BUITENLAND. tak van landsbestuur. De generaal v. limburg Stirum heeft geen parlementair verleden, maar reeds bewijzen te over gegeven dat hij een uitstekend officier en tegelijk een zeer liberaal man was. Wij mee- nen dat hij in deze laatste eigenschap in zijne loopbaan wel eens is miskend geworden. Alles te zamen genomen hebben wij dus alle re denen om ons zeiven geluk te wenschen met de aanvankelijke oplossing eener crisis, wer kelijk van den meest bedenkelijken aard. Moge de nieuwe regering den noodigen steun vinden bij de Kamer om veel goeds voor ons vaderland te kunnen tot stand brengen. BtNNENLANDSCHE BER1GTEN. GOES, 17 Julij 1872. De uitslag van de stemming voor 2 leden van den gemeenteraad alhier op gisteren en heden is als volgt: ingeleverd waren 286 stembiljetten, waaraf blanco 5 rest 231 Alzoo volstrekte meerderheid 116. Van de uitgebragte stemmen hebben verkregen de heeren mr. J. I. DelBaere 127 B. van A speren Vervenne 88 W. F. Busing 72 V. J. Ramondt 64 J. J. B. Wiecking 41 B. Fabery de Jonge 33 stemmen, terwijl voorts zijn uitgebragt op de heeren T. van Heel 3, G. van der Hoek en A. Sterk 2, op Jacobus Paulusse, mr. J. A. van Hoek, J. J. Paardekooper, J. Geluk, M. Sterk, M. Bartelse, dr. Verschoor, J. P. Kakebeeke, ma joor Soutendam, P. Nijs, mr. J. H. de Laat de Kanter, Sjef Loobeek, 0. E. Massee, W. de Jonge Jz., 0. van de Velde Wz., P. M. Verboom en M. A. Emanuel ieder 1 stem. Alzoo is verkozen de heer mr. J. 1. DelBaere met 11 st. boven de volstrekte meerderheid, en moet eene herstemming plaats hebben tus- schen de heeren B. van Asperen Vervenne en W. F. Busing. Het getal kiezers bedraagt 400. Blijkens mededeeling in de raadszitting van heden, heeft de heer mr. Del Baere zijne be noeming tot lid van den raad bereids aangenomen. In de heden namiddag gehouden raadsver gadering, die door 8 leden en den Secretaris werd bijgewoond, zijn, na de mededeeling van en kele zaken en ingekomen stukken, de volgende onderwerpen behandeld 4 Aan den heer Dr. P. J. F. Vermeulen is, op zijn verzoek, wegens vertrek uit de ge meente, een eervol ontslag verleend uit de be trekking van lid der gezondheidscommissie en van de commissie voor de gemeente-apotheek. Aan den heer E. L. van Mervennee is eene oppervlakte van 3 Aren grond in het gedempte gedeelte der vest in eigendom afgestaan tot het bouwen van een huis, voor 180, Aan W. Duvekot is 5 centiaren grond in het Ganzennest in erfpacht afgestaan tegen de som van ƒ0,75 'sjaars. Aan P. Buijtendijk is 87 centiaren grond aldaar in gebruik gegeven tegen 2,'s jaars. Het verzoek van A. van de Visse om hem in gebruik te geven 57 centiaren grond in het Schotje van Armoede is aangehouden. Het voorstel van den districts-schoolopziener om, wegens het groot aantal leerlingen op de school der 3de klasse en het gemis van kwee- kelingen, een derden hulponderwijzer aan die school aan te stellen, is verzonden naar de plaatselijke schoolcommissie. Het verzoek van het comité tot wering van schoolverzuim, om subsidie over 1873 ad 200, is gesteld in handen der fin. commissie. Het uitvoerig verslag nemen wij in ons vol gend nommer op. Naar men ons mededeelt zijn heden in een boomgaard aan den cingel alhier, per ongeluk twee kinderen door den kersenwachter, die op spreeuwen schoot, getroffen geworden. Nadere bijzonderheden ontbreken ons nog. Men heeft ons gewezen op 2 oproepingen voor hulponderwijzers te Leijden op 400,en 350,Maar die oproepingen bewijzen niets tegen het door ons medegedeelde uittreksel uit de verordening dier gemeente. Wij hebben daaruit aangehaald, dat de hulp onderwijzers, die geen acte als hoofdonderwij zer bezitten, eene bezoldiging van ƒ300,tot 500, genietenterwijl aan hen die van elders komen eene toelage van 100,wordt verleend. Met die oproepingen is dus nog niet bewezendat die toelage niet verleend en de