W. F. BUSING BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Over Anatheriii-Moiulwatep. BUITENLAND. inzien en dat het kiezen van een raadslid voortaan meer aan dergelijke, practische vra gen worde getoetst, en dat al dat strijden over kerkelijke kleur een einde neme. De gemeente zal er niet slecht bij varen en de opgehitste gemoederen zullen rustiger wor den er zal weder meer harmonie onder de gemeentenaren komen, en ieder zal zijn gods dienst vrij kunnen houden van de politiek. In al deze opzigten is de keuze van den kandidaat van „Gemeentebelang» eene goede keuze, waarom wij dan ook met vertrouwen den kiezers aanraden op den heer hunne stemmen uit te brengen. GOES, 26 Julij 1872. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene aanschrijving doen toekomen aan de on derscheiden kamers van koophandel en fabrie ken, om informatie naar verkoopers en aan- voerplaats van Amerikaansch spek, ten einde daarna zoodanige maatregelen te nemen, als nuttig en noodig geacht kunnen worden, om het schadelijke voor de gezondheid door ge bruikers af te weren, in zooverre geconsta teerd kan worden, dat zich in voornoemd spek trichinen bevinden. Dr. L. Ali Cohen, geneeskundig inspecteur voor Friesland en Groningen, deelt echter in de Groninger Ct. mede, dat door hem in den laatsten tijd, naar aanleiding van verschil lende aanvragen, verscheiden malen het Ame- rikaansche spek microscopisch is onderzocht, zooals het te Groningen en detail wordt ver kocht maar dat hp tot dusverre daarin geen spoor van trichinen heeft aangetroffen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, blijkens prov. blad no. 63, eene circulaire ge- rigt aan de burgemeesters der gemeenten, waarin zij wijzen op art. 2 van 's konings besluit van 4 Dec. 1870 (Staatsblad no. 190) en aan bevelen, om na raadpleging van den districts veearts, zijn plaatsvervanger, of, in de gevallen bij de wet bedoeld, van een geëxamineerd vee arts zorg te dragen voor de behoorlijke afzon dering van het vee, dat door het mond- en klaauwzeer is aangetast, daarvan verdacht wordt of geacht moet worden te zijn besmet, in den zin der wet. Zij achten het voorts noodig, dat nu en dan de districts-veearts worde ge raadpleegd, omtrent het karakter der ziekte bij de aangetaste dieren. Uit 's HeerArendskerke meldt men ons van gisteren Hoe de felle hitte der laatste dagen haren invloed uitoefent op het veldwerkend personeel kan uit het volgende blijken. Jl. Maandag is in den Kraaijert een arbeider van den landbouwer M. Janssebij zpn werk in een gezakt, tengevolge waarvan hij voortdurend nog ongeschikt is den arbeid te hervatten. Ook heden middag is een bejaard arbeider van den landbouwer H. de Jonge alhierop het veld ter neer gezegen, en na lang in bewusteloozen toestand onvervoerbaar te hebben verkeerd, in den avond naar zijne woning gedragen. Zijn toestand blijft hoogst bedenkelijk. Het is te verwachten dat dergelijke treurige gevallen meer zullen voorkomen, indien bij de groote drukte, die op het land aanstaande is, de temperatuur niet matiger mogt worden. Als eene bijzonderheid wordt medege deeld, dat, van den Hen tot den 20en dezer maand, aan het bureau van den burgerlijken stand te Middelburg geene aangifte van over lijden heeft plaats gehad, en dit op eene be volking van ruim 16000 zielen. Een paar jongens, die eergisteren avond langs het strand te Ylissingen huiswaarts keerden vonden op de hoogte der zoogenaamde «twee zandduinen" een geheel naakt lijk liggen, nog even door het water bespoeld, terwijl een hoopje kleederen kort daarbij lag. De jongens heb ben zoo spoedig mogelijk daarvan kennis ge geven aan de politie, die het lijk naar het gasthuis deed vervoeren. Later is gebleken dat het een teekenaar was die bij de werken te Ylissingen in dienst is geweest. Vermoedelijk heeft de ongelukkige zich willen baden en is hij door een of ander toeval getroffen. (Af. Ct.) Bij het den 23sten des avonds ook boven Zeeuwsch Vlaanderen gewoed hebbende hevig onweder, is de bliksem geslagen in de schuur der hofstede van den heer van Brusselbur gemeester van Watervliet, bewoond door den landbouwer P. Kaasgelegen in den Ange- linapolder, gemeente Philippine; dientengevolge is de schuur met al het zich daarin bevindende in de asch gelegd. In de gemeente Clinge, bij Hulst, is mede dien avond door den bliksem eene schuur ge troffen