GOFSStllt:COllBANT. 1872. N°. 96. Donderdag 15 Augustus. 59ste jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. BEKENDMAKINGEN van h.et Gremeente-bestuiur. Aanneming van Schoolleei'iingcn. Hoofdelijke Omslag. De Internationale in den Haag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 —8 regels il J1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der GEMEEST E GOES, op Vrijdag den 16 Augustus 1872, des avonds ten 71 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: I. Mededeeling, ingekomen stukken. II. Aanvrage om grond voor eene bad- en zwem- inrigting. III. Overlegging der aanbevelings-lijst en, wegens urgentie, benoeming van een leeraar aan de Hoogere Burgerschool. IV. Aanvrage van het bestuur van het gasthuis, om magtiging tot in ontvang en uitgaaf brengen van een post op de begrooting voor 1872. V. Verzoek van J. J. van den Broeke om vergun- ning tot afkoop van jagtregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente op Zaturdag den 24 Augustus 1872, des middags ten 12 ure, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het inschrijven van jongelieden, die voor het leerjaar 18731873 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of Burger avondschool wenschen te worden toege laten waarbij van de leerlingen, die buiten de ge meente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van inenting of natuur lijke kinderziekte zal worden gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toe lating zal worden gehouden, op Maandag en Dingsdag den 26 en 27 Augustus 1872 en dat de LESSEN zullen aanvangen aan de Hoogere Burgerschool op Maandag den 26 Augustus en aan de Burger-avondschool op Maandag den 9 September 1872. Goes, den 22 Junij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEH. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend, dat de plaatselijke school commissie, ter voldoening aan het bepaalde bij art 6 der verordening, regelende het onderwijs in deze ge meente vastgesteld door den gemeenteraad den 12 De cember 1859, tot het aannemen en toelaten ran IiKKHEdliVOKIV op al de scholen ro r Vaper On derwijs en de Bewaarschoolzitting houden zal ten raadhuize, op Woensdag den 21 Augustus a. s. des middags ten 12 ure, en noodigen een ieder uit, om van die gelegenheid gebruik te maken tot bet opge ven van de kinderen, die men na de vacantie verlangt op eene der bedoelde scholen te zenden, aangezien dit, zonder de toelating der school-commissie niet vermag te geschieden. Goes, den 12 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H A R T M AN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aan- faat, dat bet kohier van den Hoofdelijken Omslag over et loopende dienstjaar, vastgesteld door den Gemeente- Raad den 1 Julij 11. en door heeren Gedeputeerde Sta ten van Zeeland goedgekeurd den 9 Augustus daaraan volgende, aan den Gemeente-Ontvanger ter invorde ring is toegezonden, zoodat ieder aangeslagene verpligt is, om het deswegens verschuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. Goes, den 13 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Ofschoon wij reeds in de vorige week een woord over de aanst. vergadg. der Internatio nale hebben gezegd, kwam het ons niet onge past voor de zaak nog eens meer te verdui delijken, en nader onze meening daarover te ontvouwen. Spoedig zal te 's Gravènhage het bedoelde algemeen congres van den Internationalen werkmansbond plaats hebben. Hoe komt het dat die vereeniging niet 't magtige Pruissen, of het uitgebreide Frank rijk, of het in alles vrije Engeland, of het woelige Spanje, of het jonge Italië tot plaats der zamenkomst bepaald heeft? Waarom een klein landje als het onze? Is de Internationale bevreesd voor die groote magten, of zijn de mogendheden niet op hun gemak, wanneer er een geest van zamen- werking ontwikkeld wordt door eene veree niging, wier plan zoo geheimzinnig is; en wordt de Internationale daarom uit die landen geweerd of het haar moeijelijk gemaakt er een algemeen congres te houden? In het eerste geval, vreest dan die Interna tionale onze magt nieten denkt zij vrij spel te zullen hebben op het eiland der Batavieren? In het tweede geval, zoo groote mogend heden congressen weeren, sommigen zelfs de Internationale uit hun laud verbannen, kau Nederland dan goedsmoeds zeggen komt tot ons! Wat de eerste vraag aangaat, misschien is tot het houden van een congres Pruissen niet vrij genoeg en Engeland juist te mag- tig, Frankrijk te bevreesd, Spanje niet rustig en Italië niet woelig genoegNederland daar entegen is vrij, is klein, is welgelegen. Wat wil men meer? De Nederlandsche bodem is het best geschikt tot het vormen van plan nen, waarvan de vergaderden misschien niet eens allen het doel of de strekking begrijpen, aangezien het al bij Babels torenbouw geble ken is hoe moeijelijk 't zamenwerken valt aan werklieden bij wie