jaarlijksche verhooging niet toegepast wordt terwijl in ieder geval de verordoning luidt zoo als wij haar mededeelden. De N. 6. Ct. heeft het noodig geoordeeld om vóór de verkiezing de zaak van de hulp onderwijzers, die wel hadden willen solliciteren maar het toch niet gedaan hebben, nader ter sprake te brengen. Waar de redacteur der N. G. Ct. zijne in lichtingen zoekt weten wij niet, maar wij heb ben uit den mond van een der betrokkenen zeiven, dat de kweekeling J. de Vos, die in de zelfde week waarin de oproeping werd gedaan, zijne acte had gekregen als hulponderwijzer, spoedig daarop zich tot den heer school opziener heeft gewend om te vragen ivat deze er van dacht als hij solliciteerde. De schoolopziener, welligt toen ook nog niet vermoedende, dat zich geene sollicitanten zou den opdoen, heeft als zijn gevoelen gezegd: dat hij het beter zou vinden wanneer de Vos, die kweekeling in deze gemeente is ge weest, eerst eens eenigen tijd in eene andere gemeente als hulponderwijzer ging, en tevens, dat hjj huiverig zou zijn om aan eene klasse, als die waarvoor de oproeping was gedaan, en die Hubregtse had verlaten omdat zij hem te zwaar was, een jong en onervaren hulpon derwijzer te plaatsen. Vooral met het oog op de beweerde noodzakelijkheid, dat er in die klasse een meer dan gewoon geoefend toezigt noodig is, was die raad van den schoolopzie ner dus in het belang zoowel van de school als van den heer J. de Vos zeiven. Daarom heeft deze niet gesolliciteerd en dit ook ontraden aan een ander hulponderwijzer, die precies in dezelfde omstandigheden verkeerde. Het is dus volkomen waar, dat zich iemand heeft opgedaan, maar het is niet eerlijk om de zaak zóó mee te deelen dat men er niets anders uit kan opmaken, dan dat de school opziener, met bijoogmerken, sollicitanten heeft geweerd. Onze lezers mogen oordeelen of het ontra den in dit geval al of niet in het welbegre pen belang der zaak was. Men meldt uit Bergen op Zoom aan de Amh. Cour.In de gemeente Woensdrecht, ter plaatse Hoogerheide, is in den nacht van 5 op 6 dezer brand gesticht in de woning van L. F. L welke woning in weinige oogen blikken in de asch lag. Algemeen vermoedde men dat de bewoners, wier inboedel boven de waarde ver zekerd was, dien brand opzettelijk zouden hebben gesticht. Een geregtelijk onderzoek werd in gesteld en de vrouw, P. R., als verdacht ge arresteerd. Deze vrouw was thans voor de derde maal gehuwd; haar vroegere man was fan Korthout met wien zij destijds te Oisterwijk woonde en in den grootsten onmin leefde, waarvan het gevolg was, dat zij in den zomer van 1869, toen haar man slapende te bed lag, na eerst de lakeus van zijn bed te hebben getrokken om die niet met bloed te bevlekken, hem met een hakbijl het aangezigt kloofde en sloeg, zoodat hij onder de slagen bezweek. De feitelijkheden, die zij aan den overleden man wist ten laste te leggen jegens haar voor dochtertje, droegen er zeker toe bij dat zij wegens het onmenschelijk feit slechts drie jaren in de gevangenis heeft doorgebragt en boven dien aldaar met huiselijke werkzaamheden werd begunstigd. Indien het haar thans ten laste gelegde feit van brandstichting wordt bewezen, zal hare vroegere misdaad zeker veel tot ver zwaring van straf bijdragen. In het onder de gemeente Zeist in de vol gende maand te houden artillerie-kamp zullen o. a. ook proeven genomen worden met de mitrailleuses. Van den uitslag dezer proeven zal de invoering van dergelijke vuurwapenen af hankelijk gesteld worden. (U. D.) In sommige dagbladen las men dezer dagen dat door een deel der bevolking te Rotterdam de verzending van aardappelen naar Engeland gewelddadig zou zijn belet. De Roit. Ct. ver zekert echter, dat dienaangaande niets bij de politie daar ter stede bekend is. De Gemeenteraad van Zwolle heeft op ver zoek van het bestuur en een aantal leden der »Vereeniging