1872. N°. 102. Donderdag 20 Augustus. 59itc jaargang. Op be Serin is. BIJ DIT NOMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BEKENDMAKINGEN BINNENLANDSCHE BERJGTEN. (iOÏSMÜI CM RAW. De uitgave dezer Courant gesciiiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone ad verten tien worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels h /l, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. van h.et Gremeente-besturar. Personele Belasting-. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat het kohier van het PERSONEEL voor het 1ste kwartaal no. 2 voor deze gemeente van het dienstjaar 18721873, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Goes, den 27 Augustus 1872. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Gemeente Begrooting-. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES ver wittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente, dat de BEGtBOOTING der plaatselijke inkom sten en uitgaven voor het jaar 1873, door hen, ter vol doening aan art. 203 der gemeentewet aan den gemeen- Leraad, in zijne openbare vergadering van gisteren is aangeboden en op de secretarie dezer gemeente neder- gelegdalwaar zij van heden af tot den 12 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Goes, den 28 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 Augustus 1872. De liberale Schager Courant schreef voor eenige dagen nagenoeg 't volgende Indien wi] de laatste 24 jaren met de jaren van 18241848 vergelijken, toen voor namelijk de invloed der conservatieven zich deed gelden, dan valt die vergelijking niet ten voordeele der conservatieven uit. In dat tijdperk werden de bloeijendste provinciën tengevolge van wanbestuur, van ons geschei den werd onze schuldenlast met 200 milli- oen gulden vermeerderdwerden geloofsver volgingen tegen de afgescheidenen ingesteld en heerschte nepotisme op onbeperkte wijze." Wij zouden niet gaarne al die beschuldigin gen onderschrijven, en met eenige degelijke historiestudie zou men zeker wel anders oor- deelen. De N. G. Ct. zegt over 't bovenstaande »Het is waarlijk curieus, dergelijkeu uit val te lezen in een liberaal blad." En met regt, 't is curieus, 'tis zddzaam, zulk een oppervlakkigen uitval in een liberaal blad te lezen. De conservatieve bladen maken heel dik wijls gebruik van oppervlakkigheid en on juistheid als 't hun partij maar dienen kan maar 't is waarlijk curieusdergelijken uitval te lezen in een liberaal blad." Wij danken de N. G. Ct. voor deze open hartige bekentenis. 't Vervolg van baar artikel geeft de bevesti ging harer eigene bewering: In plaats van zich aan eene degelijke studie te wijden, in plaats vau wel doordachte stuk ken te bestrijden, bestrijdt zij stellingen als in bovenstaand artikel der Schager Courant zijn verkondigd, doch die door de liberalen niet onvoorwaardelijk gedeeld worden; en met eene oppervlakkigheid en verdachtmaking, die ons doen zien, voor welke groote dingen de N. G. Ct. in staat is. De szamenflansing" (lees: vereeniging) van twee natiënde Noord- en Zuid-Nederlan ders, was, volgens haar, een werk van 't li beralisme. Eere aan den Goesscben geschied kundige die ons ook dat weer geleerd beeft NB. Het Weener-Oongres liberaalHeilige vorst van Metternich, de N. G. Ct. beeft de ontdekking gedaan, dat gij liberaal waart!! Vorst van ivi etternicbvoorzitter van 't Wee- ner-Congres, waarop Nederland en België vereenigd werdenbeeft zijn gansche leven besteed aan 't bestrijden van 't liberalisme en toch zegt de iV. G. Ct., dat de vereeniging van Nederland en België aan de liberalen moet worden geweten. Grooter dwaasheid kon de N. G. Ct. niet verkondigen. 