de spraakverwarring hare beletselen in den weg werpt't Is ten minste geen gemakkelijke zaak voor den Duit- scher om het gebroken Fransch van den En- gelschman te verstaan en omgekeerd; en of de vertegenwoordigers van de Nederlandsche af- deeling er wel wijs uit zullen worden, wij weten het nietmaar wel weten wij, dat zelfs bestuursleden van den bond niet meer dan een flaauw begrip van het doel der ver eeniging zelve hebben De Internationale heeft waarlijk van ons land niets te vreezen, tenzij het petitionne ment van enkele vreesachtige ingezetenen Nu echter de vraag: kan Nederland van zijn kant ook zoo gerust zijn omtrent de werking der Internationale? Is het regt, dat het, even als weleer, de ver- stootenen en vervolgden toeroeptkomt tot ons! Of is het een gevolg van het gebrek aan eene wet, die een dergelijk congres verbiedt? Of is het de uitdrukking van het bewust zijn wat Frankrijk vreest kan ons niet schaden? Om deze vragen te kunnen beantwoorden, zullen wij den Internationalen werkmansbond wat meer van nabij beschouwen. De Internationale neemt aan, dat de inrig- ting der Maatschappij versleten en verrot is en dientengevolge hoogst noodzakelijk vernieu wing behoeft. Die vernieuwing tot stand te brengen, behoort tot den werkkring der ver eeniging. Of onze regering het eens is met die stellin gen weten wij niet; zeker is het dat er in verschillende maatschappelijke toestanden eene disharmonie is ontstaanwaaromtrent de re geringen niet onverschillig mogen zijn, en heeft de staathuishoudkunde nog geene middelen gevonden, om die vraagstukken op te lossen, dan wil zulks nog niet zeggen, dat die middelen niet gevonden zullen worden, maar dat onze regering de oplossing zou toe vertrouwen aan den Internationalen werklieden- bond, dat kliukt wat al te vreemd! Daar het eene vereeniging van werklieden is, worden natuurlijk het eerst die gebreken der maatschappij gezien, die onmiddellijk van invloed zijn op het lot dier werklieden zeiven; en de Internationale begint dan ook de wereld te verbeteren, met eene poging om het lot der werklieden te verzachten. Of dit het ware punt van uitgang is bij eene werelds-verbetering, dat zou door ieder nog zoo onmiddellijk niet toegegeven worden, en het is wel te betwijfelen dat de Neder landsche regering er onvoorwaardelijk mede instemt. Maar ofschoon de Internationale het egoïsme als een der hoofdoorzaken van alle ellende opgeeft, ziet men uit het bovenstaande, dat de vereeniging zelve ook niet vrij van die kwaal is, maar haren oorsprong er aan te danken heeft. Tot de middelen, die tot het grbote doel moeten leiden, behooren voornamelijk de werk stakingen. Werkstakingen op zich zeiven ge nomen, zijn, abstract beschouwd, billijke han delingen, waarbij een der partijen zijn werk, de waar, die naar zijn oordeel niet genoeg opbrengt, ook niet verkiest te leveren. Maar werkstakingen voeren tot de bitter ste ellende! De kapitalist behoudt daarbij steeds zijn vermogen om werk te koopen; de werkman daarentegen voertzoolang de werkstaking duurt, niets uit, raakt achteruit en wordt eindelijk door den honger gedwon gen den arbeid weer te hervatten, zonder iets in de conditiën gewonnen te hebben Daarvoor heeft de Internationale een mid del uitgevonden! Zij heeft eene zoogenaamde verweerkas. Uit dat fonds worden de werk- stakenden ondersteund en het hun alzoo mogelijk gemaakt, het langer uit te houden. Wij zeggen langer, want voortdurend is zulks onmogelijk! Immers worden de gelden dié er toe strekken moeten, door de werklieden zelve bij elkander gebragt, en daar die werk lieden zeer slecht betaald worden, kunnen zij niet veel missen. Neemt men nu nog, om de zaak vrij te overzien, eens aan, dat de werkstakingen overal te gelijk, of beurtelings overal plaats hadden, dan zou ieder lid zicli zelven moeten onderhouden, of beurtelings een ander in zijne plaats, maar bovendien zal hij nog de administratiekosten moeten bijpassen, die, hoe gering dan ook, toch altijd voor hem, als verloren geld moeten beschouwd worden. De verweerkas is dus, behalve ondoelma tig, nog nadeelig voor hen, die er gebruik van maken. De Nederlandsche regering zal de zaak zeker wel eveneens beschouwen en het niet bijzonder doelmatig voor hare staatsburgers oordeelen, dat zij deelnémen in eene veree niging, wier middelen volstrekt niet oecono- misch kunnen genoemd worden, terwijl zij in bare nadeelige werking juist diegenen treft, die er het minst tegen kunnen, en die zich, door schoone redenen verblind, gaarne in de armen hunner vermeende redders werpen. Dat de Nederlandsche regering de Interna tionale zou goedkeuven, verliest bij deze be schouwingen hoe langer hoe meer grond, en absurd is het pogen van sommige bladen, die, nu de regering het congres niet verbiedt, haar eene soort van goedkeuring der begin-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1