BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. de schapenwaaraan echter slechts weinig dieren sterven. De inenting van de onbesmette dieren, van een koppelwaarbij de pokziekte zich heeft geopenbaard, is in het belang van de eigenaars zeer aan te bevelen. Het veel besproken verduurzaamd Australisch vleesch heeft in Engeland de sanctie verkregen van een aantal parlementsleden en andere hoog geplaatste personen, die zich onlangs aan een luncheon vereenigden, geheel uit die vleesch- soort bestaande. Het algemeen gevoelen was, dat het vleesch in blikken in voortreffelijkheid voor geen versch vleesch behoeft onder te doen, en dat het goedkooper was, werd met onwe- derlegbare cijfers aangetoond. Een correspondent der Strassb. Ztg. wijst op eene te Parijs gevormde vereeniging tegen de Internationale, welke den naam draagt Contra Internationaleunion des honnêtes gens." Zij is reeds in Mei tot stand gekomen en ontwikkelt eene groote activiteit, vooral in de Fransche pers. Echter is de Contra-Internationale nog niet genoeg bekendzij wordt te weinig onder steund en daarom is 'tniet overbodig, meent de correspondent, met weinig woorden op haar doel te wijzen. Dat kan het best door de voor naamste punten uit hare statuten te noemen. De vereeniging omvat kapitalisten en arbeiders, mannen en vrouwen van alle landenzonder onderscheid van geloof of overtuiging, die de orde, de persoonlijke vrijheid, de godsdienst, het eigendom en 't familieleven willen handha ven. Zij wil de verderfelijke beginselen der In ternationale bestrijden in de pers, door brochu res, lezingen, vergaderingen en 't oprigten van bibliotheken. In elke gemeente zullen comité's gevormd wordendie, onder de leiding van een hoofdcomitévoor elke gemeente die maatrege len zullen nemen, welke kunnen dienen om de In ternationale tegen te werken, werkstakingen te voorkomen, het lot der arbeiders te verbeteren en de verbittering te doen wijken die de man- men der Internationale zoeken te onderhouden tusschen arbeiders en kapitalisten. Elk jaar wordt een congres der Contra-Internationale gehouden; het hoofdcomité heeft zijnen zetel te Parijs. Heden namiddag geraakte een span paarden voor een wagen met mutsaards gespannen in de Voorstad alhier op hol, met het gevolg, dat de man die de paarden bestuurde belangrijke kwetsuren heeft bekomen en denkelijk een been zal moeten worden afgezet. De man is onder geneeskundig geleide terstond naar zijne woning gevoerd. De wagen is mede zeer gehavend. Kerkelijke Zaken. De doopsgezinde gemeente te Sappemeer, Hoogezand c. a. heeft aan de vrouwen het kiesregt voor het be roepen van predikanten verleend Het besluit daartoe is gegrond op de overweging, dat de vrouwen in den regel meer belang stellen in het kerkgaan dan de man nen, en dus meer belang hebben bij de keuze van een predikant dan deze. De synode der Ned. Herv. kerk heeft, na overweging van het aanhangige voorstel over een nieuwe psalm berijming met verbeterde melodiën, besloten daarin niet te treden, maar om, nevens de bestaande psalm berijming, tot vrij gebruik te doen vervaardigeneen bundel van geheel vrij bewerkte psalmen met zooveel noodig nieuwe melodiën. De nationale vergadering van Frankrijk is uiteengegaan na eenige ontwerpen van wet van plaatselijk belangwaaronder één be treffende den Clermont-spoorweg te hebben aan genomen. Met betrekking tot bet besluit krachtens hetwelk de kamervacantie den 4 Aug. aanving, deelen wij nog mede dat het voorstel oorspronkelijk uit drie artikelen heeft bestaan 1". het recès begint 4 Augustus en eindigt 11 November2o. eene commissie van vijf-en- twintig leden blijft met het bureau der ver gadering gedurende het recès zitting houden; 3°. het bureau der vergadering wordt niet hernieuwd vóór 11 November. Door den heer de Belcastel was een vierde artikel voorgesteld en dit, door de vergadering aangenomenluidt als volgt »Op den eersten Zondag volgende op den dag van het hervatten der werkzaamheden zullen in alle kerken en bedehuizen publieke gebeden worden uitgesprokenten einde Gods zegen in te roepen op de beraadslagingen der na tionale vergadering." De interpellatie van genoemd lid over de binnenlandsche politiek van Thiers is, gelijk te verwachten was, ach terwege gebleven. Ook in Italië begint de arbeiders-kwestie zich te