1872. N°. 103. Zaturdag 31 Augustus. 59ste jaargang. Gebruik van Melk en Vleeseh. BINNEIMLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. COIIRAIW GOESSCHF Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel gèplaatsl. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1—S regels ÏV/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vmjdag avond uitgezonderd op feestdag'en Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. De BURGEMEESTER van GOES brengt hiermede ter openbare kennis, dat het Mond- en Klanuwzeer zich meer en meer in déze gemeente uitbreidt en her innert de ingezetenen aan zijne meermalen gedane uit- noodiging, welke hij door deze herhaalt, om toch met de meeste voorzigtigheid te werk te gaan bij den aan koop van Xuivcl en Vleeseh, en vooral geen Mellt te gebruiken, dan nadat die zal zijn gekookt. Goes, den 30 Augustus 1872 De Burgemeester voorno.emd M. P, BLAAUBEEN, GOES, 30 Augustus 1872. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Oom missiën, be last met het examineren van hendie eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker wen- schen te verkrijgenzitting zal houden op Dingsdag 3 September e. k. en volgende da gen te Amsterdam. Wij hebben van het departement van finan- tiën ontvangen de staten van de in- uit- en doorgeroerde voornaamste handelsartikelen, ge durende dé maand Junij 1872, welke staten aan ons bureau voor belangstellenden ter in zage liggen. Gisteren avond zijn de soirees en heden morgen de matinees amusantes in de Socië teit alhier geopend. De naam van Bamberg is reeds voldoende om een succès te waar borgen. Maar ook de overige leden van het uitvoerend gezelschap hebben door hun spel een gunstigen indruk op het aanwezige pu bliek gemaakt. Wij vestigen de aandacht op het bijzonder programma voor heden avond en op dat voor aanst Maandag. Wij twijfelen niet, of ook op de overige dagen en avonden zal een uitgezocht program ma, gevolgd door eene goede uitvoering, het publiek bevredigen en voortdurend vele be zoekers lokken. De Brielsche hoofdcommissie voor de feest viering van 1 April 11. is van haar voorne men om het op te rigten monument te doen maken van zink, galvano-plastiek met koper gedekt, teruggekomen. Zij heelt thans beslo ten, een bronzen beeld te doen gieten. NR. Ct.) De volgende publicatie is den 27en Augus tus te Amsterdam afgekondigd. De Burgemeester van Amsterdam, in ervaring gekomen zijnde, dat in den laat- sten tijd hier ter stede, zonder zijne vergun ning, optogten zijn gehouden; herinnert de ingezetenen aan artikel 94 der algemeene politie-verordeningluidende als volgt Het is verboden serenades te geven of op togten te houden, zonder vergunning van den burgemeester en noodigt de ingezetenen uit, door het getrouw nakomen van bovengemelde bepaling, tot de handhaving der goede orde mede te werken. (Hbl. In de Arnst. Ct. leest men: »Eenige bladen geven, op gezag van een Haagschen correspondent van den Tempste kennen, dat het bijeenkomen van het congres der Internationale te 's Gravenhage twijfelach tig is Het Parijsche blad is kwalijk inge licht. Wij kunnen verzekeren dat alle toebe reidselen worden voortgezet om de vergadering op den daartoe bepaalden dag te doen aan vangen." Van de gisteren morgen ten 6 ure van Amsterdam naar Gorinchem vertrekkende stoom boot Stad Gorinchemgezagvoerder Belzer, is even buiten de stad, nabij omwal," de stoomketel gesprongen, waarbij de boot uit eengeslagen en gezonken is. De passagiers zijn ongedeerd aan wal gebragt, doch de ka pitein is gewond naar 't gasthuis vervoerd terwijl ook eenige manschappen brandwonden hebben bekomen. De machinist is in het water gesprongen en ongedeerd gebleven. Nv. d D.) De Gemeenteraad van Nijmegen heeft de subsidie aan het burgerlijk armbestuur met 1000 verminderd, om te kennen te geven, dat hij toepassing wenscht van het beginsel volgens hetwelk burgerlijke armenzorg uitzon dering, kerkelijke of particuliere regel moet zijn. Van Almelo wordt dd. 27 dezer gemeld De werkstakingen zullen waarschijnlijk wel dra ophouden, aangezien de arbeiders van de firma C. Cardinaal Lz. het werk hebben her vat, en naar men ons mededeelt, zullen ook die der andere fabrieken weldra weder werk zaam zijn, doordien de werkgevers, naar men zegt, den eisch van loonsverhooging zullen toestaan. Aan de Pr. Br. en Asser Ct. wordt uit Arasterdam nog het volgende gemeld: »Naar wij vernemen, zullen door de hier bestaande afdeeling der Internationale overal te dezer stede requesten ter teekeniDg worden gelegd, waarin opheffing der geformuleerde grieven wordt gevraagd, om die te gelegener tijd aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in te zenden. De