BESTEDING. Kerkelijke Zatcen. BUITENLAND. naderende cholera, die, in Rusland uitgebroken, meer en meer naar westelijk Europa dreigt over te slaan. De Minister wenscht dat voor zorgsmaatregelen genomen en alle mogelijke ten dienste staande middelen aangewend zullen worden, om het naderend gevaar af te weren en zich zooveel mogelijk te vrijwaren tegen de gevolgen, die uit nalatigheid in deze ligtelijk zouden kunnen voortvloeijen. Een gerucht wil, dat bij het Ministerie van Oorlog het voornemen bestaat, om bij ieder regement van ons leger 2 luitenants aan de bestaande formatie toe te voegen en dezen te bestemmen voor speciale diensten. In verband daarmede zou aan de onderofficieren, die vol doend examen voor den rang van 2n luitenant hebben afgelegd, maar die, wegens gebrek aan plaatsen, niet konden benoemd worden, alsnog zonder nader examen den rang van 2n luite nant verleend worden. (U. D.) In de N. G. Ct. van 12 Julij jl. lezen wij het volgende; met betrekking tot de toen aan staande verkiezingen „Heeft de allengs tot meerderheid aangegroeide op positie de symphatie der kiezers mogen verwerven, zij mogen de meerderheid ook verder steunen. Zijn de kiezers echter in hunne verwachtingen te leur ge steld, meenen zij dat het in het waarachtig belang der stad hunner inwoning isdat het bestuur weder in liberale rigting gevoerd worde: zij mogen uitspraak doen. Men vergete echter niet dat de uitslag van deze ver verkiezing ook een beslissende uitslag zal zijn. En de kiezers mogen zich daarom, vooral ook ditmaal, wel rekenschap geven van de stem die zij uitbrengen. De verkiezing der van „liberale" zijde gestelde kandidaten, zou alligt eene geheele verandering in den raad kunnen brengen. De leden der tegenwoordige meerderheid, men kan er zeker van zijnhebben die betrekking niet uit eigenbelang, niet ómdat zij het voor zich per soonlijk zoo wenschelijk achten, aanvaard. Wel omdat zij in hunne benoeming het verlangen der kiezers za gen, dat zij hunne belangen zouden behartigen. Is deze onze onderstelling juist, dan zou een tegenstrijdige ver kiezing natuurlijk ten gevolge kunnen hebben, dat leden der tegenwoordige meerderheidmoetende veronderstellen dat de zienswijze der kiezers gewijzigd is, vrijheid zouden vindende betrekking neder te leggendie zij op zich namen, ter wille der kiezers. Dit is, naar onze meening, de beteekenis der aanstaande verkiezing." Welnu, niemand zal het betwijfelen, dat de liberalen bij de jongste verkiezing eene on dubbelzinnige zegepraal hebben behaald, gelijk de redacteur der N. G. Ct. dit dan ook in zijn no. van jl. Vrijdag erkent. Zijn nu de door ons onderstreepte woorden slechts verkie- zings-bangmakers, zijn zij slechts eene onedele pressie geweest, of is het den redacteur der N. G. Ct. werkelijk ernst daarmede geweest? Het antwoord op deze vragen zal de geschie denis leveren. Men schrijft uit den Haag aan de Kamp. Ct. »Men is hier zeer verwonderd geweest over het berigt in 't Haagsche Dagblad uit Leiden, waarin van eene ministeriëele aanschrijving over 'tkerkgaan der militairen gesproken wordt. Van zulk eene aanschrijving, door de Kamper Courant teregt als min gelukkig beschouwd, is hier niets hoegenaamd bekend. De zegs man uit Leiden moet dus al zeer slecht zijn ingelicht geweest, en had gewis beter gedaan zich eerst behoorlijk op de hoogte te stellen, vóór hij een dergelijk, geheel ongegrond nieuws overbriefde. Heeft de Leidsche commandant werkelijk zijn manschappen, op de gemelde wijs, weer ter kerk gedreven, dan heeft hij het ge heel op zijn eigen houtje gedaandoch waarom stelt de Dm/óZad-correspondent dat dan op rekening van den Minister?" Het Leidsche Dagblad bevat de volgende ad vertentie: Aan de Burgerij. Het bestuur van den Leidschen schouwburg heeft gewei gerd de toestemming te geven aan Hendrik Petrus Johannes Beems, Artist Dramatique, tot het geven eener volksvoorstelling, waarvan de recette moest strekken tot bijdrage voor het op te rigten standbeeld van wijlen den groo- ten staatsman Thorbecke. Verzoeke dit berigt in alle couranten over