1872. N°. 101. Dingsdag 27 Augustas. 59ste jaargang. Vertrek der Oost-Indische landmail. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COUBMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VEEG ADERING van den A der G1EMKMXVM GO JES, op DINGSDAG den 27 AUGUSTUS 1872, des avonds ten 7ï ure. 1. Mededeelingeningekomen stukken. 2. Aanbieding der begrooting voor 1873. 3. Benoeming eener Commissie tot onderzoek enz. der rekening van het armbestuur. 4. Wijziging van het plan van rooijing in het ge dempte gedeelte der vest (Noordzijde). 5. Verzoek van den heer E. L. van Mervennee, om nog 1 Are grond in eigendom. 6. Wijziging der voorwaarden, waarop aan J. E. W. van den Dungen grond is afgestaan. 7. Aanvrage van G. J. van der Weel om grond in erfpacht. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, den 30 Augustus 1872, pet eersten trein naar Roosendaal. GOES, 26 Augustus 1872. Door den minister van finantiën is eene cir culaire gezonden aan de inspecteurs der regis tratie en domeinen waarin deze verzocht worden om de ambtenarenbelast met het zegeldebiet, aan te schrijven alle klagten, die omtrent de kwaliteit van zegelpapier bij hen mogten inkomen, aan de inspecteurs mede te deelen, die den minister daarvan verslag zullen geven. Deze circulaire beeft haar oorsprong te danken aan hernieuwde klagten over de kwaliteit van het zegelpapier. Volgens een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 19en de zer, kunnen de deurwaarders de processen- verbaal der door hen gehouden verkoopingen van roerende goederen bewaren, en zal de Algemeene Rekenkamer voortaan genoegen nemen met het overleggen van behoorlijke afschriften der bedoelde processen-verbaal. De kosten dier afschriften, op gezegeld pa pier te schrijven, zullen derhalve door het Rijk in uitgaaf worden geleden. Naar de Dordr. Ct. van goederhand verneemt, had de heer Bredius, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, reeds sedert eenigen tijd aan eene ernstige ongesteldheid lijdende, zich uit dien hoofde naar Carlsbad begeven, alwaar hij zich thans nog bevindt. Volgens de laatst ontvangen berigten nam hij meer in beterschap toe en hoopte hij eerlang geheel hersteld terug te komen. De Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuurzal eerlang behandelen het beroep van het bestuur der waterkeering van het calamiteus waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen polder Borsselen, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van 28 Junij 1872, no. 51, waarbij goedkeu ring is onthouden aan bet besluit van den dijkraad, betreffende het presentiegeld der leden van dien raad De Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Marine en van Koloniën zouden zich, volgens de N. R. C., heden naar Vlissingen begeven om de spoorwegwerken te bezigtigen. Uit eene goede bron verneemt men, dat bij den boekhandelaar A. A. W. Bolland al hier, een adres aan de tweede kamer ter tee- kening ligt, houdende verzoek van de koorn- molenaars in Zuid-Beveland, tot herziening van het belastbaar inkomen der koornmolens en diensvolgens tot vermindering der grond belasting dier panden. Wensehelijk ware het, dat dit door eigenaren van particuliere ge bouwde eigendommen, ook werde ondernomen, aangezien de kadastrale indeeling, voor zoo veel de classificatie betreft, aan vele zijden mank gaat. Ingez De kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen heeft een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche zgfken, waarin wordt aangedrongen op een spoedige exploita tie van het spoorwegtraject MiddelburgVlis singen. Het monument dat de Antwerpsche Geuzen- bond voor Marnix van St. Aldegonde, den dichter van bet Wilhelmuslied, zal oprigten bestaat, volgens het Belgische blad V Opinion in een obelisk (gedenknaald), die geplaatst zal worden op het kerkhof te Souburg. De dag der ont hulling is op 1 September bepaald. De gemeente Domburg is den 22 dezer, voor een groote ramp bewaard gebleven. Geheel onverwacht verspreidde zich in den namiddag een dikke rook langs een gedeelte der duinen, waarvan het helm waarmede deze voor het verstuiven zijn bezet, door een onbekende oor zaak in brand stond. Op enkele plaatsen scheen de vlam zich ook reeds te hebben medegedeeld aan het geboomte, dat, zoo al3 men weet, tot aan den voet der duinen groeit en het sieraad dier plaats is. Ook de bosschen van West- hove liepen groot gevaar, doch