1872. N°. 109. Zaterdag 14 September. 59ste jaargang. BINNENLANDSCHE BERICTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COERMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1 —8 regels 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGII V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 13 September 1872. Z. M. de Koning zou heden van Zijne reis uit Zwitserland ia 't vaderland terugkeeren. In de volgende week zullen de miliciens der lichting 1868 en 1869, die aan de ver schillende kampen en najaarsoefeningen hebben deelgenomen, weder met onbepaald verlof huis waarts vertrekken. Men schrijft ons uit Sehore, dd. 11 Sept. 1872. Heden was het voor deze gemeente een dag van vreugde. Nadat zij ruim 18 jaren onder het bestuur had gestaan van nu wijlen dr. W. J. Janssen te Kruiningen, in welken tijd on tegenzeglijk veel goeds tot stand werd ge bracht, kon hare bevolking evenwel hare blijd schap niet inhouden toen bekend werddat een geacht ingezeten dhr. H. van Koeveringe tot haren burgemeester benoemd was. Een ieder, die maar een vlag had, ontplooide haar en aan felicitaties voor hun eigen burgemee ster was geen gebrek. Ook wij wenschen, dat de nieuwe burgemeester een oude burgervader moge worden. Kruiningen, 11 Sept. 1872. Het koninklijk besluit van den 6den dezer, ge plaatst in de Staats Ct. van hedenwaarbij onze geachte secretaris, de heer D. P. Domi nium, benoemd werd tot burgemeester dezer gemeente, om dat ambt gelijktijdig te bekleeden met dat van burgemeester van Krabbendijke bleek alhier algemeene en ongeveinsde deel neming der welgezinde ingezetenen weg te dragen de woning toch van onzen nieuwen burgemeester werd letterlijk bestormd door be zoeken en afgeven van kaartjes van ingezetenen, die hem hunne heilwenschen wilden aanbieden. Het was dan ook volkomen duidelijk, dat de benoeming van Z. M. onzen geeërbiedigden Koning welgevallig was aan Kruiningen's in gezetenen en autoriteiten. Des avonds 8 ure werd onze nieuwe burgemeester te zijnen huize gecomplimenteerd door den gemeenteraad, ter wijl de harmonie Eendracht maakt machteene serenade met fakkellichtopgeluisterd door bengaalsch vuur, voor zijne woning bragt. Mag men afgaan op de antecedenten van onzen nieuwen burgemeesterdie eene reeks van 22 jaren als secretaris tot bevordering van de belangen der gemeente zijne krachtige mede werking verleendedan voorzeker gaat Krui ningen eene sehoone toekomst te gemoet, dan zal het verlies van onzen hooggeachten burge meester dr. W. J. Janssen door deze benoeming vergoed worden. In de zitting van den Raad van State is gisteren behandeld het hooger beroep der wa- terkeering van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijken den calamiteuzen polder Borsselen, van een besluit van gedeputeerde Staten van Zeeland van 28 Juni 11., waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den dijksraad, betreffende het presentiegeld der leden van dien raad. Rapporteur was de staats raad jonkheer mr. de Jonge. Uit Bath ontvingen wij het volgende berigt van 10 dezer. Heden morgen omstreeks 6V4 uur geraakte alhier voor het Fort, op de daar liggende plaat, omhoog het naar Belgie bestemde Italiaansche schoenerschip Racheline kapitein D. Umarij geladen met zwavel en olie. Door een ferme bries vergezeldkwam het water beter op en gelukte het om genoemd schip des avonds om 7 uur door de sleepbooten Sifs-Duez en Pacha in vlot water te brengen en alzoo naar Ant werpen te slepen. Maandag jl. is de haven van Middelburg ter hoogte van Kleverskerke afgeslotenen moet de vaart van en naar Middelburg in het vervolg door de nieuwe sluizen te Yeere ge schieden. Woensdagnacht is een eind waterkeerende dijk of dam, in het kanaal bij de Havenbar rière te Middelburg doorgebroken, en dienten gevolge belangrijke schade aan de in aanleg zijnde bazaltkade en verdere werken aldaar toegebracht. Nv. d. D.) De N. M. Ct. verneemt, dat de afdeeling Brussel van den Belgischen Geuzenbond be sloten heeft voor hare rekening een ijzeren hek te plaatsen rondom 't monument voor Marnix van St. Aldegonde op het kerkhof te West-Souburg. Men leest in Semper virens, weekblad voor den tuinbouw in Nederland: »De Kon. Ned. tuinboiiwmaatschappij «Lin naeus" te Watergraafsmeer, heeft het voorne men opgevat, in samenwerking met de Veree- niging tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam, in 1873 eene tentoonstelling te houden van planten, gekweekt door den