1872. N°. 105. Donderdag 5 September. 59jaargang. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c, met bijblad 10 c. (MRMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtcn van 1—8 regels 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De tijd van ontspanning en genieten is weder voorbij. Wie er al geen deel aan de kermis nam of misschien zelfs zijne vijandige houding tegenover deze jaarlijksche bezoek ster duidelijk deed blijken, allen werden toch eenigzins door haar medegesleept en niemand stond het hoofd naar de behandeling van ernstige zaken. Maar alles heeft zijn tijd. En nu we weer tot kalmte gekomen zijn, nu het kermisru- raoer, dat we niet ontloopen konden, achter den rug is, rigt zich in de eerste plaats het oog naar de velerlei belangen van de gemeente en hare bewoners, met de vraag: wat zal het nu zijn Er is veel te doen, veel beloofd, veel dat al lang de aandacht heeft bezig gehouden. De mannen van den raad, die opgetreden zijn onder belofte, dat zij groote verbeterin gen zouden aanbrengen, zullen nu toch ein delijk eens moeten toonen, dat zij hun woord willen gestand doen, dat zij berekend zijn voor hunne taak. En dra zal die gelegenheid er zijn. De begrooting van 73 moet in behandeling ko men en dan zal het moeten blijken welke plannen tot volmaking door de behoudende raadsleden werden beraamd. Ten vorigen jare, toen reeds de verwachting hoog gespan nen was, waren zij zeker behoudend want zij lieten alles zooals het was. Sedert gaven zij weinig teeken van leven, dan waar het er op aankwam, goede zaken te bestrijden en te verwerpen. En de wanhopende poging om de volksgunst te winnen door eenige centen minder te doen betalen heeft het over tuigend bewijs geleverd, dat men wel de oogen der menigte verblinden wil, maar geen eigen oog heeft voor hetgeen eene gezonde huishoudkunde voorschrijft. Er kan dan ook niet genoeg op gewezen worden, dat er van al de groote woorden, waarmede de behouders zijn opgetreden, nog niets tot werkelijkheid geworden is. De las ten zijn niet verminderd. Nuttige werken zijn ongedaan gebleven, zelfs aangekondigde voorstellen, zooals dat tot vergrooting der koopmansbeurs, kwamen niet voor den dag. In den laatsten tijd bleef mr. Fompe, van wien allen het initiatief verwachtten, schitteren door zijne afwezigheid. Waarlijk, men behoeft nog geen tegenstander van zijne partij te zijn, om de waarheid op te merken, dat de meerderheid van den gemeenteraad hare com mittenten bitter teleurstelt. Maar in een opzigt gaan wij de toekomst met vertrouwen te gemoet. De gemeenteraad is vermeerderd in aantal en, wat het voor naamste is, in kracht. De twee nieuw op getreden leden hebben aanstonds de bewijzen gegeven, dat zij niet kwamen om alleen eene plaats te vullen en naar gegeven aanwijzing, eene stem uittebrengen. Er is hier geene sprake van partijen maar van eerlijke en grondige behandeling dei- gemeente belangen. En dan meenen wij, dat ieder zal moeten toestemmen, dat zoowel de heer Bel Baere als de heer Busing daarvoor reeds onmiddelijk krachtig hebben geijverd. Wij willen er niet op wijzen, dat de heer MeijlinJc eerst goedkeuring van het tarief der zwemschool eischte en later zeide, alleen ken nisgeving aan den raad te verlangen. Aan dergelijke omwentelingen en inconsequentien zijn wij gewoon. Maar zeker verdienen zij onzen dank, die niet als anderen door klein geestige opmerkingen de oprigting eener hoogst- nuttige zaak wilden belemmeren en die zich krachtig lieten hooren voof het voorstel, dat eindelijk ook door de altijd zwijgende leden