Thorbeckebesloten, dat de Dijk, waar het geboortehuis van wijlen den staatsman Johan Rudolph Thorbecke staat, voortaan den naam zal dragen van Thorbecke-gvachi. Het beste en goedkoopste middel, voor wind koliek bij paarden, is het volgende: Neem een pak katoenen lompen, doe die in een blikken pan en zet ze op het vuur, dat ze rooken doch niet vlammen. Houd dit het paard onder den neus, zoodat het den rook in de neusgaten krijgt. Doe dit ongeveer vijftien minuten en de neus zal beginnen te zweetende wind zal zich lossenhet paard zal zich schudden en misschien wentelen, en zal daarna weder eten zoo als het gewoon is. Velen, die dit middel aangewend hebben, getuigen van deszelfs deug delijkheid. (Ned. lnd.) BENOEMINGEN. Z. M. heeft herbenoemd: tot plaatsv. kantor-r, te Vlissingen dhr. T. van Uije Pielerse- Met ingang van den ln Augustus is benoemd tot tijdelijk adsistent bij den Rijkstelegraaf: J. J. Lam- merse te Tholen. De twee incidenten, op het laatst der vorige week in de nationale vergadering van I>anK- rijk voorgevallen, hebben, als men de repu- bliekeinsche organen gelooven mag, aan het royalistische verbond een geweldigen schok toe- gebragt. De Rappel verklaart dat Thiersna de regterzijde overwonnen te hebben, thans met behulp der republiekeinen bezit genomen heeft van het terrein waarop de slag werd geleverd. Volgens den Siècle zullen de woor den van Thiers door het gansche land gaan en het stervensuur der nationale vergadering verkondigen. De royalisten over het algemeen zijn verbolgen op Thiers tn noemen hem canaille, meineedige zamenzweerder" enz.doch velen onder hen zijn van oordeel dat, na diens bij herhaling zoo categorisch afgelegde verklaring, voor de monarchale partij niets te hopen is en men in 's hemels naam maar met de repu bliek genoegen zal moeten nemen; de heer d' Audiffret-Pasquier moet aan het hoofd der bedoelde fractie staan, en men zegt dat de her tog van Aumale zijn gevoelen deelt. Deze zoon van Bodewijk Filips moet van oordeel zijn dat. de royalisten te ver zijn gegaan en door hun onverstandig woelen niet hunne zaak, maar het herstel van het keizerreik zouden kunnen in de hand werken. Is dit berigt juist, dan zal de nu door Thiers behaalde zege van beslis- senden aard wezen, en dan mag men aanne men dat de republiek voor het oogenblik de eindoverwinning op de monarchie heeft behaald. De instructie der zaak Bazaine wordt eiken dag ingewikkelder en moejjelijker, en men ge looft niet dat de maarschalk vóór September, voor den krijgsraad zal kunnen verschijnen. Dezer dagen heeft hij een bezoek ontvangen van den Noord-Amerikaanscken generaal Sher man, met wien hij van vroeger bekend is. De schilderij van Bayard, voorstellende Na poleon III, na de capitulatie van Sédan, met een cigarette in den mond over de lijken heen naar de Belgische grenzen trekkende, is door de regering voor 12,000 fr. aangekocht, totgroote ergernis der bonapartische bladen, In het Lagerhuis van Kngfcland was de discussie over de wet op de tapperyen de hoofd bezigheid. Het ontwerp werd ten tweeden male gelezen nadat een aantal leden aanmerkelijk verschillende gevoelens aan den dag gelegd had den, daar over deze zaak nog twee andere wets ontwerpen behalve dat der regering aanhangig zijn. Het- oorspronkelijke ontwerp was dat van den heer Ibbitson, doch de regering droeg on middellijk een wetsontwerp in het Hoogerhuis voor, op dezelfde leest geschoeid als dat van den hr. Ibbitson in het Lagerhuis. Genoemd lid vindt zich thans verplig op het regerings voorstel amendementen voor te stellen. De zienswijzen over het sluiten van herbergen en slijterijen loopen tamelijk uiteen, en de kwes tie zal tot een voorwaarde, in dezen of ge nen zin, bij de verkiezingen gemaakt worden, wanneer men niet tot eene volledige wet ge-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2