BINNENLANDSCHE BERICTEN. men nu hier in Goes doen? Zal men den on- gelukkigen toestand behouden en zeggener doen zich dan toch nog 3 sollicitanten op voor 2 plaat sen. 't Komt er niet op aan of men eene goede keuze kan doen, 't getal is er? Zal men argu menten gebruiken tegen onze cijfers? Zal men 't gebrek aan eene locale omstandigheid blijven wijten en doof zijn voor de stem der hoogere autoriteiten 't Verval der openbare school moge 't doel zijn eener zekere partij in ons middende numerieke meerderheid in onzen raad moge zelfs de beste, in 't belang der ingezetenen strekkende voorstellen, kunnen doen verwerpen, hopen wij dat het verstandiger deel der Goessche burgerij en van onzen raad anders oordeele en den hulponderwij zer geen minder lot toekenne dan den minsten werkman onder ons Het belang van goed onderwijs staat hierbij op het spel, en moge men al ongeneigd zijn te erkennen, dat de hulponderwijzer te laag bezol digd wordt voor zijn stand, zijne studie, zijne taak het gebrek aan personeel, dus de noodza kelijkheid, zal zelfs de hardnekkigste behouders dwingen tot regtvaardigheid. GOES, 9 September 1872. Z. M. de koning zal naar men verneemt den 12den dezer Zwitserland verlaten, ten einde naar de residentie terug te keeren. Z. M. heeft mr. E. J. A. graaf van Bylandt benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Maandag -van September 1872. De Staats-Courant behelst het Kon. besluit dd. 3 Sept. luidende: Art. 1. De tegenwoordige Vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaturdag 14 September 1872, des namiddags ten 2 ure. Art. 2. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemagtigd om zich op het in art. 1 bepaalde tijdstip te begeven in de Ver gadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de Ver gadering in Onzen naam te sluiten. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de voorzitters der beide Kamers van de Staten- Generaal aan den Raad van Ministers en aan de Algemeene Rekenkamer. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens mededeeling van den gezant der Fransche Republiek, de Nederlandsche reizigers, evenals de Britsche en Belgische, voorloopig zijn vrij gesteld van het vertoonen van een paspoort aan de Fransche grenzen, en alleen verpligt zijn hunnen naam op te geven, met aandui ding hunner nationaliteit. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennisdat de commissie, be last met het examineren van hendie eene acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgenof hunne vroeger verkregene be voegdheid verder wenschen uit te breiden overeenkomstig art. 27 en 28 dier wet, zitting zal houden op Maandag 23 September e. k. en volgende dagente Rotterdam. Jl. Vrijdag avond is een ijverig werkman J. F. alhier, van eene vrij aanmerkelijke hoogte in de afgebroken wordende fabriek Zuid-Beve land gevallen, met dat gevolg, dat hij ernstig gekwetst is. Tot telegrafist aan het kantoor alhierin plaats van den heer de Ridder die naar Neuzen vertrekt, is aangewezen de heer Rust. In de verschillende gemeenteraads zittingen zijn herbenoemd als wethouderste Krabbendijke Jan Zandeemet algemeene stemmen. Rilland A. Butijn, met 4 van de 6 st. 2 stemmen waren uitgebragt op J. Wondergem. Bath A. Blok, met 4 van de 5 st. 1 st. verkreeg C. Kok. Heinkenszand J. A. Rijk. 's Heer Arendskerke Jan Vermet. De burgemeester van Middelburg heeft Za turdag van de Brusselsche congresleden, die zich weer thuis bevonden, het volgende tele gram ontvangen Reconnaissant et fraternel vivat des Bruxel- lois pour les habitants de Middelbourg." Is zulk een hulde in het Fransch door Vlaam- sche broeders geen spot met het Nederlandsch Taal- en Letterkundig congres Zou de Neder landsche taal in die leden wel krachtige aan voerders hebben Naar de Middelb. Ct. verneemt, zal met den aanvang van de winterdienst voor de staats spoorwegen op den 1 November a. s.de spoorweg van Middelburg naar Ylissingen voor het publiek verkeer worden geopend, en naar de Dordr. Ct. verneemt zal op dienzelfden dag de spoorweg van Dordrecht naar Feijenoord geopend worden. Aanstaanden Woensdag zal te Vlissingen een festival plaats hebben van de liedertafel Concordiabij gelegenheid van het plegtig in ontvangst nemen der haar aan te bieden banier. Aan optogten, muziekuitvoeringen enz. zal het niet ontbreken. De muziekgezelschappen de Volharding uit Goes en Prins Hendrik uit Heinkenszand, zullen deelnemen aan het feest. Donderdag jl. hield 't Congres der Interna tionale zijne eerste openbare zitting. Boven op de galerij waren gereserveerde plaatsen en een tribune voor de journalisten, wier getal, van binnen- en buiten'slands, vrij aanzienlijk was. Achter eene afscheiding ter helft van de zaal stond het publiek geschaard. Daarvoor zaten de leden van !t Congres, ten getale van 50 ongeveer, aan tafeltjes, die in een kring ge plaatst waren. Aan de tafel van het bureau waren drie tolken gezeten, die al het gespro kene in 't Fransch, Duitsch en Engelsch over brengen en voorlezen. De vergadering werd om half elf geopend door Ranvier, oud-lid der Commune, met een rede, waarin hij het Nederlandsche volk prees, dat den leden der Internationale