zeventiende-eeuwsch zijn, dan dat niet het meer verlichte deel der natie zeker volgens H. A. de „vroeg rijpen" en de „mijn- heeren en mevrouwen, die enzbegrijpen zou, dat de groote Canning gelijk had, toen hij de woor den aan het hoofd van dit stuk geplaatst, uitsprak en dat ook op het punt van opvoeding blinde, onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan elke gril der machthebbenden, alleen geschikt is voor ben, die voorbereid moeten worden om den slavenband te j dragen en alleen strekken kan om de aldus verkeerd J opgevoede kinderen optob iden tot latere, osbandig- heid in plaats van vrijheid. En H. A. vreeze juist niet voor aldus geregeerden, aldus opgevoeden. Der Mensoh ist frei geschafien, ist frei, Und würd' er in Ketten geboren, Laszt euch nieht irren des Pöbels Geschrei, Nicht der Miszbrauch rasender Thoren! Yor dem Sklaven, wenn er die Kette bricht, Vor dem freien Menscken erzittert i.icht. Schillet:. 1797. Ik herhaal wat ik elders schreef: „Welbegrepen gehoorzaamheid is een even noodza kelijk als belangrijk vereischte, onvoorwaardelijke, blinde gehoorzaamheid een kwaad, dat in de eerste plaats vermeden moet worden. Reeds vroeg moet het kind leeren niet zijn wil te buigen, te verliezen, op te geven maar wèl zijne neigingen en begeerten te stellen onder beheersching van zijn eigen wil." Het onderdrukken van eigen wil bij het kind (zooals door de dwaze leerkinderwil wordt achter de deur ge_et) heeft noodzakelijk ten gevolge, dat men menschen vormt zonder zelfstandigheid, zonder vastheid van beginselen, zonder karakter en hen op leidt tot gluipers en bedriegers tot schijndienaars. Niet ieder die kinderen heeft, heeft verstand ze optevoeden, niet ieder die kinderen heeft, heeft na gedacht over de rechte wijze van opvoeding, noch heeft zich afgevraagd waarom hij nu zoo en dan weer anders met zijne kinderen handelt. De grillen van den vader zullen het kind niet opvoeden. En hiermede basta. Ik haat anoniem geschrijf en had daar de redactie van 't Volksblad aan alle lezers van dat blad bekend is, het netter gevon den zoo II. A den schrijver er over gesproken had en of om nadere toelichting in 't Volksblad had ge vraagd of wèl zijne belangstelling (en zijne kennis van zaken?) had getoond door zijne theoriën openlijk met redenen omkleed in dat blad of in de G. Ct. te doen opnemen, zonder dat dit stuk den vorm van een twistgeschrijf behoefde te hebben. Minachting en gezochte aardigheden zijn geen bewijzen. T. H de BEER. 279ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5 kl. 14e lijst. No. 1910, 4841, 9817, 11785 en 17080, ieder 1000; no 10782, 11377 en 16238 ieder 400; no. 9797, 10129 en 18017, ieder 200; no. 2403, 2851, 3015, 3498, 11228, 13204, 13268 en 13908, ieder /100. Eergister heeft te Amsterdam de uitloting plaats gehad van de preniie-leening van het Paleis voor Volksvlijt .van 1867, groot f 10 de series, welke getrokken werden, zijn: 749, 1341, 1484 en 2852. Premietrekking 1 Nov. aanst. Bij de trekking van 20 serien van de lee ning der spaarkas, (loten a 10), waarvan de pre mie trekking op 1 Jan. aanst. plaats heeft, zijn de volgende seriën uitgeloot: 40, 418, 466, 487, 679, 1057, 1132, 1608, 1698, 1716, 2216, 2413, 2671, 2840, 2856, 2941, 2952, 3325, 3600, 3935. van den 2 tot en met den 4 Oct. 1872. Ondertrouwd; den 3, Cornells Jobse, 23 j. jm. en Maatje de Groot'21 j.jd.; den 