te nemen.) Beems." Het U. D. verneemt, dat de gestolen gel den van mejonkvrouwe wan Westrenen, te Utrecht, waarmede de dieven zich naar Noord-Amerika begaven, iri handen van de politie aldaar ge steld zijn, die ze naar Nederland zal overzen den, om ze weder aan de regthebbende uit te betalen. De Tijd deelt mede, dat zijn hoofdredacteur, mgr. J. A. Smitsprot. apost. a. i. p., bij volle kennis zijne ziel aan God aanbevelende, in den Heer is ontslapen. Men meldt uit Arnhem, van 2 Aug. In de laatste dagen hebben kwaadwilligen van achttien paarden, in verschillende weiden onder de ge meente Angerlo gelegen, de staarten afgesneden. De rijksveldwacht deed alle moeite om de schul digen op te sporen, echter zonder gevolg. Het gelukte eindelijk aan den ijverigen hoofd-agent van politie Mellê, te Doesburg, een gedeelte van het paardenhaar te bemagtigen, dat reeds verkocht was, en zoodoende zullen de daders spoedig gevonden worden. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een pas geboren kind in een blikken trom mel aan de Boschpoort te Breda nedergelegd. Het is, naar de Arnh. Ct. meldt, aan de politie gelukt hiervan de daders op te sporen. Zekere A. S., oud 23 jaar ongehuwd, wonende te Lange- Zwaluwe, was in den nacht van den 8 op 9 Julij 11. in het geheim bevallenhaar zwager, J. K. bragt het kind met toestemming der moeder, in den nacht van 11 tot 12 Julij in een trommel naar de Boschpoort te Breda, en legde het daar te vinden voor de herberg van zekeren Jonkers. Beiden hebben, na eenige aarzeling hunne daad volledig aan den brigade commandant beleden. Uit alleszins vertrouwbare en zeer geloof waardige bron wordt uit Limburg aan den Maasbode op nieuw ten stelligste verzekerd, dat graaf Hoensbroeck zijn kasteel bij Heer len ter beschikking heeft gesteld van de ver volgde leden der Jezuïteuorde. Eveneens wordt het door ons aan de Correspondance de_ Geneve ontleend gerucht bevestigd, volgens hetwelk ook baron van den Bogaert zijn kasteel van Wijnandsraede tot hetzelfde doel heeft aange wezen. Tot hiertoe echter schijnt nog geen positieve aanneming van dit zoo edel aanbod geschied te zijn. De' Limburgsche correspon dent van den Maasbode vernam verder van een Duitsch vriend, dat het beroemde klooster van Maria Laach teg<n hoogen prijs verkocht is, en dat vele Duitsche Jezuïeten naar Amerika zullen vertrekken, om daar een nieuw veld te zoeken voor den moeijelijken en vruchtbaren arbeid. (De Tijd.) In »de vriend der armen en rijken" komt on derstaand beproefd voorbehoedmiddel tegen de varkensziekte voor. »Een landbouwer in Zuidholland verklaart, dat dit middel sedert het jaar 1851 door-hem is toegepast en zijne varkens tot dus verre (1870) voor alle ziekten heeft behoed. Hij had in 1851 tien varkens, en wel 5 stuks van dat jaar en 5 stuks van Februarij 1850, waar van in de maand Julij 1851 vijf stuks, welke in een weiland verblijf hielden, door gemelde ziekte werden aangetastwaaronder één in hevige mate. Dadelijk werd aan elk dezer 10 varkens gezuiverde salpeter toegediend, den aan getasten driemaal daags 3 eijerlepeltjes vol, den nog gezonden de halve dosis, met dat gevolg, dat de vier aangetaste varkens reeds den twee den dag teeken van beterschap gaven, en de hoeveelheid salpeter trapsgewijze kon vermin derd worden. Deze goede uitkomst gaf ge zegden landbouwer aanleiding om in het vol gende jaar de salpeter als voorbehoedmiddel te beproeven. Hij gaf dus in het laatst der maand Mei bij toenemende warmte aan ieder zijner varkens tweemaal daags een eijerlepeltje vol salpeter, vermengd in de gewone hoeveel heid wei en karnemelkde varkens bleven allen gezond en werden zeer vet. In 1853 werd hetzelfde voorbehoedmiddel met even gunstigen uitslag aangewend. Van dit voorbehoedmiddel worde een eijerle peltje 2 maal daags gebruikt van Mei tot October. Bij verschijnselen van de ziekte driemaal daags 2 eijerlepeltjes. (Ziekte verschijnselen zijn blaauwe vlekken onder den buik.) De salpeter komt in den handel voor onder den naam van Petersburger potasch. Daar zij gezuiverd moet worden, is