1872. N°. 77. Dingsdag' 2 Julij. 58ste jaargang. Hulp-Onderwijzer, van liet Gremeente-bestuur. Kohieren Plaatselijke Belastingen. loofdelijken Omslag en de Belasting op de Honden Vertrek der Oost-Indische landmail. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE CiSJIMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 —8 regels J1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragend^ en contant betaald, 20 c. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij dezen ter kennis van een ieder die het aangaat, dat de gemeenteraad in zijne openbare ver- adering van heden heeft vastgesteld de kohieren van den voor deze gemeente over den jare 1872, en dat ge noemde kohieren andermaal ter lezing zullen liggen ter secretarie dezer gemeente van Dingsdag den 2 dezer tot en met Woensdag den 10 daaraanvolgende, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure, als mede dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in be roep kan komen. Goes, den 1 Julij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. HARTMAN. Het GEMEENTE-BESTUUR van KRABBEN- BIJKEvraagt voor de openbare schooi der gemeente een op eene jaarwedde van f 400, Sollicitanten wenden zich, onder overlegging der vereischte stukkentot den burgemeester vóór den 18 Julij e. k. Kbabbendijkeden 28 Junij 1872. DOMIN1CUS Burgemeester. C. C. van den BRINK, Secretaris. POSTERIJEN. Via MARSEILLE Vrijdag 5 Julij, per eersten trein naar Roosendaal. GOES, 1 Julij 1872. De Staats Courant van Zaturdag bevat de volgende aankondiging: Hare koninklijke hoogheid, mevrouw de prin ses Marie der Nederlandengemalinne van Z. D. H. den prins von Wied, is heden, te Neuwied, van een zoon bevallen." Volgens een vrij algemeen verspreid gerucht zou de benoeming van een nieuw ministerie hebben plaats gehad, en dit aldus zijn zamen- gesteld: Buitenlandsche zaken mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen; justitie mr. G. de Vries; binnenlandsche zaken mr. C. Geert- semamarine L. G. Broxfinantiën mr. B. D. H. Tellegenhoogleer, te Groningen oorlog generaal-majoor A. W. P. Weitzel; koloniën I. D. Fransen van de Putte. Per Telegraaf.) Jl. Zaturdag is de centrale commissie tot vereering van Thorbecke te 's Hage vergaderd geweest. Verschillende denkbeelden zijn besproken. Is besloten eerlang eene al- gemeene vergadering van belangstellenden te Utrecht te houden om tot eene beslissing te geraken. Per Telegraaf.) De miliciens van de lig- ting 1868 en 1869, behoorende tot het rege- ment grenadiers en jagers en acht regementen infanterie zijn tegen 13 Augustus in werkelijke dieDst opgeroepen en zullen 17 September we der groot verlof verkrijgen. De miliciens van de ligting 1868behoorende tot drie rege menten vesting artillerie en het corps ponton niers worden voor dertig dagen onder de wapenen geroepen. De miliciens van de ligting 1868, zoo van de infanterie als de artillerie, die voor den eersten Augustus 1872 zijn gehuwd, worden buiten oproeping gelaten. {Per Telegraaf) Gisteren is 's Hage eene meeting gehouden over de vervolgingen der Israëlieten in Ruinenie. In deze vergadering, onder voorzitterschap van mr. Tels gehouden, is aangenomen eene motie van proffessor Goud smit, waarbij diepe verontwaardiging door de vergadering betuigd wordt over de gruwelen in Eumenie, en is eene commissie benoemd om de zaak te onderzoeken en om in eene vol gends bijeenkomst rapport te doen. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is het voorstel der heeren jhr. mr. Pompe van Meerdervoort en Meijlink, tot vermindering van den Hoofdelijken Omslag met 5 aangenomen, met 4 tegen 3 stemmen. De tegenstemmers waren de leden van het da- gelijksch bestuur, die dan ook aanteekening verzochten in de notulen, dat zij zich tegen het voorstel verklaard hadden. De dertigste klasse van het kohier nu, zal, indien ged. staten het kohier goedkeuren, (iets, hetgeen wij meenen dat niet kan gebeuren, omdat de raad geen regt heeft, het kohier te. verminderen, waar dit is opgemaakt tot het bedrag op de be grooting uitgetrokken) verminderd worden met elf cents. Wij zien in de geheele zaak niets anders dan eene kiesmanoeuvre, ten einde de kiezers te bewegen bij de aanstaande verkie zing op hun stern-biljet namen te zetten, die de orthodoxe-conservatieve partij zijn toege daan. Of het volk echter gebaat zal zijn, indien Ged. Staten het kohier goedkeuren, iets wat wij weder betwijfelen, omdat de raad, naar ons oordeel niet bevoegd is, vermindering in het bedrag van het kohier te brengen durven wij betwijfelen. Er zijn vele openbare werken uittevoeren, en als nu telkens slechts op het loopende dienstjaar gelet wordt, zonder op de toekomst