GEMENGDE BERIGTEN. gesproken hebben. Al moge hetzelfde personeel, dat met de exploitatie der tabak- en buskruid monopolie belast is, de exploitatie van dit mono polie op zich nemen, dan nog geschieden dergelijke veranderingen zegt het blad niet zon der een nasleep van groote kosten. Alleen voor de schadevergoeding der door de wet onteigende fabrikanten zal een kapitaal van twintig millioen noodig zijn. Men zegt er echter niet bij hoeveel millioen daarenboven zullen noodig zijn om de zaak op gang te brengen, om de werkplaatsen in te rigten, om de grondstoffen in te slaan. Men wil zegt het blad met dit monopolie te gelijkertijd voorkomen dat de fabrikanten en handelaars op eene onregtmatige wijze ten koste van den verbruiker den prijs van het artikel verhoogen en tevens paal en perk stellen aan het ver spillen der lucifers waaraan, volgens de assu rantie-maatschappijen, de schrikbarende ver meerdering der branden is toe te schrijven. Deze beide motiven staan lijnregt tegenover elkander. Maar afgescheiden daarvan is het een vreemd, in onzen tijd geheel misplaatst streven, den staat te willen doen tusschen bei den treden tot regeling der prijzen. Eenmaal op deze helling getreden, kan men zeer ver gaan. Yan het eene monopolie komt men zoo ge makkelijk tot het ander. Zal de som van 15 millioen verkregen worden, die de regering zich voorstelt? Ook dit betwijfelt de Débats. Immers ieder particulier is in staat het mo nopolie te ontduiken door, zonder eenigen fa- briekmatigen toestel, de voor huisselijk gebruik noodige lucifers te vervaardigen. Beter ware het in het stelsel der regering geweest eene belasting te leggen op de grondstoffen der lu cifers, op den phosphorus en de surrogaten voor den phosphorus. Waarom niet liever al de voortbrengselen der scheikunde belast, welke sedert eenige jaren eene zoo veelvuldige toe passing hebben gevonden in de nijverheid, als bijv. de nitroglycerine en het dynamiet? De invordering dezer belasting zou te gemakke lijker vallen daar de fabricatie en de handel in deze artikelen reeds aan een streng poli- tie-toezigt onderworpen zijn. Doch de na tionale vergadering heeft beslist, en het Fran- sche gouvernement wordt éénig leverancier van lucifers. Jules Favre is jl. Dingsdag (6 Aug.) bij tweede stemming tot lid van den raad van toezigt der orde van advocaten te Parijs benoemd. Men verzekert dat hij aan dien raad en aan den procureur der republiek een brief geschre ven heeft over de weigering van den jury bij het hof van assisis van Seine-et-Oise van eene zaak kennis te nemen, waarin hij (Favre) als verdediger voor een Pruissische vrouw moest optreden. Bij gebrek aan politieke onderwerpen van binnenlandsch belang, houdt de République frai^aise, het orgaan van Gambetta, zich be zig met den uitslag der gemeenteraads-ver- kiezingen in Italië Het blad betoogt, dat de zege door de liberalen hierbij behaald het bewijs levert van de vermindering van den invloed der kampioenen voor het herstel van den Kerkelijken Staat, en de slotsom der be schouwingen van het republiekeinsche orgaan is deze: ,,'s pausen wereldlijke souvereiniteit bestaat niet meer; deze middeleeuwsche in stelling is verdwenen, voor immer verdwenen; die souvereiniteit behoefde drie eeuwen om in te storten, en eindelijk is haar laatste oogenblik gekomen; men moge zich nog zoo beijveren om middelen op te sporen tot we deropbouw, tot oprigting dier puinhoopen; niemand zalzonder waaghalzerijzonder Europa en de geheele wereld in gevaar te brengen, zich kunnen verzetten tegen iets dat door den loop der eeuwen is volbragt. Uit dit oogpunt beschouwd zijn bovengenoem de verkiezingen