BUITENLAND. Aanvankelijk dacht men, dat de brand had uitgewoed, toen op eens de luiken zich met geweld openden en een doortocht baanden aan de vlammen, vergezeld van een regen van von ken. Nu werd de brand angstwekkendalle spuiten rukten aan en zelfs de stoombrandspuit uit Rotterdam werd ontboden, terwijl de mi litairen het marktplein hadden afgezetdaar het gesmolten lood bij stralen naar beneden vloeide. Alle hulp aan den toren zelf was schier onmogelijk, daar de spuiten de spits niet konden bereiken en men deze ook, door het gestadig vallen van binten, leien enz., niet dicht kon naderen. Nogtans waagden het eenige onver schrokken militairen trots alle gevaar met emmers watervan buiten den toren te be klimmen. De haan sloeg langs den toren naar beneden, op het dak van een arbeiderskamertje, dat daardoor geheel werd verbrijzeld. Ongeveer ten 2 ure stuitte het vuur van zelve op de zoldering van het speelwerk, dat uit gebikten steen bestaatzoodat men nu in korten tijd den brand meester was. De Commissaris des Konings in Zuid Hol land heeft zich, na het vernemen der tijding, dadelijk derwaarts begeven en is er gebleven tot hij zich overtuigd haddat het gevaar ge weken was. Maandag morgen is H. M. de Ko ningin, op de plaats van het onheil geweest. Zij heeft tot gedachtenis aan de ramp den ge smolten haan van den toren gekocht. De Leidsche Ct. meldt, dat het derde deel ter perse gaat van een nieuwen roman van mevr. E. van Calcarwaarin verscheidene opvoed kundige vragen van den dag zullen worden opgelost, en grove gebreken in het tegenwoor dige stelsel van opvoeding zullen worden aangetoond en bestreden. Men schrijft aan de Asser Ct. uit Brielle, dd. 27 Sept., dat de Nymph, waarvan de vervaardiging aan den heer Koelman te 's Hage is opgedragen, bijna geheel in klei is voltooid. Zij is eene rijzige, bevallige figuur, in ver schillende opzichten van het oorspronkelijk ont werp afwijkende. Op het dekstuk eener zeeschelp geplaatst, draagt het beeld een krans van schelpen en Noordzeeplanten om de slapen; met de rech terhand wijst zij naar zee, en met de linker houdt zij de half ontplooide banier omhoog. Men verwacht, dat het monument spoedig aan de zorg van den metaalgieter kan worden toevertrouwd, terwijl de fundamenten voor het toekomstig standbeeld nog vóór den winter zullen worden in orde gemaakt, opdat de ont hulling, zoo 't mogelijk isnog 1 April '73 plaats vinde. Uit Arnhem schrijft men van 30 Sept In de jongste dagen worden deze omstreken wederom door veehandelaars uit het bui tenland bezocht, die vooral gemest vee tegen hooge prijzen van de hand nemen. Daar door is de aanvoer op de veemarkten in de naburige gemeenten gering en hebben de prij zen van het rundvee een buitengewone hoogte bereikt. Het rundvleesch geldt hier thans 1 per kilo. De gezondheidstoestand van den veestapel laat op 't oogenblik niets meer te wenschen over. Het klauwzeer en de tongblaar zijn geweken en van de varkensziekte is om zoo te zeggen geen sprake meer. Men schrijft aan 't Dagblad uit Assen, dd. 28 Sept. Gister avond ten zeven uren werd hier en in den omtrek een zeer opmerkelijk lucht verschijnsel waargenomen. Bij donkere betrokken lucht en een weinig re gen werd de hemel eensklaps helder, zelfs prach tig verlicht, zoodat de huizen enz. duidelijk te voorschijn kwamen. Dat licht kwam op in 't Westen en bewoog zich zeer snel in de richting van het Oosten. Te Harlingen zijn in de op Zaterdag ge houden vergadering der directie van het zie kenhuis met algemeene stemmen benoemd tot binnenvader en moeder <S. Trompetter en vrouw, dezelfde personen, die, om hunne vrijzinnige begrippen, door de diakenen uit gelijke betrek king in het diakoniehuis ontslagen waren. Blijkens een bij den raad van beheer der Merlandsch-Indische Spoorweg maatschappij ontvangen telegraphisch bericht, waarvan aan de regeering mededeeling is gedaan, werd den 26 September de laatste rail op den spoorweg Batavia- Buitenzorg gelegd en laatstgenoemde plaats bereikt. De maatschappij vertrouwtdat die spoorweg in zijn geheel tegen 1 Januari 1873 voor het verkeer zal kunnen geopend worden(St. Ct.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Kruiningen, ds. G. Poeiles, pred. te Bie- zelinge. