BUITENLAND. ambtenaren vrij van (le twee percent door- loopende korting op hun traktement; in deze dure tijden geen te verwaarloozen toeslag voor vele arme ambtenarenwaardoor zij weer eenige keeren meer in het jaar een stukje vleesch kunnen eten. Het wetsontwerp tot herziening van den census is zoo goed als gereed en zal spoedig na het openen der zit ting aan de Staten-Generaal worden aangeboden. De zaal van de Tweede kamer der Staten Generaal is weder voor de ontvangst der Volks vertegenwoordigers gereed. Zij heeft een gelieele restauratie ondergaan, welke thans voltooid is. Wij hopen, dat ook eenige leden van hunne breedsprakigheid zullen gerestaureerd zjju, op dat er wat minder gesproken en wat meer gehandeld worde. De directeur der Polytechnische school maakt bekend, dat hij, tot inschrijving voor de lessen van den op Maandag 2 September aanvangen- den cursus 1872/73, zitting zal houden in het gebouw der instelling, op Donderdag, Vrijdag en Zaturdag 29, 30 en 31 Augustus, van 10 tot 4 ure. (St. Ct.) De Staats Courant bevat het volgende ver slag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zeeland: »De tarwerogge en winter- en zomergerst hebben zich zeer schoon ontwikkeld en belo ven over het algemeen eene ruime opbrengst, hoewel die door de op eenige plaatsen nog al veelvuldig voorkomende doode, geschoten en brandaren en door de gevolgen der lege ring in Junij buitengewoon uiteenloopend zal zijn; zonder die legering had men een bij zonder rijken oogst kunnen verwachten. De uitkomst wordt zeer verschillend begroot. Men schat die: voor de tarwe (Austr. en Essex) op 30—38 hectol. p. heet (Zeeuwsche) 2228 rogge 27—35 wintergerst 40—50 zomergerst 3845 nu Van den haver heeft de zware veel geleden door de vroege legering. Over het algemeen schijnt echter toch eene opbrengst van 4045 hectoliter per hectare te kunnen worden ver wacht. De paardenboonen, hoewel minder welig op gegroeid dan ten vorige jare, beloven een goed gewas. De opbrengst wordt begroot op 2532 hectoliters per hectare. Witte en bruineboonen staan veel belovend. Men verwacht 24 a 26 hectoliter per hectare. »De erwten hebben in den bloeitijd nog al geleden en gingen vroeg tot versterving over. Ook was aanvankelijk het weder voor den oogst niet gunstig. De vermoedelijke opbrengst schat men op 2032 hectoliter per hectare. »Het koolzaad is bijzonder voorspoedig ge weest. Het schot kan op 3540 hectoliter per hectare worden berekend. »Ook het vlas is uitmuntend gelukt en le verde meestal een krachtig en vol gewas. In enkele streken schijnt de opbrengst van lijn zaad te zijn tegengevallen; daarentegen ver kreeg men elders bij verkoop te velde van ƒ400600 per hectare. »De meekrap staat weder niet zeer gunstig en zal slechts een middelmatig of gering be schot opleveren. De jonge planten zijn ech ter door den warmen zomer goed in den groei geraakt. De aardappelen gaven tot dusverre een ruime opbrengst; de ziekte begint zich echter, hoe wel laat, thans vrij algemeen te vertoonen, het geen bij de natte weersgesteldheid de gunstige verwachting van de late soorten' nog wel zou kunnen teleurstellen. Mangelwortels en suikerbiet hadden geen voor- deelige opkomst en schijnen in sommige stre ken vrij dun te velde te staan. Men verwacht slechts een middelmatige opbrengst. Paarden- penen staan voordeelig. »De klaver-, wikken- en lucernveldcn leveren buitengemeen veel voeder op. Men verkreeg 8000 kilogram hooi per hectare. »De graslanden blijven zoo ruim bezet als maar zelden het geval is; de hooilanden ga ven bjjna het dubbele van een gewonen oogst en het hooi is goed van hoedanigheid, Yan den pleiziertrein van Middelburg naar Utrecht hebben eergisteren circa 1000 perso nen uit de verschillende tusschengelegen plaat sen gebruik gemaakt. Wederom vernemen wij, dat bij de kinde ren in een gezin te dezer stede de tongblaar zich heeft geopenbaard. Onder