"buitenland. gemengde berigten. burgerlijke stand goes, 25j arige Huwelijks-vereeniging (»-f 't is waar, twee koeijen van den landman J. de Schipper zijn bezweken, maar men beweert dat dit niet bepaald aan de tongblaar moet toegeschreven worden 't eene was een zeer oud beest dat in een sloot sukkelde, 't andere had even gekalfd en daarop deed er zich wat onnatuurlijks voor; het derde beest, waarvan ook nog gesproken is, was het kalfje dier koe. Ziedaar al wat er van te melden valt. 't Blijft zoo wat rondgaan op de eene plaats is 't weer beter, maar dan hoort men weer dat het op een andere plaats in deze gemeente komt, doch nergens van kwaden aard of lan gen duur." Nog schrijft men ons van Wemeldinge dat den 5 Julij, de 80e jaardag eener ingezetene aldaar (zie advertentie) als 't ware, algemeen is gevierd, de schoolkinderen hebben en corps die kindervriendin gefeleciteerd door ge zang, en zijn met een groote doos vol koek weer naar school gekomen, waar het gedeeld is. De bewoners van Nieuwen Dijk en 't Verderf hadden eene keurige poort van groen en bloemen voor de deur vervaardigd met een toepasselijk versje als inscriptie, en tal van gasten amuseerde zich met de flinke gast vrouw, die van 's morgens 6 tot 's avonds 11 zich flink hield. De burgemeester van Kapelle, broeder der jarige, was er ook met zijne vrouw - die drie oudjes tellen zamen 242 jaar. Naar wij vernemen is Jacob de Vletter jl. Za- turdag overleden. De leden der typografische vereeniging »Lou- rens Janszoon Kosterte Leijden, hebben aan hunne patroons eene circulaire toegezonden, waarbij zij hen vóór 1 Augustus a. s. om loons- verhooging vragen. Mogten voor den bepaal den termijn de patroons geene verhooging ge ven, zullen zij hun werk staken. De door FranKrijK met Diiitsclilaiid ge- sloten overeenkomst is in handen eener com missie uit de Nationale vergadering tot onder zoek gesteld. Deze comm. heeft eene bijeenkomst gehad, om de ministers te hooren. Door den heer de Rémusat, minister van buitenlandsche zaken, werden haar inlichtingen gegeven en daarna kreeg zij van Thiers zeiven een toe lichting. De president der republiek had ook een onderhoud met de aanvoerders der repu- bliekeinsche partij, aan welke hij verklaarde, dat, gelijk wij reeds weten, hij van de belas tingkwestie geen regeringskwestie zal maken, doch desniettemin met alle kracht zijne denk beelden verdedigen, tot het einde zijnen pligt vervullen, aan de discussiën deelnemen en dan aan de kamer de verantwoordelijkheid van het door haar te nemen besluit overlaten zal. Voorts heeft hij, zoo wordt verhaald, gezegd dat de royalistische kuiperijen hem bekend zijn, doch dat men er zich niet om behoeft te be kommeren, daar Mac Mahon onmogelijk in staat is tot erbarmelijke dingen medete werken. Volgens een door sommige parijscne bladen medegedeelde opgaaf, stelt de regering voor om de 42 millioen fr. aan belastingen op de grondstoffen van twee verschillende categoriën van handelwaren te heffen, namelijk van de zoodanige, die niet in de tarieven der bestaande handelsverdragen begrepen zijn, en in dezul ken, die daarin wel zijn begrepen. Onder de eersten, die met ruim 13§ millioen zullen worden belast, behoorenschrijnwerkershout, verfhout, verfstoffen, kurkuma, indigo, petro leum en aard-olie, veêren, haar, sommige ta felvruchten, gezuiverde gommen, ruwe caout chouc, sommige meelstoffen, zoo als sago, gerst, rogge. De tweede categorie koopwaren, die, niet in de tractaten vermeld, niet afkomstig zijn uit de Staten van mogendheden waar mede traktaten gesloten zijn en voor welker invoer certificaten van oorsprong worden ver- eischt zal met 28| millioen fr. worden belast. In die categorie zijn begrepen: katoen, wol, zijde, vlas, hennep, ruwe, huiden, vet stoffen, oliezaden, gezuiverde oliën, was, ge woon werkhout, saffraan, koper, sponsen en sommige tafelvruchten. De oliezaden wil men het zwaarst belasten, namelijk met 8§ millioen, het katoen met 4|- millioen, de vetstoffen met 4 millioen. Blijkens een der bladen heeft keizer Napo leon het horologie en de tabaksdoos van Napoleon 1 doen opvragen, welke voorwerpen zich in het Musée des Souverains bevinden. In den Sivïtserschen nationalen raad is jl. Woensdag eene interpellatie tot den bonds raad gerigt betreffende de proclamatie welke de pretendent don Carlos uit Genève