doen gevoelen. De Perseveranza zegt deswege bet volgende; »De toestand der ar beidersbevolking is in de laatste jaren geheel veranderd. Het aantal werklieden is zeer toe genomen. De voortgang der nijverheid beeft dit te weeg gebragt en tevens vereenigingen van arbeiders doen ontstaan, die vroeger er niet waren. Groote massaas nu raken ligter in gisting dan individuen, eene strike gebeurt ligter daar, waar 1000 arbeiders zijn, dan waar men slechts 100 vindt. De looneu, zegt men, zijn niet gelijk gestegen met de duurte der levensmiddelen. De vraag naar werk is groo- ter dan bet aanbod, en in de groote steden vindt de arbeider met moeite zijn brood. Na tuurlijk zijn de roerige steden van het noor den en Turijn, de vroegere residentie, nu in eene onrustige industrie- en handelstad veran derd, ten deze het hardst vooruitgeloopen. Ter wijl de spoorweg-arbeiders in Verona tot rust zijn gekomen, is te Turijn de beweging alge- meener en dreigender geworden. Het terro- rismus der massaas dringt zelfs de rustige en tevreden werklieden zich stil te houden. Van de metselaars is de strike tot andere kringen overgeslagen. Nadat 29 Julij eene vergadering der eersten zonder resultaat uiteengegaan was, staakten den volgenden dag het werk de spoor wegwerkers, sigarenmakers, boekdrukkers en anderen. Meer dan 5000 menschen trokken door de straten, belegerden de werkplaatsen waar gewerkt werd, en trokken door bedrei ging de weerstrevende elementen tot zich. Een bakkerij werd bestormd, de werkplaatsen der Gazzetta Piemontese vormelijk belegerd. De prefect versterkte ijlings het garnizoen en riep de nationale garde onder de .wapenen, zoo dat bij 20,000 man bijeen bad. Een door de arbeiders gekozen comité weigerde gedane voor stellen aan te nemen. Bevelen uit Londen luidden anders. Tommaso, door ben zeiven als bemiddelaar gekozen, kon het voorgestelde geen ingang doen. vinden. Een afgezondene aan den burgemeester zette uiteen wat men verlangde, en de burgemeester beloofde deputation van ar- beidgevers en van arbeiders bij zich te ont vangen en bemiddeling te zullen beproeven. Dit scheen goed opgenomen te worden. Eenige raddraaijers zijn gearresteerd en woeste hoopen uiteengedreven. Gelijk bekend is zullen de keizers van ©os- tenrijlc en van Eusland in September a. s. een bezoek bij den keizer van Duitschlami afleggen. Volgens gerucht zou de Duitsche kei zer ook aan Victor Emanuel eene uitnoodiging hebben gezonden om de groote September-ma noeuvres bij te wonen, en dan tevens aan het vorstencongres deel te nemen, doch moet de ko ning van Italië deze uitnoodiging niet hebben aangenomen. Htt parijsche blad l Événement heeft berigt, dat Thiers te Berlijn ophelderin gen heeft laten vragen met betrekking tot dit vorstencongres, en van dit berigt, waar of niet waar, trekt de Duitsche pers partij, om tegen Frankrijk uit te varen over zijne ijdelkeid. Karakteristiek is het, dat de Fransche fantai- sie weder van inmenging in de politiek van andere landen droomt," zegt een Berlijnsch orgaan; »de oude gallische ijdelkeid schittert weder in haren vollen luister. Aan geen an dere natie ter wereld zou de gedachte aan zulk een politieke onbeschaamdheid na zulke ver schrikkelijke nederlagen geloofbaar toeschijnen, alleen reeds omdat haar rijk land een goeden oogst gehad heeft en de speculanten van alle beurzen de gelegenheid tot inschrijving op een tot lagen koers uitgegeven leening zich met hunnen gewonen ijver ten nutte gemaakt hebben." Te Antwerpen kwam Dingsdag de noord- sche bark Gazellekapt. Warness, van Akyab, met eeu lading rijst, in de haven. Aan boord van dit schip bevonden zich twee Indianen, 35 a 45 jaar oud, welke meu op 4 April in zee heeft opgenomen onder zonderlinge om standigheden. Na acht dagen reis uit Akyab was de Gazelle de golf van Bengalen ingeva ren, toen de bemanning eensklaps een stuk van een boom, waarin zich iets bewoog, in zee zag drijven. Later bemerkte men, dat het een soort van boot was, uit een boomstam ver vaardigd, en twee menschen er zich in bevon den, welke om hulp vroegen. Kapt. Warness naderde het kleine vaartuig en weldra ontdekte men twee Indianen, die uitgeput vau krachten, reeds 6 dagen zonder eten en drinken waren, verloren in zee en ongeveer 4 a 500 engelsche mijlen van de kust verwijderd. De schipbreu kelingen werden onmiddelijk aan boord van de Gazelle opgenomen en verzorgd; ook werd hunne boot opgevischt. 