BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, fcinkrijk België, een zekere lieer de Gruijter, kinderloos nalatende een kolossaal vermogen. Nu waren, naar 't schijnt, van de personen, die als erfgenamen konden optreden, sommige Roomsch-Katholiek, andere Protestant. Al thans, in 't testament kwam eene bepaling voor, waarbij de Roomsch-Katholieke erfgena men van de nalatenschap werden uitgesloten. Men weet niet wie benoemd werden tot exe cuteuren. De erflater had echter goedgevon den in een volgend artikel te stipuleeren, dat het gedurende zijn leven door hem bewoond kasteel moest onveranderd blijventot zelfs 't aantal bedienden mogt niet verminderd worden, alvorens de verdeeling van de nala tenschap had plaats gevonden. Welnu tot dusver is dit laatste artikel van 't testament stiptelijk nageleefd, en is 't kasteel nog altijd in den toestand waarin 't zich bevond toen de eigenaar stierf, terwijl ook het in zijne livrei gekleede bediendenpersoneel, hoewel in den loop des tijds zeker reeds dikwijls ver wisseld, nog steeds aanwezig is. Maar wat uit dit feit van zelf is afteleidende verdee ling van de kolossale nalatenschap is tot nu toe niet geschied; zoodat nog steeds de na komelingen der regthebbende erfgenamen te vergeefs op de hun toekomende aandeelen wachten. Verscheiden aanzienlijke familiën van ons land moeten bij deze zaak belanghebbenden zijn. Ons wordt verzekerd, dat zij voorne mens zijn langs regterlijken weg hare aan spraken te doen gelden. (N. R. Ct.) BESTEDING. 1ste perceel Borssele: inschrijvers M. de Vriend 27000,—M. Paautoe f 22000,— Joh. Kole ƒ22222,— G. v. d. Vreede J 25000,H. J. Visser Pz. 23000,— P. J. van Remortel 22400,P. den Boer f 27000, P.J. Visser Pz. J 25000,Dingenis Tholens 22000, D. Tholens ƒ25000,C. Visser f 21580,A. Binders 22000,J. van Male Dz, 21400,— Het werk op gehangen is gemijnd door M. de Vriend te Borssele voor 21200,—. 2de perceel Ellewoutsdijk: ingeschreven door J. Leis 25000,Ding'. Tholens f 21500,—Joh. Kole 22222, P. J. Visser 24000; II. J. Visser 121500,A. Binder» 23900,—D. Tholens 21000,—G. v. d Vreedeƒ25000,— M. Paauwe ƒ18500,—; W. A. Visser f 35000,— P. den Boer 26000,P. J van Remortel 20897,J- van Male f 20700.G Wisse 19600,M. de Vriend 24000,Het werk opgehangen is gemijnd door M. Paauwe te Hoedekenskerke voor ƒ18200. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te 's HeerAbts- en Sinoutskerke ds. H. Hasselman, pred. te Heukelom. Aangenomen 't beroep naar Dreischor door ds. H. X. Krom, pred. te Simonshaven e. a. Bedankt voor Zoutelande door ds. G. Doedes, pred. te Biezelinge. Het admissie-examen voor de Hoogeschool te Gro ningen zal worden gehouden op Zaturdag, den 14den September e. k. De Rijks hoogere burgerschool te Groningen is in den afgeloopen cursus door ongeveer 190 leerlingen bezocht en heeft alzoo van alle Rijksscholen de meeste leer lingen gehad. Voor het bijwonen der lessen aan de op 1 Sept. te openen hoogere burgerschool voor meisjes, met 5jarigen cursus te Groningen, hebben zich niet minder dan vur- en-zeventig leerlingen aangemeld. Uit Opsterland wordt ons gemeld; Sedert twee jaar is de schoolgeldheffing in deze ge meente opgeheven. Dit werkt uitmuntend op het schoolbezoek, want (de vermeerdering der bevolking in aanmerking genomen) het getal scholieren is op de verschillende openbare scholen toegenomen met ll7/s pCt. In een van onze laatste nommers maakten wij melding van de zamenkomst der keizers van Rusland, Oostenrijk en Duitschland en noemden wij een der onderwerpen, die naar men meent, op die zamenkomst zouden be sproken worden. Thans noemt men weder een ander der practische gevolgen van de bijeen komst, te weten: een collective maatregel tegen de Internationale. Ten einde de noodzakelijk heid van spoedig en krachtig handelen tegen deze Vereeniging aan te toonen, heeft czar Alexander II talrijke documenten doen bijeen brengen, die betrekking hebben op de Inter nationalistische woelingen, niet slechts in zijne Staten, (waar de Internationale nog weinig uit- gerigt heeft,) maar ook in het overige Europa en in Noord-Amerika. Rapporten hierover zijn op last van den keizer gevraagd geworden aan de Russische legatiën en consulaten, en om nog beter op de hoogte te komen, heeft de Rus sische regering een aantal jongelieden naar alle landen gezonden, om zich met de wetten en instellingen bekend te maken. Naar het schijnt heeft dit onderzoek zeer belangrijke stukken opgeleverd, die, na op het vorstencongres te heb ben gediend, openbaar gemaakt zullen worden. De clericale beweging in Frnnkrijk