1872. N°. 107. Dingsdag 10 September. 59,te jaargang. HULPONDERWIJZERS. BEKENDMAKINGEN BRUG OVER DE HAVEN. Vertrek der Oost-Indische landmail, GOESSCHE De uitgave dezer Couran,t geschiedt Maandag, Woensdag en VB.ÏJDAG avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels k /l, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van Nl.JGH V DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIH VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van liet Gremeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, wegens het maken van een nieuw dek op de Brug over de haven, deze niet zal kunnen gepasseerd worden met rijtuigen van af Woensdag den U tot en niet haturdaq den 21 September a. s. zullende gedurende dien tijd, de passage moeten ge schieden langs de begraafplaats. Goes, den 9 September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HAR T M A N. PATENTRBGT. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat de Patenten van hen die op het kohier van het eerste kwartaal 2de gedeelte voorkomen, ter secretarie der gemeente kunnen worden afgehaald van den 10 tot den 24 September aanstaande, dagelijks uitgenomen op Zon- en Feestdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure, terwijl de dan niet afgehaalde Pa tenten door eenen deurwaarder der directe belastingen, aan belanghebbenden, tegen betaling van 10 cents, zul len worden uitgereikt. Goes, den 9 September 1872. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, Vrijdag 13 September per eersten trein naar Roosendaal. Onze lezers zullen zich herinneren, dat onlangs in den raad onzer gemeente een voorstel is be handeld om de jaarwedden der hulponderwijzers te verhoogen, op grond, dat voor de vacature aan de school der 1e. klasse zich geene sollicitanten hadden aangemeld. Men zal zieh tevens herinneren, hoe dat voor stel toen bestreden werd door mr Pompe en zijne partij, en hoe geinsinueerd werd, dat niet te ge ringe bezoldiging, maar andere oorzaken (die wij niet herhalen zullen) in 't spel waren, waai door zich geene sollicitanten opdeden. Het gevolg de zer redenering en van een kwalijk begrepen zucht tot bezuiniging door dr. Callenfels was, dat de verhooging niet werd toegestaan, Sints ontstond eene nieuwe vacature en wel aan de school der 3de klasse, op welke argu menten van doofheid enz..niet toepasselijk waren. Zoowel voor deze school als voor die der eerste klasse werden oproepingen gedaan in de nieuws bladen en slechts 5 sollicitanten meldden zich aan voor de 2 vacatures. Reeds door deze omstandigheid worden de toen maals door de oppositie geopperde argumenten vernietigd, maar hunne ongegrondheid blijkt thans te meer uit eene circulaire, dezer dagen versche - nen in prov blad van Zeeland no. 93, waarin gedeput. staten de aandacht der gemeentebesturen vestigen op de vraagpunten, welke in de jongste bijeenkomst der inspecteurs van het lager onder wijs zijn behandeld en wier beraadslagingen tot uitkomst hadden, dat naar hot oordeel der in- specleurs eene nog meer algemeene verhooging »van de jaarwedden der hulponderwijzers wel »als het meest afdoende middel moet worden beschouwd om in het bestaande gebrek aan hulponderwijzers te voorzien: Uit deze circulaire blijkt overtuigend, dat het gebrek aan hulponderwijzers niet ontstaat uit eene locale aangelegenheid, maar dat het algemeen is, en dat alleen verbetering der bezoldiging liet mid del is om de voorschriften der wel, die voldoend personeel op de scholen gebiedt, uit te voeren. Trouwens reeds vroeger wezen wij er op dat juist de menigvuldige aanvragen om hulponder wijzers op lager of gelijk tracfameut als te Goes hel bewijs leverden, dat de bezoldiging hier en op die andere plaatsen te gering was Van de plaatsen waar de bezoldiging hoogcr is leest men geene aanvragen, juist omdat die plaatsen meer geven en daar dus geen gebrek is. En het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat de hulponderwijzers betere plaatsen zoeken dan Goes en die andere plaatsen, waar de bezoldiging nog geringer is. Immers, zoo er na 1848 al veel voor en van den werkman is gesproken, en er in dien korten tijd al veel voor en door den werkman is verkregen ('t zij in der minne, 't zij met geweld) voorden hulponderwijzer, dfe evenzeer als iemand anders de duurte der tijden ondervindt, is genoegzaam nog niets gedaan. We verheugen ons over de vruchten door den werkman verkregen Waar de menscli zijn pligt betrachtwaar hij, in welken kring ook, tot heil der maatschappij werkt, daar mag hij geen ge brek lijdendaar moet hij in zijne behoeften kun nen voorzien. En juist daarom spijt 't ous, dat bij de algemeene deelneming in 't lot van deu werkmansstand, één stand vergeten wordteen