ambachtsman, en daarvoor prijzen in geld en in goederen uit te reiken. Bravo! zoo gaat het goed. Hieraan meegewerkt, gij allen die het mocht kunnenhet geldt iets wezenlijk nuttigs, het geldt iets goeds De Standaard het geschil over de aan te stellen professoren aan de Hoogeschool te Groningen besprekende vroeg dezer dagen of er dan geen sprake was van een wet op het hooger onderwijs? Ja, gewis. We kunnen met volkomen zeker heid mededeelen, dat zulk een wet in bewer king is. (H. N.) De dagbladen bespreken nog gedurig de zaak van den kapitein Jansendie, zooals men zich herinneren zal, door de militaire autori teit uit zijne betrekking is ontslagen, omdat hij zich in een publiek geschrift ongunstig heeft uitgelaten over het gedwongen kerkgaan der militairen. In weerwil van de scherpe af keuring, die dit besluit ook in de Tweede Kamer heeft ondervonden, is door het ministerie van oorlog nog niets gedaan tot herstel van het gepleegd onrecht en lijdt de kapitein Jansen armoede. Men vraagt nu, of de natie dit langer lijde lijk mag aanzien en of het niet wenschelijk zou zijn een algemeen petitionnement te orga- niseeren aan de Tweede Kamer met verzoek om bij de regeering rechtstreeks op herstel van het gepleegde onrecht aan te dringen. Indien, zegt het Vaderl., de regeering een zoodanigen aandrang der vertegenwoordiging niet voorkomt door kapitein Jansen op do een of andere wijze te rehabiliteeren, dan zou een dergelijk petitionnement inderdaad nut kunnen doen. Wij hopen echter nog altijd, dat de Minister van oorlog den moed zal hebben om aan het votum der Tweede Kamer gevolg te geven, zonder te wachten tot hij over zijn werkeloosheid in deze ter verantwoording zal worden geroepen. Door de firma's Besier en Jonkheym en W. Scliöffer en Co., te Rotterdam is een circu laire uitgegeven, ten doel hebbende de oprich ting eener Rotterdamsch-Indische cultuurmaat schappij op aandeelen van f 10,000, zijnde het getal aandeelen open gelaten. In die circulaire wordt een winst van 15 pet. en meer in uit* zicht gesteld en de mededeeling gedaan, dat de Minister van Koloniën kennis van het plan heeft genomen en van zijne sympathie voor het tot stand komen der onderneming heeft doen blijken. Nu de regelen en voorwaarden voor grondbezit op Java door de regëering van Neerlandsch Indie zijn vastgesteld, wordt de gedachte levendiger aan het voordeel, dat daarvan ook door de westersche kapitalisten, ten nutte van kolonie en moederland beide, kan genoten worden. De locale gesteldheid van den grond op Java brengt mede, dat landbezit aldaar voor den westerschen kapita list eerst dan wenschelijk wordt en voordeel kan opleveren, wanneer er die op groote schaal wordt uitgeoefend. Om die reden wordt deze onderneming op het touw gezet en met drang en zaakkennis aanbevolen. De heer Besier ver klaart zich daarbij bereid naar Java te ver trekken, tot voorbereiding dezer onderneming., Handbi R echtszaken Bij eeu den 11 don dezer door het prov. gerechtshof van Groningen uilgesprokcn arrest zijn lo, J. dWoud 20 jarep, geboren te Cilijnsplaat, en 2o. O. L% oud 28 jaren, geboren te Schorpenisse, beiden van beroep polderwerkers, thans ver blijf houdende te Velzen, schuldig verklaard aau: diefstal van eenigc eendvogels, gepleegd bij nacht door ineer dan één per soon, op plaatsen, die niet ali bewoonde huizen tvorden aan gemerkt of daarmede gelijk gesteld, en deswege, ónder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, in een zame opsluiting te ondergaan en solidair in de kosten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar St. Maartensdijk door ds. D. H. Teljer, pred. te Hillegersberg. Pensioen verleend, ten laste van den staat, aan W. Auer, gewezen hoofdonderwijzer te Middelburg, ten bedrage van 690 Isjaars. De landbouwschool te Warffum is met vijf leerlin gen geopend. 13 EST EDING. Eergisteren heeft te Middelburg de besteding plaats gehad van het verbeteren en onderhouden van den klinkerweg van Goes naar 's Gravenpolder gedurende 1872 tot en met 1874. Minste inschrijver was de heer M. Paauwe te Hoedekenskerke voor f 18,480, Op Dinsdag 24 Sept. zal te Utrecht worden aanbe steed het maken van eene keibestratingen bijkomende werken op het station 's Heerarendskerke ten behoeve van den spoorweg. Inlichtingen bij den sectie-ingenieur te Roosendaal. Aanwijzing op het terrein den 17en September a. s, des middags 12 ure.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1