werkstakende gezellen der drukkerij van de heeren Roeloffzen en Ilübner houden heden (Zondag) een algemeene vergadering in het locaal Neêrlands Werkman met hunne vrou wen. De vergadering is druk bezocht." Men schrijft uit Venlo van 26 Augustus: Door den staat is aan de gemeente Venlo een perceeltje grond nabij het zoogenaamde »het Zand" te koop gevraagd om het stationsplein te vergrooten die grond is slecht en geen 800 de hectare waarddesniettemin taxeert en durft de gemeente er voor te vragen 30,000 de hectare, omdat de staat die noodig heeft, en waarschijnlijk wel uit erkentelijkheid, dat de gemeente onlangs van het domein meerdere uitnemend goede gronden en van groote waarde, deels voor niet, deels voor eene zeer geringe som en verre beneden de waarde, heeft bekomen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft aan mr. B. O. Cau, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als burge meester van Zieribzee, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Z. M. heeft, met 1 Sept. e. k. aan C Cornells, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Breskens. Kerkelijke Zaken. Beroepen te St Maartensdijk ds. D. H. Teljer pred. te Hillegersberg. Bedankt voor Dalfsen (foor ds. G. Doedes. pred. te Biezelinge; voor Domburg door ds. E A. Lazondér, prqd. te Berkel en Bodenrijs. Door het kiescollegie te Bath is tot predikant ge kozen de heer Janssen, thans te Vrouwepolder. Voor dit beroep wordt dispensatie vereisebt van de verplig- ting tot tweejarige vervulling der eerste predikantsplaats. Aangenomen bet beroep naar Baarland door ds. IV. J. Wouters te St. Antboniepolder, BESTEDING. De gewone onderhoudswerken aan bet Calamiteuse Waterschap Anna, zijn gisteren aangenomen dooi' Ahra- ham Marinus van Oosten, aannemer te Colijnsplaat, voor t 3825.- Ons vorig nommer bood door de opname van het raadsverslag geene ruimte aan voor de rubriek Buitenland en wij waren genood zaakt, hoewel tot ons leedwezen, deze achter wege te laten. Wij haddén eene beschouwing geschreven over de St. Bartholomeus-nacht, wiens 300jarige herinnering jl. Zaturdag was aangebroken. Andere belangrijke bérigten moes ten méde achterwege blijven, doch de beraad slagingen en besluiten van onzen gemeente raad, achtten wij voor onze lezers van meer dadelijk gewigt. Het groote onderwerp der buitenlandsche pers is de aanstaande bijeenkomst der keizers van Rusland, Oostenrijk en Ouitschland, en de geruchten van zaken, welke in die bij eenkomst zullen besproken worden, vermeer deren met den dag. Terwijl men langen tijd waande, dat de vrede van Europa het voor name of eigenlijk eenigé punt van bespreking zou zijn, worden dagelijks andere artikelen daaraan toegevoegd. Zoo bijv. beweert de Weener correspondent der Carlstulier Zeitung dat keizer Frans Jozef zich bij keizer Willem voor den voormaligen koning George van Jf»u- nover in de bres zal stellen, naar men ver moedt met het doel om den onttroonden vorst de vrije besch kking over zijn vermogen terug te geven, dat nog altijd onder beheer van den Pruissisehen minister van finantiën staht. Bedoelde bezittingen zijn echter met mede werking van den Pruissisehen landdag in be slag genomen, en dus kan dit beslag alleen door eene wet worden opgeheven. De berigt- gever staat bekend als iemand die uit goede bron put en wiens mededeelingen vertrouwen verdienenmen zou anders alligt geneigd ?jju ook deze mededeeling als een volkomen on gegrond gerucht te beschouwen. Omtrent de wereldtentoonstelling, in 1$73 te Weeneii te houden, verneemt men, dat behalve uit alle Europesche staten, ook uit Perzie en Japan aanzienlijke inzendingén worden tegemoet gezien. De mikado van Japan had, zoo wordt er bij vermeld, aau de Oostenrijk- scke regering medegedeeld, dat hij zijnen neef Niplion en zijnen minister Teraschima aange wezen had om hem bij de plegtigp opening der tentoonstelling te vertegenwoordigen, Ook Jeruzalem zal aan de tentoonstelling deelne men. Te Konstantinopel hebben de overheids personen der heilige stad" besloten alles bijeen te brengen en op te zenden wat geschikt is om op die tentoonstelling aan Turkije eene eereplaats te doen toekomen. In Kusland is zooveel valsch bankpapier in omloop, voornamelijk in Odessa, dat de regering uit St. Petersburg politie-beambten heeft afgezonden, om de, misdadigers op te sporen. Bij onderzoek in het binnen- of bui tenland moet men tot dè overtuiging zijn gekomen, dat door de Poolsehe emigranten van 1863 en 1864 die misdadige tak van nij verheid op groote schaal wordt gedreven en onlangs de fabriek van Russische hankbillètten in Egypte gevestigd was. Die ontdekking zou

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1