4, Johannes Jacob Ochtman, 27 j. jm. en Maria Fransen van de Putte 20 j. jd. Gehuwd den 3, George G er rit Willem Roos, 50 j. wea'T. van Iluibertje Cornelia van der Made en Christina Querina Maria Susanna Elisabeth Rijser, 34 j. jd.; den 4, Dirk Jan Helderman, 32 j. wedr. van Johanna Hermina Hendrika van der Horsten Geerlruida Johanna van den Bosch, 2 Gj.jd. Geboren Geene. Overleden den 3, Abraham van de Volkere, 78 j. wedr. van Machelina Does. ADVERTENTIËN. Ondertrouwd J. J. OCHTMAN en M. FRANSEN van de PUTTE. Goes, 4 October 1872. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd G. G. W. ROOS, weduwn. van H. C. van der Made en C. Q. M. S. E. RIJSER. Goes, 3 October 1872. De heer en mevrouw ROOSRIJSER be tuigen, namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen hartelijken dank voor de vele belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. De Curafor in het faillissement van Grilles Martinus Smol- dei-swinkelier enz. te Goes, geeft met deze kennis, dat de rangschikking met de bewijzen in dien boedel opgemaakt, ter Griffie der Ar- rondissements-Rechtbank te Goes is nedergelegd ingevolge de wet. Goes, 3 October 1872. P. J. F. van VOORST VADER. te Oud-Sabbinge gemeente Wolphaarsaijk in de herberg bij JBf. JllOOS K(en niet zoo als vroeger abusivelijk is opgegeven in de herberg bij Minnaard te Wolphaarsdijk,) des morgens 10 ure, zullen de daartoe gerechtigden, ten overstaan van den Notaris Mr. LIEBERT te Goes, publiek verkoopen 1°. Een "Woonhuis en te Oud Sabbinqe aan den Oudlandschen weg, sec- - tie O no. 341, groot 140 vierk. meter. 2°. Een perceel Bouwland, al daar, sectie O no. 340, groot 4560 3». Een Huis en Erf^ aldaar, sectie G no. 17, groot 760 4°. Een Huis en Erf, aldaar, op het dorp, sectie G no. 324, groot 65 u 5°. Een JDitoaldaar, sectie G no. 325, groot 75 H 6«. Een Oitodubbele woning, aldaar, sectie G no. 315, groot 190 7°. Een JDitoaldaarsectie G no. 316, groot 141 8». Een JDito, dubbele woning, met Tuin, aldaar, sectie G no. 122 en 123, groot 535 9°. Een Dito met Tuin, al daar, sectie G no. 236 en 237, groot 447 H 10°. Een Dito met Tuin, aldaar, aan de dreet, sectie G no. 276 en 277, groot 610 en ii". Een Huis en Erfi, Timmer manswinkel en Schuur, aldaar, op het dorp, sectie G no. 3 31groot 750 n Dagelijks te bezien; en informatiën te be vragen bij Mr. LIEBERT. Uit de hand te pachten EENE KAPITALE genaamd „Weltevreden," met 106 Hec taren uitmuntende ZAAI- en WEI LANDEN staande en gelegen in de gemeente Krabbendijkeeiland Zuid-Beveland voor een groot gedeelte reeds droog gelegd of gedraineerd. De gebouwen, alleraangenaamst gelegen in het midden van het dorp, zijn zeer doelmatig in gericht, en voorzien van uitmuntende en zeer ruime stallingen en afzonderlijke bergplaatsen voor werktuigengereedschappen en granen en dubbelen melkkelder. De biljetten van Inschrijving worden inge wacht vóór of op den 9 November 1872 ten kantore van den eigenaar, den Notaris KAKE- BEEKE te Goes, bij wien nadere informatiën, in persoon, te bekomen zijn. Gedurende deze en de volgende week IN LOSSING voor rekening van C. DTJVEKOT. fDe ondergeteekenden bevelen zich be leefdelijk aan tot het leveren van alle soorten van tot zeer billijke en aannemelijke prijzen, Met achting, UEds. Dv. Dienaren T. van der Molen Mesman Zonen, Boomkweekers te Boskoop.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3