benoemingen. BUITENLAND. de volksgeest uitte, streng af. Die uiting toch verstoorde de orde en rukte het beeld der barm hartigheid, dat de gevoelige harten hadden opgerigt, onbarmhartig van het voetstuk en verbrijzelde het. Niet alzoo openbare zich het medelijden, niet alzoo uite zich de geestdrift. Er bestaat edeler wraak dan baldadigheden, die de volks menigte vernederen en de rust der ingezetenen verstoren. Wij hopen, dat de Goessenaars voor taan zich verstandiger zullen toonen en zullen inzien, dat er volstrekt geene eer of verdienste in ligt om eene weerlooze vrouw te bemoeije- lijken, die niets anders dan ver gedreven zucht voor regtvaardigheid kan ten laste worden gelegd. Ook hopen wij, dat de menigte het dwaze en nuttelooze van zulk eene straat-demonstra tie moge inzien en teruggebragt worden van andere plannen, waarvan zij, volgens ge ruchten, zwanger gaat, opdat eene betamelijke kermisvreugd niet moete wijken voor baldadig heden, die alligt de bedrijvers zouden kunnen brengen op de plaats, jl. Maandag door de veroordeelde maagd ingenomen. Het U. D. verneemtdat Z M. de Koning op het einde dezer maand, van HD. reis in Zwitserland, op het Loo verwacht wordt. Op den jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, 4 September aanstaande, zou Z. M. in de residentie zijn teruggekeerd. De Rijksmiddelen hebben over Julij jl. op- gebragt6.696,341,56^, tegen f 6,434,171,86a in 1871. De raming voor een maand be draagt /6,195,360,80. Gedurende de eerste 7 maanden van 1872 bragten de middelen op 45,463,525,371i, tegen 42,797,057,50^ over geljjk tijdvak in 1871. (Dagblad.) De Middelburgsche courant kan met zeker heid melden, dat de spoorweg van Middelburg naar Vlissingen niet op den 1 September zal geopend worden. Zoo die opening dit jaar nog geschiedt, zal dit zeker niet voor 1 Novem ber zijn. Naar wij vernemen zal op Donderdag den 5en September a. s., en dus gelijktijdig met het te Middelburg te houden Xlle taal- en letterkun dig congres, door de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen die op landbouw en veeteelt betrekking hebben. Zij zal geopend zijn van des voormiddags 11 tot des namiddags 6 uren. Het terrein der ten toonstelling is de weide van den heer A. J. Haman aan de singel bij den Seis-buitenbrug aldaar. Door den Raad der gemeente Bruinisse is besloten eene bijdrage van 200 te verstrek ken in de voorloopige kosten van den spoor weg Brouwershaven-Zevenbergen. Tot gelijk doel is door particulieren voor f 80 in geschreven. Men meldt uit Brouwershaven van 17 Aug. Met inbegrip van het door de hier wonende leden der voorloopige commissie voor den spoorweg van Brouwershaven naar Zevenbergen reeds op de lijst te Zierikzee ingeteekende, is tot heden hier aan vrijwillige bijdragen ingeschreven voor de voorloopige kosten ruim 500. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van heden daarvoor eene som van 500 toe gezegd, alzoo te zamen ruim 1000. Dat de appelen en peren duur ingekocht worden, bleek te Langerak b/z. de Lek, al waar bij de op 15 Augustus 11. gehouden openbare verkooping van boomvruchten, o. a. een boomgaard, groot ongeveer een hectare, werd verkocht voor den kapitalen prijs van J 556, behalve de kosten. Van Nieuw-Helvoet wordt geschreven, dat genomen proeven met de stoomdorsch-machine tot het dorschen van granen zeer goed vol doen. De groote zwaarte van locomobiel en machine (elk 2000 kilo) beletten echter er aan de overzijde van het Voornsche kanaal mede te werken. De vlotbruggen laten niet toe een zoo zwaren last er over te vervoeren en de nieuwe brug te Nieuwesluis is nog niet klaar. De heer Joh. Walbeekte Abbenbroek, had anders de eerste proeve, aan deze zijde van het kanaal, doen nemen met dorschen van erwten. Naar het Dagblad verneemt, zal aanstaanden Zondag te Amsterdam op nieuw een manifesta tie plaats hebben, georganiseerd door leden van de Internationale. Men