COURANT. 1872. N°. 98. Dingsdag 20 Augustus. 59ste jaargang. PATENTEN. BEKENDMAKINGEN van h.et Gemeente-bestuur. Rooster van aftreding der Raadsleden. BRANDWEER. AANGIFTE VAN ZIEKTE. Vertrek der Oost-Indische landmail. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCU E De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone ad verten tiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 Julij 1872 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot vaststelling van den Rooster van aftreding van de Leden van aen Gemeenteraad van Goes, opgemaakt ter voldoening aan art. 28 der Gemeentewet. De Raad der gemeente Goes, Overwegende, dat bij de verordening tot vaststelling van den Rooster van aftreding der le den van zijn Collegie, vastgesteld den 27 Februarijl852, is gerekend op elf leden, en dat volgens dien Rooster zullen aftreden: in 1873 vier leden, in 1875 vier leden, in 1877 drie leden; dat naar aanleiding van de vermeerderde bevolking het getal raadsleden wordt gebragt op dertien en alzoo de verordening tot vaststelling van den Rooster van aftreding moet vernieuwd woiden. Gelet op de art. 27 en 28 der wet van 29 Junij 1851, (Staatsblad no. 85) en op de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 2 Julij 1860, no. 173, 2e afdeeling (bijv. tot het Staatsblad no. 196). Heeft besloten: a. vasttestellen den volgenden rooster van aftreding der leden van den raad der Gemeente Goes; in 1873 zullen aftreden 4 leden; in 1875 zullen aftreden 4 leden; in 1877 zullen aftreden 5 leden, en de verdere aftredingen in dezelfde volgorde. b. te bepalen, dat deze vernieuwing van den rooster niet van toepassing zal zijn op de thans in functie zijnde leden of hunne opvolgers. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, ingevolge artikel 28 der wet van 29 Junij 1851, (Staatsblad no 85) in afschrift medegedeeld. Goes, den 17 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de PATKMTKW over het dienstjaar 1872/3 (loo- pende van 1 Mei 1872 tot ultimo April 1873), aange vraagd bij de primitieve beschrijving, ingevuld gereed liggen en tot hunne afgifte ter secretarie zal gevaceerd worden van Dingsdag den 20 tot en met Woensdag den 4 September e. k., uitgenomen des Zondags, da gelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaal den tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kos ten bevrijd te blijven, vermits, volgens art. 2 van Zij ner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de on afgehaalde patenten of de afschriften daarvan door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen be taling van tien centswaartoe dan den 5 September en volgende dagen zal worden overgegaan. Goes, den 17 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen bij deze op, alle mannelijke ingezetenen, die vóór of op den 1 Januarij 1873 hun der tigste jaar ingetreden en voorts degenen, die sedert Augustus 1871 in deze gemeente zijn komen wonen en hun dertigste jaar ingetreden zijn, doch hun vijfenveertigste niet hebben volbragt, om zich in de eerste helft der maand September aanstaande ter secre tarie der gemeente te komen aangeven ter inschrijving voor de DIENST bij de BRANDWEER dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders herinneren hierbij aan de bepaling van art. 2 der verordening, regelende de loting en jaarlijksche aanvulling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten, dat zich moeten aangeven, al degenen, die op de bevolkings registers als inwoners voorkomen, onverschillig of zij al dan niet vallen in de termen van eenigerlei vrijstelling. Voorts noodigen zij diegenen uit, welke als VRIJ WILLIGER zouden wenschen te worden ingeschreven, daarvan aangifte te doen vóór den 31 Augustus, ten einde aan het hoofd van het register te worden geplaatst- Goes, den 17 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES herinnert de inge zetenen aan de bepalingen van art. 63 der veror dening in het belang der openbare gezondheid, vol gens welke het hoofd van een gezin, waarin eene be smettelijke ziekte, als kinderziekte, mazelen, roodvonk en dergelijke is uitgebroken, verpligt is, dadelijk aangifte te doen en zich aan de te geven voorschriften moet onderwerpen. De Burgemeester vertrouwt, dat deze enkele herin nering voldoende zal zijn, om tot aangifte aan te spo ren, dewijl bij ontdekking van nalatigheid in deze eene vervolging zou moeten worden ingesteld, zijnde zoodanige overtreding bedreigd met eene geldboete van vijf tot vijf-en-twintig gulden. Goes 19 Augustus 1872. