1872. N°. 118. Zaterdag 5 October. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. G0E8SCI1E De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Viujuag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 e. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be- trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van HUGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEM VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der nitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 4 October 1872. De commissie van rapporteurs voor de be grooting van Nederlandsch Indie over 1873 heeft kennis genomen van de nota's van wij zigingen in die begrooting, en van de dien overeenkomstig gewijzigde wetsontwerpen tot vaststelling daarvan, bij de missive van den Minister van Koloniën van 29 September jl. ingezonden. Deze wijzigingen zijn van gewich- tigen en omvangrijken aard. Ofschoon zij niet het gevolg zijn van een door de commissie met de Regeering gehouden overleg, meent de com missie in den geest van art. 31 van het re glement van orde te handelen, door te beslui ten, dat de wijziging der voordracht eene nieuwe overweging in de afdeelingen ten ge volge moet hebben. De wijzigingen, welke de Minister van Ko loniën gebracht heeft in de Indische begrooting voor 1873, op grond van de nader ontvangen voorstellen uit Indie en om andere redenen, bestaan hoofdzakelijk hierin: Eene som van 5,497,240 is aangewezen tot aanvulling der middelen van 1872 en tot aflossing van het doorloopend voorschot aan de Handelmaat schappij. Eene som van 10 millioen is uit getrokken tot verbetering der havenwerken te Batavia, tot vermeerdering van het materieel der zeemacht, tot aanleg van beveiligingswer- ken tegen overstroomingen, tot aanleg van een dam in de Sampean-rivier, en tot het bou wen van een krankzinnigen-gesticht. De Min. van Binnenl. Zaken, overwegende dat ten gevolge van het aannemen der betrek king van lid van den Raad van State door mr. J. Heemskerk Bz. de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam moet plaats hebben, heeft bepaald: lo. dat de verkiezing in gemeld hoofdkies district zal geschieden op Dinsdag 22 Oct. e. k. 2o. dat, zoo een herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag 5 November daaraanvolgende. In de eergisteren gehouden openbare verga dering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn ingekomen acht koninklijke besluiten, waaronder een van 23 September jl.houdende niet-ontvankelijkver- klaring van het beroep, door het bestuur van het ealamiteuze waterschap Bruinisse ingesteld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Door den Gemeenteraad van Kruinjngen, zijn gisteren benoemdtot gemeenteontvanger de heer H. J. de Raad, en tot secretaris-pen ningmeester van het Algemeen Armbestuur de heer Meerburg Snarenberg. Bij de 1 Oct. plaats gehad hebbende herstem ming tusschen de heeren mr. J. G. van Deinse en P. J. van den Eeckhout, ter verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zee land in het kiesdistrict Hulst, waren 460 stem briefjes ingeleverd, waarvan 8 van onwaarde, zoodat 452 geldige stemmen zijn uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer mr. J. G. van Deinse 270 en de heer P. J. van den Eeck hout 182 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben den heer L. Pincoffs tot lid der Eerste Kamer gekozen, ter vervanging van wijlen den heer D. Blankenheym. De Delftsche Ct meldt, dat Z. K. H. de Prins van Oranje, bij gelegenheid van den torenbrand der Nieuwe Kerk te Delft, een blijk van HD. belangstelling heeft gegeven door des nachts ten twee ure, incognitode aangerichte ver woesting in oogenschouw te komen nemen. De schade aan den toren toegebracht wordt, volgens genoemde courant, op p. m. ƒ30,000 begroot. Het gebouw is tegen brandschade verzekerd bij de Geldersche algemeeue brand waarborg- en assurantie-maatschappij te Arn hem, tot een bedrag van 50,000 in herbouw. De officier van justitie te Goriuchem vestigt de aandacht op een soort van adreskaart van de grootte en den vorm van een muntbiljet van tien gulden, en uiterlijk zeer veel over eenkomst daarmede hebbende, doch bij nadere inzage slechts een uitloving van tien gulden inhoudende voor hem, die 3333 keeren de soi rees fantastiques van professor Kinsbergen bij woont. Die biljetten zijn te Amsterdam ter steendrukkerij van van Lier gedrukt en waar schijnlijk op een der kermissen verspreid. Te Gorinchem heeft dezer dagen met dergelijk stuk reeds een geval van oplichting