onwaar verklaarde cijfer van 140 stemmen op den heer Wiecking in 1867 uitgebragt, verwij zen naar de officieële mededeeling van burg. en weth. voorkomende in de Goessche Ct. van 19 Julij 1867 no. 55, waaruit blijkt, dat de heer Wiecking bij eerste stemming 143 st. verkreeg, en dat by de herstemming tusschen de heeren v. Voorst Vader en Wiecking, 14 dagen later, de eerste 145, de tweede 138 st. bekwamen. De heer v. Voorst Vader was de kandidaat van steunende op den bijbel" en dus werden de stemmen op den heer Wiecking bepaald door liberalen en Roomschen uitgebragt. Deze cijfers toonen reeds bij voorbaat aan, dat het strooi biljet der N. G. Ct. maar niet wij, onwaarheid heeft gedebiteerd, en dat eene dubbelhartige rigting, zooals zij voorstaat, slechts door insi nuatie aan de eene zijde en een walgelijk ver toon van onderdanigheid aan de andere zijde zich kan staande houden. Wij hopen in ons volgend no. een en ander nader te bewijzen. Overmorgen (Woensdag) zal te Goes een eigenaardig feest gevierd wordende Vereeni- ging van Walcheren en Zuid-Beveland. Omdat de plattelandbewoners het grootste deel der inwoners van de vereenigde eilanden uitmaken, heeft het comité voor Volksvermaken te Goes ook gemeend aan hen het grootste aandeel in de feestelijkheid te moeten toekennen. Van daar dat eene hardrijderij en ringryderij, waaraan wel voornamelijk onze landbouwende bevolking zal deelnemen, het voornaamste deel van het programma inneemt. De deelneming aan den wedstrijd zal dan ook vrij talrijk zijn. Veertien harddravers en zes-en-vijftig ringryders hebben zich aangemeld. Het feest begint met een optogt, welke zich ten half elf ure van het Slot Oostendede plaats waar Jacoba van Beijeren onder den moerbezienboom met Frank van Borsselen zoete woordekens koutte, zal bewegen naar het feest terrein. De 56 ringryders te paardde 14 harddravers met hunne berijderseen rijtuig met vierspan waarin vijf Goessche schoonen gezetendie de welwillendheid zullen hebben de prijslinten en prijzen uittereikeneenige commissarissen te paard, een draagbaar waarop de prachtige prijzen zijn uitgestald, het comité voor Volksvermaken de commissarissen voor de harddraverij en ringrijderij, de muziekcorpsen der harmonie »de Volharding" alhier en van het 34 regement Infanterie uit Bergen-op-Zoom, zietdaar de elementen van den optogt, die zich door de met vlaggen versierde straten zal be wegen. Zoodra mogelijk zal de harddraverij alsdan een aanvang nemen op het terrein op den weg van den Wilhelminapolder, waar drie keurige buffetten het publiek van de beste ververschin- gen zullen voorzien. Na de harddraverij pauze van een uur en ontruiming van het terrein, dat alsdan in orde gebragt wordt voor de ringryderij, die vervol gens gehouden wordt. Na de ringryderij optogt met de pryswinners voorop naar de Sociëteit »van ongenuchten vrij waar eene reünie gehouden zal worden. In de concertzaal zullen de pryzen worden uitgedeeld en hartelijke woorden gesproken. Na die uitdeeling wordt het feest voortgezet in den tuin der sociëteit waar eene prach tige illuminatie en goede muziek de feestvreugde zullen helpen verhoogen. Wanneer wy wel ingelicht zijn zal een groot aantal vreemdelingen het feest komen bijwonen. Geene kosten heeft dan ook de vereeniging voor Volksvermaken gespaard om dit feest al- gemeene deelneming te doen vinden. Vreemd is het, dat juist in Goes de bil- letten van de feestviering op a. s. Woensdag door de vereeng. voor volksvermaken, op de meeste plaatsen, terstond nadat zij aangeplakt zijn, afgescheurd werden. Door wie zal men vragen. Naar wij ver nemen is het een clubje van lieden, die zoo zeer tegen alle feestvieren gestemd zijn, dat zy in der tijd door hunne onthouding heb ben bewerkt, dat het onafhankelijkheidsfeest te Goes honderd jaar is moeten worden uitgesteld. Laat die kinderachtige tegenwerking ons niet weerhouden om lustig feesttevierenwie