1872. N°. 83. Dingsdag 16 Julij. 59"te jaargang. BEKENDMAKINGEN op Woensdag den 17 Julij 1872, SCHUTTERIJ. Vertrek der Oost-Indische landmail. REKENING-COURANT. G0E8SCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Hll RANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels J1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NI.JGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Yoor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wensckt opgenomenmoet vu uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van liet Gremeente-besturur. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der GEMRGSiTE «OES des namiddags ten 2 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanvrage van dr. P. J. E. Vermeulen om ont heffing van zijn lidmaatschap der gezondheids commissie en der commissie voor de gemeente apotheek. III. Aanvrage van E. L. van Mervennee om grond in eigendom. IV. Aanvrage van W. Duvekot om grond in erfpacht. V. Idem P. Buitendijk gebruik. VI. Idem n A.vandeVisse,, idem VII. Voorstel van den districts schoolopziener tot het benoemen van een 3ien hulponderwijzer aan de school 3<= klasse. VIII. Adres van het comité tot wering van school verzuim om subsidie voor 1873. COMMISSIE VAN ONDERZOEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie, bedoeld bij art. 15 der wet van 11 April 1827 (Stbl. no. 17) eene TWEEDE ZITTING zal houden op Mfonderdag den 18 Julij ades middags ten 12 ure, in de groote zaal van het raadhuis; dat deze zitting in de eerste plaats bestemd is tot onderzoek der reclames of redenen van vrijstelling door de lotelingen van dit jaar ingediend, doch dat tevens alle schutterpligtigen, die vermeenen mogten, redenen van vrijstelling te hebben, tot dat onderzoek worden toegelaten. Goes, den 13 Julij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE den 19 Julij per eersten treia naar Roosendaal. Morgen is het de dag waarop de kiezers weder geroepen worden tot vervulling van hun burgerpligt. Het getal onzer raadsleden moet met 2 vermeerderd worden, omdat de wet 13 raadsleden op 6001 tot 10,000 in woners eischt en de bevolking onzer gemeente tot over de 6000 zielen is gestegen. Reeds dit feit der toegenomen bevolking onder het bestuur van de laatst verloopen jaren, toenzooals men de voorstanders van het openbaar onderwijs hier noemt, de liberalen de overhand in de gemeente hadden, noopt tot nadenken. Het is toch een teeken van welvaart iu eene gemeente, wanneer het zie lental zoo toeneemt als hier het geval is. En geen wonder ook: tot vóór weinige jaren heerschte er een goede, een aangename geest in deze gemeente; er was harmonie tusschen de in gezetenen onderling; de administratien van ver schillenden aard waren in orde en regelmatig beheerd, en tal van nuttige inrigtingen ver rezen als zigtbare bewijzen van de werkzaam heid van ons bestuur. Aan dat alles zou echter een einde komen. Even als 't met alles gaat er komt zoo ligt een spaak in 't wiel, er wordt zoo ligt onkruid gezaaid tusschen het goede zaad, zoo ligt komt een baldadige hand de bestaande har monie van eenig geheel verstoren. Zoo ook hier. Geesten uit ons midden, geesten ook uit den vreemde stonden op en begonnen al het goede, dat gedaan werd, verdacht te maken. Werd aan de eene zijde de eenvoud van vrome menschen te baat genomen om-iets als goddeloos te brandmerken, wat niets dan ont wikkeling van den menschelijken geest be oogde, aan den anderen kant werd bij de minder eenvoudigen het argument van het geld gebezigd om ook bij hen twijfel te ver wekken of alles wel zoo goed was wat men voor hen deed en in het leven riep. De goddeloosheid van het onderwijs aan de eene, de duurte van het onderwijs aan de andere zijde, ziedaar het thema waarop men voortwerkte. Wij zullen ons niet andermaal begeven in uiteenzetting van beide deze zaken. Reeds zoo menigmaal hebben wij dit gedaan en onze gevoelens daarover zijn bekend. Het onderwijs heeft geld gekost, 't, is waar, maar 't is geld, dat op rente is gezet voor onze kinderen. Wij willen ons eenvoudig bepalen tot de geschiedenis in onze gemeente, die in deze dagen leerzaam genoeg is. De toeleg der bedoelde mannen gelukte. Door al die verdachtmaking gelukte het hun zich zelven en hunne gehoorzame vasallen in alle aangelegenheden van bestuur dezer ge meente te brengen en daaruit te verwijderen al wat vroeger aan onze gemeente-zaken zijne zorgen had gewijd. Maar zij hadden daartoe niet kunnen geraken dan door beloften: Zij zouden de lasten der gemeente verminderen en beter besturen! Als zij toch riepenkiest