werd goedgekeurd. Maar vooral zal de burgerij wel met vol doening hebben opgemerkt dat zij niet kwaad gezien hebbendie de verkiezing van den heer Busing meenden te moeten bevorderen. De wijze waarop door hein het gewijzigd plan van rooijing in het gedempte gedeelte der vest is toegelicht en de arbeid daartoe door hem verrigt bewezen, dat hij der zake kundig is en voor alles het voordeel der gemeente be oogt. De f 1200 die door het gewijzigd plan kunnen verkregen worden, mogen niet aan stonds in de stadskas vloeijen, zij zullen vroeger of later ten bate der gemeente ko men en bovendien wordt een bedrag van f 500 bespaard, waarvan de uitgave onver mijdelijk was, als het vorige plan werd be houden. En nu moge het toeval zijn, dat de heer Busing gelegenheid kreeg, om zijn openbare loopbaan met zulk een gelukkig voorstel te beginnen, wij durven gerust vast stellen, dat geen zijner mededingers bij de verkiezing ons dit zou geleverd hebben en laat ons er bijvoegenwij weten nu dat de raad met verstandig sprekende en zelfstandig oordeelende leden vermeerderd werd. Welk contrast dus de uilkomst der verkiezing in dit jaar met die van 1871 Thans onmiddelijke ijver, behartiging van het belang der gemeente, logisch betoog en praclische uitkomst. En in 1871 i Het feit is gelukkig, veelbelovend. En om met de beeldspraak van mr. Pompe, die wel eens donkere stippen aan den horizont zag, te spreken, wij meenen lichtpunten te zien die voor de toekomst verblijden en verruimen. BINNENLANDSC HE BER 1GTEN. GOES, 4 September 1872. Men schrijft ons uit Middelburg, van 3 Sept. 1872. 'k Heb feest gevierd 'k heb groote mannen gezien, gehoord en bewonderd; en toch weet ik u op 't oogen- blik nog weinig te melden, wat de nieuwsgierigheid der menigte of de belangstelling der meer ontwik kelden bevredigen kan. Ik sprak daar van nieuws gierigheid en belangstelling, en evenwel twijfel ik er aan of beide, maar voornamelijk de eerste, wel groot zijn te Goes, waar men verzadigd is van kermislie- deren en straatreden. Dat juist maakt mij 't ver slag geven zoo moeijelijk. Als 'k verteldat Middelburg zich in een feest gewaad gestoken heeft, dat van alle zijden de vlag gen wapperen, dat het zich uitstekend gehouden heeft bij de ontvangst der congres-leden en zich nog meer inspant om den leden 't verblijf alhier aangenaam te maken, dan zeg ik de volle waarheid, maar twijfel aan de belangstelling der lezers. En veel ander nieuws weet ik niet, want ik heb Middelburg voor eenige uren ontweken. Van morgen om elf ure kwam met den trein een menigte „geuzen" van Antwerpen aan, die aan 't perron werden verwelkomd door andere geuzen en toen om kwart over twaalven de trein doorliep naar Souburg, zich met een groot aantal belangstellenden naar die plaats begaf, om hulde te brengen aan den grooten Alarnix 't Zou een dankbaar werk zijn, u die plegtigheid te schetsen of liever t-e herinneren zoo ge er zelf bij geweest waart. Nu ontbreken mij de woorden om u 't gebeurde in zijne volle waarde weer te geven. De heer van der Taeleschepen van Antwerpen bragt allereerst een woord van dank aan liet gemeente bestuur van West-Souburg voor de vergunning eene kleine hulde aan den grooten Alarnix te mogen bren gen. De heer de Geytervan Antwerpen zette de ver diensten van Marnix meer uiteenen hield eene krachtige rede, die warm werd toegejuicht. Onder het spelen der muziek werd nu het omhulsel van de gedenknaald weggenomen. Vol eenvoud in pyramidalen vorm vertoonde zij zich aan ieders oog. Aan de eene zijde bevindt zich het opschrift Antwerpenaren togen door Zeeland en richtten deze grafzuil op ter eere van hunnen grooten burgemeester. 