2o. Op die onwaarheid voortredeneerende krijgen de liberalen ook weder van de schei ding van Nederland en België de schuld Natuurlijk was er geen vereniging geweest, dan ware er ook geen scheiding gekomen. Maar in de redeneering der N. G. Ct., moest ze nu met die scheiding zeer in baar schik zijn. Als gevolg dier scheiding kreeg Nederland o o o o eene vermeerdering van schuldenlast te dragen van meer dan 200 millioen gulden. Ook weer volgens de N. G. Ct., de schuld der liberalen. Maar wat denkt zij toch van bare lezers? Kunnen wij bij ome lezers zoo weinig ge schiedkundige kennis veronderstellen, dat wij de feiten zouden moeten uiteenzettenom aan te toonen, dat de N. G. Ct. ook hier weer onwaarheid vei kondigt? We geloofden een oogenblik, dat ook de vervolging der afgescheidenen aan 't liberalis me zou geweten worden. Maar, ofschoon ze nog al vindingrijk is zoover durfde de N. G. Ct. zich niet wagen Toch gebruikt ze de gegronde beschuldiging tegen haar partij weer als een middel om op 't hart der eenvoudige zielen te werken. Bewonder baar vernuftSprekende over de vervolging der afgescheidenen zegt ze „Voorzeker betreuren ook wij de maatregelen tegen de afgescheidenen destijds genomen. Maar mag men voor die houding van enkelen'' (lees: bijna allen), „de geheele conservatieve partij aansprakelijk stellen Ook toen gingen verschillende stemmen op, die die houding laakten Maar bovendien hoe handelen de zich noemende liberalen zelf in zake het onder wijs? Wordt door hen niet een, zij het ook ver momde, toch oneindig erger vervolging tegen het geloof ingesteld, door hun gebruik of liever misbruik maken hunner kunstmatig verkregene meerderheid, om niettegenstaande de. vrijheid van onderwijs bij de Grondwet gewaarborgddie vrijheid tot ironie te maken voor eiken ouder(?) die zijne kinderen een on derwijs wil doen genieten, waar de godsdienstige ontwikkeling gepaard gaat met het aanleeren van al- gemeene kundigheden?" (Wat van die godsdienstige ontwikkelingen algemeene kundigheden komt, weten velen bij ondervinding). „Waarlijk op het gebied van eerbiediging der godsdienstige meening van anderen, ook van Christenen, mogen de liberalen wel zwijgen. Willen zij daarover medepraten, laten zij dan eerst den druk op het christelijk onderwijs, door den hef boom van het geld daarop gelegd, uit den weg ruimen. We merken bierbij op, dat die schooljon gens-verdediging: »ik beb dit gedaan, maar gij bebt dat gedaan", al heel ongelukkig is. Yele bewoners van Zuid-Beveland herinne ren zich nog boe men te paard en gewapend de afgescheidenen vervolgdeen de N. G. Ct. zou 't willen doen voorkomendat deze han deling der conservatieven slechts gelijk staat met de belemmering der bijzondere scholen in den tegenwoordigen tijd Dat is eene wijze van voorstelling, een strijd, bet Dagblad waardig. We zouden ons dan ook tegen zulke wapenen van bordpapier niet strijdvaardig houden als niet verwacht kon wordendat sommi gen die wapenen voor zuiver staal aanzien en, zooals d3. de Jonge zegt: door een wij- nig gemoedelijkheid van tijd tot tijd, door ietwat godsdienstige tint misleid worden. Daarom is 't niet kwaad, dat we eens tikken tegen die wapenen der N. G. Ct. dat we er eens de deugd van beproeven. De klank zal doen hoorendat 't bordpapier is en anders niet. 't Lust mij het jaarfeest van de huurt eens af te malen. (L. Rotgans). „Op de kermis" schreven wij liieiboven en bijgevolg moeten wij wat van de kermis mededeelen. Veel is er nog niet van te zeggen. De pessimisten, de menschen, die de zaken wat don ker inzien, zeggen, dat de kermis niet veel wezen zal, en 't weer was aanvankelijk niet gunstig. Maar die heeren vergissen zich wel eens meer. Het is waar er is niet eens eene comedie, en dus we kunnen nergens heen. Maar, er schuilt wel wat overdrijving in aie bewering; want zoo ge een gepast genot wilt genieten, dan is toch zeker de tent van den lieer Coppejans wel een bezoek waard. Reeds het uiterlijk der tent toont iets deftigs, iets fatsoenlijks, dat bevestigd wordt ais men