BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. laatste onlusten en die inderdaad begeerig schij nen otn op vriendschappelijken voet te blijven. Men heeft belooningen uitgeloofd voor de ge vangenneming van de twee oproerige datoes, die oorzaak zijn van de jongste rustverstorin gen. Men zegt dat de Battaks over het al gemeen welwillende gevoelens koesteren jegens de Europeanen en dat zij, die onlangs in ver zet kwamen, schelmen zijn, die niets omhanden hadden en onder belofte van geldelijke beloo ningen aangeworven werden; terwijl het thans blijkt, dat zij in sommige opzichten door hunne trouwelooze aanvoerders bedrogen zijn. Volgens een bij het Depart, van Koloniën van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie ontvangen telegram zijn te Batavia van Deli goede tijdingen ontvangen. De vijandelijke versterkingen zijn genomen en bezet, zonder verlies aan dooden onzerzijds Wel waren er eenigen gewond geworden. (St. Cf.) De groote bladen van Frankrijlt houden eene nalezing op Gambetta's rede te Grenoble, waarvan wij in ons vorig nommer gewaagden, en hun oordeel is thans veel gematigder, dan in de eerste oogenblikken. Met uitzondering van de royalistische bladen, die zeer verbolgen zijn, omdat Gambetta de aanvoerders hunner party van de verkiezingen wil buiten sluiten, erkennen de drukpersorganendat Gambetta volstrekt niet zulke vreeselijke dingen gezegd heeft, als men in het telegram had bericht. Het Journal des Débats, dat zich over Gambetta s rede nog al scherp uitliet, verzacht ook zijn oordeel en verklaart, dat die rede is samen te vatten in deze woorden: verstandig zijn en geduld hebben. «Verstand en geduld, ja, Gam betta beveelt ze zijnen politieken geloofsgenooten in geheel Frankrijk aan", zegt de Indépendance Beige«en wel verre, dat hij oorlog wil voeren tegen den burgerstand, dringt hij ook dezen keer er op aan, dat de republiekeinen zich toch boven alles moeten beijveren niet een voorwerp van afschrik voor de burgers te zijn. Hij her innert, dat in de vrees voor het roode spook, een vrees trouweloos onderhouden en geëxploi teerd, de reden ligt waarom de misdadige be werker van Twee-December zijne euveldaad heeft kunnen volbrengen en gedurende bijna twintig jaren Frankrijk onder zijne voeten heeft kun nen 'houden. Tot eiken prijs moet het land van deze vrees genezen worden, en om daartoe te geraken bestaat er maar één middelver standig zijn, zich stil houden." De Temps zij nerzijds trekt partij voor Gambetta en verde digt hem tegen de vermoedens, die ten zijnen aanzien ontstaan zijn ten gevolge van de on juiste en verdraaide schets door den corres pondent van Daily News van zijne rede ge geven. Gambetta heeft niet met Thiers gebroken; Gambetta heeft niet de democratische en sociale republiek geproclameerd. Eén gebrek echter bespeurt de Temps in de rede: de ex-dictator, de Parijsche afgevaardigde ter nationale ver gadering, heeft zich laten medeslepen door een geest van uitsluiting, »dien wij (de Temps) zoo even aan zijne tegenstanders verweten." De bezoeken, door den heer Thiers aan de werkplaatsen van den aannemer van de leve- rantiën der mij^taire kleeding- en equipements- stukken te Parjjs gebracht, waren, zoo als het Journal des Débats mededeeltgeenszins het uitvloeisel van bloote nieuwsgierigheid maar moeten in verband staan met het plan om eene geheele verandering te brengen in de re organisatie der militaire-kleedingmagazijnen. In plaats de tegenwoordige decentralisatie, waarbij ieder regiment zijn eigen depót van kleeding had, en welke tot aanzienlijke kosten in vre destijd en tot groote belemmeringen bij een veldtocht leidde, zou, volgens dat blad, bij de regeering het voornemen bestaan een groot centraal magazijn van kleeding- en équipements stukken opterichten, welks aanvulling aan de particuliere nijverheid bij wijze van uitbesteding op kleine schaal, ten einde de concurentie zoo veel mogelijk' op te wekken, zou worden op gedragen, én waaruit de noodige voorraad voor de garnizoenen en territoriale legerafdeelingen in filiaal-magazijnen in de hoofdkwartieren dier afdeelingen zou worden overgebracht. Wat vooral in den laatsten tijd de aandacht in Frankrijk bezig houdt, zijn de talrijke toch ten van pelgrims naar Salette. Ook hier heeft een kleine oorzaak groote gevolgen gehad. In den beginne was het een honderdtal godvruchtigen, die den vermoêienden weg ter bedevaart insloegen, 0111 naar