BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, Ondertrouwd, Gehuwd en Geboren: Geene. Overleden: den 11, Maria Jannetje, oud 2 d. v. Hendrik Dodmond en Helena Johanna Le Roij; Willem, oud 8/w., z. v. Johan nes de Schutter en Pieternella Verplakke; Adrianaoud 4/m., d. v. Johanna Mosterd. Levenloos Geboren den 11Een zoon van Johannes van den Burscher en Maria Birks. Uit Frankrijk schrijft men weder van Bonapartistische woelingen, en wordt gewaagd van groote opgewondenheid, die onder de aan hangers van -Napoleon heerscht. De ex-keizer heeft namelijk den heeren Chevreau en Rouher verzocht bij hem te komen en op het eiland Elba". In het Café de la Paix te Parijs, waar 's middags tusschen 3 en 4 ure de oudgedien - deu van het 2e keizerrijk hun bitter-uurtje houden, fluistert men elkander in het oor dat groote dingen zullen gebeuren. Intusschen be treft het thans slechts de verandering in de redactie van het blad l'Ordre, daar de heer Clément Duvernois, die er overigens in de laatste twee maanden geen regel in geschreven heeft, het verlaat om zieh geheel te wijden aan de belangen zijner Spaansche grondcredietmaat- schappij. Intusschen is men van gevoelen dat de bijeenkomst der heeren Chevreau en Rouher met den ex-keizer nog gansch andere dingen ten doel heeft. Napoleon is er volkomen van bewust dat slechts het algemeen stemrecht hem weder den weg naar den troon kan openen. Nu heeft men wel veel gesproken over zijne voorliefde voor samenzweringen, het is echter een feit, dat, welke pogingen ook door zijne regeering zijn aangewend om een samenzwe ring op het touw te zetten, hij bjj al deze plannen een zeer passieve rol heeft gespeeld, eenvoudig omdat hij zich daartoe te oud voelt. En waarlijk, thans, op 64-jarigen leeftijd, is hij de man niet om een landing te Boulogne te beproeven of in de een of andere garnizoens plaats zich aan het hoofd van een pronuncia- miento te stellen. Maar de hoop om door het algemeen stemrecht nog eenmaal den hem ontvallen troon te bestijgen heeft hij volstrekt nog niet opgegeven. En thans, nu er 9 of 10 zetels in de nationale vergadering vacant zijn welke prachtige gelegenheid voor het Bona- partisme, met het oog op de algemeene ver kiezingen eener Constituante in spe! want zijn niet bij de Fransehe stembus, eene ware boite a surprises, alle dingen mogelijkIn ieder ge val is het geld daartoe besteed nuttiger aan gewend dan om de schulden van een paar ontevreden generaals te betalen of eenige strikes te bekostigen voor de niet te vertrouwen In ternationale, Met betrekking tot het proces Bazaine leest men in de Indépendance de VEsi: Den 17den Augustus 1870 werd een bosch wachter uit Verdun, Scalabrino genaamd, door den commandant dezer vesting belast met de overbrenging aan maarschalk Bazaine, van een dépêche in cijferschrift. Na gedurende den ganschen nacht te hebben geloopen en bloot gesteld aan het vuur des vijands de Pruisi sche linie te zijn gepasseerd, kwam hjj nog vóór het aanbreken van den dag aan de Fran sehe voorposten. De eerste troepen, welke hij ontmoette, waren die onder bevel van maar schalk Canrobert, voor wien hij dadelijk werd gebracht. Canrobert nam kennis van den in houd der dépêche en stelde hem bij teruggave daarvoor een pas ter hand om tot Bazaines hoofdkwartier te kunnen doordringen. Den zelfden dag werd de slag van St. Privat ge leverd, waarin de Franschen overwinnaars wa ren, ondanks de grootere getalsterkte des vij ands. Zij hadden nog drie dagen naar Ver dun kunnen doormarcheeren, waar zij overeen komstig de plannen van Mac Mahon met on geduld werden verwacht. Toen nu op het be paalde uur Scalabrino in het kwartier van Ba zaine verscheen, om diens antwoord te ont vangen, liet deze hem door een stafofficier weten dat hij niets anders had. Den volgenden mor gen verliet de bode het Fransehe hoofdkwar tier en keerde hij terug naar Verdun, waar hij aan generaal Guérin verslag van zijne zending deed. De verklaringen van den getuige Sca labrino zullen derhalve constateeren dat de ge meenschap tusschen Bazaine en Mac Mahon op 17 Augustus, d. i. toen het Fransehe le ger naar Sedan oprukte, nog niet was afge broken. Bovendien is op denzelfden dag een andere boschwachter, Bredy genaamd, met de zelfde boodschap naar Bazaine uit Verdun ge zonden en insgelijks zonder hinderpalen te ontmoeten in het hoofdkwartier aangekomen, waar hg hetzelfde antwoord ontving. Aan