1872. N°. 85. Zaturdag 20 Julij. 59ste jaargang. BiiXilMEIMLAMDSCHE BEftlGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COIJRAM. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel gcpjaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels è.,/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeenadvertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSC1ILAND door de heeren HAASENSTEIR VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 19 Julij 1872. Niettegenstaande wij uitdrukkelijk hebben gezegd, dat de stem van den heer v. Rentergliem over de vermindering van den Hoofd, omslag geneutraliseerd zou zijn geworden door die van den heer Meijlink, zoo wordt in de N. G. Ct. beweerd, dat wij de aanneming van het voor stel toeschrijven aan het toeval. Zeker is het, dat hier alles afhing van de stem van den heer Gallenfels, die in de vorige vergadering, toen de stemmen staakten, niet aanwezig was ge weest. En hoewel wij van toeval in deze zaak niet gesproken hebben, zoo blijkt het nu wel degelijk in het spel te zijn geweest. Want wanneer dr. v. Rentergliem in de tweede verga dering aanwezig en niet, zooals gebleken is, eene toevallige omstandigheid oorzaak was geweest dat hem het convocatie-biljet niet ter hand is gekomen, dan zou de toevallige afwezigheid van den heer Meijlink, het voorstel hebben doen vallen, zooals het nu door de toevallige afwe zigheid van dr. v. R. is aangenomen. En daarom past het, dat in zulk een geval vooral, ieder lid den moed zijner overtuiging bezitte en ter vergadering kome om zijne eerst uitgebragte stem te bevestigen. Wij kunnen, nu de heer v. R. Woensdag namiddag in den raad de oorzaak van zijn afzijn heeft opgehelderd, dien heer geen ver wijt maken van zrjn wegblijven; het heeft ons verheugd te bemerken, dat dr. v. R. tegen' de aangenomen vermindering van den H. O. is geblevenmaar als wij het bij eene herhaalde stemming over dezelfde zaak pligtmatig achten, dat de leden trouw opkomen zoo geldt dit zoowel voor de vóór- als voor de tegenstemmers. En het geldt dus ook inzonderheid voor den heer Meijlink, die nog wel een der voorstellers was Wat het wegblijven van den heer Meijlink betreft, wordt dit vergoelijkt door het onge wone uur der raadszitting; ja, men doet het in de N. G. Ct. eenigzins voorkomen, dat met opzet dat ongewone uur is gekozen om den heer Meijlink te beletten tegenwoordig te zijn. Wij achten dit eene ongepaste insinuatie, die maar niet zoo zonder grond mag geopperd worden. Want meest waarschijnlijk is dat uur gekozen ten gerieve van jhr. Pompe, die, door zijn verblijf buiten de gemeente, minder ge makkelijk des avonds tegenwoordig kan zijn. Tegenover deze insinuatie staat echter de bewering, die ook in onze gemeente circuleert, namelijk dat de heer M. met opzet is wegge bleven omdat men het voorstel liever niet aan genomen zag! Men had dan 2 zaken in het voordeel der oppositie kunnen exploiteren, nl. de poging tot vermindering van den H. O., verijdeld door het toeval, en tegelijk het geld van de faecale stoffen voor de beurs kunnen aanwijzen. Wij laten dit gerucht voor wat het is. Maar als wy, in aanmerking nemen, dat het post kantoor toch ook des avonds van 9 tot 10 ure is geopend en de heer Meijlink op dat uur altijd ter vergadering tegenwoordig is, dan had hij even goed des namiddags tusschen 2 en 3 ure, toen het bewuste voorstel behandeld werd, tegenwoordig kunnen zijn, wijl het kan toor ten half 3 ure wordt gesloten. Intusschen, als werkelijk de ambtsbezighe den van den heer Meijlink hinderlijk zijn voor de bijwoning eener vergadering, dan zou men er de gevolgtrekking uit kunnen maken, dat het voor een postdirecteur lastig is om lid van den raad te zijn. Omtrent de geschiedenis van de kinderen, die in een boomgaard aan den cingel alhier per ongeluk getroffen zijn door het vuurwapen van den kersen wachter, vernemen wij nader, dat het kersenwachten geschiedde door 2 jon gens van 14 jaren, dat de een het geweer tegen den buik hield en de andere de haan overhaalde, een en ander zoo onhandig, dat de 2 genoemde kinderen, die kersen raapten, het eene in de zijde, het andere in den arm, met een schot hagel werden getroffen. Naar het schijnt zullen deze kinderen geen letsel uit dit onge luk behouden, maar 't mag weder als ernstige waarschuwing gelden, dat men toch voorzigtig zij met vuurwapenen en ze vooral niet aan kinderen, tot welk doel ook, in handen geve. Heden morgen is uit deze gemeente eene weduwe met 6 kinderen naar