hunne overtui ging hulde te brengen aan hetgeen zij als een wonder van God aanbaden. Thans echter zijn die kleine drommen tot een leger van duizeii den aangegroeid, dat onverpoosd optrekt naar de heilige grot. Doch naauwelijks is dit in vollen gang of ziede politiek, die overal, en vooral in Frank rijk, een woordje wil meespreken, toont lust om zich ook met deze bedevaarten bezig te houden. De Markies de Franclieu is de eerste, bij wien de gedachte opkwam, deze tochten tot demonstratie te maken, tegen den president der republiek en diens politiek. Den 6 October zal dan ook een zooda nige bedevaart plaats hebben, uit afgevaardig den bestaande, die gerustelijk als een demon stratie tegen Thiers kan beschouwd worden. Wellicht zal deze optocht aanleiding geven tot botsing en wanorde, daar de gewone be devaarten der policie reeds veel moeite gaven. Het bleef dan ook niet bij woorden, en me nigmaal werd men handgemeen. Intusschen schijnt de policie door hare afwezigheid ge schitterd te hebben, want talrijk zijn de klach ten, dat er voor de veiligheid der bedevaart gangers niet genoegzaam zorg gedragen is, daar deze aan allerhande beleedigingen bloot staan. In het kabinet van Italië heerscht nog steeds verdeeldheid over het ontwerp van wet tot ophefËng der godsdienstige of geestelijke cor- poratiën, welk ontwerp een der hoofdpunten van beraadslaging in de aanstaande zitting dei- kamers zal zijn. De eene commissie volgde op de andere, het eene onderzoek op het an dere, en ten laatste kwam Frankrijks tusschen- komst, ofschoon in den viiendschappelijk- sten en eerbiedigsten'vorm om de uioeie- lijkheden nog te vermeerderen. De regeering wil hare belofte houden en bedoeld ontwerp van wet aan de wetgevende ruagt voorleggen, doch zij zal dit eerst ter elfde ure doen. De Corr. di Milano meent, dat de heer Foamier voor een goed deel schuld heeft aan de twee spalt onder de ministers, en gelooft te kunnen verzekeren dat Thiers door Fournier aan de Italiaansche regeering Frankrijks wensch heeft te kennen gegeven dat, zoo lang Fius IX leeft, tot het maken van een wet op de gees telijke orden niet worde overgegaan; indien het kabinet van Victor Emanuel overeenkom stig dezen wensch handelt, zou de Fransche republiek hierin een blijk van de grootste wel willendheid voor haar zien. Genoemd blad veronderstelt, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken tot dit dienstbetoon aan Thiers gaarne bereid is, zoowel om de vroe gere goede verstandhouding met Frankrijk te herstellen, als om aan Europa te bewijzen dat Italië aan al zijne verpligtingen wil ge stand doen en den grijzen Fius IX met alle mogelijke toegeeflijkheid blijft behandelen. Een telegram van Havas meldt uit Home dd. 29 Sept. »De paus heeft gisteren voor het eerst den voet buiten het Yatikaan gezet. Hij is niet uit de stad gegaan, maar buiten de poort van het Yatikaan, genaamd Delia Zecca Langs den muur wandelende is hij door de naastbij gelagen poort weder den tuin binnen gegaan. Op weg ontmoette hij de kardinaals Lucca en Bonnechose, die hij omhelsde. »De werklieden van Delia Zecca kwamen voor de vensters en riepen luide om den pau selijken zegen." De Times behandelt, in een artikel over de bepalingen van het Washington-tractaat en de daarop gegronde rechtbank te Genève, de woor den »due diligenceof vereischte waakzaam heid." De bedoeling van deze woorden was de spil waarop de veroordeeling van ECn ge land draaide, en het City-blad zoekt thans die bedoeling voor te stellen als niet omschre ven in het tractaat. De vraag is dus of En geland na de uitspraak te Genève zich op een ander standpunt bevindt dan vóór dien tijd. Deze vraag beantwoordt de Times echter niet dan door een andere te stellen, die daarop nederkomt of het Engelands belang is om de uitlegging, door de Geneefsche rechtbank aan de bedoeling van «vereischte waakzaamheid" ge geven, als juist te.beschouwen? De Times bevat het volgende telegram uit «Drieduizend Montenegrij- nen hebben den 27 September het Turksche dorp Kolachin aangevallen en 18 Turken ge dood. De Porte eischte per telegraaf straf voor de schuldigen en maatregelen van beteugeling; wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan zullen de Turksche troepen handelen. De inbraak in de kelders der bank van SSaltimore (Woorrt-Ainorifca) is een der stoutste schurkenstreken die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan. Eenige