stand, die veel meer lijdt, omdat men er van de geringe be zoldiging uitgaven moet doen ter wille van 't fatsoen, die aan de lig'bamelijke behoeften onthouden wor den; een stand, waar kommer en zorgen onder een hec- renpak en een glimlach verborgen gehouden worden Men begrijpt dat we den stand der lagere slaats- en gemeente ambtenaren en onder dezen in de eerste plaats de onderwijzers bedoelen. Wij weten bet, 't is geen nieuwe klagt, de klagt over de lage onderwijzerslractemenlen Vaak werd zc gehoord maar zelden wrhoord Op enkele plaat sen, jakreeg de hoofdonderwijzer eene verhoo ging, maar 't grootst gedeelte bleef, zooals 't ge weest was Vooral de hulponderwijzers gevoelen al 't leed, dat er aan een gering tractement ver bonden is. Ze bidden om hun regtmatig loon, maar veelal blijft hun gebed onverhoord, eri hun regtmatig verzoek, zei s al wordt het door de schoolauloriteilen ondersteund, wordt somwijlen aan jammerlijke partijzucht opgeofferd Ongelukkige jongelieden, die van uw twaalfde tot uw achttiende jaar hebt gezwoegd voor de kin deren van anderen, terwijl gij zelf nog kind waart; die na den schooltijd spel en scherts niet kennen mogt, om dat ze uw gezag kouden ondermijnen of u onbekwaam maken om op mannelijken leeftijd een loon van 350 tot 400 gulden per jaar te ont vangen De flinke werkman verdient van 10 tot 14 gulden per weekde conducteurs der firma van Gend Loos winnen 16 tot IS gulden in dien zelfden tijd, en gij, met al uw studie, met al uw opoffering, 7 lot 8 gulden En toch eischen beschaafde ouders, dat ge wel gekleed en welgemoed de school zult binnentre den. En toch beweren zelfs leden van een ge meenteraad, dat gij genoeg hebt, dat zelfs eene geringe verhooging niet noodig is Men is tegenwoordig zoo gewoon aan gemoe delijke woorden, dat men zelfs bij de vrecselijkste waarheden dikwijls koud blijft. We meendeu daarom met cijfers te moeten aantoonen, dat we waarheid spreken. We leverden reeds cijfers in ons no. van 9 Julij, maar die berekening was nog niet juist ge noeg we leerden sints nader de behoeften van den hulponderwijzer kennen en kwamen tot het volgende resultaat De uitgaven van den hulponderwijzer b. e. te Göcs zijn, voor Kost, wasch, vuur en licht 300 Kleeren- 70 Boeken en schrijfbehoeften - 20 Hoofdelijken omslag- 10 Contributie Onderw.-Vereen. - 4 Geneeskundige hulp- 10 Reisgeld voor prov. en vergel. examens en vaeantie- 40 Tabak, sigaren en andere verleringen 25 ets. per week- 13 Te zamen 467 Zijne inkomsten zijnf 400 verminderd met 2 percent voor 't pensioenfonds, derhalve f 592. De hulponderwijzer le Goes, komt dus ieder jaar met dit sobere leven 75 gulden te kort! Men zegge niet, dat hij dit. tekort kan dekken met "t loon voor privaatlessen ontvangen. Wij zouden dan moeten wijzen 1° op ,'t on zuivere begrip van halve belooning, 2° op de ge legenheid om te Goes met minder kosten even degelijkzoo niet degelijker onderwijs te ont vangen en 3° op den weinig vrijen tijd, die hem overblijft als hij van 9—12, van 2—4 eu van 57 ure aan de school verbonden is, terwijl hij als ieder ander sterveling toch ook den tijd moet hebben omzijn voedsel le nuttigen en, zooals niet ieder sterveling, zijn tijd door studie bij te houden. Alleen hij, die door zijne lamilic gedeeltelijk onderhouden wordt, kan zijne betrekking met zoon traktement blijven vervullen. En hoe weini gen hebben bemiddelde familie, en hoe weinigen lacht 't denkbeeld toe, zelfs op gevorderden leeftijd, niet voor zicli zeiven te kunnen zo'gcn Is 't wonder, dat de verstandige van dag tot dag meer afkeer gevoelt, van eene betrekking, die zijne moeijelijke pligtsbetrackting met kommer en zorgen beloont! t Bewijs van dien afkeer vindt men reeds in Goes. Goes, geroemd om zijn lager onderwijs, Goes, gunstig bekend om de lessen voor hulponderwij zers aan de hoogere burgerschool, Goes, gelegen in eene schoone streek aan den spoorweg dat Goes krijgt slechts 5 sollicitanten voor 2 plaatsen Is 't wonder, dat men van heinde en ver klagten hoort over gebrek aan onderwijzend personeel, want de bekrompenheid die te Goes in den laat ste» tijd heeft voorgezeten, zit ook op verschei dene andere plaatsen voor. We zeiden in den laatsten tijd want, we heb ben den tijd gekend, dat Goes zijn hulponderwijzers met 500 betaalde, en die tijd is pas vier jaren oud. De klagt over '1 gebrek aan onderwijzend per soneel is algemeen en 't cenige geneesmiddel voor dat gebrek is verhooging der bezoldiging. Daarom juichten wij 't toe, dat de Gedeputeerde Staten van Zeeland dezer dagen genoemde circu laire aan de gemeentebesturen zonden 't Is pligt die circulaire ter harte te nemen. Maar wat zal

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1