Zaturdag 6 Julij. 59ste jaargang. BEKENDMAKING van liet Gremeente-bestunr. VERKIEZING. Twee Leden voor den Gemeenteraad. PERSONELE RELASTING. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 5 Julij 1872. Regtszaken. r rg r -.r - sa» GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. (I01HWT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—S regels 1 Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, '20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter kennis van de belanghebbenden, dat de ver kiezing van ten gevolge van vermeerderde bevolking, zal plaats heb ben te Goes op Dingsdag den 16 Julij 1872, van des morgens 9 tot des namiddags ten 5 ure, in eene der zalen van het Raadhuis; dat de oproepingsbrieven he den bij de kiezers zijn bezorgd en dat de kiezer, die zijn stembiljet verloren of er geen ontvangen heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente tusschen des morgens 9 en des namiddags 2 ure van eiken werkdag. Goes, den 5 Julij 1872 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. DE BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat het primitief kohier no. 1 van het PERSONEEL voor deze gemeente, over het dienstjaar 1872—1873 op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 5 Julij 1872. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Volgens gisteren ontvangen tijdingis de toestand van H. K. H. prinses von Wied, geb. prinses Marie der Nederlanden en die van den jonggeboren prins naar omstandigheden vrij wel. {Per telegraaf.) De geruchten sedert giste ren middag in de residentie in omloop, zijn van dien aard, dat men thans de volgende ministerieële combinatie zoo goed als zeker acht Buitenland: Gericke. Justitiede Vries. Binnenl. zakenGeertsema. Marine; Brocx. Finantienvan 'Delden. Oorlog: gener. majoor van Limburg Stirum. KoloniënFransen van de Putte. (2Je telegram.) Nieuw ministerie is benoemd en zamengesteld als heden gemeld: Bij beschikking van den minister van finan tien is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de postergen hunne functien zullen uit oefenen als volgt: de commies 3de kl. H. A. Hoxel ten postkantore te Arnhem; de sur numerair II. Helling ten postkantore te Goes. Na afgelegd eindexamen zijn o. m. de na volgendeleerlingen van 's Rijks veeartsenijschool tot veeartsen bevorderd J. Mazure, uit IJzen- dijke en G. A. Blindenbachuit Aardenburg. De voorjaarszitting der provinciale staten van Zeeland is den 2 Julij door den commissaris des konings geopend: Een zeer groot aantal ingekomen stukken en voorstellen is naar de afdeelingen verzonden. Nadat de vergadering zich in afdeelingen had gesplitstwerd door den voorzitter, met het oog op de vele in de afdeelingen te behandelen belangrijke punten, voorgesteld om de eerste openbare vergadering te houden op aanst. Zaturdag des voormiddags ten 10 urewaartoe werd besloten. Daarna hebben de leden zich naar de afdeelingen be geven tot het benoemen van voorzitters en onder-voorzitters. Naar wij vernemen zijn voor den pleiziertrein, die a. s. Zondag van Middelburg naar Ant werpen zal rijden reeds afgegevente Mid delburg ruim 600, te Goes ruim 100 kaarten Zag men in de vorige week binnen onze gemeente een groot aantal jongens uit Bergen op Zoom, onder R. C. geestelijk geleide, hier arriveren, eene wandeling door de stad maken en hier en daar de merkwaardigheden van Goes bezigtigen, heden zag men een dergelij- ken optogt van Middelburgsche weeskinderen, onder geleide, door onze straten trekken en kon men getuige zjjn, hoe zij hun middag maal in het weeshuis alhier gebruikten en zich zigtbaar verheugd gevoelden. Het komt ons voor, dat men de kinderen, geen betere uitspanning kan verschaffen, dan zulk een reisje. Wij bevelen dat denkbeeld dan ook zeer aan in de aandacht van hen die kinder- of schoolfeesten in onzen omtrek te organiseren hebben. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Co-öperatieve voorscbotvereeniging en spaarbank te Goes, op 1 Julij 1872. ONTVANGSTEN Reservefonds633,135 Storting aandeel 4471,31 Terugbetaling op schuldvordering - 10390,65 Bijgeschreven interessen en in- tréssen daarvoor- 1220,21 Opgenomen gelden - 24370,34s Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - ƒ41085,65 UITGAVEN Reservefonds Nihil. Terugbetaalde aandeelen 6,— Verleende voorschotten - 27353,34 Terugbetaalde intressen - 9,77 Terugbetaalde opgenomen gelden -12937,13 Intressen van opgenomen gelden - 55,64'' Onkosten- 32,25 Gezamenlijk bedrag- 40394,131 Kas-saldo, 2 Mei 1872. 