wenscht een optogt op groote schaal te formeren, ten einde zich gezamenlijk naar de woning des burgemeesters te begeven en ant woord te vragen op het vroeger aan den politie agent overgegeven adres, aan het hoofd van het stedelijk bestuur gerigt. Wij achten 't uiet overbodig op te merken, dat deze en de vroe ger door ons gemelde demonstratie door de afdeeling Amsterdam in geen verband staan met 't aanstaande congres der Internationale. Te Zaandam bestaat het voornemen, eene vereeniging op te rigten met het doel, om door onderling overleg tüsschen patroons en werklie den het lot van den werkman te verbeteren en den invloed der gevaarlijke en verderfelijke beginselen van de Internationale zooveel mo gelijk te bestrjjden. Wij hopen, dat de vereeniging veel leden zal winnen. Zulke vereenigingen zullen beter werken dan een vervolging der Iuternationale. Aan de Standaard wordt medegedeeld, dat een der werkstakende gezellen van de heeren Roe- loffzen en Hubner te Amsterdam, op zijn ver zoek, weder in dienst is genomen en den arbeid heeft hervat. De overige gezellen blijven in hun werkstaking volharden. Op het dorp Herwijnen, en in bijna den ganschen omtrek heerscht de ziekte onder de varkens in vrij hevige mate. De aangetaste dieren sterven meest allen, of worden terstond afgemaakt. Het is eene uitzondering als er één de ziekte te boven komt. De beroemde hoogleeraar Peitenkofer te Munchen geeft den volgenden raad als voor zorg tegen de cholera: lo. onderhoud van de werkzaamheid der-, huid door eiken dag te zweeten; 2o. inademing van ozon; 3o. een vochtigen omslag om den buik (zoogenaamden Neptunus gordel), tot bevordering der spijs vertering 4o. ligchaamsbeweging en 5o. diët, vermijding van alle schadelijke spijzen en dranken. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kanton- regter te Cortgene E. P. van Hoboken, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Heden morgen had in de kerk der R. Catholieke Ge meente alhier eene plegtigheid plaats. Onze stadgenoot de weleerw. heer F. B. van Delft célébreerde zijn eerste mis. Ben tiental geestelijken en een schoone mis in een prachtig versierde kerk verhoogden den indruk dier plegtigheid. Te Dreischor is beroepen: ds. 11 L. Krom, pred. te Simonshaven c. a. Voor de vaceerende betrekking van hoofdonderwijzer aan de school voor nietbetalenaen te Edam, waaraan, behalve vrije woning, eene vaste jaarwedde van ƒ800 is verbonden, benevens ƒ150 voor eene bijzondere avondschool, hebben zich 45, herzegge 45 sollicitanten aangemeld. Blijkens de Nieuwe] bijdragen van Julij 1872 bedraagt het aantal vacante hoofdonderwijzersbetrekkingen in ons vaderland 36, en wel in Gelderland 7, Friesland en Overijssel 16, Noord--Brabant 4, Groningen 3, Zuid- Holland en Drenthe elk 2, Zeeland, Utrecht en Limburg elk 1. Vacatures voor hulponderwijzer of hulponder wijzeres zijn er 76, buiten die te Amsterdam. Ons zijn toegezonden de statuten van het Anti- schoolwetverbondnaar aanleiding daarvan zullen we in een onzer volgende nummers een enkel woord spreken. Hoe men in Frankrijk meer en meer tot de overtuiging komt, dat 't onderwijs niet is, zooals 't behoorde te zijn, bewijzen de talrijke wenschen der arrondissementsraden ten gun ste van 't verpligt, kosteloos en leeken-onder- wijs. Men begint in te zien, dat er een groot onderscheid is tusschen ontwikkeling en schijn- beschaving, tusschen de kunst om bon-mots te debiteeren en heldere ideën te verkondigen. Maar de wet is nog altijd daar om die wen schen teleur te stellen. Zoolang zij niet afge schaft is, moet ze onvoorwaardelijk geëerbie digd worden. De regering heeft dan ook de handelingen, der arrondissementsraden nietig verklaard. De Nationale Vergadering, die voor eenige dagen met ontbinding werd bedreigd zit weer vaster dan ooit en geniet haar vacan- tie. De Pressenséde bekende afgevaardigde uit Parijs, heeft zich