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen ds. D. Bakkér te Ouwerkerk in Duiveland met 14 stemmen. Ds A. H L. de Bel te Yerseke verkreeg 10 stemmen. Te Amsterdam zal weldra een feest gevierd worden, zooals er nog nimmer een gevierd is in de Ned. lierv. kerk, gedurende de drie eeuwen dat zij bestaat. Op den 7en November aanstaande hpopt namelijk Ds. Isacic Prins den dag te gedenken, waarop hij voor 70 jaren liet leeraarsambt in ae herv. kerk aanvaardde. Gedurende die 70 jaren is hij onafgebroken als pre dikant bij de hervormde gemeente werkzaam geweest. Op den 7en November 1802 werd Ds. Prins te Ede als predikant bevestigd; in 1807 te Langezwaag; in 1805 te Oud-Beierland; in 1S17 te Alkmaar; in 1822 te Dordrecht, en in 1821 te Amsterdam. Zooals gemeld is, zal hij met 1 Januari 1873 zijn emeritaat aanvragen. Indien ooit een rust welverdiend mocht heeten, dan is het voorzeker de zijne. Het Vaderland meldt, dat de gemeente bij het af scheid van ds. Kalma te Losdorp dien herder en lee- raar met de eenigzins gewijzigde woorden van Ps. 119 toezong: „Och, dat Uw Geest hem ware wijsheid leer5, 'tVerstand verlicht', de nevels op doe klaren!" Die ondeugende boeren! N. U. Ct. Men schrijft uit Amsterdam: Dezer dagen heeft een, anders zeer verdienstelijk on derwijzer, zich schuldig gemaakt aan een feit, dat burg. en weth. aanleiding heeft gegeven hem voor drie maan den in zijne betrekking te schorsen. Hij moet een zeer ondeugenden jongen met een geesel van touw tjes zulk een dracht slagen op het daartoe ontbloote lichaam toegediend hebben, dat deze, thuis gekomen, door schrik en ontsteltenis, naar men zegt, een zenuw toeval gekregen heeft. De hoofdonderwijzer, die den jongen daartoe heeft laten schoolblijven, verontschul digt zich met de bewering, dat de vader van dien jongen reeds van plan is geweest hem in een verbe terhuis te doen opnemen en den onderwijzer verzocht had, dien ondeugenden zoon eens ernstig onder han den te nemen. Men verzekert, dat de zaak ook door de justitie nader onderzocht wordt. Gambetta, de ex-dictator van Frankrijk, reist het land door en houdt hier en daar redevoe ringen, die nrin of meer van zijn heftig karak ter getuigen. Te Grenoble voerde hij het woord, en volgens de berichten van daar moet zijne rede, waarin de hoofdonderwerpen van den dag behandeld werden, een onbeschrijfelijken indruk gemaakt hebben. De eerste mededeeling van den inhoud van het door hem gesprokene ont ving het publiek, ook in Frankrijk, door een telegram in het Londensche Daily News, en heeft deze berichtgever zijne schets niet over dreven, dan kan de rede van Gambetta als een oorlogsverklaring aan de regeering aangemerkt worden. Te Parijs was de uitwerking aller pijnlijkst; de ministerraad gevoelde zich genoopt deze onverwachte, heftige, oratorische manifes tatie van den ex-dictator tot een punt van discussie te maken, en Thiers was er zeer door geschokt. Vooral zijn de bewindsmannen ver bolgen op Gambetta, omdat hij, alvorens Parijs te verlaten, eenigen hunner bezocht en hun verzekerd had, dat hij in zijne toespraken zich binnen de grenzen der meest strikte gematigd heid zou houden. Gambetta toch zou zich er niet bij bepaald hebben met de scherpste en vinnigste hevigheid het bestaande stelsel en de mannen, die het vertegenwoordigen, af te keuren, maar ook hebben verklaard, dat de republiek niet bestaan kan met Thiers aan haar hoofd en dat men weldra de klasse, die thans aan het roer is, moet doen vervangen door een nieuwe sociale klasse, gevonden vooral onder de arbeiders. Aan de ware republikeinen geeft hij den raad een einde te maken aan de eome- die welke de conservatieven spelen, die een liberaal eonstitutioneele republiek willen grond vesten; hij noodigt zijne geestverwanten drin gend uit, die conservatieven niet te vertrouwen en bij de eerstvolgende verkiezingen alle voor malige hoofden der monarchale partij uit te sluiten. Den 23 September is te Parijs de verga dering der «internationale commissie voor de meters" geopend geworden. De buitengewoon groote uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusschen de volken der wereld, de gemakke lijkheid der middelen