begunstiging van zeer schoon weder en een frisscbe koelte had den 20 Augustus op de Westerschelde te Bath de aangekon digde zeilwedstrijd plaats van de Belgische jachtclub Union, waaraan verscheidene vaartui gen deelnamen. De Lincoln en de Watergeus bereikten het eerst de zwarte ton, waarlangs zij moesten omzeilen. Sedert lang, zoo sehrijft men uit Hansweert, bestond er bij de Protestanten alhier een groot verlangen, om even als hunne Catholieke broe ders, een geschikt locaal te mogen bezitten om gemeenschappelijk hunne godsdienstoefenin gen te houden. Deze wensch is dezer dagen, althans voor- loopig voor 9 maanden, verwezenlijkt, daar alhier eene Evangelische vereeniging is tot stand gekomen, die .door vrijwillige bijdragen van een 60tal belangstellenden in staat gesteld is eene woning te huren voor den godsdienst leeraar, benevens een locaal, en dit te doen inrigten om daarin des Zondags bijeen te ko men, en op de andere dagen de jeugd onder wijs te verschaffen. Reeds twee Zondagen is van deze gelegen heid gebruik gemaakt en heeft de talrijke op komst niet alleen het bewjjs geleverd van warme belangstelling in de Hervormde Godsdienst, maar tevens de hoop gegeven dat dit kleine begin een gelukkigen en gewenschten voort gang zal hebben. 't Schijnt, dat Middelburg al wat gevoel voor 't schoone en goede heeft tot zich wil lokken. Spraken we voor eenigen tijd over 't Xllde taal en letterkundig congres, vermeldden wij 'tplan van de Afdeeling Walcheren der Maat schappij van Landbouw en Yeeteelt in Zeeland, we hebben daarmeê niet alles gemeld wat er te genieten zal vallen. Immers we vernemen dat op Dingsdagavond 3 September in de zaal van het Schuttershof voordragten zullen ge houden worden door' Mevr. KleineGartman uit Amsterdam en de heeren Jan van Beers uit Antwerpen en Vrugtman uit Zutfen. Ook zal dan Middelburg's liedertafel zich een paar malen doen hooren en de heer Kirwald een paar composities voor piano uitvoeren. Wij kunnen betreffende de tentoonstelling nog meldendat alle voorwerpen, die op landbouw en veeteelt betrekking hebben, kun nen ingezonden worden voor den 29en Augustus bij den heer J. II. Snijders te Middelburg en dat ieder lid der Maatschappij het regt heeft naar de uit te loven prijzen meê te dingen. Men zal bezwaarlijk een feest kunnen aan wijzen dat eene zoo veelzijdige strekking heeft. Men verzoekt ons te melden, dat het in verschillende bladen gepubliceerde berigt, dat de kermis te St. Annaland niet zou worden gehouden, onjuist is. Men schrijft uit de legerplaats bij Milligen. Niet minder dan 6000 gewapenden begaven zich Zondagmorgen, niettegenstaande de daar in bestaande vrijheid, naar de plaats der godsdienstoefening, alwaar zij zich in carré rondom den leeraar schaarden. In deze carré hadden de niet ingedeelde en verdere officie ren als ook vele burgers plaats genomen. Het kerkgezang werd begeleid door de mu ziek van het 3e en 4e reg. huzaren, waar door de plegtigheid verhoogd werd. Ten 12 ure waren zij weder in marsch- tenu om zich in twee colonnes naar het in de nabijheid gelegen heideveld te begeven tot het houden eener groote parade. De heer J. P. Bredius, lid van de Tweede Kamer voor Dordrecht, is ernstig ongesteld. De rijksveearls J. J. U. Smits, te Deventer, die onlangs eene mondziekte bij eene vrouw waarnam, overeenkomende met die van het rund en waaromtrent de arts vermoedde, dat de oor zaak gelegen zou zijn in het gebruik van melk, afkomstig van eene koe, aan mondzeer lijden de, waarschuwt het publiek, nu de tongblaar in hevige mate onder het rundvee op de Bol- werksweide heerscht, tegen het gebruik van on gekookte melk tijdens het heerschen van het mond- en klaauwzeer bij het rundvee. Ver volgens beveelt hij de meikersen melksters ernstig aan, vóór het melken de handen naauwkeurig met olie of vet in te wrijven, vermits hem ter oore is gekomen, dat