door spoedig van alle kanten aangebragte hulp heeft men het onheil nog weten af te wenden en den brand in zijn oorsprong gebluscht. Reeds vroeger was er sprake van de op- rigting van een Dienstboden Bond." Thans heeft mejufvrouw Heen concept-reglement voor zoodanigen Bond ontworpen en daarvoor plaatsing in de Versnapering gevraagd en ver kregen. Zij wenscht den Bond te maken tot één ligchaam om daardoor op de minder be kwamen en minder edelen gunstig te werken. Tot leden van den Bond zouden kunnen worden toegelaten zijdie gedurende vijf ach tereenvolgende jaren in één dienst niet alleen getrouw en eerlijk hebben gediendmaar ook als bescheiden, leerzame en de belangen der meesteressen voorstaande dienstboden zich be toond hebben. Dr. L. C. Levoir te Delft vestigt in de Delftsche Ct. de aandacht op het ook hier te lande aangevoerd geconserveerd Australisch vleesch. Hij noemt dat vleesch een zegen voor de volksvoeding. Het kan koud gegeten worden, des avonds met gekruide sausen, is dus altijd gereed en zoolang het blikje gesloten blijft, volledig tegen bederf beschut; zoo het blikje geopend is, blijft het na opsmelten in het heerlijke vet, in het warmste weder, onder ongunstige voorwaarden, minstens acht dagen in geheel onbedorven staat. Daarenboven is uit scheikundig onderzoek gebleken, dat de voedingswaarde van dit vleesch doorgaansgrooter is dan die van het inland- sche. Het vet, gemakkelijk te verteren, is zeer fijn verdeeld midden tusschen de vezels, die grover, maar veel malscher dan die van het inlandsche vleesch zijn. Men heeft dus alle reden om te voorspel len, dat dit voedingsmiddel grooten opgang zal maken, vooral bij ben, die op afgelegen plaatsen wonen en behoefte hebben aan een krachtige voeding. Ook ais versterkingsmiddel voor herstellen den is het in de Engelsche gasthuizen met uitstekend gevolg gebezigd. Den 22en Augustus hebben te Almelo we der op twee fabrieken de arbeiders het werk gestaaktzoodat het getal van hen, die zon der werk rondloopen, tot 1000 man gestegen is. Er bestaat geen uitzigt op spoedige toe nadering van een van beide zijden. De op gewondenheid is groot, en men vreest dat het zonder ongeregeldheden niet zal afloopen. Nog dien zelfden avond hebben reeds wan ordelijkheden plaats gehad, die zoo hoog lie pen, dat de schutterij werd onder de wape nen geroepen. De glazen bij eeuige fabrikan ten zijn verbrijzeld en ook aan het stadhuis bleef geen ruit gespaard. Eenige personen zijn gewond. "Vrijdagmiddag 4§ uur. Van daag is het rustig. Men verwacht heden avond weer on geregeldheden. De Commissaris des Konings is alhier aangekomen. Van Zutphen zijn 40 huzaren gearriveerd. Terwijl hier te lande, op enkele uitzonderin gen na, de beste verwachtingen worden ge koesterd omtrent de aardappelteelt van dit jaar en daarvan algemeen een zeer ruim be schot wordt te gemoet gezien, schijnt in En geland integendeel vrees te bestaan voor geheele mislukking van den aardappeloogst.' In den Londenschen Times wordt althans door een lid der centrale kamer van koophandel een treurig tafereel van de uitzigten van dien oogst in het Vereenigd koninkrijk opgehangen. De velden zouden naauwelijks de pootaardappelen voor het volgend saisoen leveren. Om goede melkkoeijen te verkrijgen zegt een Duitsch tijdschrift, is het van groot belang, de koeijen na het eerste kalven zoo lang mo gelijk te melken. De ondervinding leert, dat de koepen steeds omstreeks denzelfden tijd met melkgeven op houden waarop men ze na 't eerste kalven droogmaakt. Als men b. v. de koe, die na 't eerste kalven weer dragtig wordtin de vijfde maand droogmaaktzal bij 't volgende kalven de melk na vijf maanden of vroeger ophouden. Men raadt daarom aan een langen melktijd b. v. 87* maand of langermaar ook over vloedig en krachtig voedsel. Aan de berigten per mail uit Ned. Oost-Indie, loopende tot dd. 6 Julij jl., ontleenen wij het volgende: De regering heeft een nieuwen stap gedaan op den weg tot scheiding van de administra tieve en regterlijke magt op Java. Vier voor zitters van landraden zijn benoemd, te weten mr. C. Canter Visscher te Pasoeroean en Malang, mr. W. A. Brill, te Probolingo en te Loe- madjang, mr. F. J. Tipidall de Veer, te Demak en mr. F. Ooster te Kraksaan, Probolingo. Bij de regering schijnen ongunstige berigten omtrent de Delische expeditie ontvangen te zijn.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1