BUITENLAND. De Leesvereeniging »Tot Nut en Genoegen", met Vaandel. De Sociëteit »Tot Nut en Genoegen te Hansweert, met Vaandel. Het Wapen van Krabbendijke en Nieuwe- lande, gedragen te paard. Onderwijzers en schooljeugd. Vereeniging, vertegenwoordigende verschil lende Ambachten en Bedrijven. Het Wapen van Sciiore en Vlake, gedragen te paard. Het resteerende j der Eerewacht. Aan de grensscheiding gekomen, bevond zich aldaar de heer Dominicus, begeleid door 62 Schoorsche ruiters. Men verwelkomde hem hier en een zestiental kinderen van Hansweert boden hem een prach tig bouquet aan met eene betuiging van blijd schap over de nieuwe school, die binnen kort geopend zal worden en een beleefd verzoek om ondersteuning van Z.Ed.Achtb. tot het ver krijgen van een goed onderwijzer. Na een gepast antwoord aan deze deputatie bedankte de Burgemeester de ruiters van Schore voor hun uitgeleide en werd hij in opgewon denheid door den stoet naar het dorp gevoerd. Ik zal geen breede beschrijving geven van de ontvangst welke hier den burgemeester ten deel viel. Toen hij in de Raadzaal door den ge meenteraad ontvangen werd hadden hartelijke toespraken en antwoorden plaats. Toen de Gemeenteraad den Burgemeester in de vergaderzaal ontvangen had, toen de ver schillende coporatien hem kwamen complimen teeren, toen alle onderscheid in rang en stand verviel, toen Kruiningen's Harmonie verschei dene schoone stukken uitvoerden, toen was er niemand der burgers, die niet overtuigd was, dat de inwijding van den heer Dominicus tot burgemeester van Kruiningen en Hansweert lang in ieders herinnfering blijven zal. Hoewel 's avonds de wind wat te hevig was voor de illuminatie, mag toch het feest als uitmuntend geslaagd beschouwd worden. Heden nacht werd in het zoogenaamde Oude land of Oud-Sabbinge onder Wolfaartsdijk brand ontdekt in de bakkerij van Leendert van Doorn die zoo snel in hevigheid toenam, dat de spoe dig toegesnelde brandweer van Wolfaartsdijk niet meer in staat was het afbranden van het gebouw met winkel, schuurtje en alles wat de eigenaar bezat, te voorkomen. Met moeite heeft van Doorn zich met zijne vrouw en kinderen door het raam kunnen redden, doch de ongelukkige dienstmeid, Dina Caandie boven sljep, is eene prooi der vlammen ge worden. Men vond het verkoolde lijk aan den ingang van den schoorsteen, waaruit men af leidt dat zij zich daardoor een uitweg had willen zoeken. Niettegenstaande, naar men ons meldt, de gebouwen tegen brandschade verze kerd waren, lijdt de eigenaar groote schade, wijl letterlijk niets gered is. De Dordtsche Ct. meldt 't volgendeMen is hier in het eiland druk bezig met het rooien der winter-aardappelen. Voornamelijk wordt men daartoe gedrongen door het groote aantal mui zen, die, nu het overige graan van het veld is, hun voedsel in de aardappelen gaan zoeken. Het beschot beantwoordt niet aan de ver wachting. In de Haarlemsche Courant wordt daaren tegen gemeld, dat in de omstreken van De venter geen jaar bekend is, waarin de opbrengst van den aardappeloogst zoo overvloedig is geweest als thans, terwijl van de ziekte geen sprake is. Toch blijven de prijzen hoog, wat door den grooten uitvoer te verklaren is. 't Jaar 1872 schittert door zijn feesten; fees ten hier en feesten daar, feesten overalIs 't omdat allerwege in Europa de heilige vrede heerscht? Wij ontvingen van verschillende zijden be richten van de Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die dezer dagen in den Haag zal gehouden wordtn. 't Feest be looft een van de beste van 't jaar 1872 te zul len zijn. En we weten 't, 's Gravenhage be vat veel, wat 't verblijf aldaar aangenaam kan maken. De feestcommissie wacht dan ook een talrijk bezoek en zorgt zooveel mogelijk voor goede huisvesting der belangstellenden. Uit Zutfen wordt van 13 Sept. aan de Standaard gemeld: »Te Vriezenveen is het nog bijlang na niet rustig. Reeds is door de oproerlingen één hu zaar doodgeschoten en een ander zwaar ge wond. Gisteren morgen is een detachement sol daten, groot 160 man, per extra-trein naar Almelo vertrokken om verdere pogingen aan te wenden tot herstel der orde." Yan de oproerlingen is, naar