1872. N°. 95. Dingsdag 13 Augustus. 59ste jaargang. BEKENDMAKINGEN S C HITTE R IJ. VERKOOP ONRIJP OOFT. Vertrek der Oost-Indische landmail. BINNENLAND SC HE BERIGTEN. a~'© mi - i—O-^O—i (iOESSOHE (dim\i. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 —8 regels h J1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende eu contant betaald, 20 c. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der nitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van h.et Gremeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, willende voldoen aan de circulaire van den heer Com missaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 19 Januarij 1852, A, no. 108, le afd. (prov. blad no. 11), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat jaar lijks vóór of uiterlijk op den 20 Augustus moet in gezonden worden, eene opgave van de in deze ge meente zich bevindende officieren en verdere leden der schutterij, die in de termen vallen ter erlanging van het EERETEEKEN, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van den 5 December 1851, voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen en verlangen daarmede begiftigd te worden. Burge meester en Wethouders noodigen de regthebbenden uit, om, met overlegging van eenen staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaar en langer, voor zich zeiven in werkelijke dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, van hun verlangen om met net bedoelde eereteeken begiftigd te worden, aan hun collegie te doen blijken, vóór of uiterlijk op den 17 Augustus eerstkomende, ten einde ten bepaalden tijde gevolg aan de bekomene aanschrij ving te kunnen geven. Goes, den 10 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBÉEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren bij deze de Fruitverkoopers aan art. 4 der verordening in het belang der openbare gezondheid luidende als volgt: „Het is verboden bedorven of voor de gezondheid „schadelijke levensmiddelen (onrijp ooft en zoogenaam- „de afval daaronder begrepen) intevoerente vervoeren, „te verkoopen of ter verkoop aan te bieden. „Zij worden op last van burgemeester en wethou ders aangehouden,opgeruimd en onschadelijk gemaakt." Alsmede dat zij die zich aan overtreding van genoemd art. 4 schuldig maken, zullen worden gestraft met eene geldboete van /3,tot f 15, Burgemeester eu wethouders vertrouwen dat deze herinnering voldoende zal zijn om den verkoop van onrijp, meest afgevallen, ooft te doen ophouden, daar het gebruik vooral in dit jaargetijde zeer nadeelig voor de gezondheid is. Goes, den 12 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Het GEMEENTE-BESTUUR van KRABBEN- DIJKE vraagt voor de openbare school een Hulponderwijzer. De jaarwedde bedraagt f 400. Sollicitanten wenden zich, onder overlegging der vereischte stukken, tot den burgemeester, vóór den 22 dezer. Krabbendijke 2 Augustus 1872. DOMINICUSBurgemeester. C. C. van den BRINK, Secretaris. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, den 16 Augustus, per eersten trein naar Roosendaal. Via DEN HELDER, per Stoomschip van de Maatschappij Nederland," den 23 Augustus per eersten trein naar Roosendaal. GOES, 12 Augustus 1872. Tengevolge van het zoele regenachtige weder, hoort men hier en daar reeds klagen, dat het koren, vooral dat wat afgesneden ligt, begint te schieten. Mogt het weder niet spoedig ver anderen dan verwacht men dat de prijs der oude tarwe nog wel wat zal rijzen daar dan 't nieuwe gewas minder geschikt zal zijn om te bewaren. Het L. Dagblad verneemt, dat eerstdaags aan den minister van finantiën door koop lieden of winkeliers in boter eu kaas, een adres zal worden opgezonden, waarin aangedrongen wordt, dat voor goed een einde worde gemaakt aan een misbruik tot hiertoe bestaande dat boeren, zonder als zoodanig in de termen van patentpligtigheid te vervallen, boter en kaas in elke verlangd wordende hoeveelheid aan de huizen hunner klanten kunnen doen bezorgen, ja zelfs bij anderen boter opkoopen om hun begun stigers te voorzien, iets dat zeer nadeelig is voor de belangen der winkeliers en niet minder voor die van 's Rijks schatkist. Tot wegneming van bedoeld misbruik wordt volgens adressanten geene wijziging der be staande patentwet vereischt, maar alleen eën naauwlettend toezigt op de krachtige handha ving en stipte uitvoering van genoemde wet, zooals zij nu reeds bestaat. Naar wij van goeder hap,d vernemen, is het besluit van den afgetreden minister van oorlog betreffende het gedwongen kerkgaan der mili tairen, door den tegenwoordigen minister niet ingetrokken. Wat te Leiden geschiedt, is een op zichzelf staand feit, dat waarschijnlijk meer een gevolg is van de persoonlijke inzigten van Ren commandant aldaar. Nv. d. D.) Hetgeen andere jaren zelden of nooit plaats hadgebeurt thans op groote schaal. Uit Gelderland worden belangrijke verzendingen ge daan van aardappelen naar Engeland. Anders bepaalde zich de uitvoer alleen van vroege aardappelen tot die uit het Weslland, Rijns burg en nog