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Via TRIEST den 20 Augustus per laatste» trein naar Roosendaal. Via BRINDISI, den 23 Augustus per eersten trein naar Roosendaal. Via DEN HELDER, per Stoomschip van de Maatschappij Nederland," den 23 Augustus per eersten trein naar Roosendaal. GOES, 19 Augustus 1872. In de Landbouw-Courant geeft de heer J. Buijsman als zijn gevoelen te kennen, dat ge durende den loop van deze en van de volgende maand nog eene groote hoeveelheid regenwa ter is te verwachten. Hij grondt dit gevoelen op eene veeljarige waarneming. Hij gelooft, dat de aardappelziekte door 't vele vocht op on rustbarende wijze zal toenemen en raadt allen landbouwers aan, op de tentoonstelling van landbouw, die in September in den Haag zal gehouden worden, de steenkolen asch-meststof te bezigtigen, die, volgens hem, het kwaad met zekerheid voorkomt. De bewerking der meststof is, hoewel van fabriekmatigen aard, niet moeijelijk en kan op verschillende wijzen door stoom, wind of paardenkracht geschieden. Aan belangstellenden zullen gaarne inlichtingen gegeven worden. Te Kapelle en Kruiningen neemt de ziekte onder de varkens zeer toe. Verscheidene zijn reeds afgemaakt. Een treurig vooruitzigt voor den werkenden stand. Morgen, zoo schreef men uit Vlissingen den 14en Augustus, wordt alhier verwacht de com missie van toezigt over de Staatsspoorwegen, ten einde de lijn Middelburg-Vlissingen met daarbij behoorende gebouwen te inspecteren en voor het Rijk op te nemen. De opening van den spoorweg wordt alsdan definitief op 1 September aanstaande vastgesteld. Van fees telijkheden bij die opening te houden is hier geen sprake; de gebeurtenis wordt zoo kalm mogelijk te gemoet gezien, daar de voordeelen, welke deze gemeente van den spoorweg ver wacht, slechts luttel zullen zijn, zoolang de havenwerken niet zijn voltooid. Men denkt daarom geld en krachten te sparen tot de haven en het kanaal worden geopend en alsdan met een luisterrijk feest die gebeurtenis te begroeten. Hbl Men schrijft uit Zierikzee van 16 dezer: Gisteren arriveerde alhier de nieuwe stoom boot, voor rekening der Zeeuwsche Spoorboot maatschappij gebouwd aan de Koninkl. Ned. Eabriek van Stoomwerktuigen te Amsterdam, en bestemd om in dienst te komen tussehen Middelburg en Zierikzee. Het voor de Zeeuw sche stroomen zoo doelmatig gebouwde stoom schip wekte ieders bewondering, zoowel om zijne soliditeit, als om de nette en co mfortable inrigtingen tot vervoer van passagiers. Iedere verbetering der middelen van com municatie is vooral in deze eilanden van het grootste belang, en het is daarom dat wij met genoegen ook van deze verbetering melding maken. Scherpenisse, 15 Aug. Alhier heeft de jaar lijks terugkomende varkensziekte zich weder geopenbaard. Veel varkens sterven er aan. St. Annaland, 15 Aug. Hoewel de pokziekte sterk afneemt, zal toch de Augustus-kermis, dit jaar niet gehouden worden. Wij vernemen met belangstelling, dat bij den heer L). Aliiieme ter perse isHerin neringen aan mr, J. R. Thorbecke van mr. W. C. 1). Ollivier. Vad. Het adres, dat volgens het Leidsch Dagblad aan den Minister van Finantien zou zijn ge zonden, ter wering van den kleinhandel bij de boeren, vindt in de Pr. Gr. Ct. bestrijding. Adressanten", wordt daarin gezegd, schijnen de patentwet niet te kennen, want daarin staat toch voor welke beroepen geen patent wordt vereischt. Onder litt. I. worden daaron der opgenoemd Landbouwers (waaronders ook de warmoezeniers) voor zooverre zij de vruch ten van de door hen bebouwde landen of tuinen of de voortbrengsels van hun vee niet anders dan in natura verkoopen; op deze woorden laat de wet onmiddelijk volgen: staande het nogtaus aan dezelven vrij om de melk van hun vee en de vruchten hunner boom- of wijngaar den zoodanige bewerking te doen ondergaan, als waarvoor dezelve vatbaar zijn, en die alzoo verwerkt te verkoopen, zonder deswege zich van patent le moeten voorzien." De raad der gemeente Lexmond heeft be sloten de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. Uit Asperen schrijft menDe handel in paarden en hoornvee blijft steeds levendig, de prijzen zijn verschrikkelijk hoog en toch vindt men altijd koopers. De hooibouw is buiten gewoon medegevallen, de hooibergen kunnen niet meer bevatten. Ook het nagras belooft weder zeer veel goeds. Het volgende wordt uit Culemborg gemeld De politie heeft alhier een 17jarigen jongen in arrest genomen, die sedert een paar maan den in deze gemeente zijn werk er van maakte om valsche 25 centstukken te vervaardigen, die hij, of zelf, of door anderen in de wandeling bragt. Men zegt, dat hij tot volledige bekentenis is gekomen, en ook een kameraad heeft aan gewezen, die hem behulpzaam was in het uit geven.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1