Noord-Amerika vertrokken. Naar wij vernemen is dit gezin tot de reis in staat gesteld door den broeder der weduwe, die reeds in Amerika zich bevindt, terwijl eenige ingezetenen haar het reisgeld tot Liverpool hebben verstrekt. Bij de periodieke verkiezingen van raadsle den in de gemeenten Bath en Rilland, zijn te Bath van de 17 kiezers 9 stemmen uitgebragt en zijn de aftredenden Adriaan Blok Cz. Chris- tiaan Kok en Jan van Koeveringen met 9, dus algemeene, stemmen herkozen. Te Rilland hebben van de 36 kiezers 17 ge stemd en zijn ook de beide aftredenden Antfio- nie Butijn met 16 en A. Blok met 14 stem men herkozen, terwijl op O. Zandee 2, C. van der Werf en C. Braamse ieder 1 stem was uitgebragt. Te 's HeerAbts- en Sinoutskerke zijn van de 23 kiezers 17 stemmen uitgebragt. De aftredende leden waren Jacobus de Jager en Adriaan Noëls. De Jager werd herkozen met 14 stemmen en in plaats van Noëls gekozen Johannes Slabbekoorn met 10 stemmen. Men schrijft uit Zierikzee van 16 dezer Deze gemeente vierde heden het feest van het 300jarig bestaan van Nederlands onafhankelijk heid op luisterrijke wijze. Des morgens ten 7 ure verkondigden ka nonschoten de opening van het feest. Tusschen 7 en 8 ure werd een militaire wandeling door de stad gedaan, waarbij het muziekcorps der dienstdoende schutterij zich liet hooren. Reeds een uur vóór den aanvang stroomde men naar de nieuwe kerk, waar ten 9 uur een feestrede door den heer II. A. Gillot werd gehouden welke door heerlijk orgelspel van den heer I). II. Ezerman (Handels Hallelujah) vooraf gegaan, en afgewisseld werd door een feest cantate, gecomponeerd door den heer H. Grü- ters en gezongen door het mannenkoor Luctor et Emergo, met vele dilettanten versterkt, en door een kinderkoor, onder directie van den heer L. Karremanmet orgelbegeleiding. De gecostumeerde optogtwelke een historische beteekenis had, stelde zich ten half twaalf in beweging. De costumes waren zoo rijk en prachtig, dat zij de hoogst gespannen verwach ting verre overtroffen; behalve 3 muziekcorpsen bestond de optogt uit 188 personen zoo te paard als te voet. Des namiddags ten 5 ure werd de optogt herhaald. Ten 10 ure volgde de feestelijke intogt van de watergeuzen in hun vaartuigen. Ten slotte groot en prachtig vuurwerk. Door de kiesvereeniging Orde te Rotterdam, is tot candidaat voor het lid maatschap dér Tweede kamer gesteld de heer O. van Rees. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje aldaar, is tot candidaat gesteld jhr. mr. J- L. C. van den Berch van Heemstede. De kiesvereeniging Vrijheid en Orde, te Deven ter, heeft tot candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede kamer, ter vervanging van den heer van Delden, die tot minister is benoemd, mr. P. Blussé van Oud-Alblas, afge treden minister van finantien. "Gisteren middag ten 12 ure is de trëin van den Grand Centraal Beige, ten 10 uur 20 min. uit Antwerpen vertrokken, tusschen Zeven bergen en den Moerdijk gederailleerd, doordien de gistwageu, die achter den bagagewagen gehaakt was, uit het spoor geraakte en dé wielen onbruikbaar werden. De trein kon niet verder; de passagiers zijn met eeri anderen trein, van den Moerdijk ontboden, afgehaald. Ongelukken hebben er niet plaats gehad. Aan de N. R. Ct. wordt gemeld dat de kassier B. te Eindhoven, lid der Prov.. Staten, van Noordbrabant, is verdwenen, naar men zegt, met een belangrijk deficit. Kleine fabri kanten te Eindhoven, alsmede te Helmond,, zouden daardoor zeer zijn benadeeld. Heden wordt dit berigt eenigzins weersproken. In de eergisteren te Utrecht, gehouden ver gadering van vereerders van Thorbecke is het voorstel der Centrale commissie om voor den overleden staatsman een standbeeld opterigten, aangenomen, met bepaling dat het in den Haag zal worden geplaatst. Voor het plaatsen van een steen in den gevel van het huis, waar Thorbecke geboren is, zorgt de Zwolsche af- deeling, zoodat punt 2 van het voorstel dei- Centrale commissie is vervallen. Punt 3 en 4 (het plaatsen van een eenvoudigën gedenksteen op het graf en aankoop van het huis, waarin Thorbecke te 's Hage gewoond heeft) zijn on veranderd aangenomen. Men schrijft uit Breda van 16 Julij: Op het muziekaal concours, jl. Zondag te Meche- len gehouden, heeft onze Harmonie Voor het volk door het volk, behalve een medaille vnn verdienste, nog den prijs van fr. 100, bene vens de premie van 50 behaald, uitgeloofd voor het gezelschap dat het verst af zou komen.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1