1872. N°. 108. Donderdag 12 September. 59 te jaargang. op Vrijdag den 13 September 1872, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. «oisstriK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. OOIRAM. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 —8 regels 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald., 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor BOTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van HUGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de lieeren HAASENSTEIM VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAA» der GEBEE]VTE GOES, des avonds ten 7£ ure. PUNTEN VAN BEHANDELTN0: 1. Mededeelingen, ingekomen stukken. 2. Rekening der gemeente over 1871. 3. Rekening van den Schuttersraad over 1871. 4. Begrooting van idem voor 1873. 5. Adres van het Couiité tot wering van school verzuim om subsidie, met rapport der linan- tieele commissie en voorstel van Burg. en Wetb. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot afbrraak van het huis op het Ravelijn aan de westzijde der Haven. 8. Aanbevelingslijst der gezondheidscommissie tot Vervulling der vacature. De N. G. Ct., antwoordende op hetgeen wij in de vorige week schreven, verplicht ons tot eene korte nalezing. »Het is der behoudende richting te doen," zoo schrijft zij, »om alle verbeteringen gelei delijk zonder schokken, zonder plotselinge om verwerping van wat bestaat en dus ook met minder opzien tot stand te brengen." Wij onderschrappen een drietal woorden. Tegen geleidelijke overgangen zal niemand be zwaar hebben, maar wat beteekent dat niet minder opzienV' Zullen de verbeteringen dan zooveel mogelijk in het geheim moeten ge schieden? Kan het opzien verwekken als de behouders werkelijk verbeteren Waarom dein zen zij daarvoor terug? Ons dunkt dat het in hun belang is om ieder te laten zien dat zij verbeteren en, wat het voornaamste is, elke verbetering zou immers voor de gemeente ge- wenscht zijn, hoeveel opzien daardoor ook werd verwekt. Een van beiden, wij hebben hier te doen met eene nederigheid, die op poli tiek terrein misplaatst is of men zoekt een schoonen schijn voor het talmendat daar evenmin te pas komt. Intusschen als het de behoudende partij te doen is om geen opzien met hare verbeteringen te wekken, dan i3 zij daarin uitermate geslaagd, want tot nog toe kan geen sterveling er wat van ontdekken. Eene andere vraag hebben wij aan de N. G. Ct.met welk recht en op welken grond wordt de hatelijke insinuatie aan burg. en weth. ge daan, alsof die er steeds op uit waren ge weest om de ingezetenen meer te laten betalen Ons dunkt, dat het bestuur van burgemeester en wethouders zich juist door het tegenover gestelde streven gekenmerkt heeft. Want zoo in de laatste jaren meerdere lasten werden opgelegd, werd daarvoor ook veel verkregen wat gewenscht maar zonder geld onmogelijk was, en zeker hield geene vrees voor de be houders ons dagelijksch bestuur terug om, ware het noodig, grooter opoffering te vragen. Meenen de behoudsmannen, dat hun aanwezen alleen genoeg was om de begrooting interich- ten zooals die nu is, de geheele burgerij zal wel overtuigd zijn, dat alleen de loop der zaken de inrichting der begrooting bepaalde. De eigenwaan in die uitdrukking is nog al groot voor die mannen die zoo tegen opzien" zijn en zoo er ooit sprake had kunnen zijn van het wijken voor de bekende denkwijze der be houders, dan ware het zeker niet, omdat zij zooveel ontzag inboezemden. Doch wij herhalen, het is even hatelijk als onwaar, dat vrees voor de meerderheid in den raad, bij het opmaken der begrooting zou hebben voorgezeten. Die begrooting werd op gemaakt naar de behoefte, en zoo er nu geene nieuwe behoeften waren, dan is het niet om dat de behouders de behoeften bedwingen, maar omdat hunne voorgangers in de behoeften der gemeente voldoende hebben voorzien. De iW G. Lt. komt ook nog eens op de dwaze stelling terug, dat in eene gemeente van 6000 zielen niet mag worden gedaan, wat men in grootere gemeenten doet. Gaat die stelling door, dan ziet het er voor de kleinere ge meenten in ons vaderland treurig uit. Zij zul len dan, omdat ze klein in omvang zijn, nooit mogen pogen groot te worden door vermeer dering van verstandelijke krachten en door het oprigten van algemeen nuttige zaken. Wijhebben op het niet volvoeren van nut tige werken gewezen en vonden daarin een grief tegen hen, die ze verhinderden. Daarop ontvangen wij geen antwoord, maar handig wordt hier bijgevoegd, dat mr. Pompe zijn voorstel tot vergrooting der koopmansbeurs nog niet indiende, om dat voorstel