weet of ons goed voorbeeld de aanplakbilletverscheur- ders niet bekeeren zal. Moge Goes een ordelijk, opgewonden, gloeijend feestvieren op aanstaanden Woensdag. Zulk feestvieren is gezond voor ligchaam en geest beiden. Ingezonden Wie een vriend is van onvoorwaardelijk genot te zien smaken, zou daartoe Zaturdag jl. een uitstekende gelegenheid gehad hebben. Immers dien dag kwamen te 1,17 uur met het spoor een llötal kinderen uit Middelburg, onder lei ding van den verdienstelijken hoofdonderwijzer de Man, benevens 5 andere onderwijzers; ten einde deze kinderen eens een kijkje te geven in een andere plaats niet alleen, maar hun zoo mogelijk een regt genoegelijken namiddag te verschaffen. Deze kinderen zijn leerlingen der scholen voor min- en onvermogenden te Middelburg, die te zamen ruim 1000 leerlingen tellen. Zij zijn de goede schoolbezoekers, de mindere goede heeft men fean dit uitstapje geen deel doen nemen. Reeds bij het uitstappen uit de waggons, troffen niet slechts de vrolijke en opgeruimde gelaatstrekken de aandacht van ieder kinder vriend, maar maakten de netheid en eenvoudige smaak in kleeding een aangenamen indruk. Na eene kleine wandeling door de stad be gaven de kinderen zich naar de Sociëteit, waar hun door de uitmuntende zorg van den kas telein keurige ververschingen wachtten. Onder aangenaam gegons werden deze ge bruikt, waarna de kinderen zich in den regt aangenamen tuin verstrooiden om naar harte lust zich eenigen tijd in de vrije lucht te ver lustigen. Er was volstrekt geen kwestie van surveillance. 'tWas een waarachtig genot die onschuldig- vrolijke gezigten te zien, geheel onder den aangenamen indruk van 't oogenblik. Met het oog op de nog al groote warmte volgde hierop een kleine wandeling door de stad en naar buiten, waar zij in de schaduw een klein uur onder vrolijk gezang in 't gras hebben neergezeten en rondgesprongen. Na de wandeling wachtten hun een vry en ongedwongen spelen in den tuin benevens ver verschingen aan »geen van beiden lieten zij zich onbetuigd. De Voorzitter van 't Comité tot wering van schoolverzuim benevens de penningmeester heb ben met zigtbaar genoegen eenigen tijd dit kinderfeest bijgewoond. Het spreekt natuurlijk van zelf dat mr. J. H. de Laat de Kanter een geruimen tyd aan dit feest heeft deelgenomen. Eindelijk kwam het oogenblik van vertrek; welsprekender konden de kinderen wel niet hunne ingenomenheid met dezen dag betuigen, dan door als uit éénen mond te kennen te geven: »0, ik wou dat wij te laat kwamen." Wij mogen niet onvermeld laten, dat de gelden voor deze feestviering bijeengebragt zijn door eenige belangstellenden in 't onderwijs en in een gepast genot voor kinderen. Met 1 Oct. dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 12 leerlingen aan de Rijks-kweek- school voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden, van 20 tot 35 jaren oud, worden uitgenoodigd vóór 10 Sept. e. k. hare aanvragen te doen en wel voor Zeeland bij dr. A. Fokker te Middelburg. Uit Walcheren schrijft men: De omstreken van Vlissingen zijn onkenbaar geworden door de toebereidselen tot den bloei der stad, want als zoodanig zijn de spoorweg, waarlangs het stoomtuig nog niet rijdt, de sluizen en dokken in aanleg te beschouwen. Men hunkert er algemeen naar de opening van de lijn, en te meer omdat er allerhande ge ruchten van vertraging in omloop zijn. 