691,51 De belanghebbenden worden verwittigd, dal de bij het kon. besluit van den 6 Junij jl. Staatsblad no. 54) ingevoerde postzegels eene geldswaarde van f 2,50 vertegenwoordigende, te rekenen van den 1 dezer maand, op alle postkantoren verkrijgbaar zijn gesteld. Men schrijft ons uit Ovezand van 3 Julij jl. Heden in den voormiddag had alhier de uitreiking plaats van de premien en getuig schriften, door de Staten dezer Provincie ver strekt voor geregeld schoolbezoek. Vier kin deren ontvingen elk eene premie a 2,70 benevens een getuigschrift, en vier andere alleen een getuigschrift. Door den heer burgemeester werd daarbij eene korte toespraak gehouden over het doel van hetgeen thans plaats had en het hooge belang dat kinderen steeds getrouw de school bezoeken. (Daarna werd ook door een ander sprekermeteen enkel woord opgemerkt, dat alleen wanneer de kin deren altijd tegenwoordig zijn, een geregeld onderwijs kan plaats hebben, en daardoor het doel van het onderwijs eenigermate kan be reikt worden. Na afloop daarvan werden de tegenwoordig zijnde kinderen, ten getale van tachtig, van wege het gemeente-bestuur onthaald op koflij en koekjes, terwijl nu en dan een vrolijk lied werd aangeheven, en eindelijk door de kinderen met den onderwijzer aan het hoofd eene wandeling plaats had langs het dorp. De aanvang van het examen voor leerling apotheker te Middelburg, waarvoor zich 16 candidaten hebben aangemeld is bepaald op den 17 dezer. De N. M. Ct. verneemt, dat de kwade droes onder de paarden van den heer A, den Boer daar ter stede is uitgebroken. Eén paard is reeds onteigend en afgemaakt. In Noord-Braband, teregt de bakermat ge noemd der Nederlandsche beetwortelsuikernij- verheid, en waar de cultuur van beetwortelen steeds in hooge waarde wordt gehouden, zullen dit jaar, met de vier in aanbouw zijnde nieuwe fabrieken, niet minder dan 20 fabrieken, alléén in het arrondissement Breda, in werking zijn, de meeste met het nieuw stelsel van zuivering (carbonisation double). Berekent men het pro duct witte suiker voor elk gemidbeld op 700,000 kilogr., dan zal het geheel 14 millioen kilogr. bedragen, waarvan de accijns, ad f 27 de 100 kilogr., de enorme som van f 3,780,000 aan de schatkist kan opbrengen. Vierduizend be hoeftige arbeiders worden daarbij in de win termaanden gebruikt en van den bedelstaf tot een werkzaam en onafhankelijk leven gebragt. De arrondissemeuts-reglbank te Goes heeft op 1 Julij 1872 de navolgende uitspraken gedaan als; in zake P. J. C., 22 j„ koopman iu lompen, wonende te Clinge België), thans gedetiueerd te Goes, beklaagd van: lo, feite lij ken en geweldadigen wederstand tegen agenten der gewa pende magt, bandelende ter uitvoering van een vonnis, ge pleegd door een persoon zonder wapenen 2o. het moedwilig toebrengen van gewelddadigheden legen agenten van de ge" wapende magt iu de uitoefening hunner functie, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten van het regtsgeding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. J. D. K„ 23 j., landbouwersknecht, wonende te Zaamslag; C. V. 11., 24 j. en L. R„ 26 j., arbeiders, beiden wonende te Axel, beklaagd van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld ieder in eene geldboete van vijftig cents, subsidiair in eene ge vangenisstraf van een dag voor iedere boete, en hoofdelijk in de kosten van het geding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. P. D25 j., vletter te Graauw, beklaagd van het moed willig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één maand en eene geldboete van f 8,subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het geding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. B. B., 27 j., arbeider, wonende onder Koewacht, beklaagd van moedwillige mishandeling, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. C. V. F., 53 j., werkbaas, wonende te Zaamslag, beklaagd van moedwillige mishandeling, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. J. C., 32 j., veesnijder, wonende te Waohtebeke (België). P, S., 44 j., veearts, wonende te Sas vau Geut. N. A., 42 j., wonende te Westdorpe, beklaagd van het loopen langs de spoorweglijn GeutNeuzen, zonder dat hun zulks uit den aard hunner betrekking vrijstond en buiten toestemming van de bestuurders der dienst of van hem wien dit door de bestuurders is opgedragen, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. M. K., 36 j., wonende te Koewacht, wegens achtergebleven getuige, zonder kennisgeving, veroordeeld in eene geldboete van f 25,subsidiair eene gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten op dit vonnis gevallen. Het provinciaal geregtshot in Zeeland heeft uitspraak ge daan in de zaak vau Clarisse Fierssens, huisvrouw van Petrus Potvliet, wonende te St, Jansteen, thans te Middelburg ge detineerd, beschuldigd vau in den avond van 7 April 1872, op de hofstede van A. Fierssens te St. Jansteen een lont te hebben gemaakt van vodden, gemengd met kruid, deze met een lucifer te hebben aangestoken en nedergelegd op den dorschvloer der schuur op een hoop afval van vlas, en soort gelijke lont, op gelijke wijze aangestoken, te hebben neder gelegd op den zolder van het woonhuis onder het dak, met.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1