1872. N°. 114. Donderdag 26 September. 693te jaargang. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. «oëssche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. munt. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1 —8 regels it 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NI.JGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIE VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenseht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 25 September 1872. Z. M. de Koning heeft aan de commissie uit de Eerste Kamer der Staten-Generaal, die hem jl. Zaterdag het adres van antwoord op de troonrede namens die Kamer heeft aange boden, het volgende geantwoordIk verzoek u, mijne heerenaan de Eerste Kamer mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord en haar daarbij de verzekering te geven, dat ik daaruit wederom met genoegen verneem hare bereidvaardigheid tot de vervul ling van hare gewichtige taak. TWEEDE KAMER. De discussiën die Maandag in de Tweede Kamer over de algeineene strekking van het adres van antwoord op de troonrede gevoerd zijn, hebben de regeering de gelegenheid ver schaft tot het doen van eenige verklaringen, bij monde van den heer de Vries, minister van justitie, omtrent hare politieke richting. De regeering is de beginselen van het mee- rendeel dei Kamer toegedaanin hoofdpunten is zij in zich zelf homogeen, en, getrouw aan de Grondwet, zal zij alles doen, wat de zede lijke en stoffelijke welvaart van het volk kan bevorderen. Uitbreiding van het onderwijs en wegruiming van wat de ware vrijheid belem mert, zal ook haar streven zijn. Zij heeft geen grondwettig bezwaar tegen de legerorganisatie bij de wet. De heer van Reenen verklaarde zich voor dit kabinet en zeidedat zijn optreden constitu tioneel is. Hij heeft voor de formatie van een kabinet bedankt, omdat hij wist, dat het de minderheid in de Kamer zou hebben en wel geschikt zou geweest zijn om de zaken gaande te houden, maar niet om zaken af te doen. Hij wees op het weinige verschil in regeerings- principes tussChen de conservatieve en de li berale partij en drong op wederzij dsche toe nadering aan. De heer van Zuijlen deed zich van het begin aan als een hevig tegenstander dezer regeering kennen. Bij paragraaf 2 werd door den heer Godefroi de vervolging der israelieten in Rumenie be sproken. Ook het congres der internationale werd ter sprake gebracht in verschillenden zin. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gezegd, dat noch voor, noch na het congres door eenige vreemde mogendheden vertoogen zijn ingebracht, maar dat daarentegen erkend is, dat het congres niet alleen onschadelijk ge weest is voor Nederland maar door de uit komsten zelfs eene nuttige strekking heeft gehad. De Minister van Justitie heeft aangetoond, dat de regeering niet bij machte was met de wet in de hand het congres te verbieden, en dat openbaarheid veel beter was dan woelingen in het duister, als wanneer juist het ledenaantal toeneemt. De Minister beriep zich ook op de uitspraak der buitenlandsche pers. De Tweede Kamer heeft gistereg^^^Éscussie over het adres, voortgezetOp pSHPaaf 3 is met 29 tegen 26 stemmen aangenomen een amendement van den heer Rombach tot wijzi ging der redactie. De heer van Houten heeft zijn amendement op paragraaf 4 (nopens be lasting-hervorming) ingetrokken, nadat de Mi nister van Financien had verklaard dat de census-herziening aan de belasting-hervorming dient vooraf te gaan. Bij paragraaf 5 heeft de Minister van Oorlog de redenen opgegeven, waarom de meeste militaire ontwerpen zijner voorgangers door hem ingetrokken zijn. Alles hangt af van de beslissing nopens het beginsel van verplichteu persoonlijken dienst door af schaffing der plaatsvervanging. Tegen leger organisatie bij de wet heeft hij wel geen grond wettig bezwaar, doch hij acht haar noch noo- dig, noch wenschelijk; in ieder geval moeten militie- en schutterijwet voorafgaan zoomede de regeling van het vestingstelsel. Paragraaf 6 (rechtswezen) is onveranderd aangenomen. Een amendement van den heer Saaijmans Vader op paragraaf 7, aandringende zijne bekende bezwaien tegen de onderwijswet, is verworpen met 60 tegen 5 stemmen. Die quaeslie meende men, behoorde liever bij de begrooting te worden behandeld. Bij paragraaf 8 heeft de heer Geertsema medegedeelddat het ontwerp tot herziening van den census binnen weinige dagen deze kamer kan berei ken. Bij paragraaf 10 heeft de heer v. d. Putte gezegddat de stand van zaken op Curasao alleszins de belangstelling der regeering wekt, maar niet van dien aard is om, gelijk de