een enkele plaats. Welke pro ducten, vroege of late, schijnt thans, voor den uitvoerde vraag niet meer te zijn. Men schrijft uit Wijhevan 7 Augustus. Eene koe, te Zwolle gekocht, werd dezer dagen in een weide op het buitengoed de Gelder gedrevenden volgenden dag bleek het dat zij de tongblaar had en weinige dagen daarna leden de meeste koeijen in dat land aan die SCHETSEN OVER DE „OOST." XV. De Europeaan op Java heeft al spoedig last van groote en kleine diefstallen. Veel hangt daarbij af van de wo ning waarin hij is gehuisvest. Is deze van bamboe ge maakt, dan is het inbreken te gemakkelijker. De bamboe is intussehen een zeer nuttig materieel. Er bestaat eene massa verschillende soorten van bamboe. Er zijn soorten, die den omvang van een middelmatigen boom hebben, en hoewel hol van binnen, tot stijlen en stutten in woningen kunnen gebruikt worden. Daarentegen zijn er zeer dunne, die gespleten en voor allerlei vlechtwerk gebruikt worden. Iedere soort heeft een afzonderlijken naam. Ook zware omvang rijke soorten worden gespleten en dan als vloerbe dekking gebruikt. En wanneer op den aarden vloer zulk eene bedekking wordt gelegd, dan is dit houten tapijt, als men zorgt het stevig vast te leggen, geen onaangenaam vloerkleed. Intussehen heeft het ook weder zijne onaangename zijde, wijl het onder zich eene geschikte verblijfplaats aanbiedt voor dui- zendpooten, scorpioenen en dergelijke lieve diertjes, die op Java nog al in menigte worden aangetroffen. Niet altijd toch kan een ronde holle bamboe zóó plat worden gespleten en gelegd, dat er hier en daar niet eenige holten overblijven. En 't gebeurt wel eens dat er zelfs slangen onder nestelen. Men wane intussehen niet, dat een en ander levensgevaar aanbrengt. Het is met de meeste dezer dieren als hierdoet men hun geen kwaad, zij doen 't ook u niet; en van de slangen heb ik reeds in eene vorige schets gezegd, dat het oordeel van den inlander daarover is: takotnja oelar pada orang, samma jang takotnja orang pada oeiar, d. 'i.: „de vrees van de slang voor den menseh is even groot als de vrees van den menseh voor de slanq." Men leeft er dan ook vrjj gerust ïp voort, en ik heb in het binnenland van Java ontelbare malen slangen voor mijne voeten zien wegschuifelen, zonder dat ze mij het minste letsel deden. Die gerustheid heeft men echter minder met de dieven. En als ik hier mededeel wat mij en anderen reeds in 1858 en 1859 is overkomen dan mag dit wel eenigzins als bewijs gelden, dat het vele ge schrijf in den laatsten tijd, alsof de onveiligheid op Java tengevolge van de toepassing van liberale theo- rien (zooals men dat belieft te noemen, ofschoon ik durf beweren dat b.v. de liberale invoering van eene goed georganiseerde politie op Java juist het kwaad zou kunnen uitroeijen) alsof, zeg ik, de onveiligheid thans zooveel grooter zou zijn dan vroeger, eigenlijk door de altijd plaats gehad hebbende diefstallen wordt gelogenstraft. De hr. TP. woonde ter r.aauwernood ééne maand in het binnenland van Java, in eene zeer primitieve hamboe- noodwoning, uit twee kamers achtereen bestaande, toen hij op zekeren avond een bezoek kreeg van een zijner Éuropesche vrienden, die bij hem bleef over nachten. Des avonds 6 ure (men weet dat het op Java geregeld ten 6 ure a half zeven donker is) komt een inlandsch geëmploijeerde den hr. TP. vragen of hij hem niet 5.leenen kon voor een feestje, eene gedachtenisviering aan een doode, welke op een dier dagen moest plaats hebben. Eerst weigerde TP. en de man ging weg; doch op aandrang van zijn vriend besloot hij eenige oogenhlikken later het den man maar te geven. TT. haalt uit zijne kast eene schrijf cassette waarin, behalve eenige voorwerpen van waarde, zich eene zekere som gelds bevond en neemt er ƒ5.af. Nu zijn die huiswanden van gespleten en gevloch ten bamboe nog al do.orzigtig en ik vermoed, dat de man, of welligt een ander, buiten op den loer heeft gelegen om te zien waar TP zijne aanwezige fondsen bewaarde. Hij gaf den man de 5.en spoedig daarop gingen TP. en zijn vriend in dezelfde kamer ter ruste. Zij worden 's morgens wakker en 't eerst wat men opmerkt is, dat TP's kast open staat en ver scheidene kleedingstukkcn op den grond verspreid liggen. Al spoedig zag TP. ook, dat een der wanden opengemaakt was en vond hij een verbazend groote wedoeng (l), eene soort van langwerpige bijl of hak mes in den vorm van een mes van */2 meter lang met de heft eu 4 centimeters breed. Bij onderzoek bleek dat zijne schrijfcassette en zijne toiletdoos waren verdwenen, terwijl hij van een over hemd een afgesneden halve mouw vond. Al spoe dig kwamen inlanders opdagen, waaronder ook de man dien TP. de 5.— had geleend. Die man toonde zich het meest verontwaardigd over het gebeurde en deed iets waarvan ik eerst later de bedoeling heb begrepenhij nam eene soort van bezem en veegde rond TP's woning. Later heb ik begrepen, dat deze vlaag van zindelijkheid bij diep Madureesch, volgens de uitspraak*

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1