van verkeer, de inter nationale tentoonstellingen en duizend andere oorzaken hebben ten gevolge, dat het verschil tusschen de typen van maat en gewicht niet langer duldbaar is. Overal gevoelde men de behoefte aan één vasten standaard voor allen, en van lieverlede besloten de meeste staten, met erkenning van de eenvoudigheid van het metrieke stelsel, in beginsel tot de invoering van de Fransche maat. Doch een zeer ernstig practisch bezwaar doet zich hier voor, en ter oplossing daarvan is het congres belegd: dit heeft nl. tot taak de eenheid van de maten en gewichten onveranderlijk vast te stellen, ter voorkoming van de dwalingen en misre keningen, die kunnen voortvloeien uit zelfs de minste afwijkingen in een of ander land be staande, wanneer die afwijkingen verveelvuldigd worden door al de coëfficiënten, welke door wetenschappelijke berekeningen en handelsope- ratiën eiken dag mogelijk gemaakt worden. De minister van koophandel en landbouw heeft het congres met een toespraak geopend. Aan de werkzaamheden wordt deelgenomen door: de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, de Argentijnsche republiek, Beieren, Belgie, Dene markenDuitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland (de heeren Stamkarten Bosscha), Nicaragua, Noorwegen, den Pauselijken Stoel, Peru, Portugal, Rusland, Spanje, Turkije, Uru- gay, Veuezuela, Zweden en Zwitserland. Men is in Sïiigeland maar niet tevreden over het Alabama-vonnis. Zelfs werd dezer dagen het voorstel gedaan, om zich niet te houden aan de uitspraak van het scheidsgerecht te Genève. Doch de Minister van Financiën heeft zich in eene rede volgender wijze uit gedrukt«De personen, die wjj in naam van de regeering der Koningin benoemen, leggen aan de regeering der Koningin de verplichting op, na te komen, wat zij (die afgevaardigden) zeggen." Daardoor is alle twijfel vervallen of de regeering wel verantwoordelijk gehou den kan worden voor hetgeen door haar be noemde ambtenaren, in deze hunne hoedanig heid namelijk, verricht is? Diezelfde minister sprak ook over de werk stakingen en de afgeperste hooge loonen, en toonde aan, dat de hooge prijzen, waarop die loonen gegrond waren, slechts tijdelijk zijn; dat mededinging van buiten dien toestand kon doen veranderen, terwijl de toevloed van werk lieden tot zeker bepaald ambacht, dat duur betaald werd, een andere oorzaak tot vermin dering moest zijn; zoodat de slotsom van alles een terugkeer tot de vorige schaal of denkelijk tot een lagere wezen zal. »En wat is er dan gewonnen?" vroeg de spreker. »Wat er gewonnen werd is dit: dat gij gedurende een korten tijd aan sommige personen een boven matig loon hebt gegeven, terwijl gij tevens aan een menigte onschuldige personen hunne broodwinning ontroofdet; alles te zamen ge nomen, hebt gij een grooten nijverheidstak ontwricht en het kapitaal van het eene kanaal in het andere gestort. Het verlies daarentegen bestaat daarindat na al deze opofferingen, die zoo ten eenenmale buiten verhouding tot het doel staan, de mededinging, die gij toch onmogelijk verhinderen kunt, de prijzen weder tot hun oorspronkelijk standpunt zal doen vallen." In Spanje steekt de partij van Don Car los het hoofd weder op, waardoor de regee ring in nieuwe ernstige moeielijkheden geraakt. De partijganger Seballos belegert, aan het hoofd van 600 man, Puicenda, in Catalonië. Den 26 September werd tusschen regeerings- troepen en eene bende van 600 carlistendoor Seballos aangevoerd, een gevecht geleverd, na afloop waarvan laatstgenoemden zijn terugge trokken in de richting van Aja; Vrijdag avond eischten zij Pycedra, op zich over te geven eene weigering was het antwoord en nu ver wachtte men in den nacht een aanval, doch de Carlisten trokken af. Latere berichten ver melden, dat 1500 man der geregelde troepen te Puicenda waren aangekomen. Uit AtUene wordt onder dagteekening van 25 September aan de Times bericht, dat do regeering van Griekenland in een breedvoerige nota aan de regeering van Frankrijk en Italië de geheele questie der Laurium-mijnen heeft uiteengezet en betoogd dat de concessionna- rissen, de Maatschappij Roux-Serpieri, zich

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2