kennis maakt met den directeur en zijne familie. En dat de heer Coppejans reeds op Maandag avond de weeskinderen tot een bezoek uitnoodigde en bijna uitsluitend voor hen eene voorstelling gaf, het strekt hem tot lof, en het zij hem eene aanbeveling. Zoodra ge de tent binnentreedt maakt 't goed bezette orchest een aangenamen indruk, die door de kunstige toeren van den heer Geiler t nog verhoogd wordt. Die toeren hebben de verdienste van, zonder ijzingwekkend te zijn, wat een beschaafd pu bliek niet meer begeert, ons te toonen, wat de mensch door oefening vermag. De werkzaamheden op een dun en slap ijzerdraad kunnen niet anders dan de bewondering van iedereen wekken. Ook de bniten- tewone dressuur van den hond Moustapha is bewon- eringwekkend, en zoo gij verder de uitgebreide voor stelling bijwoont, dan zult ge moeten erkennen, dat de kunstreis door de wereld inderdaad belangwek kend en leerzaam is, en zie, dat laatste kan men niet van alle kermisvermakelijkheden zeggen. Wij wen- schen den heer Coppejans een ruim bezoek toevan de tenten of „spellen" gelooven wij dat de zijne de voorkeur verdient. In de tent zijn ververschingen ver krijgbaar. Naast, de tent van Coppejans staat die van den Ara bier Sidi Hassan. Voor liefhebbers van zware toeren schijnt daar de plaats te zijn. Ziedaar alles wat wij van den man der woestijn weten te zeggen. Wat verder op de Beestenmarkt heeft men de tent van Spork met de geleerde hondjes Lelie en Norma. Ze zijn ten volle een bezoek waard; Hondjes die kaart- en domino-spelen, zijn interessant genoeg al ware het maar om eens op te merken, dat oefening zelfs het redelooze dier tot verrigtingen kan brengen waarvan de menschen zich het monopolie toeëiger.en. 't Bewijst dat ook de mensch door oefening, door ont wikkeling, zich het meest volmaken of veredelen kan. De overige tentjes zijn het spel van Ledderom en een opstand van moeder Bertelsen. Die namen hebben iets eigenaardigs; ze doen denken aan ietsmaar toch schijnt het, dat men hier voor zijn entrée slechts eenige ballen krijgt, waarmede men zich het zonder ling genot kan verschaffen op vorstelijke en in hoog aanzien zijnde personen te werpen; en, zöo gij ze raakt, krijgt ge een geschenk. Voor iemand die er nu liefhebberij in heeft om koningen en vorsten met ballen te gooijen, zonder dat ze echter daardoor doo- delijk getroffen en van de aarde verdelgd worden, moet dit „onschuldig" vermaak (zooals de directeur dat noemt) enorm vermakelijk zijn En behalve het gewone aantal wafel- koek- galan terie- en andere kramen, waarbij wij de kraam van Denevers met regen- en zonneschermen, wandelstok ken, enz en de messenkraam van George Muller niet vergeten mogen, henevens de carousels is de pret bui tenshuis uit Binnenshuis heeft men gelegenheid 3 vermakelijk heden bij te wonen, bestaande in matinées en soirees amnsantes of musicales. Onze stadgenoot Van den Ende in de sociëteit heeft Bamberg geëngageerd (en men weet: bon sang ne peut mentir). Bamberg behoeft geene aanbeveling. De extra-voor stellingen op Vrijdag en Maandag avond vooral zullen genotrijk zijn. Dat men dan zoo'n poging steune, op dat niet meer en meer de bekwame artisten van onze kermis wegblijven. Door den heer Van den Dungen in Bellevue is de familie de Haas geëngageerd. Van vroeger bekend, twijfelen wij niet of ook de heer v. d. Dungen zal in een ruim bezoek de noodige ondersteuning vinden. Er worden vaudevilles, tooneeistukjes, muziek en zang gegeven, „Mein Liebchen was willst du noch mehr?" Dit geldt ook van den heer Hartman, die de familie Boesnach heeft geëngageerd. Ook daar wenschen wij een druk bezoek. 'tls niet de kermis, die onzedelijkheid kweekt;'thangt alles af van het gebruik, dat de kermisgangers van de kermis maken. En moet op prijs worden gesteld

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1