van zeer hooge beteekenis." Uit België schrijft men: Het ministerie wordt door zijne vrienden meer aangevallen dan door de oppositie. De Antwerpsche katholieken verwijten aan de re gering, invloed te hebben uitgeoefend op Ge deputeerde Staten der provincie Antwerpen, om de verkiezingen voor den Antwerpschen gemeenteraad te doen goedkeuren. De catho- lieke vereeniging te Antwerpen heeft dan ook niet beslotenbij den koning aanvrage te doen om vernietiging van die verkiezingen. Men weet zeer wel, dat de ministers een daartoe strekkend besluit niet aan den koning zullen voorleggenen datal deden zij het de koning zulk een besluit toch niet zou on derteekenen. Men zegt dat de heer Bischoffsheirnlid van den Brusselschen gemeenteraad en van den senaat, 75,000 frs. heeft geschonken voor den „schoolpenning"; deze som is het dubbele van het tot dus verre bijeengebragte cijfer in het algemeen. Met deze zaak gaat het niet zoo goed als men gewenscht had. De koning van Spanje is, blijkens de Ga- cetaden 7 Augustus te Bilbao aangekomen en ook daar met geestdrift ontvangen geworden. De Epoca van 4 Augustus berigt, dat de opstand in Siatalonië als geëindigd beschouwd kan worden en dat de drie voornaamste aanvoerders der opstandelingen, namelijk Es- tartus, Vila de Prat en Poses de San Martin de wapenen nedergelegd hebben. De Correspondence berigt dat den 31 Julij op het spoorwegstation te Tortosa twee per sonen gevat zijn, die niet minder dan 12,000 exemplaren van het jongste manifest van don Carlos bij zich hadden. Uit Stoine wordt aan den parijschen Univers berigtdat de pausondanks al de onguns tige geruchtendie door zijne tegenstanders over zijne gezondheid worden verspreidden besten welstand geniet. Aan de drie duitsche deputatiën die hem dezer dagen bijdragen kwamen brengennl. uit Breslau 100,000 fr. en uit de westfaalsche diocese 40,000 fr., zeide Pius IX, dat kardinaal Hohenlohe hem geschreven heeft tegen het einde van Septem ber te Rome te zullen terugkomenen dat hij, de H. Vader, den kardinaal heeft geant woord hem „met genoegen naar Rome te zien terngkeeren." De paus heeft den 29 Julij twintig bisschoppen en aartsbisschoppen gepreconiseerd of benoemd onder welke zich verscheidene italiaansche prelaten bevonden. Eene allocutie is bij die gelegenheid door hem niet uitgesproken. Naar aanleiding van den verschrikkelijken woningnood" te Berlijn, waarover wij ver scheidene malen het een en ander mededeelden heeft het dagelijksch bestuur dier stad bij den gemeenteraad de beschikking over 130,000 th. verzocht om zekere uitgestrektheid ge meentegrond interigten tot te verpachten bouw grond en door de commissie voor de fiuan- tiën is tot aanneming van die voordragt ge adviseerd. i De Agence Havas bevat een brief uit IVew- ïorK, houdende mededeeling dat de kandi datuur van Horace Greeley naar het presi dentschap der Unie veel vorderingen maakt terwijl die van Grant alle dagen terrein ver liest, misschien meer de schuld van de vrien den des generaals dan door de pogingen van zijnen mededinger. De offfciëele positie van den president noopt hem tot eene groote te rughoudendheiddoch zijne aanhangers wer ken voor hem en dit doen zij niet altoos gelukkig. In dezelfde correspondentie leest men dat de heer Lerdo de Tajadathans sedert het overlijden van Binito Juares president ad in terim der Mex'caaiischc RepublieK 5 tot diens definitieven opvolger benoemd zal wor den. Tejadadie het hoofd der gematigd- liberale partij is geweestwas reeds lang door de openbare meening als toekomstige president aangewezen. De berigtgever noemt hem: »een bekwaam staatsman, met veel tact en ondervindingen