men in de Arnh. Ct. schrijft, een man gedood, terwijl eene vrouw een schot in 't been gekregen heeft. Alles doet zien, dat de ongeregeldheden daar van ernstigen aard zijn. In een kist zoo vol geladen mist men dui zend gulden niet, denken sommigen bij 't leger. Voor eenige dagen verdween te 's Graven- .ge de sergeant schrijver V. D. II. met f 2600, waarmee hij de leveranciers moest be talen. En hoewel men bij zijn vriend, die hem 't geld weer ontstolen had, ƒ2000 terugvond, waren, volgens Bartjes, f 600 zoek geraakt. Nu meldt 't Vaderland, dat weder een som van 500 uit het bureau van den kapitein directeur van het garnizoenshospitaal te 's Gra venhage verdwenen is en dat de dief nog te vergeefs gezocht wordt. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer Hasselman, pred. te Heukelom, heeft bedankt voor de beroeping naar 's Heer Abts- en Sinoutskerke. De heer L. Slotemaher, pred. te 's HeerHendrikskin- deren c. a. is voornemens den 22 Sept. e. k. des na middags zijn afscheid te prediken. De heer W. J. Wouters, naar Baarland beroepen, zal aldaar den 29en Sept. e. k. bevestigd worden door den heer J. Wouters, pred. te Westerschelling. Te Ouddorp, een kleine gemeente op 'teiland Over- flakkee en Goeree, wordt een hulponderwijzer gevraagd, zonder eenige andere acte, op een jaarwedde van 425 gulden. De gemeenteraad van Sliedreclit heeft dezer dagen een in I860 genomen besluit, waarbij bepaald werd, dat hulponderwijzers, zoolang zij in dienst der gemeente waren, niet mochten huwen, ingetrokken, nadat de voor zitter op het onbillijke, ja bijna onzedelijke dier be paling gewezen had. BESTEDING. Den 17 October a. zal te 's Gravenhage, ten be hoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed; het maken van een gebouw tot waterbezorging met toebe- hooren op het locaal station, een wachthuis bij de dub- belle schutsluis, een bergplaats voor goederen met ver hoogde los- en ladingplaats op het havenstation en eenige verdere werken te Vlissingen. (M. Ct.) De republikeinen in Frankrijk wilden den 22 September a. s. (den verjaardag der repu bliek van 1792) als feestdag vieren. De regee ring heeft dit evenwel verboden. De royalisten hebben van dit verbod met genoegen kennis genomen; ook eenige bladen, bijv. de Francais, omdat zij hoopten dat het bij deze gelegen heid tot een conflict, zelfs tot een openlijke breuk tusschen de regeering en de radicalen komen zou. De regeering is echter terugge komen van haar besluit en heeft aan de justi tie in last gegeven geene hinderpalen in den weg te leggen aan de particuliere feestmalen en bijeenkomsten. Dit heeft een streep door de rekening der royalisten gemaakt, en dus drijft de Répuhlique Frangaise niet weinig den spot met de Frangais. En wat is nu de reden waarom het kabinet van Thiers zich toegeeflijker jegens de 22-September-banketten toont? De ommekeer is aan niets anders toe te schrijven dan aan de kuiperijen, waaraan de monarchalen zich in den jongstverloopen tijd weder overgaven. Gambetta had over deze aangelegenheid een onderhoud met den minis ter van binnenlandsehe zaken, en bracht dezen tot de overtuiging dat de maatregelen, door de regeering genomen, juist zouden ten gevolge hebben datgene wat zij wilde voorkomen. Het verbod den verjaardag der republiek van 1792 te vieren, terwijl den clerikalen en den ove rigen royalisten al hunne manifestatiën en demonstratiën werden veroorloofd, heeft overal den slechtsten indruk gemaakt en zou de on aangenaamste gevolgen kunnen hebben. Dat Gambetta s woorden niet zonder uitwerking zijn gebleven bewijst de veranderde zienswijze van Thiers en zijne ministers, en het moet dan ook niet verwonderen dat thans de be trekkingen tusschen de leiders der radicalen en den president der republiek opperbest zijn. Volgens de Patrie heeft Thiers eene bood schap aan de nationale vergadering in gereed heid, in welk stuk alle buiten- en binnenland sehe vraagstukken, het constitutioneele niet uitgezonderd, behandeld worden. Bij de indie ning dezer boodschap verwacht men tevens het voorstel tot benoeming van een vice-pre sident der Republiek. Met betrekking tot de instructie in zake