bizonderheden mogen hier eene plaatst vinden. Den 15 Au gustus werd een der aan de bank grenzende panden betrokken door de firma Stabler Co., graanhandelaars, die daar hunne kantoren en opslag overbrachten. Spoedig nadat zij daar gevestigd waren, begonnen zij hunne operatiën tegen den muur die hun kantoor scheidde van de bank, welken muur zij openbraken, zoodat zij op de drie duim dikke ijzeren platen der brandkast stieten waarin de bank hare depo- sitoos bewaarde. Ook in deze platen waren weldra gaten geboord en zoodoende was eene opening verkregen waardoor de dieven zich in het bezit stelden van 35,000 dollars in 'banknoten, 15,000 dollars in staats-effecten en 100,000 dollars in particuliere depositoos. In den nacht van 19 Augustus was het werk klaar en den volgenden dag was de firma Stabler Co. gevlogen. In het kantoor werd niets anders gevonden dan de overblijfselen van een stevigen maaltijd, benevens eene collectie van de meest vernuftig uitgedachte breekinstrumen- ten, die door hunne nieuwheid en originaliteit ieders verbaz'ng opwekten. Dergelijke werk tuigen had de Baltimoorsche politie nog nim mer gezien. Naar het schijnt is de naam Sta bler" valsch en zijn de bedrijvers van deze ontvreemding op groote schaal geen Duitschers: aldus verzekert een Duitseh blad. Volgens berichten uit China zou de consul der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Foochow door het grauw aldaar gesteenigd zijn geworden, en Duitschland van het sluiten van een tractaat met het Hemelsche Rijk af gezien hebben. Maandag-namiddag- heeft nabij het station Boxtel een botsing tusschen twee treinen plaats gehad. De sneltrein die ten 5 ure 5 minuten van Utrecht te Boxtel aankomt, is ten gevolge van het verkeerd over- halen van den wissel, in botsing gekomen met een ge- reedstaanden veetrein, ten gevolge waarvan de beide locomotieven als liet ware in elkander geschoven en daardoor vrij aanzienlijk gehavend werden, terwijl ook eenige waggons min of meer schade bekwamen.' Het groot aantal passagiers ft was juist jaarmarkt te 's-Bosch) is er gelukkig met den schrik afgekomen en kon na een half uur oponthoud de reis vervolgen. Als bi- zonderheid wordt uit Gieterveen gemeld, dat een schaap, toebehoorende aan J. Speelman aldaar, 't welk dit voor jaar 2 lammeren (ooi en ram) heeft geworpen, jl. Za terdag andermaal van 2 lammeren (ooien) is bevallen'. De redactie van 't Dagblad meldt't volgende: „Vol gaarne verleenen wij gastvrijheid aan de roerende klacht, die tot ons gericht wordt in het volgend in gezonden stuk: 'SHage den 1 October 1872. Ingezon den Stuk! Mijnheere! Met deze nemen wijde vrijheid dit in uw geeerd blad te willen opnemen. Daar wij houders van 10 Loten zijn zoo hebben wij eene afge vaardigde gestuurd om gade te slaan wat wij eigent- lijk wonnen in de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, welke persoon met name Jan Slijt voor ons de nommers heeft gadegeslagen en met de blijde bood schap kwam dat op N 2316 eene kolossale hos peen was gekomen. Wij bedanken de Wel Edele Hoeren der Hollandsche Matchappij van de Landbouw voor de aan ons ten deele lot. Geteekendt R de Vries. Zon dag ten 12 ure zal, naar men ons verzekert, in het bekende lokaal in de Lombardstraat weder een open bare vergadering van de Internationale worden gehou den. Het is, gelooven wij, nog niet opgemerkt, dat de naam van den heer von Bismarck zijn oorsprong ontleent aan Biss, verledene tijd van het werkwoord beissen, bijten, en van Mark, grens. Dat is misschien wel predestinatie. (Dagblad.) Bij een volksfeest te Purmerende heeft de president der vereeniging voor volksvermaak van het vermaakte volk klappen gekre gen Iemand te Smilde heeft volgens de Asser Ct. van twee hectoliter aardappels honderd hectoliter ge oogst. In de Krimpenerwaard zijn de meeste veld muizen, waarvan men daar zooveel last had, door 't slechte weêr gedood. Ook vangt men er druk wa terwild. Op de Westerbegraafplaats te Amsterdam moest een lijk worden begraven. De familie was daar bijeengekomen en wachtte, wachtte maar er kwam niets. Men had het lijk op de Oosterbegraafplaats be zorgd. De Hollandsche geiten worden nu ook al door Fransche kooplieden opgekocht. Te Maastricht is iemand verdronken, dien men maar niet weet terecht te brengen. In de Haarlemmermeer is eene boeren woning door den bliksem vernield, ook zijn een paard

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2