deze voor den mensch hoogst onaangename en zelfs gevaarlijke ziekte, ook bij het melken kan worden overgebragt. Eindelijk geeft hij den veehouders den raad, hun gezond vee een paar maal daags met een mengsel van een a twee lepels carbolzuur op een paar flesschen water, aan mond. neus en klau wen te wasschen. Men meldt uit Almelo dd. 21 Augustus: Gisteren morgen hebben de fabriekarbeiders van den heer Cardinaal alhier, door opruijing van een paar raddraaijers, plotseling den arbeid gestaakt, doordien men aan hun verzoek om een kleine verhooging van loon niet wilde vol doen. Naar men verneemt zijn ook de arbeiders van een paar andere fabrieken voornemens heden dit voorbeeld te volgen. Men vermoedt echter dat alles in der minne zal afloopen, daar men verneemt dat er eene schikking tusschen heeren fabriekanten en hunne arbeiders zal getroffen worden. 13 ESTEDING. Het boawen van een koffijhais voor den heer v.fd, Dungen alhier werd gisteren aangenomen door W. de Jonge voor 3200. In de laatst verloopen dagen zijn te Parijs en elders in Frankrijk weder zeer veel per sonen in hechtenis genomen, die in betrekking stonden met de Parijsche Commune of aan hare handelingen deelnamen. Gambetta's or gaan, la République francaise, is hierover zeer verbolgen, en laat zich ongeveer in de vol gende bewoordingen er over uit: Aanvanke lijk hebben wij niet willen gelooven dat men, na de verschrikkelijke kastijding der opstan delingen, tot nieuwe maatregelen van geweld toevlugt nemen en dusdoende het tijdstip ver schuiven zal waarop een verzoening der ge moederen zou kunnen verkregen worden. Tot dusver hebben wij van die inhechtenisnemin gen niet gesproken, omdat de leden van den Parijschen gemeenteraad zich tot de regering hadden begeven, om haar onder het oog te brengen, dat de voortduring van die arresta- tiën overal groote ongerustheid veroorzaakt, den haat en het wraakgevoel onderhoudt, en in Parijs eene stemming doet ontstaan, welke de hervatting der zaken belemmert, de rege ring in miscrediet brengt en Frankrijk bene vens de republiek benadeelt. Nu echter de regering genreehd heeft tot bedoelden stap te moeten overgaan, zullen wij haar doen opmer ken, dat zij zich door valsche voorstellingen laat bedriegen, dat zij onhandige vrienden heeft en zich, door weder zoo vele burgers van hunne vrijheid te berooven, groote ongelegenheid be rokkent; zij ga dus niet voort op den door haar betreden weg; zij late niet langer mis bruik van hare ligtgeloovigheid makenen blijve niet langer het offer van aanbrengers, die huurlingen zijn van de pretendenten, over welken niet genoegzaam toezigt gehouden wordt. Zij die thans tot strengheid aanraden, zijn de ware vrienden1 der regering niet; hun eenig doel ishaar in de oogen des volks ten gronde te rigten." De Fransche pers houdt zich nog altijd bezig met de aanstaande zamenkomst der drie keizers, en vele bladen willen nog steeds beweren, dat zij het gevolg is van bepaald vijandige denk beelden tegen Frankrijk. Het Journal des Débats vraagt echter: of die bladen opregt hunne meening uitdrukken, dan wel het onderwerp alleen mooi vinden om het te kunnen bezigen als een stormram tegen het gouvernement. Men weet overigens ook, dat enkele Duitsche hoofden, vooral na het succès der leening, be zeten zijn door de idéé fixe, dat Frankrijk zich krachtig toerust om revanche te nemen, en eiken morgen, als zij opstaan, aan knecht of meid vragen, of zij aan Frankrijk's oostelijke grenzen ook al de trom hebben gehoord. Het is ligt te begrijpen dat zij, onder den druk van zulk eene nachtmerrie, zich verbeelden dat de mogendheden, vooral Oostenrijk en Rusland, alleen op Frankrijk's bewegingen het oog heb ben. Het is echter aan te nemen dat, in de officiële kringen der Europesche politiek, men zich een naauwkeuriger en meer ware voorstel-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2