Bazaine verneemt men dat de verklaringen door eenige generaals en andere hoofdofficieren van het leger van Metz als getuigen afgelegd, den maarschalk zóó bezwaren, dat Thiers het heeft opgegeven zijne voorspraak te zijn. Ba zaine beschouwt zich reeds als verlorenen heeft, door dit besef geleid, een en ander ge openbaard, waardoor de exkeizer, diens gemalin en vele andere hooggeplaatste personen zeer sterk gecompromiteerd zijn. Te minder spaart de maarschalk Napoleon en zijne aanhangers, omdat de imperialistische partij hem in den steek heeft gelaten en niets verzuimt, om de schuld van het mislukken van den marsch naar Sédan op hem alleen te werpen. Het gerucht dat Bazaine eene poging heeft gedaan om zich te vergiftigen wordt tegengesproken. Men ver wacht eerstdaags het decreet houdende samen stelling van den krijgsraad voor welken de maarschalk zal terecht staan. Yice-admiraal Tréhouart heeft, na lang aarzelen, het presidium van dezen krijgsraad aangenomen. Tusschen het Fransche en het Duitsche gouvernement bestaat nog altijd verschil van gevoelen over het artikel van het tractaat dat betrekking heeft op den toestand der Elzassers en Lotharingersdie vóór 1 October niet de Duitsche nationaliteit hebben aangenomen. Duitschlaud wildat al die lieden, hetzij in den Elzas en Lotharingen geboren of niet, de geannexeerde provinciën verlaten zullen. Frank rijk meent daarentegen dat het bewuste artikel, sprekende van originaire of nialleen die El zassers en Lotharingers op het oog heeft, die in die provinciën geboren zijn. »Alle meer derjarigen, zegt Duitschland verder zijn per se Duitschersslechts de meerderjarig- verklaarde Elzasser en Lotharinger minderjari gen, die nogtans niet in die provinciën geboren zijn, zullen Franschen kunnen blijven, onder voorwaarde dat zij het geannexeerde grond gebied verlaten." De Fransche regeering meent dat volgens het tractaat het verlaten van het grondgebied niet als eisch kan worden gesteld. Den 15 September is de zitting der Cortes van Spanje geopend. De Koningin vergezelde den Koning naar het paleis der Cortes. Zij zat in een gesloten rijtuig en de koning volgde in een open rijtuig. De houding van het pu bliek was koel. De inhoud der troonrede komt hoofdzakelijk neder op het volgende: In de eerste plaats wordt verklaard dat de betrek kingen van Spanje met het buitenland goed zijn. De koning betreurt het dat de betrek kingen met den paus nog niet geregeld zijn. »Ik hoop," zeide hij, »dat de paus tot de overtuiging moge komen van mijnen eerbied voor zijn geestelijk gezag, maar tevens lette op mijn vast besluit om te leven onder de feiten en begrippen van onzen tijd, en te handhaven de besluiten met volle recht door de Spaan- sche natie vastgesteld." De Carlistische opstand is bijna ten einde. De Regeering zal de spe ciale wetten in de noordelijke provinciën en in Catalonië en Aragon handhaven en een wet tot kastijding der opstandelingen indie nen. Naar Cuba zullen gezonden worden de militairen en al wat verder noodig is om een einde aan den opstand te maken, en wanneer deze bedwongen is, zullen de beloofde hervor mingen op Cuba ingevoerd worden. Vervol gens worden opgenoemd de in te dienen vele ontwerpen van wet, betrekking hebbende op financien, justitie, handel, leger en openbaar onderwijs. Aan de vertegenwoordiging zal, wat de begrooting betreft, de volle waarheid me degedeeld worden. De Regeering zal voorts aan de Cortes onderwerpen de schikking, welke zij denkt te maken met betrekking tot de staatsschuldeischers, ter verzekering van de rentebetaling. De afschaffing der militaire con scriptie en hare vervanging door de invoering van de algemeene militaire dienstplichtigheid worden wijders aangekondigd. Ook het zee wezen zal gereorganiseerd, en het oorlogsma- terieel overeenkomstig den vooruitgang der wetenschap samengesteld worden. Het leger, noodig voor 's lands veiligheid, zal in overeen stemming gebracht worden met de spaarzaam aan te wenden middelen, en bij het doen van uitgaven zal men er op bedacht zijn de schat kist niet rechtstreeks te beswaren. Ten slotte

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2