keer Nierstrasz aanraaddeeen specialen commis saris daarheen te zenden. Ten slotte is het geheele adres aangenomen met 63 stemmen tegen 1 (den heer Saaijmans Vader.) De Minister van Justitie heeft bij de Tweede Kamer ingediend een nota van wijziging in sommige artikelen van het door zijn voorgan ger ingediende wetsontwerp, houdende vast stelling van gerechtskosten in burgerlijke en militaire zaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Konings in de provinciën een missive gericht van den vol genden inhoud »Het herhaaldelijk voorkomen van veepest in Duitschland en Groot-Brittannie maakt groote omzichtigheid raadzaam in het verke nen van dispensatie van het verbod van in- en doorvoer van vee van buiten 's lands. Be heb derhalve de eer u te verzoeken, de ver gunningen tot in- en doorvoer van vee te beperken tot de gevallen, waarin u de nood zakelijkheid daarvan gebleken is, en als voor waarde voor de vergunning steeds keuring van het in te voeren vee door een hier te lande geëxamineerden veearts op kosten van den belanghebbende te stellen." Men deelt aan de Haagsche Nieuwsbode mede dat de heer dr. Jonckbloet, lid der Tweede Kamer, tot lid van den Raad van State is benoemd, ter vervanging van den heer de Vries, Minister van Justitie. Het kon. besluit dier benoeming zou reeds zijn geteekend. De enorme verhooging van den prijs der steenkolen in Engeland kan oorzaak zijn, dat voor de behoefte aan kolen voor onze marine eenige tonnen gouds meer moeten uitbetaald worden. Het Vaderland wijst met het oog hierop op de berichten over de Ombilien-ko- lenvelden op Sumatra, die een verbazende hoeveelheid uitstekende steenkolen bevatten en tot welker exploitatie reeds aanvrage is gedaan. Sedert dien tijd, dat is nu sedert een half jaar, heeft het publiek van die voor Indie in de eerste plaats, maar ook voor Ne derland toch inderdaad hoogst gewichtige zaak weinig of niets meer vernomen. Wat daar omtrent gezegd was in een regeeringsvoordracht omtrent spoorweg-aanleg iu Ned>.-Indie van April jl., is met die voordracht zelve in het water gevallen. Het Vad. wenseht, dat de regeering geïnterpelleerd worde over deze zaak en dat in de Kamers aangedrongen worde, dat ten spoedigste door de regeering het noo- dige worde verricht, opdat een zeer spoedige beslissing omtrent de concessie-aanvraag tot steenkolen-ontginning op Sumatra mogelijk zij. Men schrijft ons heden uit 's HeerArends- kerke Gisteren avond omstreeks half zes ure brak alhier een hevig onweder uit, vergezeld van regen en wind, die op sommige plaatsen aan een hoos of orkaan' deden denken. In som mige boomgaarden en tuinen zijn verscheidene boomen omgewaaid of uit den grond gerukt. Ook aan verschillende daken werd meer of min schade toegebracht, terwijl op eene hof stede de graanstapels en strooklampen een speelbal der wervelwinden werden. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Men schrijft ons uit Cortgene, 23 Septem ber, 's avonds 11 ure: Heden avond 9 ure hoorden wij hier het akelige geroep van brand, welke zonder be kende oorzaak was uitgebroken in den houten windkorenmolen, welke 10 minuten buiten het dorp stond. In een oogenblik stond het gebouw van boven tot onder in volle vlam, zoodat er aan blusschen of iets te redden niet te denken viel. Weinige oogenblikken later stortte het gebouw al in, en kon de aanwezige brandweer niets doen, dan door het met brandhaken uit elkan der halen der brandende massa het einde van het verteer wat bespoedigen. Het gebouw is geassureerd bij de Zeeuwsche en het losse goed bij de Tielsche Maatschappij. De wanhopige molenaar heeft met zijn knecht en eenige andere personen nog enkele zakken graan met veel gevaar gered, doch het schijnt, dat er nog veel graan verbrand is. Gelukkig dat er weinig wind was, en deze afwoei, an ders had misschien het op eenigen afstand staande woonhuis door de brandende spranken nog gevaar geloopen. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurdde molen had 's na middags nog gemalen. De tentoonstelling te 's Hage treft geen gun stig weder; nogtans is een groot aantal vreem delingen opgekomen en zijn de landbouwfeesten in vollen gang. Het Malieveld bevat een aan eengeschakelde rei van voorwerpen op het gebied van landbouw betrekking hebbende. Inzonderheid de inzendingen van landbouw werktuigen zijn talrijk en met genoegen ver melden wij dat onze stadgenooten, de wed. J. C. Massee en Zoon, met hunne verzameling van werktuigen eene eereplaats op de tentoonstel ling bekleeden en rijk bekroond zijn gelijk uit

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1