finantiëel weinig bezwaarlijk te maken. Wij maken van lang nadenken geen verwijt, maar ,'t heeft zijne grenzen en dit mogen wij toch constateren, dat de heer P. zeer lang wachten laat naar de vervulling zijner toezeggingen en dat hij inmiddels heeft medegewerkt om nuttige wer ken, waarop door burg. en weth. werd gewe zen, onmogelijk te maken. Als men dat doet, moest men ziph haasten om wat anders, liefst wat beters in de plaats te geven. We vreezen zeer, dat dit lang wachten het bewijs levert dat ook jhr. P. zonder geld de beurs niet vergrooten kan. Met genoegen lezen wij de goedkeuring der houding van den heer Busing en nemen nota van de verzekering, dat de N. G. Ct. dat raadslid steunen wil, als hij in het belang der gemeente werkzaam zal zijn. Dat men het goede aanneemt, onverschillig van wien het komt, is zeker lofwaardig. Maar zullen wij ons op deze verzekering onzer jongere zuster verlaten kunnen, daar zij in hetzelfde stuk, gelijk wij boven aanwezen, van groote partij digheid bewijs geeft en uit eigen invloed de handelingen van burg. en weth. verklaart? In ieder geval doet het ons genoegen, dat de N. G. Ct., »die den heer Busing tijdens de verkiezingen bestreed, nu zoo met hem is ingenomen." Maar hieruit blijkt te meer wat wij op den voorgrond stelden, dat de liberalen weten op te bouwen en de erkenning daarvan zelfs van hunne tegenstanders weten af te dwingen, ter wijl de behouders slechts hunne eer zoeken in geen opzien" verwekken, met andere woor den in niets doen. Ten slotte: wij hebben de verkiezing van den heer Del Baere indertijd ontraden, omdat wij hem nog te weinig bekend achtten met de gemeente en hare bijzondere belangen, eene kwaal waarvan hij met iederen dag genezen kan. Niet om zijne beginselen die wij nog meenen, dat met de onze grootendeels overeenstemmen. Hebben wij ons daarin niet vergist, dan is het inderdaad merkwaardig, dat de N. G. Ct. zijne verkiezing een geluk noemt voor onze gemeente en zich de eer zijner verkiezing toekent. Al hadden wij geene redenen van meer gewicht om naar de ontwikkelingen der toekomst te verlangen dan zouden wij nog belangstellend daarnaar uitzien, om te weten of de heer Del Baere de man is der N.'G. Ct. dan wel of de N. G.. Ct., die alsnog meent goed ingelicht te. zijn, een liberaal als raadslid heeft aanbevolen. GOES, 11 September 1872. De vergadering van de Staten Generaal wordt Maandag 16 dezer geopend. Men meldt uit den Haag aan de Middelb. Ct., dat een wetsontwerp tot algemeene. ver laging van den census terstond na de hervat ting der werkzaamheden bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het wetsontwerp moet nagenoeg op dezelfde leest geschoeid zijn als dat van den heer Fock. Wij vernemen dat dr. W.. C. II. Staring, wegens den slechten—toestand zijner gezond heid, den Minister van Binneulandsche Zaken om tijdelijke ontheffing van zijne betrekking van inspecteur van het middelbaar onderwijs verzocht heeft. We vestigen gaarne de aandacht van 't pu bliek op den pleiziertrein, die Zondag a. s. om 5 ure van Middelburg naar Antwerpen vertrekt. Aan alle stations van Middelburg tot Krabbendijke zullen reizigers opgenomen worden. Met geld en tijd is er zeker niets aangenamer dan reizen. ;t Verfrischt den geest en verruimt den blik in 't maatschappelijk le ven. De kleine som van 2 gulden zal voor velen geen geldelijk bezwaar zijn, terwijl de Zondag, een algemeen vrije dag, ook geen bezwaar met betrekking tot den tijd oplevert. Daarbij zijn aan de stations, tegen betaling van 25 ets., toegangkaarten tot den Antwerp- scheu dierentuin te verkrijgen. Alles is zoo uitlokkend, dat men,er waar- ljjk bezwaar van zou maken, den Belgischen broeders, terwijl 't weer nog gunstig is, niet een bezoek te brengen. Uiterlijk tot Vrijdag a. s. zijn kaarten te verkrijgen. In 't Dagblad leest men als begin eener nabetrachting op 't congres der Internationale 't volgende: Het beruchte congres is gesloten of, om meer nabij de waarheid te komen, door de kracht der openbare meening als het ware uiteen gejaagd. Ons blijft de taak nog, in groote trek ken de uitkomsten aan te wijzen." In plaats van nu de hand in eigen boezem te steken en te zeggen: dat was juist 't doel der regeering en der liberale partijbij slot van reke ning is dus al onze angst ongegrond geweest," gebruikt het blad dien afloop als wapen tegen de regeering. Zoo zijn de heeren van 't Dagbladl Nadat ze eerst hemel en aarde bewogen heb ben tegen de openbare zittingen van 't congres, zullen ze nu dagen aan dagen kolommen vullen

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1