'Toen zij hunne krach ten hadden herkregen, ondervroeg men hen naar de oorzaak vau hunnen toestand en van een hunner, die een weinig Engelsch kende, vernam meu dat zij met hun ligt vaartuig een bad waren gaau nemen, toen eensklaps een storm losbrak, die ben in eenige oogen- blikken op een aanzienlyken afstand mee sleepte. Meer kon men niet te weten komen; naar hun land wilden zij niet terugkeeren; de ka pitein hield hen dus bij zich eu bragt hen naar Antwerpen. Daar deed zich nu dezelfde moeijelijkheid voor om met die lieden te spre ken. Zij zijn jeugdige, ondanks hunne koper kleur, schoone mannen; levende charades, die niemand wist op te lossen. Zij zijn nu onder de hoede gesteld van den Britschen consul, die hun een kamer in een particulier huis heeft aangewezen, waar een agent van politie in burgerkleeding hen bewaakt en beschermt tegen de nieuwsgierige menigte. Zij zijn zeer zachtzinnig, eten niets dan rijst, maar ver smaden ook een glas jenever niet. Waarschijn lijk zullen zij naar Londen en van daar naar hun land worden gezonden. Na vele moeite is men er eindelijk in geslaagd het volgende te weten te komen. Lohain en Killalir zijn hunne namen. Lohain35 jaren oud, gehuwd en vader van twee kinderen, is uit Punjaub afkomstig en landbouwer. Killalir, 43 jaar oud, inboorling van het land Sonallah, is ook ge huwd, heeft drie kinderen en zegt jemadder te wezen, d. i. opzigter van werken of wo ningen. Lohain had zich naar Jagernauth be geven en onderweg Killalir als pelgrim ont moet, die met gelijk doel was op reis gegaan, zoodat zij den togt zamen maakten. Digt bij de kust, een weinig zuidwaarts van Jagernauth, gekomen, vonden zin visschers, aan welke zij vergunning vroegen hen te vergezellen op de schelpvisscherij. De visschers gaven hun voor twee ropijen (ongeveer f 2,50) eene praauw, en toen zij zich met dit ranke vaartuig te water hadden begeven, werden zij door een storm overvallen, die hen tot op een afstand van 700 mijlen van de kust dreef. Tii TufKipe heeft de hervormingspartij ge zegevierd. De nameu vau twee nieuwe minis ters, Fazyl-pacha en Djemil-pachagaven duidelijk te kennen wat men van het nieuwe kabinet te verwachten heeft: onvoorwaardelijke aan sluiting bij de europesche beschaving en af wending van den russischen invloed. Oosten- rijkschgezind was de Turksche hervormingspartij nooit; veeleer helde zij, zoolang Frankrijk's ster flonkerde, tot Parijs over; de parijsche beschaving" toch vond altoos in Fazyl-pacha een warmen kampioen. Of nu werkelijk het verouderde ligchaam van het Ottomanische Rijk, door de beschaving welke men het wil doen ondergaan, naar europeesch, meer bepaald naar fransch model, verbeterd, dan wel of het veeleer daardoor spoediger zijne ontbinding te gemoet gevoerd zal worden, moet de toe komst leeren. Uit Bolivia in Znid-Aineri&a wordt ge meld dat het mineraal in steeds meerdere mate de aandacht trekt van kapitalisten en kooplieden in Chili en Peru. De rijkdom der mijnen overtreft alle verwachting en lokt van alle zijden vermetele knapen en gouddorstige avonturiers. Reeds loopen meer dan 500 last wagens dagelijks tusschen Caracoles en de kust, en naar matige berekening brengen deze meer dan 200 centenaars metaal naar de lading plaatsen. De heer M. Geoffroi St.-Hilaire, directeur van den Parijschen dierentuin, merkte eenigen tijd geleden op, dat zijn verzameling kleine vogels met den dag ver minderde; doch niettegenstaande alle pogingen kon liij den dief niet ontdekken, totdat hij eindelijk ge waar werd, dat de schuld lag aan een kleinen Al'ri- kaanschen neger, die de kameelen op hun wandelingen geleidde Deze liad de gewoonte de kleine vogels levend uit de hand op te eten, en toen hij ontdekt werd, was hij juist bezig een schoonen vogel te ver slinden, nadat hij hem eerst geplukt had. Het arme dier had reeds een groot gat in den rug. Drie uren nadat de neger, na een strenge bestraffing, weder op vrije voeten was gesteld, vond men hem in het bassin van den zeehond, tegen wien hij een hevig gevecht voerde. De liefhebber van raauw vleesch is onmiddellijk opgesloten. ln de vooral in den laatsten tijd zoo bekend

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2