gastvrijheid verleende, om 't even of zij politieke vlugte lingen zijn of niet. Hij spoorde den leden tot eendragtigen arbeid aan, opdat men zou kun nen verkrijgenvrijheid voor de gansche wer kende klasse." Dat zijn aansporing, tot een- dragt niet zonder grond was, werd in den loop der vergadering bevestigd. Nadat men de naamlijst der leden had afge roepen, en besloten had 't voorstel van den federalen raad van Amsterdam, om aldaar, na 't Congres een ledenvergadering te houden, in een geheime zitting te bespreken, begon men een waar kruisvuur te openen over 't al of niet behouden van den Algemeenen Raad. Sommi gen meenden,dat die Raad moest behouden worden, omdat een ligchaam zonder hoofd niets uitvoeren kan. Anderen bestreden dien Raad en zeiden: »waar wij ons met zooveel kracht verzetten tegen tyrannie, moeten wij niet in eigen boezem ons door dwingelanden laten regeren." Zij dreigden daarbij met den afval van onderscheidene federatiën. Een aantal sprekers waren nog ingeschre ven, maar de openbare zitting werd verdaagd tot den volgenden avond ten 6 ure; terwijl intusschen de vergadering in comité hare werk zaamheden voortzette. Ten 73 ure werd de zitting opgeheven. Eene groote menigte woonde deze avond zitting bij. Yan de 78 waren 69 gedelegeerden tegen woordig, benevens de dames" Marx, moeder en dochter, en Victoria Woodhull. Ofschoon de zitting van Vrijdag avond op 6 ure bepaald was, moest de talrijke menigte, die zich op dat uur voor de zaal bevond, een tijd lang haar geduld oefenen, daar de zitting, naar men nu verklaarde, eerst ten 7 ure zou geopend worden. Evenwel had ten half zeveu de opening plaats. Het bleek nu dat de geheime beraadslaging vruchten gedragen had, daar de Algemeene Raad vaster zat dan ooit. Terwijl men langdurige discussiën over het proletariaat hield, en van der Hout, van wien we in een onzer vorige nommers reeds spra ken, een vuile rede hield, waarin voornamelijk de redacteur van het Dagblad" werd aange vallen, werd het publiek hoe langer hoe woe liger; van der Hout maande het publiek tot rust aan, maar zijn aanmaning werd met een luid Oranje boven!" begroet. Men zette de beraadslagingen voort maar het rumoer breidde zich telkens meer uit. De leden van het Congres waren reeds zoo beleefd geweest, voor het telkens toenemend publiek ruimte te maken, door hun kring te verkleinen, maar telkens moest van der Hout of een der Vlaamsche vertalers het publiek tot orde en rust aanmanen. Toen het rumoer wederom hevig werd, eischte een der leden de sluiting der zitting, daar hij niet tegen de wanden der zaal wilde doodgedrukt worden. De leden zei ven konden elkander niet langer verstaan. Men wilde het uur bepalen van de volgende zittingmen kon er niet toe geraken. Het gedruisch nam toe. De zitting werd gesloten en de Vlaamsche vertolkers verzochten dringend het publiek de zaal te ontruimen. Het publiek bleef echter staan; men begon te schreeuwen, te fluiten, te sissen, te zingen. Daar weerklonk het Wien Neêrlandsch bloed. Hoeden af!" werd er geroepen. De leden van het Congres waren verpligt aan dien wensch gevolg te geven, maar hieven nu ook op hun beurt de Marseillaise aan, wederom beantwoord door het publiek met het Wilhelmus. De verwarring was onbeschrijfelijk. Einde lijk gelukte het allen, niet zonder krachtsin spanning, uit de zaal en op straat te komen, om daar ieder zijns weegs te gaan, zonder dat men het uur der volgende openbare zitting te weten gekomen is. De Haagsche Nieuwsbode deelt omtrent het congres der Internationale mede, «lat de 2de en 12de sectie uit Noord-Amerika niet wer den toegelaten. Het Vaderland verneemt, dat Ranvier reeds zou vertrokken zijn. Karl Marx verzocht bij de de benoeming dor leden van den Algemeenen Raad niet meer in aanmer king te komen. Het voornemen bestaat heden te Amsterdam een diner, aangeboden door 600 werklieden aldaar, aan te nemen, waarna eene openbare volksvergadering zou worden gehouden. Men schrijft ons uit 's Grave uhage van 7 September Terwijl in de Lombardstraat de Interna tionale vergadert om haar holle theoriën en ongezonde begrippen te bespreken, vierde de Nederlandsche Nationale vereenig ug van werk lieden in de Sumatra-straat feest. Aldaar werd op het bouwterrein de eerste ste ;n gelegd voor den bouw van een groot aa ital arbeiders woningen. De voorzitter der vereeniging, mr. H. Beth opende de plegtigheid met eer. flinke toespraak, waarin hij ook wees op de li .ternationale, een gedrogt, dat de vereeniging met rede en ver stand moest bestrijden." De koning en prins Hendrik betuigden bij telegram hun leedwezen, dat ze niet tegenwoor dig konden zijn bij de plegtigheid. Boven de zitplaatse i van 't bestuur aan den feestdisch, die ook luer niet mogt ontbreken, las men de woorden Godsdienst, arl eid, vlijt en orde, Koning, wer. en vaderland Zijn de zeven w« lvaartbronnen Van den eedlen ambachtsstand. En zoo is 't. De eidle ambachtsstand put alleen uit die zeven broinen, daar hij overtuigd is, dat alle andere onzuiver en schadelijk zijn. Het hoofdbestuur van het Algemeene Nederl. Vredebondzetelende te 's Gravenhage heeft

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2