volkomen in staat aan Mexico de sympathie der buitenlandsche mogendheden te verzekeren." De vraagof Henry Stanley van de New- York Herald werkelijk den lang verloren ge- waanden Afrikaanschen reiziger Livingstone ontmoet heeft en of de door hem medegeno men brieven echt waren eene vraagdie aanvankeljjk door velenen niet zonder ge- wigtige argumenten ontkennend werd beant woord blijkt nu weder ten gunste der echt heid te moeten worden beslist. In Kngeland twijfelt men niet meer aan de waarheid van Stanley's verhaalsedert de oud ste zoon van Livingstone de door hem mede- gebragte brieven als afkomstig van zijnen vader erkend heeft. Wel bestaat er nu nog eenig vermoedendat Stanley die brieven heeft uitgewerkt en opgesierdmaar ontegen zeggelijk schijnt het, dat hij Livingstone gezien en gesproken heeft en van hem een aantal docu menten heeft mede gekregen. Het druk gerij, dat des Zondags en bij buitengewone gelegenheden langs den Scheveningschen weg plaats grijpt, üragt Donderdag avond na afloop van bet vuur werk een groot ongeluk te weeg. Digt bij liet dorp toch reden twee voerlieden, door zucht tot vooruitrij den gedreven dan wel door het schemerlicht en de file der rijtuigen misleid, zoodanig tegen elkander in, dat de paarden eensklaps ter aarde stortten en de twee rijtuigen omver werden geworpen. Daardoor werd het eene rijtuig geheel verbrijzeld en het ander zwaar be schadigd. De koetsier van het verbrijzelde rijtuig werd meer aood dan levend van onder het rijtuig gehaald en in de nabijzijnde villa gebragt; terwijl de in de rijtuigen gezeten personen doodelijk ontsteldmet groote moeite aan de buitenzijde uit het portier werden ge haald. Digt bij het tolhek viel ook nog een paard voor een rijtuig neer, dat evenwel met geringe moeite weer werd geholpen, en brak een ander rijtuig door aanrijden zijn as. Men verneemt uit de gemeente Graauw, dat daar Zondag namiddag, eenige te velde staande graanschoven in den van Alsteinpolder van W. Staal, nabij de hofstede van P. Bautvens, door het onweder in brand zijn geraakt. De afdeeling Kui lenburg der maatschappij van landbouw, heeft een ver delgingsoorlog uitgeschreven tegen het groote aantal kraaijeu. De jagt op eendvogels, watersnippen enz. gaat te Meppel zoo naar wensch, dat men reeds begonnen is de eendvogels tegen 25 a 30 cents per stuk af te le veren. In een ingezonden stuk in de N. K. Ct. is weder de aandacht gevestigd op de eigenschap der zonnebloemen, om een groote hoeveelheid schadelijke gassen op te slorpen, ten veld met zonnebloemen be zaaid, maakt eene moerassige omgeving gezond. On der de artikelen, die jaarlijks naar 't buitenland wor den uitgevoerd, behooren vooral ook de beenderen fenoemd te worden. In de laatste 10 jaren bedroeg e uitvoer van dat artikel te Harlingen alleen 2,015,000 kilogram; ten vorigen jare werden daar nog 292,520 kilogr. verzonden. In 't buitenland zijn de beenderen als meststof voor de landerijen zeer gezocht. Een honderdtal gezinnen uit Overijssel maakt zich reis vaardig, om tegen 't einde dezer maand naar Amerika te vertrekken. Aan den predikant Bavink te Emme rik, in die streken alom gunstig bekend, is 3000 sa laris aangeboden, indien hij de landverhuizers verge zellen en zich mede. aldaar vestigen wil. De trac- tementen der hulponderwijzers te Harlingen zijn alle met ƒ100 verhoogd. Het laagste is nu 400. Te Rotterdam is eene 55jarige vrouw van een onbedui dend. brandje zoo geschrikt, dat zij óp deplaats is dood gebleven. Te Amsterdam is eene portefeuille verloren met 3300 aan bankpapier. Te Schoon oord heeft een kleine jongen, die alleen te huis was en met lucifers speelde, de