het Journal des Débats wordt uit Ma drid onder anderen gemeld, dat de regeering, behalve de wetsontwerpen tot invoering dei- rechtspraak door gezworenen en tot afschaffing der conscriptie in Spanje, bij de Cortes ook een voorstel zou ter tafel brengen tot regeling der betrekkingen tusschen den Staat en de kerkgenootschappen. Zonder zeer radicaal te zijn, zou, volgens den correspondent, deze wet aan de katholieke geestelijkheid een groot ge deelte der thans door haar genoten voorrechten ontnemen en haren invloed aanzienlijk doen verminderen. »De tijding van dit voornemen," schrijft hij, »is reeds te Rome ontvangen, waar zij eene groote ontsteltenis heeft te weeg gebracht, zoodat er, naar de Diritto mededeelt, plan bestaat om den heer Ruiz Zorilla met de groote excommunicatie te bedreigen, wan neer hij op dezen weg van vijandschap tegen de Kerk blijft voortgaan. Ik geloof echter niet dat deze bedreiging een diepen indruk zal maken op het gemoed ,van den minister, welke merk baar tot de Voltairianen behoort." Onder dagteekening van den 6den dezer is uit Madrid aan de Parijsche dagbladen bericht, dat het tekorthetwelk op het loopende budget nog gedekt moet wordenop 2600 millioen realen geschat werd, en dat de regeering voor nemens was dit cijfer te vinden door het aan gaan eener geldleening. Tot bijwoning van de algemeene vergadering der katholieke vereenigingen in Duitschlaiid waren tot en met Zondag ongeveer 400 per sonen te Breslau aangekomen. De verslagge vers der aldaar verschijnende bladen worden niet toegelaten. Slechts enkele daartoe aange wezen stenografen zullen de vergaderingen mo gen bijwonen. Men bericht uit Breslau van 12 Sept. De algemeene vergadering van Duitsche ka tholieken heeft in hare zitting van gisteren een aantalde sociale quaestie betreffendevoor stellen van den heer Moufang uit Mainz aange nomen. Deze voorstellen hehben ten doel, ver schillende inrichtingenstrekkende om den arbeider tegen armoede Te behoeden in het leven te roepen, zooalsbanken van leening, spaarkassen voorschot- en consumtie-vereeni- gingen, een en ander op Christelijken grondslag. Die vergadering heeft in hare zitting van 10 Sept. aangenomen een voorstel, dat strekt om alle katholieken van Duitschland met aan drang aan te sporen de godsdienstoefeningen, die gehouden worden om van den hemel leni ging af te smeeken van den nood waarin de kerk en de Heilige Yader verkeeren, zoo dik wijls mogelijk bij te wonen. Ook is overeen komstig een ander voorstel besloten een adres te richten tot de bisschoppen van Duitschland die te Fulda vergaderd zijn geweest, en in dit adres de onvoorwaardelijke gehechtheid aan de kerk en aan hare herders uit te spreken, benevens de bisschoppen te verzoeken om hunne ondersteuning van de pogingen der vereeni gingen. Het diploma van eere-burger der stad Ber - lijn is aan prins Bismarck en aan graaf Moltke geschonken. In zijn antwoord op de tot hem gehouden toespraak zeide Bismarck o. a.De bijeenkomst der drie keizers zal overal aange merkt worden als een den vrede waarborgende bekrooning van alle groote gebeurtenissen die in den laatsten tijd zijn voorgevallen. Het algemeen geloof aan vrede is voor de weder tot bloei gerakende nijverheid even belangrijk als het behoud van den vrede zeiven. Deze beteekenis schijnt ook door de bevolking be seft en naar waarde erkend te worden. De keizerlijke gasten zijn hoogst voldaan over het hartelijke onthaal hun te Berlijn ten deel gevallen." Moltke deed in zijn antwoord insgelijks uitkomen, dat het zwaartepunt der keizers-bijeenkomst is de bevestiging van het vertrouwen op vrede, waarin de natie terecht de waarde van het feit vindt. Een correspondent van de Soir schrijft, dat sommige Internationalen te 's Hage in elf koffiehuizen de deur uit zijn geschopt en dat men 's nachts geregeld eenige dier heeren dronken in de goot kon zien liggen. Het Dag blad zelf vindt de .schildering" wat «sterk gekleurd". Bamberg heeft voor 't Utreclitsche garnizoen ge goocheld. In het kamp van Millingen zijn Zaterdag niet minder dan 200,000 patronen verschoten. Te 's Bosch heeft men des nachts last van drinkebroêrs, die de bellen aftrekken, Twee officieren, met dat werk bezig, hebben zich laten verrassen door een commis saris van politie, die ongelukkig voor hen wat laat was opgebleven. Zij hadden de zakken vol schel knoppen. De man van Sédan bemerkte eenigen tijd feleden, dat