3 September 1872." Aan den anderen kant leest men Repos ailleurs. Aan Marnix." Waarlijk 't was boven beschrijving plegtig, toen 't omhulsel van 't monument viel en de eenvoudig schoone obelisk, wit als sneeuw, zich tusschen't groen der boomen aan 't oog van 't groote aantal toe schouwers vertoonde. En toen nu dr. Piccardt in een sierlijke en krachtige rede ons op den grooten Marnix gewezen had ons zijn leven en daden als voorbeeld had aanbevolentoen steeg de geestdrift ten top, en Vlamingen en Hollanders waren een. Nog eenige sprekers voerden na hem het woord o. a. ook de 12 jarige zoon van den hoofdonder wijzer van de Peest. Ten slotte betuigde de burgemeester van Oost- en West-Souburg, dank voor het ontvangen monument en nam de zorg voor hetzelve op zich. De armen en de schooljeugd zijn feestelijk onthaald. Welke politieke beginselen 't Souburgsche kerkhof hoofdzakelijk gedragen heeftbehoef ik u niet te zeggen. Geuzenideën en vereerders van geuzenideën. Ge begrijpt, dat er dan ook op 't congres dadelijk over gesproken werd, en dat de voorzitter allen ver slaggevers verzocht er nadrukkelijk op te wijzen, dat de manifestatie der geuzen en geuzenvereerders niets met 't congress gemeen had nietzooals velen al meenden, van 't congres uitging. Ware wetenschap heeft geen politieke kleur. In opgewonden stemming keerde ik naar Mid delburg terug en woonde de vergadering van't con gres bij. Had ik 's morgeus in de eerste afdeeling Taal- en letterkunde, waar onder anderen dr. Jan ten Brink. prof. de Fries, prof. Bril en de onvergelijke lijke dr. Nicolaas Beets over 't gebruik der bastaard woorden 't woord voerden meer genoten, toch was ook de algetneene vergadering van heden middag niet zonder belang. Eer. sierlijke rede van dr. Scliaepman over Neêrlands grootsten dichter uit den nieuweren tijd mr. Isaac da Custa, bragt, niettegenstaande biet en daar 't valsch vernuft zich wel eens vertoonde ieder in verrukking, en 't was zeker niet ongepast dat de voorzitter na die rede aan de leden voor stelde, de vergadering tot morgen middag 2 ure te verdagen. Als 'k u nog een schets gaf van 't genot, ops he den avond door Vrugtman en van Beers geschonken, van de verlichting en de muziek op de markt dan zou 'k over meer ruimte en tijd te beschikken moeten hebben, en daarom tot morgen. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, 2 Sept. Het congres is aangevangenHét Stadhuis, het Koninklijk Paleis, de Ministeriën, het Museum, het Bureau van Politie ze staan nog regt overeindhet garnizoen is nog niet tegen de Internationalisten opgerukt, de burgerij wandelt nog als op een gewonen zo- merschen Maandag door de vrolijke straten en in de Lombardstraat, in Concordia daar is de Internationale vergaderd Twee eenvoudige politie-agenten houden de wacht voor het gebouw; doch niet tegen degenen, die daarbinnen onzin verkoopen, wèl tegen de honderden nieuwsgierigen, die voor 't gebouw staan en de vensterruiten bekijken. Dat zou nu juist aanleiding kunnen geven tot onge regeldheden. Waartoe die nieuwsgierigheid? Men kan niets zien of hooren, en wil men dus verstandig zijn men ga de zaal, als 't moet, voorbij. De vergadering van heden was uitsluitepd gewijd aan het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden, aan de regeling van werkzaamheden en het kiezen van éen bestuur. Voorts zal aanstaanden Woensdag morgen ten 10 ure een openbare vergadering plaats

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1