ons! kiest ons! ging dit gepaard met allerlei voorspie gelingen, dat onder hun bestuur, andere re geling van schoolgeld, andere regeling van scholen zou plaats hebben, terwijl het wijzen op in hun oog slechte maatregelen van zelf in zich sloot, dat zij alles beter zouden doen. En welke ervaring hebben we nu in dit opzigt opgedaan? Deze, dat geen enkele maatregel tot ver betering van hen is uitgegaan, dat op ver schillende punten verwarring is ontstaan, dat de lasten niet verminderd zijn en dat wel treurige beroeringen in ons vreedzaam stadje in h leven zijn geroepen, maar dat tevens geen stap is gedaan tot vervulling van beloften, terwijl datgene wat van de oude rigting als goed en nuttig werd voorgesteld, eenvoudig bestreden en verworpen werd. Alzoo wel zit ten op het gebouw door voorgangers opgerigt, maar geene poging om óf de toegezegde ver andering aan dat gebouw te vervullen; in tegendeel hier en daar de voegen wat losser gemaakt, maar overigens stilstand en besten diging van het bestaande zonder eenig blijk van verdere werkzaamheid. Om dit te bewijzen moeten wij eene re kening-courant opmaken van datgene wat door de tegenwoordige meerderheid in den raad voor de gemeente op hoofdpunten is gedaan en niet gedaan. Reeds vroeger werd in ons blad eene re kening opgemaakt tot 31 December 1870. Toen was het saldo nihil, en men vergoelijkte dat toen door te zeggen: uWij waren toen nog in de minderheid, hoe hadden we iets kunnen doen Sints is de oppositie meerderheid geworden. En laten wij nu eens zien wat zij na 31 December 1870 heeft gedaan. 1871. OPBOUW. 23 Febr. Benoeming van dhr. Tengevolge van die benoe- ff. nn*1 rlctor» 7~!nos>Jl /-»<- nn-rt min». E. van den Bosch tot een post van ƒ1100,— 'sjaars. Toestaan met alge- meene stemmen van ƒ2600 om de bewaarschool te vergrooten. 26 Mei. Toestaan met 6 tegen 2 stemmen van J15000 om eene 4a school te bou wen. 20 Oct. Aanneming met al- gemeene stemmen om on derwijzeressen aan de meisjesschool te benoemen op een salaris van ƒ2300 en goedkeuring van 1000 voor den verbouw dier school. 27 Oct. Nadat in vorige jaren de heeren Pompe en Nortier steeds tegen de be grooting hadden gestemd, wordt de geheel aan vo rige jaren gelijk zijnde begrooting voor 1872,'zon der slag of stoot met alge- meene stemmen aangeno men. De oppositie keurt dus, nu zij meerderheid is, goed, wat zij als minder heid sterk afkeurde!! Waarschijnlijk om den schijn van inconsequentie te 'ontgaan, was jhr. Pompe even vóór de stem ming weggegaan. 22 Decbr. De heer Meijlink doet het voorkomen of hij een goedkoop plan weet tot vergrooting der koopmansbeurs. 1872. 31 Jan. Jhr. Pompe zegt een plan toe tot vergrooting der koopmansbeurs. 1 Julij. Vermindering met 5 van den hoofd. omsl. voor 1872. AFBRAAK. rning aftreden n een ver dienstelijk colSigiedat eerst na 60 vruchte- looze benoemingen ver vangen kon worden. 9 Junij. Voorstel om de kermis niet te houden, aan - genomen met tegenstem- ming van dr. Renterghem en mr. Hanlo. (Op dit voor stel is later teruggekomen, bij welke gelegenheid mr. Pompe onder de tegenstem mers bleefbehooren, en de heer Meijlink plannen tot algemeene afschaffing, in de aandacht aanbeval. 26 Augs. Weert, weert de meisjes 4 Oct. Voorstel Pompe om de schoolgelden voor de scholen der le en 2e klasse te verhoogen, verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Onder de tegenstem mers behoorden de hee ren Nortier, Meijlink en IJanlo. Weigering om tijdelijk de meisjes op de hoog. burgersch. toe te laten, waardoor de gemeentq die inkomst derft. 20 Oct. Voorstel om eene rijkssubsidie van j 3000 te verzoeken voor eene mid delbare school voor Meis jes verworpen, zoodat die J 3000 buiten de ge meente geweerd blijven. 17 Nov. Verdediging van het gasthuis-tekortwordt in volgende vergaderingen voortgezet en eindigt mét dat tekort op de schou ders der ingezetenen te brengen. 20 Nov. Voorstel eener leé- ning om, zonder nieuwe lasten op de ingezetenen te leggen, alle dringend noodige werken te kun nen laten doen, verwor pen. Tot heden is niets van dat plan gebleken. Tot heden is niets van dat plan gebleken. 1 Julij. Deze vermindering kan plaats hebben door dien, volgens het plan van burg. en wetli., de op brengst der faecale stof fen zoo groot is. Nogtans is die vermindering op dit oogenblik ondoelma tig, omdat zij de mindere klassen slechts met eenige. centen ontlast en nu voor de koopmansbeurs óf eene leening zal moeten geslo ten worden, óf hare ver grooting tot latere jaren worden uitgesteld.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1