den vrijen tijd ten nutte gemaakt. Hij heeft met meesterlijke hand de partgen in de Nationale Vergadering getee- kend. Iedere karakterschildering toont de kunst des grooten meesters, en die zijn uitmuntende schetsen leest, zal tot de overtuiging komen, dat de mouarchalen gedurende de laatste zit ting moreel zeer verzwakt zijn. Bij gemis aan degelijk nieuws houden de Fransche bladen zich thans bezig met een nie tig voorval te Trouville. Eenige jeugdige Rus sen en een Franschman, de haven aldaar bin nenkomende in een Russisch jacht, riepen: Leve de keizerDie kreet werd gevolgd door het geroep: »Weg met den president der re publiek!" en door andere beleedigende uitdruk kingen voor den heer Thiersdie op dat oogen- blik op het strand stond. De heer Thiers heeft onmiddelijk aan den minister van buitenland- sche zaken per telegraaf van dit voorval ken nis gegeven, en deze moet met den Russischen gezant er over gesproken hebben. Volgens eene andere lezing hebben de Rus sen, die in het vaartuig waren, dadelijk ge protesteerd tegen den kreet ten gunste van den ex keizer en tegen den smaad den heer Thiers aangedaan, zoodat het alleen de Fransch man zou zijn, welke zich hieraan heeft schul dig gemaakt. De gansche zaak was niet der moeite waard, zegt de Siècle, om een president der republiek, een minister van buitenlandsche zaken en een gezant er eenige oogenblikken mede bezig te houden. Het voorval heeft men alleen te wij ten aan eenige jeugdige loshoofden, die wat te diep in 't glaasje gekeken hadden. Ziedaar alles. De Bonapartistische dagbladen en dat is het leerzame van het voorval zul len nu zeggen, dat het bondgenootschap van Rusland de prijs is van het herstel der Napo leontische dynastie. Waar de grooten rust nemenwerken de kleinen. Zaturdag bragt de telegraaf de eerste be- rigten omtrent ernstige ongeregeldheden, die te Belfast (I. rlaud) waren ontstaan. Van den 17en Aug. wordt daarover het volgende uit Londen geschreven: »Men verwacht heden avond nieuwe ongere geldheden tusschen de orangisten" en de »nationalen". Er heerscht te Belfast een groo te opgewondenheid. Gisteren duurde de opstand voort. Verscheiden ernstige botsingen hebben tusschen Protestanten en Oatholieken plaats gevonden. //Een der politie-kazernes werd heden och tend vernield. De commissaris van politie Bailey, een charge tegen het gepeupel gelas tende, werd gewond. In de oproerige dis tricten heeft men de huizen gesloopt en aan houdend wordt er ernstig gevochten." Deze berigten deelen verder mede, dat bij Bastlebar, te Tipperary, bij Cashal en te Kilkenny verschillende personen verraderlijk en gruwelijk zijn vermoord geworden. Eenige dagen geleden is de portier van een work house" op een geheimzinnige wijs verdwenen. Donderdagavond heeft een persoon, dien men weigerde in het workhouse" van Waterford op te nemen, een wanhopige poging aange wend om den concierge te wurgen. Hij is voor den regter gebragt. De Globe deelt omtrent den oorsprong der ongeregeldheden nog eenige bijzonderheden mede, waaruit blijkt, dat, toen de jaarlijksche processie der Fenians zich den 15n Aug. in beweging had gesteld, deze in Trinity-street in botsing kwam met een digt opeengepakte menigte, die haar den doortogt wilde versper ren, waarop een heftige strijd ontstond, die op Faills-Road werd voortgezet en waarbij het zóódanig steenworpen regende, dat de lucht er door werd verduisterd. Van geen der huizen in den omtrek bleef een ruit heel. De hevigheid dezer tooneelen zou die van 1865 nog hebben overtroffen. De Times, sprekende over de aanstaande ont moeting der drie Keizers te Berlijn, wil gaarne erkennen dat op die zamenkomst gehandeld zal worden over velerlei questiën van internati onalen aard. Maar 't blad kan niet gelooven dat de drie Vorsten eenig vooraf-beraamd plan zouden op 't oog hebben. Immers er is op

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2