het beter om haar bij een apotheker dan bij een droogist te halen. De halve kilo (de 5 ons) kost in het groot bij den apotheker 70 cents." Volgens een blad uit Canada de Nieuwe Wereld", zullen we weldra door de lucht vliegen. Dezer dagen zag men een heer te Montreal het luchtruim reeds doorklieven. Hij deed dit door middel van een met gaz gevulden zak, aan 't ligchaam gebonden, zoodat hij er op dreef en voortgestuwd werd door een paar kunstvleugels, die door handen en voeten in beweging werden gebragt. Hij verklaarde weldra een werktuig te koop zullen aanbieden, waarmede men over de St. Laurent in zeven minuten vliegt, zonder eenigs- zins vermoeider te zijn dan na een bedaarde wandeling van vijf minuten. II egtszaken De Arrondissements-regtbank te Goes, heeft op 22 Julij 1872, de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. J. F. V.D. W39 jaar, zoon van Jan Franeies, werkman, geboren en wonende te Hontenisse, beklaagd van overtre ding ter zake van plaatselijke belasting, door het houden van een hond, in de gemeente Hontenisse, zonder daarvan aangifte te doen ten kantore van den gemeente ontvanger veroordeeld in eene geldboete van vijf gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen, eu in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfsdwang. 2. C. K. 26 jaar, metselaarsknecht, zoon van Jacobus, gebo ren en wonende te Neuzen, beklaagd van arglistig wegne- men en zich toeeigenen van een ijzeren ballastschop, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 3. J. K. zoon van Pieter, 40 jaar, landman, wonende te Wis- senkerke, beklaagd van laster, ontslagen van alle regtsver- volging, de kosten te dragen door den staat. 4. J. J. V. N. zoon van Leendert Marinus, 33 jaar, wagcn- makersknecht, wonende te Kruiningen, beklaagd van het met woorden beleedigen van een bedienend beambte in de waar neming zijner bediening aangedaan, veroordeeld in eene geld boete van acht gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen, en in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfsdwang, 5. A. M. Jz. 57 jaar, arbeider, wonende te Kruiningen, be klaagd van bedelarij op eene plaats voor welke eene open bare inrigting bestaat tot voorkoming van bedelarij veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het geding verhaalbaar bij lijfsdwang. Be veelt dat de veroordeelde na het uiteinde zijner gevangenis, straf naar een bedelaars gesticht of werkhuis zal worden overgebragt. Den 2 Augustus heeft aan het lokaal van het pro vinciaal gouvernement te Middelburg bij enkele inschrij ving de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een kaaimuur voor eene los- en ladingplaats bij het kanaal door Zuid-Beveland. Voor dit werk is het minst ingeschreven door den heer B. Bolier te Scherpenisse voor f 11,470. v Beroepen te Zoutelande ds. G. Doedes, predikant te Bieselinge. Het volgende berigt zendt men ons uit 's Heer Hen drikskinderen Onze leeraar Ds. L. Slotemaker heeft de beroeping naar Neede aangenomen. Noch van de beroeping, noch van de aanneming van 't beroep is eenige kennisgeving bij den kerkeraad in gekomen. Alleen heeft Z.W.Eerw. een schrijven gerigt aan een inwoner dezer gemeentemet verzoek afkon diging in de godsdienst-oefening te doen plaats hebben." De inzender zal ziendat wij het verder gedeelte van zijn berigt hebben achterwege gelaten. De daarin ge opperde vermoedelijke beweegreden kwam ons voor niet van publiek belang te zijn, vooral niet zoolang men slechts op vermoedens moet afgaan. Red De nationale vergadering van Frankrijk heeft hare zittingen geschorst tot in het begin van November en de president is met zijn' minister van oorlog naar Trouville vertrokken, om er de vacantie door te brengen. De Bien public bevatte namens hem een af scheid aan de leden der vergaderingwelks inhoud hoofdzakelijk nederkomt op het vol gende»De vacantie staat voor de deur; Frankrijk begint ongeduldig te wordenhet vindt dat men te lang alleen aan zich en niet aan Frankrijk gedacht heeft; wij echter wen-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2