en afgebrand en op een vlasland in de gemeente Axel is eene hoeveelheid bundels vlas door den bliksem in brand gestoken. De alom heerschende ziekte onder de varkens heeft in de laatste dagen in verscheidene ge meenten van het voormalig 5e district dezer provincie zich zeer uitgebreid in Neuzen en omstreken zijn reeds een aantal varkens be zweken waaronder ook vele gemestenter slagting bestemd. (Midd. Ct.) Door een veehouder in Overijssel wordt ons medegedeeld, dat hij als probaat middel tegen de tongblaar onder het rundvee kan aanbeve len, het plaatsen der runderen op stallen, die van paardenmest voorzien zijn. Zijn vee, dat reeds sporen van de ziekte vertoonde, werd door dit middel hersteld, en bij de onaange taste dieren deden zich later slechts geringe verschijnselen voor. .(St.) Uit Naaldwijk wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld, dat bij den bouwman J. v. d. A. al daar de koeijen loopen grazen met gewijde medaillons aan de horens, als een voorbehoed middel tegen de tongblaar. Op die medaillons ziet men aan de eene zijde een kruis met de letters I. H. C. en eenige andere initialen er in. Aan de keerzijde ziet men een Mariabeeld, met een kruis in de hand en omgeven met het randschrift Crux henedicta. Het stoomschip Conrad, kapt. E. Oorteer gisteravond te 10 uur ter reede van Texel ge arriveerd, heeft de uit- en thuisreis naar en van Java gedaan in vier maanden en een dag. Gisteren namiddag te ongeveer drie uren viel te 'sHage een sjouwerman, die in het Willemspark op een bank was gezeten, plotse ling dood op den grond neder. Het schijnt dat de hitte de oorzaak van zpn verscheiden is geweest. De man laat, zoo men zegt, een weduwe met zes kinderen achter. In 't British Medical Journal lezen wij het volgende »De cholera nadert uit 'tOosten van Europa met zekeren, zelfs snellen, tred. Zij heeft reeds de Westelijke grens van Rusland bereikt; en Berlijn begint zich bezorgd te maken. Dit laatste is niet zonder reden. Want, dank zij de achteloosheid v.in 't stedelijk bestuur van de Pruisische hoofdstad, werden, eenige jaren geleden, sommige van de breede bevaarbare grachten van Berlijn tot open riolen verkeerd, 't Sterftecijfer is er dan ook in de laatste vier jaren met 1£ pCt. toegenomenen eene be zoeking van cholera zou dubbel gevoeld wor den in eene stad, waar de zorg voor een be hoorlijken afvoer van faecale stoffen zoo onver geeflijk verwaarloosd wordt. Oflicieele berigten melden, dat de gevreesde ziekte te St. Petersburg is uitgebroken. Laat dus onze overheid onmid dellijk maatregelen nemen tot een streng toe- zigt op schepen uit de Oostzee. Reeds is diarrhoea de sterfte in Engeland komen vermeerderen. Vermoedelijk zal dit in Augustus en September nog in sterkere mate 't geval zijn, zoo de warmte moet aanhouden." Het dikwijls en snel afwisselend gebruik van warme en verkoelende spijzen en dranken, gelijk dit vooral in dit jaargetijde piaats vindt, geschiedt voorzeker niet ten voordeele van de mondholte en de tanden, welke daardoor, inzonderheid wanneer reeds gevoeligheid bestaat, niet zelden in geheel ziekelijken toestand ge raken, een toestand die zich eerst volkomen openbaart wanneer koeler weder intreedt. Wil men tegen deze invloeden waken, en mond en tanden door een krachtig voorbehoedmiddel voor het ontstaande nadeel bewaren, zoo bezit daartoe boven alles de eigenschap het Ana- therin-Mondwaler van dr. J. G. Popp, K. IC. tand meester te Weenen; zeker zal het althans bijdragen om de gezondheid van mond en tanden te verzekeren en deze in staat te stellen de bovenbedoelde nadeelige invloeden te wederstaan. Voegt men daarbij, dat dit mondwater bij alle ziekten van den mond het tand- vleesch en de tanden gedurende eene reeks van jaren zijne heilzame werking heeft getoond, dat tandpijn van iedere soort, kwalijk riekende adem, sponsach tigheid en ontsteking van den mond, ziek tandvleesch, beenbederf, zelfs scheurbuik, door dat voortreffelijk middel met het beste gevolg bestreden worden, zoo wordt de ruime verbreiding van het Anatlierin-Mond- water daardoor verklaard en geregtvaardigd. Het ver dient dan ook ten volle de opmerkzaamheid ook van hen, die tot hiertoe zich niet genoopt gevoelden het zelve te leeren kennen en op prijs te stellen. Regtfszaken. De Arrondissements-regtbank te Goes heeft op 20 Julij 1872 de navolgende vonnissen uitgesproken C. II. zoon van Cornells, 24 jaar, boerenkneeht, wonende te Zaamslag, schuldig verklaard aan 1. Beleediging met woorden tegen een bevelhebber der gewapende magt. 2. geweld dadigheid tegen een agent van de gewapende magt, bloed storting en kwetsing hebbende veroorzaakt. 