aan het Spaansche volk heeft uitgevaardigd. De bonds president Welti verklaarde in zijn antwoord, dat zoowel de bondsraad als de regering van het kanton Genève ter zake van die procla matie eene mededeeling aan don Carlos had toegezonden, doch dat de pretendent destijds Genève reeds verlaten had en zich ook thans nog buiten de grenzen van Zwitserland bevond. Uit Engeland zijn onderscheidene berigten van werkstaking of van aanvragen om ver meerdering van loon. Een brief van dr. Kirk, uit Zanzibar, berigt, dat de heer Stanley, die, naar men weet, dr. Livingstone was gaan opzoeken te Ujiji, op het 'i anganyska-meer, den beroemden reiziger heeft verlaten en „naar de Afrikaansche kust is teruggekeerd. Volgens de jongste berigten, gedagteekend van het begin van Mei, was de heer Stanley nog slechts eenige dagreizen van de kust verwijderd en liet hij, onder zijn toe- zigt, een groote kist met schrifturen vervoeren. De heer Livingstone bevond zich in Uny anyembe, waar hij van plan was te. blijven totdat nieuwe leeftogt zou zjjn aangevoerd. Hij was voor nemens daarna zijn onderzoekingen voort te zetten. De aan den heer Stanley toevertrouwde schrif turen bevatten het verhaal der jongste reizen van Livingstonenoordelijk van .het meer Tan- ganyska. De Engelsche expeditie, die eenige maan den geleden uit Londen vertrokken is, om Li vingstone op te sporen, maakte zich gereed de kust te verlaten, om in het hart des lands door te dringen. De zoon van Livingstone maakt, naar men weet, deel uit van die ex peditie. De gevangenis te South Bend in Indiana bevat op dit oogenblik maar één bewoner. Deze heeft zich bij de bevoegde autoriteit beklaagd over dit feit, daar hij niet tot eenzame opsluiting veroordeeld werd. Uit Tiflis wordt door de Londenscke Globe een afgrijse lijkheid gemeld, in verband met den Perzischen hon gersnood, die men wenscken zou als een verdichtsel te kunnen beschouwen. Twee vrouwen zouden nl., door den honger gedreven en vergezeld van zeven an dere vrouwen, drie kinderen gestolen en verslonden hebben. Toen die vrouwen in hechtenis waren geno men, werden de beenderen der kinderen onder hare kleederen verborgen gevonden. De grootvizier ver oordeelde de vrouwen om opgehangen te worden en hare medepligtigen om van gebrek te sterven. Eene week later werden zij dood in de gevangenis gevonden «vijf van de vrouwen hadden de twee anderen op gegeten"!! De briefschrijver berigt, dat de hongers nood veeleer toeneemt dan vermindert, want er is geen vee in Teheran, en daar de lastdieren verbruikt zijn, bestaat geen middel om de hoofdstad van levens middelen te voorzien. Donderdag namiddag had eraan de Koninginnegracht, nabij den Dierentuin, te'sHage, een treffend ongeluk plaats. Een zoontje van een Amsterdam- schen schipper, die met zijn pakschuit aldaar lag, viel door eenig toeval over boord. Dadelijk sprong de vaderden zoon na. Dikwerf had de man zoowel eigen betrek kingen als andere personen gered. Maar ditmaal werd hij, helaas! het slagtoffer zijner ouderliefde. Hij zonk plotseling in de diepte. Vader en zoon werden nu wel uit het water gehaald; de zoon kreeg ook zijn be- wijstzijn terug, maar de vader kwam niet meer bij, niettegenstaande er spoedig geneeskundige hulp werd aangewend. Bij dit ongeval had het volgend incident plaats: Toen het voorviel, passeerden juist eenige sectiën schutters onder bevel van den kapitein de Leth, en het laat zich wel begrijpen, dat vele dier schutters geen oogenblik aarzelden, om pogingen tot redding in het werk te stellen. Zij werden echter daarin be let door hunnen kapitein, die hen gelastte door te marcheren. Een hunner, de schutter Hartink, zonderde zich niettegenstaande het bevel van zijn kapitein, van de compagnie af en begaf zich, na zijne wapens te hebben afgelegd, gekleed te water en redde dan ook het zoontje, terwijl de vader zoo goed als dood werd opgehaald Maar hiermede was de zaak nog niet ten einde. Bij den terugkeer van het schijfschieten, ging de compagnie de plek, waar het ongeluk had plaats gehad, voorbij, en toen de schutters vernamen dat de schipper zijne vaderliefde met den dood had moeten bekoopen, werden den kapitein de Leth allerlei ver wijten daaromtrent gedaan, ja zelfs wilden eenige schut ters hem te lijf, hetgeen door de politie belet werd. Op het plein gekomen, waar de schutters werden af gedankt, werd de kapitein wederom bedreigd en zou het tot feitelijkheden zijn gekomen, indien de politie eveneens niet tusschen beiden ware gekomen. Ingezonden. AFKOOP TIENDEN. Thans de gemiddelde opbrengst en kadastrale uit gestrektheid van al de tiendehoeken, in Nisse verhuurd wordende, geregeld zijnde, is daarvanbehoudens meerder of minder verschil voor iederen hoek op zich zelf, de einduitkomst als volgt.