neemt toe. Pas zijn de bedevaarten naar Lourdes, la Salette en Notre Dame de la Délivrance af geloopen, of de bisschop van Angers roept de geloovigen op tot een bedevaart naar de kerk van Puy Notre-üame, waar de gordel der maagd Maria bewaard wordt(deze reliquie werd tijdens de kruistogten door de Fransche kruisridders buit gemaakt.) Het kerkfeest zal den 8en Sep tember gevierd en den 6en October door een bedevaart, weder naar Lourdes, gevolgd worden, welke de gemalin van maarschalk de Mac Malton tot beschermvrouw heeft: eene omstandigheid, die het vermoeden opwekt, dat de regering de handeling goedkeurt; de maarschalk toch is opperbevelhebber van het leger van Versailles. Het is te hopen, dat de nu ontworpen ker kelijke manifestatiën beter mogen afloopen dan de processie naar la Salette, die te Grenoble tot zulke bedroevende tooneelen heeft aanleiding gegeven. Met betrekking tot de clericale beweging verdient voorts vermelding een katho liek congres, dat den 26 Augustus te Poitiers geopend is, graaf de Ségur het bekende hoofd der clericalen, tot voorzitter heeft en onder zijne leden zeer vele jezuïten telt. De permanente commissie uit de nationale vergadering heeft jl. Donderdag eene bijeen komst gehouden. Een der leden, de heer Noël Parfaitheeft zijn verwondering te kennen gegevendatofschoon de zittingen geheim waren de pers altijd alles wistwat er in voorviel. Hierover werden door eenige sprekers gedachten gewisseld. De meerderheid heeft ver klaard niet in te zien, waarom men van het verhandelde in de zittingen dier permanente commissie zulk een mysterie zou maken. Aan de discretie der leden werd verder overgelaten, zoo veel en zoo weinig te vertellen, als hun dienstig voorkwam Zoo weten wij dan nu, dat de minister Remusat in naam van het gou vernement geantwoord heeft op de vragen van de leden der permanente commissiedat de zitting der algemeene raden kalm was afge loopen dat de bijeenkomst der drie keizers een vredelievend doel en niets dreigends voor Frankrijk haddat de Duitschers te Belfort geen enkel nieuw versfcerkingswerk hadden aan gelegd, maar overigens het regt hadden, om te maken dat het onderpand, hetwelk zij hadden, hun zoo veel rust als mogelijk was opleverde dat de barakken in de vier departementen, die het langst door de Duitschers zullen bezet blij ven, tegen het einde van September klaar zullen zijn; dat het vijfde halve milliard den 7en September zal betaald zijn en de ontrui ming der twee departementen den 22en Sep tember aanvang zal nemen; dat het gouver nement aan de Bonapartische bladen heeft herinnerd, dat de staat van beleg nog voort duurt en dit, zoo noodig, zou doen voelen. De commissie heeft zich over die inlichtingen zeer voldaan getoond en zich, op een inter pellatie van een lid over de instelling van een tweede kamer, onbevoegd verklaard om over die questie te spreken. Het gouverne ment heeft geen enkel wetsontwerp ingediend. De nieuwe wet in Engeland op het ver- koopen van sterke dranken, waarbij o. a. een streng politietoezigt op de herbergen wordt ingevoerd en de tijd van openen en sluiten vastgesteld, met zware straffen tegen de over treders, alsmede de vervalsching der ten ver koop bestemde waren zooveel mogelijk tegen gegaan wordt, is op verschillende plaatsen van Engeland zeer ongunstig ontvangen, zoo wel door de herbergiers als door de geregelde bezoekers der kroegen en tapperijen. Reeds voor eenige dagen werd per telegram melding gemaakt, dat die wet te Maidstone en te Exeter aanleiding had gegeven tot oproeren, waarbij de vensterruiten bij bakkers en slagers ingeworpen waren; in laatstgenoemde plaats hebben later weder ongeregeldheden plaats gehad. Den gansehen dag was het in de stad woeliger geweest dan naar gewoonte en de pogingen der politie om een beschonken persoon in hechtenis te nemen, verwekten des avonds eene uitbarsting en een gevecht, hetwelk eerst des nachts te twee uur tot een einde kwam, nadat de politie bij herha ling versterking had ontvangen, en de bezet ting onder de wapenen gekomen was. De Times bevatte een artikel over de in het oog loopende ongeljjkheid, welke heerscht in het uitspreken van vonnissen die door overheidspersonen gewezen wordeneene on gelijkheid die eigentlijk onregtvaardig is. De groote speling tusschen minimum en maxi mum van het vonnis geeft aan de bedoelde overheidspersonen een willekeurige magt, waar van het gebruik afhangt van den luim, het gestel of de bijzondere gevoelens des regters. Zoo vonnisde een City-al derman, tevens lid van het Parlement, een woesten deugniet, die