3. het beleedigen met woorden van twee agenten der gewapende magt in de waar neming hunner bediening aangedaan, en 4. het tegen iemand uiten van scheldwoorden zonder daartoe uitgetergd te zijn, wat het tweede punt betreft onder verzachtende omstandig heden gepleegd, veroordeeld tot eene cellulaire gevangeuisstraf van 3 maanden, twee geldboeten van f 8,— ieder en één van vijftig cents, subsidiair voor iedere boete van f 8,één dag cellulaire gevangenisstraf en voor de boete vau 0,50 één dag gemeenzame opsluiting, en in de kosten van het geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. J. F. I). B., 70 jaar, schipper, vroeger te Hoedekenskerke later gewoond hebbende te Neuzen, thans voortvlugtig, de- faillant, schuldig verklaard aan openbare schennis der eer baarheid tweemaal gepleegd. Veroordeeld tot eene gevan genisstraf van een jaar, twee geldboeten ieder van 25, subsidiair iedere boete te vervangen door eene gevangenis straf van twee dagen eu in de kosten van het regtsgeding desnoods te verhalen bij lijfsdwang, alles bij verstek. B. M., zoon van Marinus, 31 jaar, arbeider, te Stroo- dorpe, beklaagd van moedwillige mishandeliug geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroor zaakt hebbende, daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. J. B. F., ambtenaar van den Burgerlijken Stand te West- dorpe, defalllant, schuldig verklaard aan het als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand opmaken van een huwelijks- acte van eene vrouw, die reeds te voren gehuwd is geweest binnen de drie honderd dagen na de,-ontbinding van het vorig huwelijk, veroordeeld tot eene boete van f 8,— sub. sidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van het geding desnoods te verhalen bij lijfsdwang, alles bij verstek. Bij bevelschrift der arrondissements-regtbank te Goes, is naar den procureur-generaal bij het Provinciaal Geregtshof in Zeeland verwezen de persoon van Lamberlus Aartsent oud 32 jaren, arbeider, wonende te Ossenisse, thans gedeti neerd te Goes, ter zake dat hij: lo. in den nacht van 9 op 10 October 1870, omstreeks 12 ure, op de hofstede van J. Ferdurmen te Ossenisse, in het wagenhuis, staande op een afstand van 10 ellen van het woonhnis, terwijl de wind destijds woei in de rigtiug van het woonhuis naar het wagenhuis en in welk woonhuis de bewoners destijds te bed lagen, eenig daar aanwezig vlas, met opzet om daar door het wagenhuis, in brand te doen geraken, met eenige lucifers heeft in brand gestoken, waardoor dan ook dit wa genhuis met het zich daarin bevindende is verbrand; 2o. in den naeht van 7 op 8 December 1870, omstreeks één ure, met opzet heeft in brand gestoken de schuur van de weduwe van Dijke te Ossenisse, door met een lucifer het stroo in de sehuur iu brand te steken, en welke schuur stoud op een afstand van 2 ellen van het woonhuis dier weduwe, waarin eenige harer kinderen (zijnde zij zelve dien nacht afwezig) destijds te bed lagen zulks nadat hij vroeger tot gevangenisstraf van langer dan één jaar is veroordeeld geweest. liei-lielijlte Zaken. Woll'aartsdijk, 21 Julij. Aan het einde van de na middag-godsdienstoefening van heden, maakte Ds. Ilage de Hervormde gemeente bekend, dat hij volle vrij moedigheid gevonden had, om ook voor het beroep naar Noordwijk-Binnen te bedanken. Bedankt voor Bath en Rilland door Ds. Hasselman te Heukelom. Uit Frankrijk verneemt men, dat art. 1 van het ontwerp van wet tot het belasten der grond stoffen met 317 tegen 235 stemmen door de nationale vergadering is aangenomen. Nu is eerstdaags te verwachten de interpellatie-de Belcastel over de binnenlandsche politiek der regering. Thiers had wel is waar reeds beloofd, vóór het recès aan de volksvertegenwoordiging een duidelijke uiteenzetting dezer politiek te geven, doch de regterzijde kan, naar het schijnt, met die belofte zich niet tevreden stellen. Door den heer de Belcastel is verklaard, dat zijne in terpellatie volstrekt niet is aan te merken als een blijk van wantrouwen in den president der

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2