- De gemeene tienden hebben, met inbegrip van rant soenpenningen en hoekgelden, gemiddeld opgebragt f 8,56 per hectare bouwland zijnde een afkoopsprijs van ƒ171,20. De acht hoeken buitenpolders ƒ8,95 pér hectare of afkoopsprijs 179,00 De tienden in den Kruiningenpolder met de acht hoeken in de Nisse- stelle f 8,47 per hectare of afkoopsprijs 169,40 en de honderd gemeethoek ƒ11,51 per hectare ol' afkoops prijs 230,20, terwijl de geheele gemeente Nisse ge middeld heeft opgebragt 8 703/5 per hectare, of een af koopsprijs van 175,32 over 505 h. 50 a. 25 c. bouwlan den, vertegenwoordigende een kapitaal van 88,623,20 of eenige centen minder omdat de breuk 3/s bij ver korting is genomen. Daarvoor worden dan ook tiendvrij 362 h. 83 a. 89 c. weilanden, bosch, erven enz., dat voor de bezitters, ingeval van verkoop of bebouwing der weilanden, niet onverschillig kan zijn. De opbrengst der tienden over 1872 kan op voor melde uitkomsten weinig of geen invloed uitoefenen, want na de verhuring van dit jaar valt de hooge opbrengst van 1857 buiten de berekening en komt waarschijnlijk even hoog of nog hooger jaar daarvoor in de plaats, dat dan toch weder moet afgetrokken worden, in welk geval de gemiddelde opbrengst de- zellde blijft; echter kan zulks wel over het geheel, maar uit hoofde der uiteenloopende bezaaijingen niet voor iederen hoek op zich zelf het geval zijn. De specifieke berekeningen ter onderhaviger zake zullen tabelsgewijze aan den minister van justitie worden aangeboden met voorstellen om zoo mogelijk de wijze van afkoop der tienden alsnog te verge makkelijken en verschil omtrent de heffing van re- gistratie-regten te beslechten Dikwijls is beweerd dat de kadastrale grootte der tiende hoeken niet op te sporen was. Thans is nu gebleken dat die bewering geheel ongegrond is, maar voorzeker ten kantore van bewaring voor het kadaster tot belangrijke salarissen aanleiding zoude geven; en is het alzoo te wenscben, dat bij afkoop der tienden, op grond der tegenwoordige wet, de kadastrale plans en leggers in de gemeenten zullen mogen worden feraaapleegd, terwijl ook van wege de plaatselijke esturen het beste inlichtingen van ondergeschikten aard kunnen worden verstrekt. Goes, 6 Julij 1872. N. M. BOSDIJK. van den 5 tot en met den 8 Julij 1872. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren den 6, Jacob, z. v. Adriaan van Zweden en Cornelia Steenepoorte, Dirk, z. v. Nicolaas de Jonge en Maria Verheule, Maria Jannetje d. v. Hendrik Dodmond en Helena Jo hanna le Roy, den 7, Maria d. v. Hendrik de Jonge en Elizabeth Brouwer, den 8, Maria d. v. Janus Reijnhout en Maria Liefbroer. Overleden Geene. ADVERTENTIJaN."- van J. GERRITSE 'f en IL de LAAT. Goes, 8 Julij 1872. Hunne dankbare kinderen. <«3i Na langdurend, doch geduldig lijden, overleed heden mijn geliefde Echtgenoot DIN- GENIS TOLHOEK Jz.in den ouderdom van 69 jaren en bijna 10 maanden. Diep betreurd door mijmijne kinderenbehuwd- en klein kinderen. GEERTRUIDA TOLHOEK— van de KrEEICE. Wolpijaartsdijk 6 Julij 1872. Algemeene kennisgeving. Heden morgen overleed, na een kort stondig, doch smartelijk lijden van slechts eenige uren, mijne veel geliefde echtgenoote PIETER- NELLA van LIERE, in den ouderdom van ruim 41 jaren, mij nalatende vier kinderen, te jong om dit zware verlies te beseffen. Schore, den 8 Julij 1872. M. KOLE. De ondergeteekende betuigt hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming be toond bij het overlijden van haren Echtgenoot, den heer JAN ANTHONIJ LECOINTRE. Mede' namens hare kinderen en behuwd- kiuderen, J. P. VALK, Wed. J. A. Lecointre. De ondergeteekende betuigt haren har telijken dank voor de vele bewijzen van deel neming, vooral van de bewoners van den Nieu wen Dijk en 't Verderf, ondervonden op haar 80sten geboortedag. Wemeldinge, Vrouw VERBRUGGE, 5 Julij 1872. geb. van Duijne.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3