eene vrouw op straat een slag in het aan- gezigt gaf en een der voorbijgangers, die hem daarover aansprak, al de tanden uit den mond sloeg tot zeven dagen gevangenisstraf; en een overheidspersoon in het westeinde der stad veroordeelde een huurkoetsier tot drie maanden dwangarbeid (zonder de keus van boete te betalen), omdat hij een paard zoo danig afgejakkerd had, dat'het beest wagge lende op stal kwam, dadelijk ging liggen en drie uren lang steunde. Het is bijna niet te gelooven dat het berigt in de dagbladen, zoo als het daar voorkomt, juist is. De dagbladen houden zich druk bezig met 't bespre ken der arbeiders demonstratiën te Amsterdam, Tal van bijzonderheden worden gemeld en daaronder deze, dat de aanvoerder of liever de redenaar voor de werk- lieden is zekere Van der Hout, wiens levensloop wij uit t T' aderland overnemen. Isaac Salomon van der Hout, die thans zijn heil zoekt bij de /proletariërs', werd in 1863 door den toenmaligen burgemeester van Am sterdam, Messchert van Vollenhoven, met een oranjelint, waarop het woord ^volksredenaar," begiftigd, omdat hij zoo vaderlandslievend en opregt den burgemeester had toegesproken ter gelegenheid van de feesten, bij de herdenking aan de gebeurtenissen van 1813 gege ven. In het toen nog niet geheel voltooide Volkspa leis sprak dezelfde Van der Hout, met het symbool van zijn patriotisme als sjerp omgeslagen, de werklie den van de fabriek van van Vhssingen en van Heel toe en alles ademde geestdrift voor Oranje en voor het aderland. Van der llout echter, die geen ambacht schijnt geleerd te hebben, vond in zijn patriotisme waarschijnlijk weinig materieel voordeel en zocht iets anders om naam te maken. Ra als sjouwer te heb ben gezwoegd en als kermisuitroeper aan een „wel- ingerigte loge" zijn oratorisch talent wat te hebben ontwikkeld, trad hij in 1871 plotseling als volbloed Internationaal op bij het congres der werklieden te Amsterdam. Daar schreeuwde hij nog harder dan de Gentenaar Karei de Boos (wegens verduistering van gel den korten tijd daarna in de dagbladen bekend ge maakt) over kapitaal en arbeid, over regten en pligten, over onderdrukking en geweld. Doch toen in een der te Amsterdam verschijnende Israëlietische weekbladen het gedrag van Van der Hout sterk werd gehekeld en men hem toeriep, dat hij zich schamen moest, voelde de ex-patriot weder wat van zijn oude overtuiging op wellen en schreef hij in een ingezonden stukje, dat het zoo erg niet gemeend was en dat hij het nooit weer zou doen. Spoedig echter heeft Vein der Hout zich we- an(ïere gedachten laten brengen, want thans is hij lid van den Bondgenoodschappelijken Raad der In ternationale en leider der manifestatiën te Amsterdam. Of hij het geschenk van den heer Messchert nog be waard heeft? Daar het over eenige weken twee eeu wen zal geleden zijn, dat Jan van der Ileyden zijn eer ste proeve met de slangbrandspuiten heeft genomen, heeft men, gedachtig dat wij in een tijd van optogten en feestelijkheden leven, het denkbeeld opgevat den herinneringsdag aan deze uitvinding feestelijk te vie ren. De brandmeesters en verdere hoofden der brand weer alhier zijn voornemens daaromtrent eene verga dering te beleggen. In de vorige week was zekere D. B., uit Willige Langerak, in den Doelen te Schoon hoven bezig met het snoeijen van boomen, toen hij het ongeluk had van den ladder te vallen, met het achterhoofd en den nek juist op een daaronder staande ijzeren bank. Binnen weinige oogenblikken was de deerlijk verwonde een lijk. Hij was een oppassend huisvader, die zijne drie nog jonge kinderen nu geheel ouderloos achterlaat. Uit Deventer wordt ons van 29 Augustus gemeld: Terwijl heden nacht een vracht rijder van de Goorsche jaarmarkt naar deze stad terug keerde, is een 15jarige knaap, die voor op den wagen zat, daar afgevallen en het rad hem over het hoofd gegaan. De ongelukkige bleef op de plaats dood. van den 3Oen Augs. tot en met den 2en Sept. 18 72. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren den 2, Cornelis, z. v. Karei Mul der en Klazina Otte. Overleden: den 1, Maria Gunst, 9 j., d. v. Jan Gunst overlen Johanna Magdalena Re- mijn; Wilhelmina Johanna Vincentia Callen- fels 44 j., geh. met Marinus Johannes de Jongh. ADYERTENTIiËN. Geboren te Kloetingen 29 Aug. 1872, JOHAN GERHARD, zoon van D. MOOJEN en A. P. MOOJENFehr. Heden overleed na een langdurig lijden, in den ouderdom van bijna 44 jarenmijn ge liefde echtgenoote WILHELMINA JOHANNA VINCENTIA CALLENFELS. Goes, M. J. de JONGH. 1 Sept. 1872,

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2