1872. N°. 93. Donderdag 8 Augustus. 59ste jaargang. RIJKSTELEGRAAF. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 —8 regels h J1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. MINISTERIE VAN EINANTIEN. BESTEDING. Op Vrijdag den 16den Augustus 1872, des voormid dags ten ,10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdinge nieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden besteed: Het inrigten van eene bestaande heet te Hansweert tot telegraafkantoor en woning voor den beambte. De besteding geschiedt alleen bij inschrijving, vol gens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan de bureaux van den Rijkstelegraaf, Plein no. 2, te 's Gravenliage, aan de lokalen der besturen van de onderscheiden provinciën, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling dei- kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nlthoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravenliage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 6den en 4den dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te Dekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Goes. 's Gkavenhage, den 27sten Julij 1872. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BARTSTRA. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 7 Augustus 1872. In onze groote bladen wordt tegenwoordig eene polemiek gevoerd over de vraag of liet voorgenomen congres der Internationale te 's Hage al of niet mag plaats hebben. Het Dagbladen met hetzelve een tal van andere bladen, wil het congres verbieden, op grond van het schadelijke en verderfelijke van de be ginselen der Internationale en met het oog op onze verhouding tot andere landen. De N. Rott. Ct. ofschoon overtuigd van den verderfelijken invloed der Internationale, meent dat het congres niet moet verboden worden. De regering moet niet preventief te werk gaan. Daarmee zou de eerste schrede gezet worden op een zeer gevaarlijken weg. Onze wetgeving gaat uit van het beginsel van vrij heid. Het regt van vereeniging en vergadering is alleen beperkt door regels in het belang der openbare orde. Alle denkbeeld aan preventie heeft de wet uitgesloten. In een land, waar niemand, vreemdeling zoomin als ingezetene, vooraf verlof te vragen heeft om zijne ge dachten of gevoelens, welke ook, al waren het de meest gevaarlijke, door middel der drukpers te verspreiden, daar kan de vrijheid van het gesproken woord niet worden onthouden, daar kan geene vergadering worden verboden op grond dat er gevaarlijke denkbeelden zullen worden verkondigd. Zoo zou men de Jezuften- orde heden, de vrijmetselaren morgen kunnen verbiedenindien de regering die maar scha delijk achtte. Eenmaal loslatende het heilzame stelsel van vrijheid, dat geheel onze wetgeving beheerscht, is niemand meer veilig, zijn wij overgeleverd aan het goeddunken van het gou vernement. De Nieuwe Rott. Ct. is het in het geheel niet eens met het Dagblad, dat onze verhou ding tot onze magtige naburen ons verpligt het congres der internationale te verbieden. Door sommige dagbladen werd te verstaan ge geven, dat Duitschland pressie trachtte uitte- oefenen op onze regering om van haar maat regelen te verkrijgen tegen de uit Duitschland verdreven jezuiten. Volgens de leer, die het Dagblad thans verkondigt, zou de regering aan die pressie geen weêrstand mogen bieden. En eenmaal de volkcnregtelijke verpligting zóó op gevat, zijn wij weldra geen baas meer in eigen huis, zal het van het goedvinden der vreemde mogendheden afhangen, aan' wie wij op onzen bodem gastvrijheid verleenen mogen. Geldt het heden de internationalisten en morgen de je zuiten, overmorgen zullen wij geene staatkun dige ballingen meer mogen toelaten. Nederland moet op de vrijheid, die het verleent, op het regt van asylop het regt van vergadering op het regt van gedachten-uiting geen invloed laten oefenen door vreemde mogendheden. Eene regering, die in dezen voor pressie week, zou de eer van het land prijsgeven. De Ned. Industrieel daarentegen zou het eene onverantwoordelijke zwakheid achten, zoo de regering naliet wat de wet haar ten stelligste als pligt oplegt. Het regt van vereeniging is wel aan ingezetenen maar, teregt, niet aan vreemdelingen gewaarborgd. De Ned. Ind. be grijpt niethoe liberale bladen de regering durven raden de wet niet te handhaven ten aanzien van eene verzameling vreemdelingen, een buitenlandsch genootschap, dat kennelijk geen ander doel beoogt dan omverwerping der bestaande maatschappij. Wij voor ons gelooven dat te sterke betee- kenis aan de zaak wordt gegeven en dat het verbod niet politiek zou zijn. Dat de internatio nale tegen eenig bepaald land plannen smeedt kan niet gezegd worden, zoodat wij niet kunnen geacht worden door de toelating van het congres, op onzen bodem, het beramen van maatregelen ten nadeele van eenige naburige mogendheid te vergemakkelijken. De beginselen