zijn banknoten veel spoediger verdwenen, an hij ze kon uitgeven. Een onderzoek werd ingesteld, en het bleek, dat een der dienstboden op Cambden House geholpen door een jongeling, zich van tijd tot tijd een banknoot van twintig pond toeëigende. Beide personen werden gearresteerd. Bij hunne terecht stelling zal de ex-keizer waarschijnlijk als getuige moeten voorkomen. In het laatst der vorige maand werd door het ministerie van financiën aan het post kantoor te Milaan een som van 500,000 lire ter ver zending gegeven, en wel 300 bankbilletten a 1000 lire, 300 a 500 lire en verschillende tot een bedrag van 50,000 lire. Het pakket werd door den met de nachtdienst belasten ambtenaar Atlellio Paganini, ge- geboren te Mantua, en 33 jaren oud in ontvangst ge nomen. Den 29sten Augustus des morgens ten 8 uur ein digde de nachtdienst en na de paketten, behalve dat hetwelk de 500,000- lire inhield, aan zijnen opvolger in de dienst te hebben overgegeven, is hij naar huis gegaan en verdwenen. Weinige uren later kwam een intendant aan het- postkantoor informereen of de gelden, waarvan de adviesbrief was ontvangen, reeds waren aangekomen. Het pakket was er niet en men antwoordde dat het waarschijnlijk in den loop van den middag zou arriveeren. Korten tijd daarna echter kon de directeur der posterij melden dat het pakket wel aangekomen, maar verdonkeremaand was. De directeur van politie te Milaan had intusschen, dadelijk nadat hem het berigt van den diefstal was ter oo're gekomen, een zijner geschiktste ambtenaren, 1 itrri ge naamd, den dief achterna gezonden. Turri had zich naar Lugano begeven, door een postbeambte vergezeld, ten einde in geval van aanhouding de identiteit van den misdadiger te constateeren. Te Lugano had men reeds vernomen dat een vreemdeling, die volgens be schrijving nauwkeurig met Paganini overeenkwam, bij een kleêrmaker een jas had gekocht en die betaald had met een bankbiljet van 500 lire. De Zwitsersche autoriteit liet hem nazetten en te Belliuzona arresteeren, waar hij zich uitgaf voor een Engelschman, Grant genaamd. Intusschen meende Turri alle reden te heb ben om te vermoeden dat Paganini slechts Bellinzona gepasseerd washij trok derhalve verder naar Blasca, waar hij dan ook werkelijk den dief ontdekte en in verzekerde bewaring nam. Men vond bij hem 89,000 Ir. en hij bekende 400,0^0 lire in een kistje begraven te hebben in den kelder on Ier zijn huis. In alle rich tingen werden toen op de aangeduide plaats opgra vingen gedaan en gedurende zes uren voortgezet, zon der tot eenig resultaat te leiden. Over de vlucht van den bedrijver van den diefstal zijn interessante bij zonderheden bekend geworden. Dadelijk toen hij het kostbare pakket verduisterd had, heeft hij het in eene witten zakdoek gewikkeld en aan een schoenpoetser, di» zich nabij het postkantoor bevond, in bewaring fegeven. Kort daarop kwam hij uit het kantoor, noo igde den schoenpoetser uit met hem naar een tabaks winkel te gaan in de Via Rastrelli, waar hij hem een pakje tabak kocht. Daarop gingen beiden naar het postkantoor terug, waar de schoenpoetser het pakket teruggaf, waarmede Paganini doodkalm vertrok. Nog ten half 11 ure heelt men hem met zijn pakje op het Domplein gezien, waar hij in een omnibus plaats nam. 279ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5 kl. 3de lijst. No. 13632 1500; no. 223, 6989, 12406 en 12601, ieder ƒ1000-, no. 1984, 6524, 8444 en 15114, ieder J400; no. 6060, 11210 en 16308, ieder /200; no. 3976, 4666, 9479, 13373, 18137 en 1854-1, ieder 100. 4de lijst. No. 2761 ƒ5000-, no. 3537 en 8260, ieder 1000; no. 5852, 10031 en 19755, ieder 400; no 5427 ƒ200; no. 1805, 2281, 4592, 6725, 9022, 9592. 10242, 10657, 11945, 12339 en 13771, ieder ƒ100. van den 11 tot en met den 13 Sept. 1872. ADYERTENTIÈN. V Bevallen van een ZOON, 8. SCHIL- hamvoorbeijtel. 's Heer Arendskerke 11 September 1872. Heden ontvingen wij het treurig bericht dat onze zoon GILLES CORNELIS, in den ouderdom van ruim 37 jaren, te Chicago, Noord-Amerika, is overleden. Goes, A. SNOEP. 13 September 1872. M. SNOEPDronkers. Mede uit naam van broeders en zusters. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende betuigt bij dezen zij nen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij zijne benoeming tot Burgemeester der gemeente Schore. schore, 13 Sept. 1872. H. van KOEVER1NGE.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2