te denken, kan onmogelijk de comptabiliteit zuiver gehouden worden. De tijd zal het leeren. Voorts is verworpen het advies der plaat selijke schoolcommissiedoor burg. en weth. als voorstel overgenomen om de jaarwedde der hulponderwijzers met ƒ50,te verhoogen. Wilden wij de discussien over dit voorstel ver melden, dan zou dit ons te ver voeren, en wij verwijzen daarom naar het later op te nemen verslag. De beslissing is genomen met 4 tegen 3 stemmen. Voorshands willen wij als onze meening wel mededeelen dat, waar de con servative partij zelve erkentdat de overheid verpligt is, voor voldoend ouderwijs te zorgen, het onbegrijpelijk is, om als op een jaarwedde van 400,geen sollicitant zich aanmeldt, een voorstel om die jaarwedde met f 50, te verhoogen, nog geene genade in de oogen dier partij vindt. De vergadering was zeer belangrijk en wij moeten de lezing van het verslag daarom bij zonder aanbevelen. Later zullen wij onze denkbeelden breeder uiteenzetten. Een nieuw landbouwwerktuig is de Booi- drooger van Gibbs. Velen houden dit werk tuig voor een canard omdat de korte tijd die noodig is om het gras in hooi te veranderen ongeloofelijk schijnt. Dit werktuig zal Donderdag4 July e. k. tusschen 11 en 2 uren in werking zijn op de Badhoeve in de Haarlemmermeer. Het officieële progamma van de Holl. Maatschappij van Landbouw bevat letterlijk deze woorden: Dit kort geleden voor het eerst in Nederland ingevoerde werktuig verandei t verscli gras in droog hooi binnen tien minuten tijds." Ongeloovigen zouden dus zelve kunnen gaan kijken of gezamenlijk eenen betrouw baren, des noods ook ongeloovigen, afgevaardigde daarheen zenden. De zaak is gewigtig genoeg voor onzen landbouw om zich er niet met een schouderophalen van af te maken.' Men meldt uit Weraeldinge: Reeds sedert eenige dagen worden de kersen van dit eiland naar Holland verscheept; de opbrengst is echter dit jaar schraal middelmatig. Over het alge meen is over den oogst in dit gedeelte van Zuid-Beveland niet te klagen; inzonderheid is het koolzaad naar wensch. De tongblaar onder het vee is gelukkig ge weken; slechts drie koeijen van den landbouwfer Schippers op dit dorp zijn daaraan gestorven. Ook te Cortgene heerschen, naar men ons van daar meldt, in hevige mate de mazelen. Vooral in de achterbuurten zijn de kindereu huis aan huisaangetast. Ook volwassenen beginnen bedlegerig te worden en er wordt gesproken van gevallen van typhns. Reeds zijn, tot stuiting der besmetting, eenige goederen onteigend en verbrand. De school is gesloten, zoodat men zeggen mag, dat het gemeentebestuur krachtdadige middelen aan wendt om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. In de Amh. Ct. leest men het volgend berigt „De graaf van Ilonsbroeck heeft zijn goede ren Blijenbeek bij Goch en Honsbroek bij Roermond, beiden in de Nederlandsche pro vincie Limburg gelegen, ter beschikking gesteld van de orde der Jezuïten, ten einde daar aan do uitgeweken leden dier orde verblijf te Ver schaffen." Regtszaken Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft den ar beider Christiaan Hoebeke, 31 jaren oud en te sHeer Arendskfjrke wonende, schuldig- verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, en hem, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van 45 dagen, in een zame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. In den nacht van 3 op 4 Maart jl. heeft hij urt den win kel van G. Nagelkerke, te Heinkenszana, arglistig een flesch met amandelen, ter waarde van j 2.50, weggeno men en zich toegeëigend. lierltelijke Zaken. In de Woensdag jl. gehouden elassicale vergadering te Dordrecht, waren, naar de N. li. Ct. meldt, de dis cussien, naar aanleiding der gevraagde consideratien op de synodale ontwerpen, bijwijlen heftig, immers van de zijde der orthodoxe partij Een nog zeerjeug- dig, overmoedig, regtzinnig predikant moest, wegens zijne lasterlijke insinuatiën tegen de modernen, tot de orde worden geroepen en haalde zich de welverdiende verontwaardiging van alle welgezinden op den hals. In een ingezonden stuk van heden, spreekt de pre dikant van Ridderkerk dit berigt tegen BESTEDING. Te Middelburg is aan het lokaal van het provinci aal gouvernement bij enkele inschrijving aanbé'teed het maken van steigerdammen en steigers met los- en laadplaatsen bij laag water, te Katsche Veer en te Walsoorden en zulks in twee perceelen. Hiervan zijn aannemers geworden, van het 1ste perceel de heer 1'. den Boer te Zierikzee voor ƒ26,999 en van het 2dé perceel de heer W. Ringliondt te Hontenisse voor 22,650. (Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst.)

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1