der inter nationale raken de gansehe maatschappijniet eenig land in 't bijzonder. Gaat men nu tot maatregelen over als het verbieden van het congres dan werkt men welligt juist het omgekeerde uit van wat men tracht te bereiken. Dan verkrijgen de leden van het geneotschap een zeker air van vervolg den, van martelaren, en door alle eeuwen heen heeft men voor heele of halve martelaren sym pathie gehad. Ook in deze zou die sympathie ge vaarlijk kunnen werken. Men trachte liever door voorlichting en voor beeld de beginselen van een ligchaam als de Internationale uit te roepen. Ieder in zijnen kring kan daartoe mede werken. Een repressive maatregel als hier be doeld roeit het onkruid niet uit, zij doet het slechts op andere plaatsen weliger ontkiemen. Slechts één maatregel achten wij noodig het congres moet openbaar zijn. Deze voor waarde behoort de regering te stellen. Dan zal alle karakter van beleediging eener andere regering of van complotten smeden tegen eeni- gen staat van zelf vervallen. En dat het publiek worden van het op dat congres verhandelde nadeelig op den neder- landschen werkman zou werken achten wij minder waarschijnlijk dan het tegendeel. Gisteren namiddag is een boeren-dochter van Driewegen, die zich na den marktdag naar huis begaf, in het zoogenaamde Nisse- of Naastepad bij deze gemeente, plotseling tengevolge eener bloedspuwing neergezegen en dood gebleven. Volgens een Gentsch blad zijn de Staten van Zeeland geneigd om tot op zekere hoogte toe te geven aan de vertoogen die door Bel- i gisclie en andere vreemde grondeigenaren in Zeeland tegen het ontworpen nieuwe polder reglement zijn ingediend. In Gelderland dus meldt de N. Arnli. Ct. worden weder eene menigte adressen van ver schillende autoriteiten gerigt aan Z. M. den Koning, met verzoek om onthouding van Zr. Ms. goedkeuring han het reglement op het ge bruik van wielen met breede velling en banden, vastgesteld door de Provinciale Staten van Gelderland, in hun zomervergadering van 1872. Men deelt ons mede, dat op de stoomboo- ten, varende tusschen Rotterdam en Utrecht, de geheele equipage volgens een overeengeko men participatiestelsel is geëngageerd. Dit stelsel bestaat hierin, dat behalve de toegezegde vaste wekelijksche gage, bij het einde van elk jaar na het opmaken van de balans der onderneming en na aftrek eener ingestelde billijke rente voor den patroon, de resteerende winst tusschen hem en het volk volgens eene aangegane overeenkomst wordt verdeeld. Onder het volk is die verdeeling geregeld in even redigheid van de waarde der diensten, die van elk gevorderd worden. Dit stelsel heeft een zeer gunstigen invloed op de zamenwerking tusschen het geheele personeel, van de kapi teins tot de minste jongens, en ook op de be langen van den patroon. (N. R. Ct.) Het Nieuws van^ den Dag meldt De drukkers van ons blad deelen ons mede, dat door hen Zaturdagavond een knecht is ontslagen, omdat hij zijne kameraden tot werk staking trachtte over te halen. Gisteren mor gen kwamen de gezamenlijke gezellen vóór de drukkerij en verklaarden alleen dan aan 't werk te zullen gaan, indien de patroons den weg- gestuurden knecht weder in dienst namen. Na tuurlijk volgde hierop een weigering, en, op enkele uitzonderingen na, gingen toen de knechts weder huiswaarts. Gelukkig is het onzen druk kers desniettegenstaande gelukt ons in de ge legenheid te stellen dit berigt onder de oogeu der lezers van 't Nieuws te brengen. Men schrijft uit Zwolle, van 5 Aug. jl. De zen morgen is ter gemeente-secretarie een zon derling geschenk bezorgd, namelijk een kind van ongeveer 1| jaar. Zekere J. K. Jansen en zijn vrouw, wegens bedelarij en het te von deling stellen van drie kinderen, zijn door de regtbank veroordeeld tot drie maanden opslui ting en geldboeten, met last, dat zij na afloop van de gevangenisstraf zouden worc.en over- gebragt naar een bedelaarsgesticht. Deze lieden hadden een nog zeer jeugdig dochtertje, en de vraag rees, waar dit kind armlastig was, te Assen, te Staphorst of te Zwolle. Voorloopig werd het met de moeder in het huis van verzekering hier ter stede op genomen. Op de aanvrage, door de commis sie van administratie over dat huis aan den Minister van Justutie gerigt, hoe zij met het kind moest handelen, is geantwoord, dat Jan tje Jansen door de zorg der genoemde com missie behoorde »te worden gebragt aan het Gemeentehuis te Zwolle, en afgegeven ter ge meente-secretarie, onverschillig of men het daar al of niet aanneemt". De commissie van administratie heeft heden aan deze ministeriële beschikking gevolg ge geven, en het kind door de bewaarster op het stadhuis laten brengen. Door de zorg van den O O heer commissaris van politie is het voorloopig uitbesteed. ZwCt.) In onderscheidene gemeenten in de provincie Groningen openbaart zich de pokziekte onder

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1