woning zijner arme ouders in brand gestoken. Thiers was, zoo verhalen althans verscheidene Fransche dagbladen, dezer dagen in gesprek met eenige gedeputeerden, toen er melding werd gemaakt van het aantal hinderpalen in den te- genwoordigen politieleen toestand van Frankrijk. Glim- lagchend zou toen Thiers gezegd hebben: „Er zijn slechts drie gevaren, te weten: het radicalisme, het Bona- partisme en mijn dood. Het eerste houd ik niet voor drei gend; op het tweede moet zorgvuldig het oog gehouden worden, en wat het derde betreft, daarvan is geen kwestie." Den 23sten Julij moest de gendarmerie tusschen bei den komen om den pastoor van Saint Benoit du Souls te beschermen tegen zijne parochianen. Deze verlang den namelijk van hem, dat hij eene processie zou doen houden om den regen te doen eindigen. De pastoor, een verstandig man, antwoordde, dat dit bijgeloof was, en hield op den gewonen tijd de mis. Maar toen hij zich naar den kansel begaf, werd hij aangevallen door de vrouwen, die riepen, dat hij de schuld was van den hagel, die den oogst verwoestte. De pastoor vlugtte in de sacristie en moest door gendarmen worden ont zet. Een groot veehandelaar te Berlijn had de maat regelen van voorzorg door de Pruissische regering op de Russische grenzen tegen de veepest genomen ont doken en voerde 32 groote ossen te Berlijn in; de po litie was echter ingelicht en liet bij aankomst het vee naar een veld brengen, afmaken en begraven; de spoor wagens, waarin het vee was aangebragt, werden in beslag genomen en ten koste van den veehandelaar ver brand De schade is 70,000. Jean Verdier en Francisque Balaille, twee fameuse biljartspelers, zaten in een kroeg in quartier de Bercy, te Parijs, tegen elkander te bluffen dat zij nooit hun meester hadden gevonden Spoedig was hier het gevolg van, dat zij zamen eene monsterpartij aan gingen, waarvan al de aanwezigen getuigen en beoor deelaars werden. Deze partij duurde vier uren en ein digde ten gunste van Francisque, die dezen avond de ballen scheen betooverd te hebben. Zij caramboleer den slechts bij zijne stooten, terwijl zijn tegenstander-, door spijt verblind, bij den laatsten stoot een fausse queue maakte. Afschuwelijk, niet waar? en dat voor een Verdier. Allen barsten in lagchen uit, wat hun evenwel niet goed bekomen zou zijn, als zij niet ruim baan hadden gemaakt voor den stok van den door drift buiten zich zeiven gerakenden ongelukkigen speler. Deze getergd door die teekenen van afkeer en door schaamte, wist zijn toorn niet meer te bedwingen. Toen hij de omstanders zag wijken en zijn slagen daardoor hun doel misten, wierp hij zich vol heftige woede op zijn gelukkigen tegenstander, sloeg den biljartstok op diens hoofd in stukkeu, zoodat de arme Bataille ster vend op den grond viel Toen trok Verdier een groot mes uit zijn zak en stak dat tot het handvat toe iu zijn eigen borst. Een half uur later waren deze twee menschen, niettegenstaande spoedig verleende genees kundige hulp, niet meer dan twee lijken. In Frank fort zat een heer, die sedert jaren lam was, ten ge volge van rheumatisme op zijne reize in Zweden en Hoorwegen opgedaan, op zijn balkon. Een donderbui overviel hem en niemand was in de nabijheid om hem in zijne kamer te helpen. Hij trachtte toen alleen naar binnen te gaan en greep zich vast aan de ijzeren ba lustrade. Juist werd deze door den bliksem getroffen en de lamme stortte neder. Acht uren lang bleef hij buiten kennis, maar toen hij bijkwam, was hij volko men van zijne lamheid hersteld. Vierentwintig jaar geleden, in 1848, schreef de heer Thiers, tegenwoordig

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3