't Heet nu b. v. dat het wintersaisoen lang voor den eersten trein zijn intogt zal doen. Wel moet de directie van den Staatsspoorweg geneigd en gereed zijn om den dienst te openen, maar Vlissingen is nog niet gereed om de reizigers en goederen behoorlijk te ontvangende toe gangsweg van het hulpstation is nog verre van voltooid. Als 't eenmaal zoover is mag men een plotseling ontwaken van den levensgeest verwachten; Antwerpsche huizen zullen den door hen op touw gezetten stoombootdienst van Vlissingen op Engeland gelijktijdig met den spoorwegdienst openen de kantoren zijn er reeds; welligt tijgt dan ook de Engelsche Maatschappij, die Vlissingen van dokken en uitrustingswerven zal voorzien, aan het werk. Ook bestaat er kans dat de handelsstad eens een veelbezochte badplaats zal wordende grond slag is er reeds: een bescheiden houten ver- verschingloods op een der duinen, badkoetsen enz. Wie weet hoe spoedig men er een weidsch hotel van hecht arduin ziet verrijzen. De onrustbarende tijding met betrekking tot de sluisdeuren te Veere, blijkt nu toch niet zoo onrustbarend te zijn. Een der deuren is reeds weer ingehangenmet deze zaak hoopt men spoediger »in 's Reine" te zijn, dan men verwachten kon. Het Handelsblad verneemt dat de rijksamb tenaren van uniform zullen voorzien en met een revolver gewapend worden. De gemeenteraad van Zaandam heeft het voorstel tot toelating van meisjes op de lioo- gere burgerschool verworpen. Het British Medical Journal vestigt de aan dacht op de maatregelen, welke door den Conseil Hygiênique te Bordeaux worden aangeraden ter bescherming tegen de gevaren der hondsdolheid. »Het is wel bekend (zoo leest men in het Journal,) dat de hondsdolheid tijdperken heeft, die men waarschuwend en onschadelijk zou kunnen noemen. Indien die tijdperken alge meen bekend waren, zouden de honden buiten de mogelijkheid gesteld worden om voor het publiek gevaarlijk te zijn. Te dezen aanzien geeft de raad de volgende aanwijzingen„Kor ten tyd, somtijds twee dagen, nadat de dolheid den hond heeft aangetast, brengt zij in den gewonen toestand van het dier eene belang rijke storing teweeg. 1) Gejaagdheid en rus teloosheid de hond keert zich gestadig in zijn hok om. Indien hij losloopt, komt en gaat hij, alsof hij iets zocht, blijft plotseling staan, alsof hij wachttevliegt plotseling op, hapt in de lucht, alsof hij eene vlieg wilde vangen, en werpt zich blaffende en huilende tegen den muur. De stem van den meester doet deze hallucinatien ophoudende hond gehoorzaamt, maar langzaam, aarzelend en schijnbaar met tegenzin. 2) Hij poogt niet te bijten, is vrien delijk, zelfs hartelijk; hij eet en drinkt, maar hij knaagt aan zijne mand, aan de randen van gordijnen, van kussens, dekens, karpetten enz. 3) Aan de beweging met zyne pooten langs de zijden van zijn open bek zou men meenen, dat hem een been in de keel hinderde. 4) Zijne stem heeft eene verandering ondergaan, die niet onopgemerkt kan blijyen. 5) De hond begint met andere houden te vechtendit is, indien de hond vreedzaam van aard is, zeer zeker een kenmerkend teeken. De nummers 3, 4 en 5 toonen eene reeds vergevorderde periode der ziekte aan, en de tijd is ophanden, dat de mensch, indien niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, aan de gevaarlijke aanvallen van het dier zal blootstaan. De hond moet vastgelegd of, beter nog, afgemaakt worden," De raad verlangt, dat deze raadgevingen van tijd tot tijd in de dagbladen zullen worden opgenomen en, het geen ons zeer doeltreffend voorkomt, dat zij zullen worden afgedrukt op de keerzijde der honden-belasting-biljetten, kwitantien van die belasting, en eindelijk achter op de jagt-acten. Deze uitmuntende maatregelen behooren alge meen genomen te worden. De dezer dagen heerschende buitengewone hitte heeft te Parijs reeds aan verscheidene menschen het leven gekost. In de Fransche bladen leest men eenige gevallen, o. a. van een voerman en een schoorsteenveger, die, door een zonnesteek getroffen of door de warmte duizelig geworden, de een van het dak, de ander van den wagen stortten en beiden den hals braken. Een jong mensch van 17 jaren in de rue de Lyon kreeg door de hitte een aanval van razernij, zoodat hij uit een venster van de derde verdieping op straat sprong; hij was oogenblikkelijk een lijk. Den 18den dezer is te Petersburg, in dat gedeelte der haven, waar de graanschepen ge-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2