BUITENLAND. Een inzender vestigt in de Land. Ct., even als dit in andere bladen is geschied, de aandacht op den uitvoer van beenderen uit ons land, terwijl zij voor de bemesting van onzen bodem zoo hoog noodig zijn. Drie millioen K.G. been deren worden per jaar, naar zekere opgaven, uitgevoerd, dat is zooveel phosphorzuur als 360,000 hektoliter tarwe noodig hebben. Daarbij komt, dat meestal slecht gezorgd wordt voor de mesthoopen, terwijl jaarlijks veel haard- asch wordt uitgevoerd. Gaat men op die wijze voort, zegt de schr. in de Landb. Ct.dan kan de tijd wel eens komen, dat de grond zijne diensten, als gevolg van uitputting, weigert, want die bron is niet onuitputtelijk: waar meer afgaat dan bijkomt heeft verlies plaats. Land bouwers, bedenkt het! zoo gaat de schrijver voort, de uitvoer van vee, al wordt daardoor ook veel aan onzen grond onttrokken, is eene gezegende bron voor uwe welvaart, maar er moet vergoeding plaats hebben. Dat de been deren uitgevoerd worden, noemden wij eene schande voor ons Vaderland, 't kan eene oor zaak worden van verarming van onzen grond. Wat zal het einde zijn? Zal dan nooit de tijd aanbreken, waarin men leert begrijpen, dat geen meststof buiten noodzakelijkheid dient uitgevoerd te worden? Zal dan nooit de tijd aanbreken, dat men ook de beenderen hier be houdt, om ze na de noodige bewerking als meststof aan te wenden? Invloedrijken, helpt een handje mêe? Een aardappelkooper te Leiden heeft in de staatsloterij den prijs van f 100,000 getrokken. De gelukkige bezat het lot geheel alleen. Kerkelijke Zaken. Vrijdag jl. is door het kiescollege der Nederland- sche hervormde gemeente te Kruiningen, ter voorzie ning in de bestaande predikantsvacature het volgende drietal van predikanten opgemaakt: ds. Creutzberg te Vlissingen, ds. Ormel te Loon op Zand, ds. Doedes te Biezelinge. Beroepen: te Domburg ds. van 't Hooft, pred. te 's Hee- renhoek. De keizerlijke gasten van keizer Wilhelm zijn uit Berlijn vertrokken. Prachtige feesten hadden er dagelijks plaats, het heeft kruisen en linten geregend, vele plichtplegingen werden gewisseld, en overigens valt er niet veel van te zeggen. Het vermoeden, dat de drie keizers geheime conferentiën hebben gehouden, wordt thans ook door den Bien Public voor ongegrond verklaard, maar wel verzekert dit orgaan van Thiers, dat hunne ministers verscheidene bijeenkomsten ge had hebben, en enkele door hen besproken punten ten papiere gebracht zijn geworden, zonder dat juist hierdoor de politiek der drie mogendheden tot iets verplicht is. De staat kunde wordt nu gekenschetst als volgt: Oostenrijk-Hongarije zal in alle ter sprake te brengen vraagstukken met Pruisen hand aan hand gaan, en zoo lang keizer Alexander leeft zal het onmogelijk zijn hem los te maken van de alliantie van het Pruisische vorstenhuis. Thiers en de conservatieve republiek van Thiers moeten dadelijk buiten discussie ge steld zijn geworden. Die regeering en die republiek beide boe zemen even veel vertrouwen als achting in en geven den Noordschen monarchen tot geenerlei bekommering aanleiding; bovendien achten deze zich volstrekt niet bevoegd om zich in F'rank- rijks binnenlandsche aangelegeheden te mengen. Wij meenen te kunnen verzekeren, dat niemand te Berlijn het denkbeeld geopperd heeft om in Frankrijk tusschen beide te komen met het doel de republiek omver te werpen en eene monarchie, welke ook, te herstellen." Naar men zegt is Thiers voornemens tot het doen van een manifestatie of demonstra tie tegen het Berlijnsche monarchen-congres. Hij wil nl. tegen het einde van October groote feesten geven, en verwacht bij die gelegenheid het bezoek van den prins van Wales, den Eussischen grootvorst-troonopvolger een ver tegenwoordiger van president Grant en mis schien den Italiaanschen kroonprins. De pre sident der Fransche republiek, wrokkende over zijne afwezigheid bij het onthaal der twee kei zers door hnnnen Duitschen collega, zou in derdaad kleingeestig genoeg zijn om die feesten te organiseren, alleen met het doel om aan keizer Wilhelm te toonen dat ook ue president der Fransche republiek, vorstelijke personen ten bezoeke krijgt, dat Frankrijk niet zoo geisoleerd is als Duitschland het wil doen voorkomen. Die feesten moeten konstateren de vriend schappelijke betrekkingen die tusschen Frank rijk, Rusland, Amerika en Engeland bestaan. In verband met dit voornemen van