plaats gehad en het is waarschijnlijk, dat nog meer dere pogingen tot misleiding en bedrog van minkundigen zullen worden aangewend. (N. en A. v. G.) Men verneemt, dat door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, in over leg met de Belgische spoorwegen, te begin-r nen met 1 Nov. dezes jaars, vier directe verbin dingen tusschen Rotterdam en Brussel, in elke richting over Dordrecht-Breda-Roosendaal, zijn tot stand gebracht. Sedert 1845 is de aardappelziekte aanwezig. Het hangt in hoofdzaak noch van den grond, noch van bemesting af, of men meer of min der zieken zal hebben, veeleer is het de knol zelf, waarop men het oog dient te hebben, 't Is toch bij proefnemingen met andere dan onze soort gebleken, dat er ook zijn, die in het geheel niet vatbaar schijnen voor die ziekte; zoo heeft men eene Amerikaansche sqort, die mede een voordeel geeft wegens het grooter beschot, meer gewicht en weinig kleinen, en jammen, zeer fijne en melige, vrij zware aardappelen die bij voorkeur verbouwd, onver basterd, niet de minste sporen van ziekte dragen. Op de tentoonstelling, dit jaar te Groningen gehouden, waren soorten, waarbij men de verzekering erlangde: vrij van ziekte." Het zal dus voor hen, die nog jaar uit jaar in met vele zieken gekweld zijn wel zaak zijn, zich van die soorten te bedienen, die vrij van ziekte zijn en zeer goed opwegen tegen onze gewone soorten, misschien deze zelfs w©l over treffen. Bljjft men evenwel nog aan sporten van vroe ger, waarvan er reeds ook voorlaDg zijn afge schaft, hechten, dan is bij jaren lange onder vinding gebleken, dat nauwkeurig uitgezochte, gezonde poters weer aardappels ophoeren, eir genlijk gezegd, vrij van ziekte. Om z.e weer geheel zuiver te krijgen, van elke smek dier ziekte te vrijwaren, zou men licht nog blfte? middel vinden in het niet uitzetten van een enkelen aardappel van een geheelen stam, waar aan zelfs een eükele besmette wordt opgemerkt, en altijd van die stammen de poters, te ner men, waarvan de knollen allen gezond wpi- den bevonden. Dat is een uitroeien van de ziekte, zoaa,ls men dit wel eens noemt, met, ivortel en tak. {Gron. Ct.) Omtrent de adressen met betrekking tot da kermis is in de jongste Gemeenteraadszitting van Den Haag het praeadvies van B. en Wi. ingekomen. Genoemd praeadvies luidt omtrent die verzoeken in afwijzenden zin. Op het re quest, om de kermis op Zondag, avond te moeien sluiten, adviseeren B. en W. afwijzend te be schikken, omdat zij de kermis-vermakelijkheden op Zondag-avond niet als nadeelig voor den godsdienstzin beschouwen. Den wensch naar hervorming der kermis achten B. en W. zeer verklaarbaar, maar niet licht te verwezenlijken. Behoudens zeer enkele maatregelen, dia ze gaarne in overweging zullen nemen, is B. ©a W. geen middel tot die hervorming bekend. Wat de Afschaffing der kermis betreft, zijn B. en W. van oordeel, dat, zoolang het aantal deelnemers aan de kermis, uit alle standen, zoo groot blijft, er voor hen geen goede grond kan bestaan, om de kermis te doen ophouden. Volgens het N. Bat. Hand. blijkt uit par ticuliere brieven uit Deli in de Pinan,g Gaz., dat de Battaks den 26 Julij met eene sterke macht een aanval deden op eene van de nieuw opgerichte Hollandsche sterkten nabij Deli, maar met een verlies van 67 dooden teruggeslagen werden, terwijl aan de Hollandsche troepen geenerlei nadeel werd toegebr^htslechts één koelie werd ligt gewond. Nadat de Battaks verdreven waren, bleek bet, dat zij de vlucht naar het gebergte genomen hadden. De Hol landers zetten hen een langen tjjd na; zjj verbrandden en vernielden een aantal kampongs. De Hollanders verzamelen thans eene groote troepenmacht om de Battaks in het gebergte van het binnenland te vervolgen. Terzelfder tijd is een voldoende wacht van militairen op elke plantage te Deli achtergelaten, zoodat zij, die aldaar vrienden hebben, geenerlei vrees be hoeven te koesteren omtrent hunne veiligheid. Dezelfde brief meldt, dat de tot nn toe vij andelijke Battaks en de twee voornaamste op roerige datoes het onderling oneens zijn. Nn den aanval te Taadoh Benoacb beloofden de datoes den Battaks tot belooning 500 dollars te betalen, maar toen de bepaalde dag aanbrak, kwam men met een bedrag van slechts 300 dollars te voorschijn; dientengevolge twistten zij nu in bun eigen kamp. Het is waarschijn lijk, dat het Hollandsche gouvernement tot eene bevredigende oplossing zal komen met de Bat- taksche hoofden, die niet betrokken waren in dq

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1