Thiers wordt door sommigen gebracht het gerucht iD zijne omgeving te Trouville verspreid, dat »zeer ze ker" pogingen gedaan worden om Bismarck te doen vallen, en dat dus de verwijdering van dezen »ergsten vijand van Frankrijk" in uit- zigt is. Over het proces van Bazaine deelt de gewone Parijsche berichtgever der Indépendance beige eenige nadere bizonderheden mede. »Alle lezingen," schrijft hij, komen hierin overeen, dat zij ons de zaak van maarschalk Bazaine dagelijks meer dan hoogst ernstig voorstellen. Men zegt zelfs dat hij, verplet terd door de bewijzen, niet langer loochenen kan het bevel van Mac-Mahon, om zich met hem te vereenigen een bevel, dat hij tot eiken prijs had moeten uitvoeren bij tijds ontvangen te hebben. Dit is trouwens een punt, dat bij het openbaar debat zal blijken. Uit België wordt de aandacht gevestigd op de havenwerken te Vlissingen, door mede- deeling van een brief uit Ostende aan het Jour nal de Liégewaarin gezegd wordt, dat Vlis singen alle kans heeft, van een havenplaats van den eersten rang te worden en het grootste gedeelte van den doorvoerhandel naar Duitsch land tot zich te trekken, indien het gemeen tebestuur van Antwerpen geen voordeel weet te doen met de gunstige ligging der stad en indien de Antwerpsche kooplieden niet meer veerkracht ontwikkelen dan zij tot dusver ge daan hebben. De Précurseur is het met den berichtgever van het Journal de Liége volko men eens, maar zij verdedigt hare medebur gers tegen de beschuldiging van trage handen en slappe knieënhet heeft echter, haars in ziens, ontbroken aan de ondersteuning der re geering, en zij voert voorbeelden aan ten be- tooge, dat het niet te verwonderen is, dat het particuliere initiatief pntmoedigd wordt of, beter gezegd, een vruchtbaarder grond voor hare bemoeiingen gaat opzoeken. De Précurseur hoopt, dat het nieuwe gemeentebestuur deze aangelegenheid ijverig ter harte zal nemen, in welk geval men mag verwachten, dat het goede voorbeeld ook de regeering zal aanmoedigen om Antwerpen de eerste havenplaats" van het vasteland te doen worden. De Times meldt uit Genève, dat de schade vergoeding door het scheidsgerecht in zake de Alabama-kwestie aan AmeriKa toegekend het bedrag van drie millioen p. st. overtreft Yier leden van het scheidsgerecht hebben de uit spraak onderteekend. De heer Cockburne heeft een afzonderlijke uitspraak gegeven, waarbij Engeland alleen voor de Alabama verantwoor delijk gesteld wordt. De schadevergoeding ter zake van de Florida is toegewezen met 4 stemmen tegen 1 die ter zake van de She nandoah met 3 tegen 2 stemmen. Al de an dere eischen zijn afgewezen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAIO der G-EMEEBfTE E O E S, op Vrijdag den 13 September 1872, des avonds te 7i uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordigeerst 12 daarna alle leden en de Secretaris. I. De Notulen der vergadering van den 3 Septem ber jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. Wordt mededeeling er. zooveel noodig voorle zing gedaau van de navolgende ingekomen stukken, waaromtrent wordt goedgevonden, als bij ieder hun ner is vermeld: a. Prov. blad no. 95, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het bestaande gebrek aan hulponderwij zers in de openbare lagere scholen en als middel ter voorziening daarin wordt aanbevolen eene nog meer algemeene verhooging der jaarwedden van de hulp onderwijzers, alsmede, om, waar dit mogelijk is, in plaats van hulponderwijzers, hulponderwijzeressen aan- testellen, bij voorkeur zij, die ook eene acte of aan- teekening hebben verkregen voor de vrouwelijke hand werken, ten einde dan ook hierin door haar onderwijs in de school worde gegeven. Voor notificatie aangenomen. b. Missives dd. 7 September, houdende bericht van de goedkeuring der raadsbesluiten, dd. 27 Augustus tot afstand van grond, in eigendom aan E. L. van Mervennee, in erfpacht aan G. J. van der Weel. Voor notificatie aangenomen. c. Rapport der finantieele commissie omtrent de rekening van het Gasthuis over 1871. Behandeling in de eerstvolgende vergadering. d. Voordragt ter benoeming van een hulponder wijzer aan de school der 3e klasse, waarop geplaatst is de eenige sollicitant Jan de Visser, thans hulp onderwijzer te Zaamslag. Ter visie van de leden en benoeming in de volgende vergadering. e. Adres van A. Schraver Kz., houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde als onder-boekhouder in de bank van leening. In handen der finantieele commissie om bericht en raad. Eenige Staatsbladen. Bij de verzameling te voegen. III. De Voorzitter leest een ingekomen adres van P. Bruel, houdende verzoek om hem in erfpacht afie- staan 2 A. 55 C. gemeentegrond aan den voormaligen Koepoortsingel, tot het bouwen eener woning, zich bereid verklarende de weg tot aan het einde zijner woning door te trekken, „wanneer daarvoor grond in de nabijheid zou verkregen worden." De Voorzitter zegt, dat burg. en weth. geen be zwaar hebben tegen de inwilliging vau het verzoek, mits het voorbehoud omtrent den grond, tot het rnakeu van den weg, vervalle. Zij stellen daarom voor a. den gevraagden grond te verklaren^ niet meer ter openbare dienst bestemd te zijn b. die grond in erfpacht aan den adressant afte- staan voor de gewone som, onder bepaling dat hij onvoorwaardelijk zal gehouden zijn, om den weg voor zijn huis te maken. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IV. Nog deelt de Voorzitter mede, dat op de voor gedragen begrooting voor 1873 onder Hoofdstuk III afd. II een post voorkomt: Afgraven van den wal bij de Roepoortbrug en verlagen der brug, met wel ken aftegraven wal bedoeld wordt het terrein bij het buiten van mevr. de wed. van den Bosch. Na raad pleging met deskundigen hebben burg. en weth. het echter beter geacht, daarop terug te komen, en voor- testellen, de Koepoortbrug te verlagen en voortteguan met het dempen van het nog opeugebleven vak aan de oostzijde der brug. Zij tiebben de redenen daar voor breedvoerig uiteengezet, en tevens eene uitvoe rige toelichting op de vijf posten dier 2e afcleeling ten papiere gebracht. Deze toelichting overhandigt hij aau den Voorzit ter der finantieele commissie, om deze te beschouwen als in de plaats getreden van hetgeen in de memo rie omtrent die posten is toegelicht. Zij zal voorts voor de leden ter vieie gelegd worden, met de planteeke- ning van het vergrooten der koopmansbeurs, en de scbetsteekening van de uitbreiding der stad, terwijl deze door de leden voor korten tijd, b. v. voor I of 2 dagen, tegen requ kunnen medegenomen worden. Dit wordt voor notificatie aangenomen. V. Aisnu is aan de orde de behandeling der gemeenterekening. Het rapport der finantieele commissie, ofschoon reeds in eene vorige vergadering medegedeeld, wordt ter herinnering van de leden nogmaals gelezen, en de daarin voorkomende opmerkingen door burg. en weth. vvederlegd. De eerste opmerking der commissie betreft de ver antwoording der kosten van gedrukte publicatien, instructien en van het gemeenteverslag onder art. 33 der uitgavenkosten van schrijfbehoeften, hetgeen volgens haar beter ware geweest onder art. 34 kosten van drukwerken. Burg. en weth. geven daarop te kennen, dat aangezien de drukkers der gemeente alle stukken, die expres- selijk gedrukt worden, voor hun salaris moeten le veren, en alleen het papier, naar vast tarief, in rekening brengen, de kosten van het papier niet anders te beschouwen zijn dan als uitgaven voor schrijfbe hoeften. De Voorzitter voegt hierbij, dat het burg. en weth. om het even is, of die uitgaven verantwoord worden onder art. 33 of 34, doch dat zij meenen, dat de door hen gevolgde handelwijze de voorkeur verdient. Brengt men de bedoelde kosten onder de uitgaven voor drukwerken, dan zou men alligt kun nen denken, dat het gelden waren, die aan de druk kers betaald werden boven hun salaris. Alvorens verder te gaan, wenschte hij, dat de raad besliste, of de uitgaven goed zijn verantwoord. De heer jhr. mr. Tompe van Meerdervoort verklaart, dat het ook aan de finantieele commissie onverschil lig is, waaronder de bedoelde uitgaven verantwoord worden, maar dat zij toch een vast beginsel wenschte te zien aangenomen. Ten vorigen jare werden de kosten voor het jaarverslag verantwoord onder die van drukwerken, nu onder die van schrijfbehoeften. Bovendien moet het wel zonderling klinken, als men hoort dat een boekwerk onder de kosten voor schrijf behoeften wordt verantwoord. Na de toelichting van burg. en weth. is dit evenwel zeer begrijpelijk. De Voorzitter repliceert, dat burg. en weth., zich houdende aan hunne nu gevolgde handelwijze, voor stellen, dat de kosten van gemeld papier voortaan onder art. 33 zullen verantwoord worden. Dit voorstel in omvraag gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2